אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1118/07

גזר דין בתיק פ 1118/07

תאריך פרסום : 20/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1118-07
12/08/2008
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אביטל שרוני
הנתבע:
1. אליהו ברנס
2. מיכאל רחמים - נגזר דינו

עו"ד יהלי שפרלינג
גזר דין

העובדות

1.         נאשם 1, אליהו ברנס (להלן: " הנאשם" או " ברנס") חבל חבלה חמורה במתלונן, מר נעים גסר (להלן: " נעים גסר" או " המתלונן"), כשהוא נושא נשק קר, ניסה שלא כדין לפגוע בשוטר בכוונה להתנגד ולמנוע מעצר כדין ותקף שוטרים בעת מילוי תפקידם כחוק ומתוך כוונה להכשיל, למנוע ולהפריע להם למלא את תפקידם.

תחילה טען  הנאשם, כי עומדות לו הגנת השכרות, הגנה עצמית, טעות במצב דברים והעדר שליטה ולפיכך, הוחל בשמיעת עדותו של עד תביעה מס' 1, מר נעים גסר.

בישיבה מיום 25.6.08 הודיעו הצדדים, כי הגיעו לידי הסדר טיעון, לפיו, הנאשם יחזור בו מכפירתו, יודה ויורשע בכתב אישום מתוקן מיום 10.6.08 כאשר המאשימה תעתור לעונש ראוי של 40 חודשי מאסר בפועל ולמאסר מותנה ממושך, מאידך ההגנה תטען באופן חופשי ותבקש לקבל תסקיר של שירות המבחן אודות הנאשם. עוד הוסכם במסגרת הסדר הטיעון, כי הנאשם יחויב לשלם פיצויים למתלונן נעים גסר סך 5,000 ש"ח ולשוטר עוזי אמסלם סך 500 ש"ח.

2.         בעקבות הודאתו במיוחס לו בכתב האישום המתוקן, הורשע הנאשם בעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 333 + 335(1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: " חוק העונשין"), פציעה, עבירה לפי סעיף 334 לחוק העונשין ותקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 274(1) + (2) לחוק העונשין.

3.          התמונה העולה מעובדות כתב האישום המתוקן הינה, כי ביום 17.8.07 בשעה 12:00, או בסמוך לכך, הגיעו שני הנאשמים, הנאשם דנן, ברנס, ונאשם מס' 2, מיכאל רחמים (להלן: " רחמים"), יחד עם אחרים, לחוף גיא שבכנרת. הנאשמים נכנסו לחוף כשברשותם 40 בקבוקי בירה. במהלך שהותם בחוף, שתה ברנס לפחות שישה בקבוקי בירה וכן יין המכיל אלכוהול, ורחמים שתה לפחות חמישה בקבוקי בירה. בשעה 15:00 או בסמוך לכך, דחף ברנס את ה"ה רפי רווח, עובד בחוף שעסק באותה עת בניקוי השירותים, והמאבטח כמאל חליף, שהוזעק למקום, ואמר למאבטח "תלך גם אתה מפה". ברנס הוסיף ותקף את נעים גסר, שהינו אחד בעלי החוף, שהכיר את ברנס וניסה להרגיעו, בכך, שחתך אותו בצד שמאל של פניו באמצעות שבר של בקבוק בירה שהיה על הרצפה וגרם לו לחבלה חמורה. בנוסף, ברנס תקף את השוטר אמסלם וגרם לחתך שטחי באפו, שהינו אחד משני השוטרים שהוזעקו למקום. שני השוטרים הזעיקו תגבורת משטרתית ועת הגעת השוטרים הנוספים ניסו לעצור את ברנס, אשר השתולל והתנגד למעצר כשבאותה עת רחמים הדף בידיו את השוטרים ותקף אותם בניסיון למנוע מהם להתקרב לברנס ולעוצרו.

תסקיר שירות המבחן

4.         מתסקיר שירות המבחן אודות הנאשם עולה, כי עסקינן בנאשם בן 38, גרוש ואב לחמשה ילדים מנשים שונות, ילד נוסף נפטר בהיותו בן 3 חודשים כתוצאה ממוות בעריסה. הנאשם גר לאחרונה עם בת זוגו, אהובה צרויה, בת 39, גרושה ואם לילד, ומהקשר עם הנאשם נולדה להם בת מזה כשנתיים. עד למעצרו התפרנס הנאשם מקצבת הבטחת הכנסה של המל"ל ובמקביל נהג לעבוד בעבודות מזדמנות.

הנאשם תיאר יחס בעייתי עם הוריו שכלל אלימות מילולית ופיזית כלפיו מצד אביו והטחת האשמות רבות כלפיו מצד אמו. הנאשם סיים 8 שנות לימוד, התקשה להשתלב במסגרות חינוך רגילות ולרוב נפלט על רקע התנהגותו הפרועה. לא גויס לצבא בשל מעורבותו בפלילים. בגיל 24 נישא לחגית וכעבור שנה נולד בנם הבכור, שנפטר כתוצאה ממוות בעריסה, אירוע שגרם לו כאב עצום. נישואיו עם חגית לווו במשברים רבים סביב אלימותו של הנאשם ולפני כחמש שנים התגרשו בני הזוג. קצינת המבחן התייחסה גם לעברו הפלילי העשיר של הנאשם.

            קצינת המבחן סבורה, כי מסגרת של קהילה טיפולית לא תסייע לנאשם מכיוון שיתקשה לעמוד בגבולות, יחד עם זאת, להערכתה, שבמסגרת סגורה כדוגמת בית הכלא הוא יצליח לעמוד בתהליך הטיפולי שיתמקד בשני מוקדים עיקריים: שיפור יכולתו לוויסות הדחפים התוקפניים וכן תהליך של גמילה. על כן, שירות המבחן ממליץ, כי הנאשם יעבור תהליך טיפולי זה במסגרת עונש של מאסר בפועל בבית סוהר שיקומי.

ראיות לעונש

5.         בפתח טיעוניה לעונש, הגישה ב"כ המאשימה את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, פלט מאסרים קודמים, תעודות רפואיות ולוח תצלומים אודות נפגע העבירה, גסר נעים.

            מגיליון הרשעותיו הקודמות עולה, כי לחובת הנאשם, עבר פלילי מכביד (13 הרשעות ו- 2 תיקים ללא הרשעה) בגין עבירות שונות, לרבות גניבה, היזק לרכוש, סמים, עבירות אלימות (חבלה או פציעה כשהעבריין מזוין, תקיפה, איומים, תגרה במקום ציבורי) והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. עונשים שונים הוטלו על הנאשם בגין עבירות אלה ובין היתר, הוא נידון לשני מאסרים בפועל, האחד למשך 8 חודשים והשני למשך 6 חודשים, וזאת בהתאם לפלט מאסרים קודמים.

            עיינתי גם בתעודות הרפואיות אודות המתלונן, לפיהן, בעקבות פגיעתו של המתלונן על ידי הנאשם באירוע נשוא כתב האישום, נגרם לו חתך בפניו בצדו השמאלי; בחדר המיון הוא נזקק לביצוע תפרים בהרדמה מקומית. כמו כן, עיינתי בתצלומים שמראים בבירור את החתך והתפרים בפניו של המתלונן.

            מאידך, הגיש ב"כ הנאשם את המסמכים שלהלן:

א.         תעודה רפואית אודות הנאשם בדבר הטיפול הרפואי שקיבל בבית חולים פוריה ביום 18.8.07 בעקבות האירועים נשוא כתב האישום, ממנה עולה, כי אובחנו אצלו שפשופים בצד חיצוני של הכתפיים ופצע קרוע בצד של האגודל של כף יד ימין בגודל של כ- 3 ס"מ.

ב.         תעודה רפואית עדכנית אודות בת זוגו של הנאשם, אהובה צרויה, לפיה, היא סובלת מכאבים ורגישות קלה במרפק ימין, כפות ידיים וברך שמאל.

ג.          אישור בדבר זכאותה של בת זוגו לגמלת הבטחת הכנסה.

ד.         הודעת הנאשם במשטרה מיום 18.8.07, ממנה עולה, בין היתר, כי הוא מצטער ומתבייש במעשיו נשוא כתב האישום.

ה.         מכתבו של הרב עמיחי בן נתן, מנהל ארגון שעוזר לנזקקים, הנמצא ביחסי שכנות עם הנאשם, בו ציין, כי " הנאשם מוכר לי כבעל לב טוב שחילק משחקים לילדים ונענה בשמחה ובלב חם לבקשות העזרה כאשר היית זקוק להם בפעילות הארגון".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ