אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אשור(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר

אשור(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר

תאריך פרסום : 11/03/2013 | גרסת הדפסה
עת"א
בית המשפט המחוזי נצרת
17801-12-12
20/02/2013
בפני השופט:
יונתן אברהם

- נגד -
התובע:
גבריאל-אברהם-מואיז אשור (אסיר)
הנתבע:
1. שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
2. משטרת ישראל

החלטה

העותר שפוט ל- 11 שנים בגין עבירות סחיטה באיומים שביצע במסגרת השתייכותו לארגון פשיעה, זאת מאז שנת 2007. העותר מלין על המשך סיווגו בקטגוריה א' ועל אי שילובו בסבב חופשות.

טרם אסקור את טענות הצדדים, אומר כרקע כי עניינו של העותר נדון בפני פעמיים בשנת 2011 (עת"א 7868/01/11 וכן עת"א 18989/07/11).

במסגרת עת"א 18989/07/11, ולאחר שעיינתי במידעים המודיעיניים הנוגעים לעותר לאותה עת, ציינתי שחלוף הזמן כשלעצמו לא הקהה את עוצמת המסוכנות שהשתקפה מן העותר ואשר נבחנה על ידי גורמים מקצועיים העוקבים אחר העותר בשהייתו בכלא, הן על יסוד החומר המודיעיני המצטבר והמצוי, והן על יסוד השינוי שחל או לא חל בו, נוכח השתתפותו בטיפולים מקטיני מסוכנות. נכון לאותה עת קבעתי כי לא הופחתה באופן משמעותי מסוכנות העותר המצדיקה שינוי קטגוריה שלו או יציאתו לחופשות.

בעתירה הנוכחית שב ומלין העותר כאמור בעניין הקטגוריה בה סווג והמשך מניעת חופשותיו. לטענתו מדובר במאסרו הראשון. יש לדבריו לבחון מעת לעת את אפשרות שינוי סיווגו ויציאתו לחופשות. לדבריו המידעים הקיימים בעניינו ישנים ואין להם שום רלוונטיות לימינו. העותר טען כי לא נצטבר מידע עדכני אודותיו וכן טען כי למורשעים אחרים באותה פרשה בה הורשע שרובם סווגו גם כן כחברים בארגון פשיעה, שונתה הקטגוריה לקטגוריה ב/1 או ב/2, באופן המאפשר להם לצאת לחופשות. עוד טען כי הוא אסיר למופת ותפקודו ב- 5 השנים האחרונות תקין, כי הוא זנח את העולם אליו השתייך בעבר, כי הוא משולב כאחראי כשרות במטבח ועוזר רב, אחראי בית כנסת המקדיש את מרבית יומו ללימוד התורה. עוד טען כי נטל חלק בקבוצות טיפוליות "האומץ לשנות", ו"יציאה למסע" שעניינם שיקום וחזרה למוטב. לטענת העותר יש מקום ליתן את הדעת לחלוף הזמן בזיקה למידעים המודיעיניים על מנת לשקול בחיוב אפשרות יציאתו לחופשה, שהינה תמריץ חיובי וחשוב להתנהלות טובה.

בטיעוניו בפני, חזר ב"כ העותר, עו"ד גיגי, על טיעוניו הנ"ל. הוא הסכים להגשת המידעים המודיעיניים. הוא ציין כי בהליך דנן נהוג להגיש מידעים מודיעיניים ללא חוות דעת של עורך המידעים, ועל כן יש לבחון אותם בזהירות. הוא הפנה גם להחלטת כב' השופט פרידלנדר בעת"א 28907/10/11 (מחוזי באר – שבע), אשר חייבה הגשת המידעים בסמוך לחוות דעת ערוכה כדין.

על אף האמור הסכים להגשת המידעים לעיון בית המשפט בלבד.

באשר למידעים ועל פי הפרפרזות שקיבל, טען כי מדובר במידעים משנת 2009, שרובם נוגעים לפגיעה בעותר, וניתן לאיין אותה על ידי יציאה לחופשה מבוקרת, למקום שיישמר בסוד.

לעניין סיווג הקטגוריה, שב וטען שרוב חברי הארגון אליו הוא משתייך יוצאים לחופש. הוא הפנה לעניינו של דוד זוארץ שהיה לטענתו חבר באותו ארגון ומצוי היום בסבב חופשות. הוא טען שוב לחשיבות החופשה, גם בזיקה לאפשרות לקבל שחרור על תנאי.

המשיבים מצדם הפנו לחומר המודיעיני ולעמדת גורמי הטיפול, אשר לטענתם שניהם מחייבים את ההחלטה לשלילת החופשות והותרת הסיווג על כנו.

עיינתי בטיעוני הצדדים ובמידעים המודיעיניים שהוצגו לעיוני.

החומר המשטרתי החסוי מכיל מספר הערכות מודיעיניות אשר מבוססות רובן ככולן על האירועים שקדמו להרשעת העותר. לא מצוי באותו חומר מידע עדכני לגבי העותר.

בחומר המודיעיני של שב"ס מצויות 7 ידיעות משנת 2009, אשר עניינן באופן כללי אפשרויות לפגיעה הדדית בין העותר לאחרים, חלקן בין כתלי בית הכלא וחלקן השלכותיהם אף מחוץ לבית הכלא.

כמו כן, קיימת ידיעה אחת נוספת משנת 2010 סכסוך בין העותר לאחר בין כתלי בית הכלא. קיימות שתי ידיעות נוספות משנת 2011, שעניינן התנהלות לא תקינה/ הפרת נהל ( שאינה פלילית) של העותר בין כתלי בית הכלא. הוצגה גם חוות דעת מודיעינית של שב"ס אשר סוקרת את המידעים הנ"ל עליהם עמדתי לעיל.

עמדת גורמי הטיפול הובאה במכתבה של קצינת טיפול ושיקום מחוז צפון הגב' דנה בן יהודה.

לפיה, העותר סיים קורס ראשוני בקבוצת "האומץ לשנות" המיועדת לאוכלוסיה הדתית. עניינו של הקורס:- הגברת המוטיבציה והכנה להמשך טיפול קבוצתי. ההתרשמות היא כי במסגרת קורס זה הצליח העותר לשתף מעצמו אך עדיין מכחיש את העבירה וממזער מחומרת מעשיו. הומלץ על שילובו בקבוצת "יציאה למסע", שהינה קבוצה מעמיקה מבחינה רגשית ובין היתר נועדה להציף את הגורמים שתרמו לביצוע העבירה, אורח החיים והרקע המשפחתי של העותר . העותר לקח חלק פעיל בקבוצה על אף שבתחילה היה חשדן וסגור. בהמשך הקבוצה שיתף על תכנים אישיים ורגשיים באותנטיות ובפתיחות. "ההתרשמות הייתה כי עבר תהליך משמעותי".

התרשמות מנחי הקבוצה כיום היא כי העותר זקוק להמשך טיפול פרטני והם המליצו על כן על שיתופו בטיפול שכזה.

לאחר שעיינתי בטיעוני הצדדים, בחומר המודיעיני ובהערכת גורמי הטיפול, סבורני כיה הגיעה העת לשינוי בגישה הננקטת כלפי העותר בזיקה לסיווגו ולאפשרות הענקת חופשה.

במישור האחד, המודיעיני, ואם ניתנת הדעת לכך כי שתי הידיעות המודיעיניות משנת 2011 נוגעות להתנהגות משמעתית בלתי הולמת ולא להתנהגות פלילית, והידיעה משנת 2010 גם כן אין ענייינה התנהגות עבריינית, הרי שמאז שנת 2009 לא נוסף מידע מודיעיני שיש בו כדי להצביע על תוקף המידעים המודיעיניים שקדמו למועד זה. חלוף זמן של שלש שנים ויותר מאז, בצירוף העובדה כי מבחינה טיפולית עבר העותר תהליך משמעותי (עליה אעמוד בהמדך), מחייב שקילה רצינית מחדש של סיווגו של העותר וחפשותיו נוכח מכלול נתוניו.

במישור השני הטיפולי ובפרט הלך רוחו והתייחסותו של העותר למעשים החמורים שביצע, ניכר כי אט אט חל שינוי חיובי בגישתו של העותר להנ"ל. בטיפול הראשון שבו השתתף חל שינוי חיובי קל בלבד, אולם כפי שציטטתי לעיל עד לתום הטיפול השני, טיפול עמוק רגשי, כפי שכונה ע"י גורמי הטיפול, "ההתרשמות הייתה כי עבר תהליך משמעותי".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ