אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ברזלי נ' חאג' יחיא

ברזלי נ' חאג' יחיא

תאריך פרסום : 04/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ראשון לציון
35482-12-12
23/01/2014
בפני השופט:
רנה הירש

- נגד -
התובע:
יגאל ברזלי
הנתבע:
היתם חאג' יחיא
פסק-דין

פסק דין

הרקע ותמצית טענות הצדדים

1. התובע הגיש תביעה כנגד הנתבע בעתירה לפיצוי בסכום 6,000 ₪, ב"בתוספת ריבית ופיגורים", בטענה כי מסר לנתבע, עורך דין שייצג את אחיו, סכום זה כערבות לשחרור אחיו (שהיה בזמנו עצור), והנתבע השתמש בכספים אלה כשכר טרחה במקום להשיבם לתובע.

2.לטענת התובע בכתב התביעה, הכסף ניתן לנתבע כערבות בלבד, מתוך אמון שיוחזר בסיום ההליך הפלילי של אחיו אלון ברזילי (להלן: "אלון"), אלא שהנתבע לקח את הכסף לעצמו, לכיסוי שכר הטרחה שאלון היה חייב לו, וזאת ללא רשות ותוך ניצול העובדה שהכסף היה בשליטתו.

3.הנתבע אישר בכתב ההגנה כי סכום הכסף האמור נמסר לו על ידי התובע, אך לטענתו הכסף נרשם לזכותו של אלון, שימש כערבות לשחרורו, ומבחינתו מדובר היה בכספו של אלון בלבד, ובעת מסירת הכסף לא התנה התובע את התשלום בחזרתו בסיום ההליך המשפטי. על כן, טען הנתבע כי היתה לו זכות מלאה להשתמש בכספים האמורים לכיסוי חובו של אלון כשכר טרחתו, וזאת באישורו ועל דעתו של אלון.

עוד ציין הנתבע כי במשך חמש שנים מאז סיום הטיפול המשפטי לא היתה כל פניה אליו מאלון או מהתובע, עד להגשת תלונה לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין בחודש מרץ 2012, וכי עדיין חייבת משפחתו של התובע כספים בגין ייצוג אלון באותו הליך פלילי.

4. בדיון הראשון שהתקיים בתיק זה, ובשל העובדה שהתובע לא דאג להביא את אלון כעד מטעמו ובכך לנסות ולסתור את טענת הנתבע כי פעל על פי הוראותיו של אלון, נדחתה התביעה. התובע הגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי, הוחזר התיק לבית משפט זה, בהסכמת הצדדים, על מנת "שיתאפשר לכל צד להביא את עדיו לדיון שייקבע".

5.ביום 13.10.13 התקיים דיון שני בתיק בבית משפט זה - לאחר הליך הערעור - אליו התייצבו הצדדים וכן אלון, שהגיע להעיד מטעם התובע. אלון בעדותו ציין כי "אני שילמתי שכ"ט לעורך הדין... חפצי שילמה את שכר הטרחה בשמי... אני לא יודע מה אחי והנתבע סגרו ביניהם... מה שאני יודע שהכסף שאחי הפקיד בשביל השחרור עורך הדין הבטיח להחזיר בסיום התיק."

בתשובה לחקירה נגדית של הנתבע, ציין אלון כי: "אני יודע שאתה הבטחת להחזיר את הכסף מחפצי ומאחי...אחרי דיון או שניים החלפתי עורך דין."

6.באותו דיון ביקש הנתבע לזמן עדה מטעמו, שלא התייצבה, את גב' חפצי יעקובוב, מי שהיתה בזמנו חברתו של אלון במועד האירועים נשוא התביעה (להלן: "חפצי"). מאחר ובית המשפט המחוזי מצא לנכון להחזיר את הדיון לצורך השלמה ושמיעת עדי הצדדים, וחרף מחדל הנתבע שלא דאג לזמן את העדה מטעמו באופן פורמלי, שיבטיח את התייצבותה, קיבלתי את בקשתו של הנתבע וקבעתי מועד נוסף לדיון, לאחר שבעדותו של אלון התבררה מעורבותה של חפצי במגעים בין הצדדים.

7.דיון שלישי התקיים בפניי ביום 19.01.14, במהלכו נשמעה עדותה של חפצי, כעדה מטעם הנתבע. חפצי טענה בתחילה כי "אלון נתן את האישור לנתבע למשוך את הכסף ברגע שהכסף ישתחרר" אך הסכימה באותה נשימה כי "היה מדובר בכסף של התובע" ובהמשך, הבהירה כי "אני מבינה שהתובע בא בטענות כעת שלא קיבל את כספו חזרה. אלה טענות מאוד מוצדקות אבל הם לא אמורות להגיע לנתבע אלא לאלון".

חרף המשתמע מעדותה, כי לקחה חלק בכל הסיכום הכספי, הבהירה בחקירתה הנגדית לתובע כי לא היתה נוכחת במעמד מסירת הכסף לנתבע, והיא מבססת את דבריה על מסקנה שהסיקה מכך, שבמועד שחרורו, אלון טען שהתובע חייב לו כסף.

דיון והכרעה

8.לאחר שהתרשמתי מטענות הצדדים והעדויות הנוספות שהובאו בפניי, יש לדעתי לקבל את התביעה, הכל כפי שיפורט להלן.

9.מדובר בתביעה אזרחית בה רמת ההוכחה הנדרשת עומדת על 51% - ולפיכך די בכך שגרסה אחת תהא מסתברת ולו במעט, מהגרסה האחרת. במקרה המונח בפניי מדובר בגרסה מול גרסה ומשכך, על בית המשפט לבחון האם יש בעדויות גופן, בדין או בראיות החיצוניות כדי לתמוך באיזו מגרסאות הצדדים באופן המטה את מאזן ההסתברויות לכיוון גרסה זו. בהעדר אותו "דבר מה נוסף" שיהיה בו כדי להטות את המאזניים לכיוון זה או אחר, יש להכריע על בסיס נטל ההוכחה בלבד.

10.עדותו של אלון היתה ברורה והחלטית, והיה בה כדי לתמוך בטענות התובע. מנגד, עדותה של חפצי היתה ברובה עדות המבוססת על הסקת מסקנות, כאשר כלל לא היתה נוכחת בעת העברת הכספים, כך שאינה יודעת בידיעה אישית מהן ההוראות שניתנו לנתבע באותה עת.

11.בסיכומיו טען הנתבע שבאם אלון היה מורשע או אם היה מפר את תנאי השחרור הכספים היו מחולטים ועל כן לא ניתן היה להבטיח את החזרת הסכום. טיעון זה אינו פועל רק לזכותו של הנתבע, כי אם גם לחובתו: אותו סיכון היה קיים גם באם הכספים היו אמורים לשמש לתשלום שכר הטרחה שלו, ולא רק במקרה והיה עליו להחזירם לתובע.

12.עוד טען הנתבע בסיכומיו, כי אלון נתן הצהרה לבית המשפט בהליך הפלילי לשחרר את הכספים לנתבע, ובהעדר הצהרה כזו לא היה יכול לקבל את הכסף. הנתבע ציין שלא עלה בידו לעיין בתיק הישן (משנת 2006). טיעון זה בעייתי, בשים לב לעובדה כי מדובר בעורך דין, המחוייב – עוד יותר מכל אדם אחר – בשמירת מסמכים, במיוחד כאלה הנוגעים לענייניו הכספיים. לו היו בידי הנתבע מסמכים, היה נמנע הנזק הראייתי הנטען, לשני הצדדים.

בהעדר אסמכתא לטענה, משקלה זעום. יתרה מזו, לא הוכח כי יש חובה במסמך כתוב למסירת הכספים לידי עורך הדין, במקום בו עורך הדין הוא שהפקיד את כספי הערובה, ולא התובע או אלון.

13.עוד מצאתי לזקוף לחובתו של הנתבע – כזכור, עו"ד שייצג בזמנו את אלון – את העדרו של מסמך כתוב בינו לבין התובע ואלון, שבו רשומות ההנחיות הנוגעות להתנהלות הכספית. אמנם, אין הכרח לערוך הסכם שכ"ט בכתב, אולם במקרה של סכסוך, כדוגמת המקרה דנן, בהעדר מסמך כתוב יש קושי בהוכחת גרסת הנתבע. הנתבע, כעורך הדין שאמור להבין את ההתנהלות הראויה ואת משמעות הכתב, כמו גם את החשיבות בתיעוד מסודר למקרה של מחלוקת עתידית, פעל ברשלנות באי-שמירה על תיעוד ראוי וכעת אין בידו להוכיח את טענותיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ