אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1064/06

גזר דין בתיק פ 1064/06

תאריך פרסום : 18/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1064-06
20/06/2006
בפני השופט:
זיאד הווארי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רן שחם
הנתבע:
חוסין בן אחמד סעאידה
עו"ד רמי מסאלחה
גזר דין

1.         א.        בשלב ההקראה הגיעו הצדדים לידי הסדר, לפיו תוקן כתב האישום, הנאשם הודה בכתב האישום המתוקן, לאור זאת הרשעתי אותו בעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 333 ו- 335 (א1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), תקיפה בנסיבות מחמירות (מקרים רבים) - עבירה לפי סעיף 380 + 382 (ג) לחוק העונשין, ותקיפה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 379 + 382 (ב) (2) לחוק העונשין.

            ב.         הוסכם בהסדר כי, לעניין העונש יטענו הצדדים באופן פתוח.

2.         בכתב האישום המתוקן, שהורשע בו הנאשם על פי הודאתו, נטען כי, הנאשם נשוי לאמירה (להלן: "אמירה") מזה כ- 25 שנה. שניהם מתגוררים עם ששת ילדיהם שהינם בין הגילאים 4 - 24 שנים בביתם בכפר שיבלי (להלן: "הבית"). במהלך השנים, מאז נישואיהם, נהג הנאשם כדבר שבשגרה להכות את אמירה. במספר רב של מקרים, הכה הנאשם את אמירה בכל חלקי גופה, בעט בה והטיח אותה בקיר. במקרים רבים גרם הנאשם לאמירה לחבלות של ממש, ומכותיו הותירו בגופה סימני חבלה. במקרים רבים מאוד, ניסו ילדי בני הזוג לגונן על אימם, ותוך כך ספגו אף הם מכות מידי הנאשם. בערב של יום 10/05/06, בסמוך לשעה 20:30, הגיע הנאשם כשהוא שתוי, בבית שהו אותה עת אמירה ובתם בת ה- 4, משראה הנאשם את אמירה שהחזיקה את בתה זו על ידיה, החל להכותה בכל חלקי גופה, בעט בה והטיח את ראשה בקיר. אמירה ניסתה לגונן על עצמה בידיה, אך הנאשם הוסיף והכה אותה תוך שהוא פוגע בכף ידה השמאלית, אשר החלה לדמם. בשלב מסויים, הצליחה אמירה לחמוק מהנאשם ולצאת מן הבית, אולם הנאשם דלק אחריה אל חצר הבית תוך שהוא מוסיף להכותה. באותה שעה הגיעו למקום שלושה מהילדים, וכן התקבצו שכנים ובני משפחה נוספים, הילדים ניסו להרגיע את הנאשם, אולם הנאשם הוסיף להשתולל ולשבור בגינת הבית עציצים ורהיטים שונים. במהלך הנסיונות להרגיע הנאשם, דחף הנאשם אחת מבנותיו בידה, משך בת נוספת עד שחולצתה נקרעה, ואף סטר לבנו בפניו. כתוצאה מהמכה שספגה אמירה, נגרם לה דפורמציה ודיסלוקציה באצבע יד שמאל, דבר אשר גרם לפצע קרוע בכף יד שמאל, בגין פגיעה זו נזקקה אמירה לטיפול רפואי, והאצבע נתפרה ועברה רדוקציה.

3.         א.        בטיעוניה לעונש, ביקשה ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם מאסר בפועל לתקופה ארוכה, מאסר על תנאי, וזאת נוכח חומרת מעשיו. הדגישה את אלימותו של הנאשם הנמשכת מאז נישואיו עם אמירה מזה 25 שנים, והפנתה לעבר הפלילי של הנאשם שכלל עבירות מגוונות, לרבות אלימות, תקיפת שוטרים, ואף עבירה של הריגה.

            ב.         מנגד, טען ב"כ הנאשם באריכות כדי לשכנעני להסתפק בעונש של מאסר על תנאי, הוא ביקש להתחשב בהודאתו של הנאשם כבר מתחילת הדיון, וכן בחרטתו ונטילת אחריות על מעשיו. כמו כן הדגיש כי, הרקע לאלימותו של הנאשם, הינו התמכרותו לטיפה המרה, והפנה למחלת בתו של הנאשם בסוכרת ילדות. בנוסף הפנה למצוקה הכלכלית בה שרויה משפחתו של הנאשם, דבר אשר הביא שתי בנותיו של הנאשם לצאת לעבוד כדי לעזור בפרנסת המשפחה.

4.         עיון בגליון הרשעותיו הקודמות מלמד כי, לנאשם 10 הרשעות קודמות שכללו עבירות של תקיפה שבוצעה בשנת 1973, הריגה שבוצעה בשנת 1983, תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו שבוצעה בשנת 1983, עבירת רכוש שבוצעה בשנת 1982, החזקת ונשיאת נשק שלא כדין שבוצעה בשנת 1984, וכן עבירות של תקיפה סתם, הסגת גבול ותקיפה הגורמת חבלה של ממש שבוצעו בשנים 1984, 1983, 1990, והעבירה האחרונה הייתה העסקת שב"ח שבוצעה בשנת 2004.

סקירת גליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם מלמד כי, מזה כ- 16 שנה זנח הנאשם את דרך הפשע, השתקם וניהל אורח חיים נורמטיבי, כל הרשעותיו הקודמות למעט העבירה האחרונה של העסקת שב"ח, בוצעו לפני מספר רב של שנים.

5.         אין כל ספק כי מעשיו של הנאשם חמורים ביותר, המדובר ברצף של עבירות אלימות אשר השתרעו למעשה בכל מהלך נישואיו עם אמירה לפני כ- 25 שנים, כאשר השיא שלהם היה עת שהכה הנאשם את אמירה, ואצבע ידה השמאלית הוצאה ממקומה, ומרוב הכאבים הובהלה אמירה באמבולנס לבית החולים, ושם נתפרה האצבע והושבה למקומה. העבירות אשר בהן הודה הנאשם, מצביעות על כך, כי בפנינו אדם מכור לאלכוהול, וכאשר הוא משתכר, הוא השליט אווירה של פחד, נוהג כלפי האישה ושאר בני המשפחה באלימות קשה, חסרת רחמים וחושף אותם לסבל ולפחדים.

            עבירות של אלימות בתוך התא המשפחתי, זכו לאחרונה לתשומת לב ציבורית הולכת וגוברת, וההתייחסות אליהן השתנתה, הן מצד המחוקק והן מצד הפסיקה של בתי המשפט, שאף היא החמירה לאחרונה בעבירות של אלימות במשפחה, וזאת לאור התפשטות התופעה והפיכתה למכת מדינה.

            סבורני, כי בתי המשפט מצווים להוקיע מעשים אלה, וזאת על ידי הטלת עונשים חמורים ומרתיעים ביותר, אשר כוללים מאסר בפועל, וזאת על מנת לשמור על בטחונם של כלל הציבור, לרבות בני המשפחה, וכן על מנת להרתיע את הנאשם ואחרים כדוגמתו. נראה כי, האינטרס הציבורי מחייב ליתן הגנה מלאה לנשים ולקטינים חסרי ישע, ובמקום שהבעלים ישמרו על שלומם ושלמות גופם ונפשם של נשותיהם וישמשו להם מגן ומחסה כלפי הזולת, הם פוגעים בהם ומתעללים בהם כדבר שבשגרה.

            במסגרת טיעוניו לעונש, הפנה ב"כ הנאשם להפסדים הכספיים שנגרמו לנאשם בנסיונותיו להקים עסקים שונים לשם פרנסת המשפחה. אכן מצב כלכלי קשה גורם לא פעם לעימותים ולמתחים בתוך המשפחה, אולם אין הדבר יכול להוות בשום פנים ואופן הצדקה שהאישה תהווה כלי ביד הבעל לפרוק על גופה את כל תסכוליו, אין להשלים עם תופעה זו, ועל בתי המשפט להירתם לשם ביעור תופעה זו מן השורש במקומותינו.

6.         אכן בבואי לגזור לנאשם את העונש הראוי לו בגין מעשיו החמורים, ראוי להביא במניין השיקולים לקולא את העובדה שהנאשם הודה כבר בתחילת הדיון, וחסך זמן שיפוטי יקר, וכן חסך עדות מכאיבה של האישה וילדיו הקטינים, ומנע מהם נזק נפשי נוסף. הנאשם קיבל אחריות, ואף הביע חרטה בגין מעשיו. בנוסף העובדה כי העבירות שביצע הנאשם, - מבלי להקל ראש או לזלזל בחומרתן -, אינן נמנות עם העבירות המצויות במדרג הגבוה ביותר של אלימות בתוך התא המשפחתי. לציין, כי הנאשם ביצע את עבירות האלימות בידיים ולא השתמש בכלים או באביזרים שונים. מעבר לכך, עברו של הנאשם ישן מאוד, ואינו כולל עבירות של אלימות בתוך המשפחה. ראוי גם להתחשב במידה מסויימת בעובדה כי הנאשם מטופל בבתו הקטינה (כבת 5 שנים), אשר חולה במחלת סכרת מילדות, וכן במצוקתו הכלכלית הקשה, כאשר עול פרנסת המשפחה רובו מוטל על כתפיו של הנאשם.

7.         ב"כ הצדדים הניחו לפתחו של בית המשפט אסופה של אסמכתאות ותקדימים למקרים דומים, כאשר באסמכתאות אשר הגישה ב"כ המאשימה ניתנו מאסרים בפועל לתקופה משמעותית, ומאידך באסמכתאות שהגיש ב"כ הנאשם, ניתנו מאסרים על תנאי או עונשי מאסר לתקופות קצרות ביותר. עיינתי באסמכתאות אלה, ואינני רואה כל מקום לאבחן את המקרה שלפנינו מהאסמכתאות שהוגשו, מלבד פסק דין אחד שנכלל באסופת האסמכתאות שהגישה ב"כ המאשימה, שניתן בע"פ 813/02 מ"י נ. פתחי חבשי, תק' - על' 2002 (1) 617. כתב האישום שהוגש נגד הנאשם שם בתיק פלילי מספר 1079/01 בית משפט זה, מייחס לנאשם עבירות חמורות ביותר של אלימות, שכללו עבירות של התעללות בקטין, תקיפה בנסיבות מחמירות, תקיפת קטין, ותקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות. באותו מקרה ומלבד העובדה כי המעשים שהורשע בהם הנאשם, היו קשים ביותר, לעתים השתמש הנאשם באביזרים שונים כגון חגורה וכבל חשמלי כדי להתעלל בילדיו הקטינים, דוגמא לאווירת הטרור שהנהיג הנאשם שם כי במקרה אחד ובשעה 02:30 אחרי חצות, העיר הנאשם שם את בנו הקטין והורה לו להיכנס למקלחת ולהתפשט מבגדיו, שם הכה הנאשם את בנו הקטין בכל חלקי גופו באמצעות כבל חשמלי, פעם אחרת הכה את אותו קטין בחובט שטיחים. בכתב אישום זה, ולאור התסקיר של שירות המבחן שלא בא בהמלצה טיפולית, הטלתי על הנאשם עונש של מאסר בפועל למשך 24 חודשים, במסגרת הערעור שהוגש לבית המשפט העליון, ולאחר שנתקבל גם תסקיר מבחן עדכני אודות הנאשם, לפיו גם לאחר גזר הדין שניתן בבית משפט זה, הוסיף הנאשם שם להתנגד ליצור קשר עם גורמי הטיפול, התכחש לביצוען של עבירות, ואף סירב ליטול חלק בקבוצת טיפול לגברים אלימים, לאור זאת הכפיל בית המשפט העליון את עונש המאסר בפועל ל- 4 שנים. נראה לי כי אין מה להשוות בין המקרים, כאשר העובדות שם שונות בתכלית השינוי מהעובדות במקרה שלפנינו, שם הורשע כאמור הנאשם בעבירות יותר חמורות בהרבה מהעבירות בהן הורשע הנאשם שלפנינו, שם לנאשם הרשעות קודמות רבות שביצע מספר שנים לפני האירוע נשוא כתב האישום, לעומת זאת, בענייננו הרשעותיו הקודמות של הנאשם ישנות מאוד. בנוסף, הנאשם שלפנינו התחרט על מעשיו וקיבל אחריות, וכולי תקווה כי אכן חרטתו כינה ואמיתית, לעומת הנאשם שם אשר המשיך להתנגד לכל טיפול גם לאחר שנידון בבית משפט זה.

            לסיכום, נראה כי אין להחיל את המקרה שם על המקרה שבפנינו, ויש לבחון כל מקרה ומקרה על פי נסיבותיו האינדיווידואליות.

8.         שקלתי אם בנסיבות המקרה, יש מקום לאמץ את גישת הסניגור, ולהסתפק בהטלת מאסר על תנאי בלבד, אולם בסופו של דבר, הגעתי למסקנה כי הטלת עונשים אלה יש בהם כדי להחטיא את המטרה ולעודד עבריינים אחרים בפוטנציאל לבצע עבירות אלימות בתוך התא המשפחתי. לאור זאת, יש לאמץ את הפן ההרתעתי עונשי, ולהטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל לתקופה הולמת, וזאת על מנת לשדר מסר ברור וחד משמעי בציבור, לפיו מי שינהג באלימות וירים יד על אישה וילדים קטינים, יוטלו עליו עונשים מכאיבים, כולל מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. מאידך, נראה לי כי הטלת מאסר בפועל לתקופה ארוכה ומשמעותית, יש בה בנסיבות העניין כדי לחבל בסיכויי שיקום הנאשם, ותביא לידי פירוק המשפחה.

9.         לאחר ששקלתי את מכלול נסיבות העניין, נתתי דעתי לטיעוני הצדדים, ולכלל נסיבות העניין, תוך זיקה לרמת הענישה הראויה במקרים כגון אלה, אני גוזר על הנאשם בגין כל העבירות בהן הורשע, את העונשים הבאים:

            א.        מאסר בפועל לתקופה של 12 חודשים, בניכוי ימי מעצרו מיום 10/05/06.

            ב.         מאסר על תנאי למשך 18 חודשים והתנאי הוא, שבמשך שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר בתיק זה, לא יעבור הנאשם על כל עבירה בה הורשע בתיק זה, וכן על כל עבירה של אלימות מסוג פשע ויורשע בה.

            ג.         על פי בקשת המאשימה, ולאור נסיבותיו האישיות של הנאשם, הנני נמנע מלהטיל עליו קנס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ