אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנטי ואח' נ' קופת חולים "לאומית" ואח'

בנטי ואח' נ' קופת חולים "לאומית" ואח'

תאריך פרסום : 01/10/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
31808-05-12
23/09/2013
בפני השופט:
דליה גנות

- נגד -
התובע:
ד"ר אלכס ליבוף
הנתבע:
1. קופת חולים "לאומית"
2. פלונית
3. ד"ר יוסף שגיא
4. קייר מד בע"מ
5. פתו לאב דיאגנוסטיקה בע"מ
6. פרופ' ג'ואל ברנהיים
7. דר' ולדימיר קרבצוב

החלטה

1. בפני בקשה לתיקון כתב ההגנה שהוגש מטעם צד ג' 2 – דר' אלכס ליבוף (להלן: "המבקש") על דרך הוספת טענה בדבר הנזק הראייתי שנגרם לו על ידי שולחת ההודעה – קייר מד בע"מ (להלן: "המשיבה"), בשל אי שמירת תיעוד רלבנטי, כמפורט בבקשה.

העובדות הצריכות לעניין

2. בפני כתב תביעה אשר הוגש על ידי פלונית בגין החמצת אבחון סרטן צוואר הרחם בו לקתה. פלונית טוענת, כי החמצת המחלה ארכה כשש שנים, דבר שגרם להחמרת מצבה הרפואי, עד שנצטרכה לכריתת רחמה ולטיפולים קשים ביותר.

עקב האיחור באבחון נותרו לפלונית, לטענתה, נכויות קשות, והיא תובעת את נזקיה מקופת חולים לאומית ורופאה – דר' יוסף שגיא, וכן מהמעבדות קייר מד בע"מ ופתו לאב דיאגנוסטיקה בע"מ, אשר לדבריה החמיצו את אבחון מחלתה.

קייר מד בע"מ הגישה הודעות צדדים שלישיים כנגד הרופאים, אשר כשלו בפענוח הבדיקות, ובהם המבקש.

3. המבקש הגיש כתב הגנה להודעת צד שלישי שהוגשה כנגדו, ובמסגרתה טען, כי טענתה של קייר מד בע"מ בדבר היותה אכסניה בלבד, ועל כן אין מוטלת עליה, לכאורה, כל אחריות למחדלים המפורטים בכתב התביעה, איננה נכונה, והוא הבהיר, כי עסק בפיענוח הבדיקות הציטולוגיות נשוא התובענה אצל ומטעם קייר מד בע"מ.

בתאריך 19/8/13 הגיש המבקש את הבקשה לתיקון כתב ההגנה להודעת צד שלישי, שהוגשה כנגדו – היא הבקשה נשוא החלטה זו.

4. המבקש טוען, כי לאחר הגשת כתב ההגנה מטעמו שלח לקייר מד בע"מ שאלון, ומהתשובות לשאלון (שהתקבלו לדבריו במסגרת מכתב) עולה, כי בידי קייר מד בע"מ היה תיעוד רלבנטי נוסף, שלא נשמר על ידה, ובכך לטענתו, נגרם לו נזק ראייתי כבד, ועל כן מבוקש תיקון כתב ההגנה והוספת הטענה בדבר קיומו של נזק ראייתי בשל מחדליה של קייר מד בע"מ שבאו לידי ביטוי באי שמירת התיעוד בשלמותו.

5. קייר מד בע"מ מתנגדת לתיקון כתב ההגנה וטענת, כי לא נגרם למבקש כל נזק בשל חסרונו של התיעוד האמור, שכן האבחנה של הציסטוקרינית לא הייתה, אלא "טיוטת תשובות בלבד, ומי שבוחן את הדגימה בשנית ואמון על הפענוח ואף חותם עליו, הינו הרופא המפענח בלבד, קרי: דר' ליבוף" (סע' 1 לתגובה).

באשר לתיעוד המעקב הממוחשב, נטען על ידי קייר מד בע"מ, כי מדובר בתוכנת מחשב לניהול מרפאה והיא מתארת על גבי המסך, בזמן נתון, אילו בדיקות בוצעו ואילו לא בוצעו. לדבריה, כיום – שמונה שנים לאחר פענוח הבדיקה, לא ניתן להתחקות אחר הנתונים שהוצגו על גבי מסך המחשב בזמן אמת.

6. בתשובה טוען המבקש, כי תגובתה של קייר מד בע"מ אינה, אלא נסיון לטעון טענה עובדתית חדשה, שכן בעוד שבתגובה נטען, כי מדובר בטיוטת תשובות, טענה קייר מד בע"מ במכתבה מתאריך 29/7/13, כי "אין ברשותה את התיעוד בנדון לרבות האבחנה אשר נרשמה על ידה בכתב יד". עוד טוען המבקש, כי טענת קייר מד בע"מ בעניין תוכנת המחשב הינה תמוהה, וממילא לא פורט המועד, אשר הימנו לא ניתן לכאורה להפיק את הנתונים המבוקשים, או האם תועדו נתונים אלו במקום אחר.

דיון והכרעה

7. תקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 (להלן: "התקנות") מאפשרות תיקון כתב טענות "...כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין...".

גישת בתי המשפט בסוגיית תיקון כתבי טענות הינה ליברלית בדרך כלל, וזאת מהטעם שהתיקון מאפשר לבעלי הדין לגבש את השאלות שבמחלוקת ומביא לייעול הדיון המשפטי (ראו: רע"א 5818/12 עזרום מפעלי מתכות בע"מ (בפירוק) נ' נטפים בע"מ [פורסם בנבו, 7/8/12]; רע"א 2345/98 דנגור נ' ליבנה, פ"ד נב (3) 427, 431; ע"א 728/79 קירור אגודה שיתופית חקלאית בע"מ נ' זייד, פ"ד לד (4) 126, 131; ע"א 109/49 חברה להנדסה ולתעשיה בע"מ נ' מזרח שירות לביטוח, פ"ד ב (1) 1585).

8. מבדיקת התיק אשר בפני עולה, כי כתב התביעה הוגש בחודש מאי 2012, ונוכח הגשת כתבי ההגנה, הודעות לצדדים שלישיים וכתבי הגנה להודעות הצדדים השלישיים, טרם התקיימה ישיבת בית משפט בעניינו, והישיבה הראשונה קבועה לתאריך 8/10/13, קרי: מדובר בבקשה שהוגשה בשלב מקדמי ביותר, ללא שיהוי, ומיד כאשר התבררה למבקש עובדת חסרונם של מסמכים, הרלבנטיים לניהול הגנתו במסגרת הודעת צד שלישי, ועל כן, לא ייגרם לאף אחד מהצדדים נזק כלשהו באם יתוקן כתב ההגנה כמבוקש.

במאמר מוסגר אציין, כי לא חלה על בעלי הדין, או באי כוחם חובה להתנגד באופן אוטומטי למבוקש על ידי הצדדים שכנגד. חזקה על קייר מד בע"מ ועל באי כוחם, שהיו מודעים לנטיותיו הליברליות של בית המשפט להיענות לבקשות כגון דא, במיוחד נוכח השלב המוקדם בו הוגשה הבקשה הנוכחית, ועל כן לא היה קורה כל רע אילו הייתה מסכימה לבקשה, בלא להודות בעובדה כלשהי, וחוסכת בכך לבית המשפט מתן החלטה זו, נוכח העומס הקשה בו נתון בית המשפט.

9. זאת ועוד. בתגובתה לא מעלה קייר מד בע"מ כל נימוק שיש בו כדי להביא לדחיית הבקשה, ובמקום זאת בחרה "להתווכח" עם נכונות טענותיו של המבקש, שעה שהמקום לעשות כן הוא במסגרת ניהול התובענה ולא במסגרת תגובה לבקשה לתיקון כתב ההגנה.

10. לגופה של הבקשה – המבקש טוען לקיומו של נזק ראייתי, שעליו נודע לו מתשובות שניתנו על ידי קייר מד בע"מ, בדרך של מכתב לשאלון שהופנה אליה. מידע זה, בדבר חסרונם, או אי שמירתם של מסמכים מסויימים לא היה בידי המבקש קודם להבאת עובדה זו לידיעתו על ידי קייר מד בע"מ, ועל כן אין כל ספק שיש להתיר לו להגיש כתב הגנה מתוקן, הכולל טענה בדבר קיומו של נזק ראייתי. ודוק: אינני מתייחסת בהחלטה זו לנכונות הנטען, אלא מאפשרת למבקש להעלות את כל טענותיו, על מנת שהשאלות הצריכות הכרעה תלובנה במסגרת ניהול התובענה.

11. סוף דבר, הנני מתירה למבקש – דר' אלכס ליבוף – להגיש כתב הגנה מתוקן להודעת צד שלישי שהוגשה כנגדו, הכולל טענה בדבר קיומו של ההיזק הראייתי הנטען, וזאת בתוך 10 ימים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ