אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ארגון מורי נהיגה נצרת - נצרת עילית נ' משרד התחבורה ואח'

ארגון מורי נהיגה נצרת - נצרת עילית נ' משרד התחבורה ואח'

תאריך פרסום : 02/06/2013 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי נצרת
785-05-13
23/05/2013
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
ארגון מורי נהיגה נצרת - נצרת עילית
הנתבע:
1. משרד התחבורה
2. עוזי יצחקי המנהל הכללי של משרד התחבורה
3. אסף שמאלי מנהל אגף בכיר רישוי במשרד התחבורה
4. צביקה גונן מנהל מחוז רישוי חיפה והצפון

החלטה

1.ביום 1.5.13, הגישה העותרת "עתירה מנהלית ובקשה דחופה למתן צו ביניים", לפיה, נתבקש בית המשפט ליתן צו ביניים המורה על הקפאת ביצוע החלטתם של המשיבים להעביר את מבחני הנהיגה המעשיים מנצרת לעפולה (להלן: "ההחלטה") וזאת עד למתן פסק דין בעתירה.

העותרת מאגדת בתוכה 170 מתוך 200 מורי הנהיגה בנצרת ובישובים הסמוכים לה. לטענתה במהלך חודש אפריל הופתעה מהחלטת משרד התחבורה על סגירת משרד הרישוי בנצרת, ששימש גם אתר ליציאה למבחני נהיגה מעשיים; בעניין סגירת משרד הרישוי בנצרת, תלויה ועומדת עתירתה של העותרת בפני בית המשפט העליון (בג"צ 3036/13); בפגישה שהתקיימה ביום 28.4.13 במשרד הרישוי בנצרת עילית הודיע מר צביקה דנון, מנהל מחוז רישוי חיפה והצפון, לנציגי העותרת, כי מעתה מבחני הנהיגה המעשיים יתקיימו בעפולה.

2.העותרת סומכת את עתירתה על הבטחתו השלטונית של מנכ"ל משרד התחבורה במכתבו מיום 15.4.13 לפיה, "משרד התחבורה יפעיל בעיר נצרת עילית אתר יציאה למבחני נהיגה מעשיים אשר ימשיך לשרת את ציבור המורים והנבחנים כאחד ולרווחתם. כמו כן ימשיך לפעול בעיר אתר למבחינה נהיגה עיוניים" (נספח 1 לעתירה).

העותרת ממשיכה וטוענת, כי העברת המבחנים המעשיים מנצרת לעיר אחרת מהווה הפרת הבטחה שלטונית והנה בגדר החלטה לא סבירה ולא מידתית וזאת בשים לב לכך, שנכון לחודש אפריל 2013 התקיימו באזור העיר נצרת עילית והסביבה 1,600 מבחנים מעשיים ל- 4,497 תלמידים.

העותר מדגיש, כי העברת המבחנים מנצרת תגרום נזק כלכלי קשה למורי הנהיגה ולציבור הנבחנים, שכן לצורך העמדת רכב לטסט נדרש מורה נהיגה להשבית רכב עבודה בגין שני מבחנים למשך חצי יום, לצורך נסיעה לטסט, העמדת הרכב לטסט ולחזור חזרה לנצרת על מנת ללמד תלמידים אחרים. הנזק הכספי הנגרם למורים לנהיגה בגין העברת המבחנים מגיע לסך של כ- 50,000 ₪ ליום.

3.מפניה שערכה העותרת לבעלי הנכס של משרד הרישוי, הודיע האחרון, כי אין כל מניעה להמשיך ולהעמיד את הנכס לרשות משרד התחבורה עד להסדרת מחלוקות כספיות ואחרות בקשר לשימוש בנכס ומציאת פיתרון חלופי.

4.בהחלטתי מיום 2.5.13 ציינתי, כי השהיית ההחלטה בבקשה למתן צו ביניים אין בה כדי לגרום נזק שאין לו תקנה או נזק חמור ומשכך דחיתי את בקשת העותרת למתן צו ארעי על יסוד הבקשה בלבד וקבעתי את הבקשה לדיון במעמד שני הצדדים ליום 21.5.13 והוריתי למשיבים להגיש תגובה לבקשה תוך 10 ימים.

5.ביום 6.5.13 הגיש העותר "בקשה בהולה לעיון מחדש בבקשה דחופה למתן צו ביניים" בה נתבקש בית המשפט לעיין מחדש בהחלטתו מיום 2.5.13 לאור עובדות חדשות, לפיהן, לרשות המשיבים עמד בפועל ועל פי הסכם שכירות תקף מתחם להפעלת מבחני הנהיגה המעשיים בנצרת; ממכתבו של הבעלים של המתחם אל ב"כ העותרת מיום 2.5.13 עולה, כי ההחלטה ניתנה באופן פתאומי ושרירותי ולמרות שידוע היה למשיבים, כי הובטח והוסכם על קיומם של משרדי הרישוי ובכלל זה קיום מבחני הנהיגה המעשיים במתחם בו התקיימו עד ליום 30.4.13.

6.בהתחשב בעובדות החדשות הנטענות הקדמתי את הדיון בבקשה ליום 13.5.13.

7.ביום 12.5.13 הוגשה "תגובה מקדימה מטעם המשיבים", בה נטען כי דינם של העתירה ושל הבקשה לצו ביניים מחיקה לאור העובדה, כי העתירה מתייתרת, שכן ללא קשר לסגירת משרד הרישוי התקיימו מבחנים מעשיים בעיר נצרת ואף כעת, לאחר סגירת הסניף, עושים המשיבים על מנת לאפשר כבר בעת הקרובה לקיים מבחנים מעשיים בעיר נצרת.

עוד נטען בתגובה להעדר סמכות עניינית ומקומית של בית משפט זה לדון בתובענה.

בנימוקי התגובה הודגש, כי סגן מנהל אגף לוגיסטיקה (בינוי ונכסים) מר גדעון לוי, שהנו הממונה על הדיור במשרד התחבורה, פועל מרגע סגירת סניף משרד הרישוי לאיתור מקום חלופי בו יוכלו הבוחנים לבצע עבודתם ולקיים את המבחנים המעשיים בעיר נצרת, כאשר הצפי להפעלת מקום כזה הנו בעוד כשבועיים וחצי עד שלושה שבועות לכל היותר. העברת המבחנים המעשיים לעפולה הנה באופן זמני ונועדה להקל על ציבור התלמידים שכן החלופה האחרת הנה לבטל את ביצוע המבחנים כליל עד לאיתור מקום כנדרש.

8.במהלך הדיון בישיבה מיום 13.5.13 העלה יו"ר ארגון מורי הנהיגה הצעה, לפיה, העותרת תעמיד את משרדה כאתר זמני לרשותם של הבוחנים; מדובר במשרד הנמצא באותו מבנה שבו שכן משרד הרישוי, אשר ישמש כאתר יציאה זמני למבחנים מעשיים.

ב"כ המשיבים קיבלה את המלצת בית המשפט לבחינת ההצעה.

9.ביום 16.5.13 הוגשה עמדת המשיבים, לפיה, הצעה זו נבדקה על ידי המשיבים ונמצא, כי לא ניתן להיענות לה מן הטעם שעל פניה מגלה ההצעה פוטנציאל לניגוד עניינים מובהק, אולם חרף זאת, יפתח בעת הקרובה אתר יציאה לביצוע המבחנים המעשיים בנצרת, שכן משרד התחבורה שוקד על איתור מקום אחר בנצרת לשם אכלוס הבוחנים ויצירת האפשרות ליציאה לביצוע המבחנים המעשיים בעיר.

ב"כ המשיבים הדגישה, כי נכון למועד כתיבת עמדתם של המשיבים, נבחר אתר חלופי וההכנות לפתיחתו לציבור מצויות בעיצומן ומשכך הפעלת אתר יציאה למבחנים מעשיים עשויה להתרחש בתוך כשבועיים עד שלושה שבועות.

10. ביום 21.5.13 הוגשה "תשובה לתגובת המשיבים ובקשה למתן החלטה בבקשה למתן צו ביניים", לפיה, מבקש ב"כ העותרת לדחות את תגובת המשיבים על הסף בהעדר תצהיר תומך וליתן החלטה בבקשה לצו ביניים כאילו לא הוגשה תגובה כלל.

באשר לטענת המשיבים לניגוד עניינים נטען, כי המשיבים לא בחנו את ההצעה ולא הציעו פתרון זמני לפגיעה האנושה בזכויות העותרת.

עוד נטען, כי מן הראוי היה לתת אתר חלופי קודם לסגירת האתר הקיים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ