אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1059/04

גזר דין בתיק פ 1059/04

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1059-04
02/10/2005
בפני השופט:
אסתר הלמן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סנא ח'יר
הנתבע:
1. יוסף בן יעקב כהן ת"ז 061337234 יליד 1954
2. סאמי בן אלברט אזרזר ת"ז 067341875 יליד 1954{נדון}

עו"ד מוסקוביץ'
גזר דין

לגבי הנאשם מס' 1

1.         נאשם מס' 1, יוסף כהן, (להלן:"הנאשם") הורשע ביום 11.09.05 בעבירות של התפרצות למקום מגורים בכוונה לגנוב בנסיבות מחמירות- עבירה לפי סעיף 406(ב) בנסיבות סעיף 408 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין") בצירוף לסעיף 29 לחוק העונשין, קשירת קשר לביצוע פשע- עבירה לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, גניבה- עבירה לפי סעיף 384 לחוק העונשין, החזקת מכשירי פריצה- עבירה לפי סעיף 409 לחוק העונשין, המסתייע ברכבו לפשע- עבירה לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה (נוסח חדש), תשכ"א -1961, שיבוש מהלכי משפט- עבירה לפי סעיף 244 לחוק העונשין, הפרת הוראה חוקית- עבירה לפי סעיף 287 לחוק העונשין, הכשלת שוטר במילוי תפקידו- עבירה לפי סעיף 275 לחוק העונשין, ניסיון בריחה ממשמורת חוקית בעבירה מסוג פשע- עבירה לפי סעיף 257(1) בתוספת סעיף 25 לחוק העונשין, ותקיפת שוטר במילוי תפקידו בנסיבות מחמירות- עבירה לפי סעיף 274(1) לחוק העונשין.

2.         מסכת האירועים שהביאה להרשעת הנאשם פורטה בהרחבה בהכרעת הדין. בתמצית יאמר, כי ביום 14.03.04 בשעה 10:30 או בסמוך לכך, הגיע הנאשם ביחד עם שותפו סאמי אזרזר (להלן: "אזרזר") לביתו של המתלונן, שבתאי בלוך בגבעת האלה (להלן: "הבית"). סאמי נכנס לבית וגנב מתוכו כספים אותם מסר לנאשם, אשר כל אותה עת המתין לו ברכב.  ברכבם של הנאשמים נמצאו 2 פטישים ואיזמל שהינם כלי פריצה. הנאשם היה מצוייד גם בסכין קפיצית. בעקבות מידע שהגיע למשטרה הוצבו מחסומים ובוצעו פעולות לאיתור הנאשמים. מפקד תחנת המשטרה במגדל העמק היה הראשון שאיתר את הנאשמים ועצר את רכבם. מול עיניו של מפקד התחנה ניסה הנאשם להעלים את חבילת הכסף הגנוב ולהסתירו בתא הכפפות של הרכב. חרף הוראת מפקד התחנה שהורה לו להמתין ברכב יצא הנאשם מן הרכב והחל להתרחק מן המקום בניסיון להימלט, ותוך מאבק בשוטרים אשר ניסו לעצור בעדו ולהחזירו לרכב דחף הנאשם את מפקד התחנה.

3.         ב"כ המאשימה מבקש להחמיר בעונשו של הנאשם,  בהדגישו את השפעתן והשלכתן של עבירות הרכוש על תחושת הבטחון של הציבור בכללותו, ושל המתלונן ומשפחתו בפרט. כן ציין ב"כ האשימה את הנזקים הכספיים הנגרמים לתושבי המדינה הנאלצים למגן את נכסיהם ולבטח אותם מפני עבירות הרכוש.

בהתייחס לעבירות שבוצעו כנגד השוטרים, האמונים על שמירת החוק והסדר הציבורי, הדגיש ב"כ האשימה את החומרה שראה המחוקק לייחס לעבירות מסוג זה.

המאשימה מבקשת לאבחן בין העונש הראוי ביחס לכל אחד מן הנאשמים, ולקבוע כי יש להחמיר בעונשו של נאשם זה מעבר לעונש שהוטל על אזרזר, וזאת מכמה נימוקים: הנאשם הורשע בעבירות חמורות נוספות, הנסיבות המחמירות שנוספו לו מכח נשיאת הסכין, עברו הכבד יותר, והעובדה שביצע את העבירות בעת שעונש של מאסר על תנאי מרחף על ראשו.

לאור האמור התבקש בית המשפט להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ארוכה, הפעלה במצטבר של עונש המאסר המותנה שהוטל עליו בת"פ 1569/02 (שלום נצרת), מאסר על תנאי ארוך ומרתיע, חילוט ההתחייבות הכספית על סך 1,500 ש"ח אשר נחתמה בת"פ 1569/02 הנ"ל, קנס, פיצוי למתלונן, ופסילה מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה. בנוסף נתבקש בית המשפט לחייב את הנאשם לשאת בהוצאות המשפט ככל שהן נוגעות להעדתם של רון רוזנר ועמוס דניאל.

4.         מנגד, טוען הסנגור כי אין להחמיר בעונשו של הנאשם רק מכיון שבחר לנהל את משפטו. לטענתו אין מקום להטיל על הנאשם הוצאות משפט רק מכיון שזימן עדי הגנה שסבר כי יוכלו לסייע בהגנתו, גם אם בהכרעת הדין נקבע אחרת.

הסנגור היפנה לנסיבותיו האישיות של הנאשם ונסיונות השיקום שלו, וביקש להימנע ממאסרו, בציינו כי במשך למעלה מ-12 שנים לא נגזר עליו עונש מאסר בפועל, ושליחתו למאסר עלולה לסכל את אפשרות שיקומו. בשלהי שנת 99 סיים הנאשם טיפול בקהילה הטיפולית אילנות, ובית המשפט מתבקש להתיחחס להרשעה הבודדת המאוחרת לטיפול זה כאל מעידה, שלאחריה לא היה הנאשם מעורב בעבירות נוספות. 

עוד נטען כי אין חומרה יתירה בנסיבות המעשים בהן הורשע הנאשם.

הנאשם היה נתון במעצר כשבועיים והוא שוהה בתנאים של מעצר בית מלא מאז שוחרר, פרק זמן של כשנה וחצי.

כאמור מבקש הסנגור להימנע מהטלת עונש מאסר. במידה ויופעל עונש המאסר על תנאי אזי מבקש הסנגור כי הנאשם ירצה אותו בעבודות שירות. לצד הענישה מבקש הסנגור להטיל פיקוח של שירות המבחן. לאור מצבו הכלכלי של הנאשם, ותקופת מעצר הבית נטען כי הוא יתקשה לעמוד בתשלום קנס כספי או פיצוי למתלונן. באשר לפסילת הרישיון נטען כי הנאשם נסע ברכב של סאמי ולא נהג בו, ויש להתחשב בכך. 

5.         הנאשם יליד 1954.

גליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם מלמד כי לאורך שנים רבות, והחל מצעירותו ניהל אורח חיים עברייני. גליון ההרשעות מכיל אין ספור עבירות רכוש, שעיקרן התפרצות לבתי מגורים ובתי עסק וגניבה מתוכם. ריבוי העבירות הביא לכך שכבר מגיל צעיר נגזרו עליו עונשי מאסר, וסה"כ נגזרו על הנאשם 14 תקופות של מאסר.

בעברו של הנאשם גם עבירות לא מעטות של אלימות, לרבות תקיפת שוטר כדי להכשילו במילוי תפקידו, ועבירות סמים.

הנאשם עשה מאמץ לשקם עצמו והשתלב בקהילה טיפולית לנפגעי סמים בתקופה החל מ - 12.7.98 ועד 21.10.99. ממועד זה ניתן להבחין כי חל שינוי מסוים באורחות חייו מתוך כך שמאז הורשע בעבירה אחת של אלימות, איומים והיזק לרכוש במזיד, וכן הורשע בעבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית (בשלהי שנת 2002).

במשך תקופה ארוכה לא נגזרו על הנאשם עונשי מאסר, ולכאורה, מדובר בשינוי משמעותי וניסיון כן לשיקום.

למרות האמור, נסיבות ביצוע העבירות בהן הורשע הנאשם אינן מצביעות על שינוי כזה.

ראשית, חבר הנאשם לשותפו שהוא בעל עבר פלילי דומה, ליעד שנבחר על ידם - גבעת אלה, לשם קידום המטרה הלא כשרה, אליה יצאו כשהם מצויידים בכלי פריצה. לא מדובר במעידה, או בכשל מזדמן אלא בפרי פעילות מתוכננת ומודעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ