אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק הפועלים בע"מ ואח' נ' אירופה ישראל (מ.מ.ש.) בע"מ ואח'

בנק הפועלים בע"מ ואח' נ' אירופה ישראל (מ.מ.ש.) בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 09/09/2013 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
53914-02-13
02/09/2013
בפני השופט:
איתן אורנשטיין

- נגד -
התובע:
1. בנק הפועלים בע"מעו"ד גיורא ארדינסט
2. כונס נכסים

הנתבע:
1. מרכזי שליטה בע"מ (בכינוס נכסים)
2. ווקטורי חברה להשקעות בע"מ (בכינוס נכסים)
3. אירופה ישראל (מ.מ.ש.) בע"מ (בכינוס נכסים)

החלטה

1.כללי

השאלה נשוא החלטה זו הינה האם ובאילו נסיבות יורה בית המשפט על ניהול הליך של מימוש שעבוד מובטח בבית המשפט של חדלות הפירעון ולא בלשכת ההוצאה לפועל.

2.עיקר העובדות הדרושות להכרעה

בנק הפועלים בע"מ (להלן: "בנק הפועלים"), הגיש בקשה לאכיפת שעבודים שניתנו לטובתו על ידי מספר חברות ובכללן "אירופה ישראל בע"מ", "מרכזי שליטה בע"מ", ו"ווקטורי חברה להשקעות בע"מ" (להלן: "החברות"). הבנק הוא נושה של החברות בסך של כמיליארד ₪, שלהבטחת פירעונו ניתנו בטוחות שונות, ובכללן שעבוד שוטף על רכושן.

ביום 21.7.13 ניתן על ידי בתיק שבכותרת פסק דין האוכף את השעבודים שניתנו לטובת בנק הפועלים על נכסי החברות (להלן: "פסק הדין"). בנוסף, מיניתי בפסק הדין את עו"ד גיורא ארדינסט ככונס נכסים למימוש השעבודים (להלן: "כונס הנכסים"). בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין נדחתה.

החברות הן, בין היתר, בעלות של נכסי מקרקעין שונים, ובכלל זאת של נכס, כהגדרתו להלן, הנמצא בבעלות חברת מרכזי שליטה בע"מ (להלן: "החברה"). על הנכס רובצת משכנתא בדרגה ראשונה (להלן: "המשכנתא") לטובת בנק לאומי לישראל בע"מ (להלן: "בנק לאומי").

הנכס הינו מבנה מגורים המצוי ברחוב י"ד הבנים בפתח תקווה, והידוע כחלקות 124, 125, 126, 127, 128, 148, 149 150, 154, 155 ו-156 בגוש 6715 (להלן: "הנכס"). בנכס מתגוררים מר מרדכי זיסר, בעל השליטה בחברות (להלן: "זיסר"), ילדיו וכן ילדיו הנשואים ובני משפחתם. זיסר חתם על הסכמי שכירות עם החברה: הראשון מיום 14.2.10 והשני מיום 1.1.13, ולפיהם שכר זיסר את הנכס מהחברה לצורך מגורים תמורת דמי שכירות בסך של 80,000 ₪ לחודש. השכירות מסתיימת ביום 31.12.2021.

ביום 7.8.13, לאחר מתן פסק הדין, הגיש בנק לאומי בקשה ללשכת ההוצאה לפועל בתל אביב יפו, למימוש המשכנתא (תיק הוצאה לפועל 01-72581-13-0) (להלן: "תיק ההוצל"פ"). המשכנתא ניתנה להבטחת כל הסכומים שיגיעו לבנק לאומי מהחברה ו/או מזיסר. הבקשה הוגשה על יסוד חוב של זיסר לבנק שלא נפרע, ושלעמדת הבנק סכומו למועד פתיחת תיק ההוצל"פ הוא סך של כ-15,427,000 ₪ (להלן: "חוב בל"ל").

3.הבקשה

כונס הנכסים הגיש את הבקשה נשוא החלטה זו, ובה עתר לכך שמימוש נכסי הנדל"ן של החברה, ובגדרם הנכס, יתבצע במסגרת תיק כינוס הנכסים, וכן לעיכוב מימוש הנכס בתיק ההוצל"פ. עוד התבקש בית המשפט להורות, שהליך מימוש הנכס ייעשה בשיתוף של כונס הנכסים עם בעל התפקיד שימונה על ידי בנק לאומי (להלן: "בעל התפקיד"). לעמדת כונס הנכסים, שווי הנכס, על יסוד דו"ח כספי של החברה, הינו כ-66,232,000 ₪, וכי בטיוטת מאזן הבוחן של החברה ליום 3.6.13 הוערכה ההשקעה בנכס בסך של 71,052,478 ₪.

כונס הנכסים גורס, כי הואיל ולפי הערכת הנכס שוויו עולה באופן משמעותי על חוב בל"ל, הרי שקיים חשש מובנה שבנק לאומי לא יפעל למקסם את תמורת הנכס, ויעדיף להסתפק במימוש מהיר ובסכום שמתחת לשוויו, ובלבד שישרת את חוב בל"ל. בכך, לדעת כונס הנכסים, תהיה פגיעה בבנק הפועלים, שזכאי ליהנות מיתרת שווי הנכס, לאחר תשלום החוב לבל"ל. נטען על ידי כונס הנכסים, שיש להבטיח, באמצעות ניהול הליך המימוש בבית המשפט של כינוס הנכסים, כי הנכס יימכר במחיר המרבי, שיהיה בו גם כדי לפרוע את החוב לבנק הפועלים, מעבר לחוב בל"ל. עוד נטען, כי שכר הטרחה שמשולם בהוצל"פ עולה במידה משמעותית על השכר המשולם במסגרת הליכי מימוש בבית המשפט, ומשכך שכר הטרחה שייפסק בהוצל"פ יהיה, למעשה, על חשבון בנק הפועלים.

בנק לאומי מתנגד לבקשה. בצד לטענות לפיהן הבקשה הועברה לעמדתו באיחור ומבלי שכונס הנכסים נועד עם באת כוחו מראש וכמתחייב בנסיבות העניין, טוען הבנק, כי דין הבקשה להידחות גם לגופו של עניין. לעמדת בנק לאומי, מטיל כונס הנכסים דופי, שלא בצדק, בבנק לאומי ובבעל התפקיד, שכביכול לא יפעל להשיא את התמורה שניתן לקבל ממימוש הנכס. בהקשר זה נטען, שבעל התפקיד הינו פקיד בית המשפט, וככזה חובתו למקסם את התמורה לטובת כלל נושי החייב. להסרת ספק, מבהיר בנק לאומי שיימסר דווח לבית המשפט ולכונס הנכסים על מהלך מימוש הנכס, ובכך יש להפיג את החשש הנטען בבקשה.

שני הצדדים מפנים להחלטה בפש"ר (ת"א) 466/93 גרבש נ' עו"ד י. שלף, נאמן על ענייני פושט הרגל יחיאל גרבש [2000] (להלן: "הלכת גרבש"), כאשר כל אחד מהם מפרש אותה באופן המתיישב עם גישתו.

החברות הגישו תגובה המתנגדת לבקשה. בתגובה נמסר, כי על חלק מהזכויות בנכס רשומות הערות אזהרה לטובת צדדים שלישיים, וביניהם בני משפחתו של זיסר המתגוררים בנכס, הקודמות לזכויות בנק הפועלים. לפיכך, נטען, שמימוש הנכס בתיק כינוס הנכסים עלול לפגוע בזכויות אותם צדדים שלישיים. אציין, כי מנסחי הרישום של המקרקעין שצורפו לכתבי הטענות, אכן עולה שקיימות הערות אזהרה לבני משפחתו של זיסר ולאחרים מטעמם, ובכללם מוסדות פיננסים.

מוסיפות החברות וטוענות, שמינוי שני בעלי תפקיד למימוש הנכס יאמיר, שלא לצורך, את עלויות הליך מימוש הנכס על חשבון החברות, וכי גם בכך טעם לדעתן לדחיית הבקשה.

4. דיון והכרעה

סעיף 20 לפקודת פשיטת הרגל, התש"ם-1980, מורה:

"(א) משניתן צו כינוס יהיה הכונס הרשמי שליד בית המשפט הכונס של נכסי החייב, ומכאן ואילך, ובאין הוראה אחרת בפקודה זו, לא תהיה תרופה לנושה נגד החייב לו חוב בר-תביעה, ולא יפתח שום נושה בתובענה או הליכים משפטיים אחרים, אלא ברשות בית המשפט ובתנאים שיראה לקבוע.

(ב) הוראות סעיף זה אינן באות לגרוע מכוחו של נושה מובטח לממש את ערובתו או לעשות בה בדרך אחרת".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ