אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אין צורך בהסכמת כלל חברי הקיבוץ כדי לנקוט הליכי הפרטה

אין צורך בהסכמת כלל חברי הקיבוץ כדי לנקוט הליכי הפרטה

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי חיפה
1019-02
04/11/2007
בפני השופט:
שושנה שטמר

- נגד -
התובע:
יוסף בקשיצקי
עו"ד גל פלג
הנתבע:
קיבוץ משמרות
עו"ד איל קרמר
פסק-דין

רקע עובדתי - כללי

1.         תביעתו של חבר קיבוץ לעצור את גלגלי ההפרטה בקיבוצו, שבגידרה אף חלוקת שכר דיפרנציאלי - איש איש כפי השתכרותו, עומדת לדיון בפסק דיני זה. התובע מבקש להחזיר את אורח החיים הישן, ולגביו גם הטוב, כאשר הקיבוץ חילק לחבריו כספים ושירותים לפי צרכיהם, על פי קריטריונים שוויוניים, מבלי להתחשב בהכנסתו של כל אחד מהם או בתמורה שעבודתו מכניסה לקיבוצו.

כן מלין התובע על כך שהקיבוץ, עם ההחלטות על ההפרטה והמעבר לשכר דיפרנציאלי, הפסיק את תשלום המזונות לבתו, שחיה עם אמה מחוץ לקיבוץ.

2.         התובע, חבר קיבוץ משמרות, מבקש כי בית המשפט יצהיר שהחלטות אסיפת החברים של קיבוצו (להלן - " הקיבוץ" או " הנתבע"), אשר הורו על שינוי אורחות החיים בקיבוץ (להלן - " ההחלטות"), הן בטלות, שכן הקיבוץ לא היה מוסמך לתיתן. ההחלטות התקבלו בחודשים פברואר ונובמבר 2001 על רקע משבר כלכלי וחברתי מתמשך שעבר על הקיבוץ בשנים שקדמו. בין היתר הוחלט להפריט את מרבית השירותים שסיפק הקיבוץ לחבריו, לשייך את דירות הקיבוץ לחברים ולעבור לחלוקת שכר דיפרנציאלי בהתאם להשתכרותם בפועל או בהתאם להערכת התמורה לעבודתם ובניכוי מס פנימי אחיד בגובה 600 ש"ח לחודש. מס זה נועד לאפשר לקיבוץ לספק את השירותים שהוא עדיין המשיך ליתן לחברים. בד בבד הובטחה קצבת מחיה (שאפשרה קיום בסיסי) לפנסיונרים ולמוגבלים ביכולת עבודתם.

3.         מאז שהוחלט כך באסיפת החברים, התובע אינו מקבל תקציב מהקיבוץ, ואף לא את התשלום עבור המזונות לבתו. מאחר שאינו משלם את המס הפנימי, הוא צבר חוב לקיבוץ, ההולך וגדל ואף הגיע לכ-100,000 ש"ח.

4.         על רקע זה, הגיש התובע את התביעה שלפני, במסגרתה ביקש לבטל את החלטות הקיבוץ מנימוקים שונים, ובעיקר בטענה שלא היתה זכות משפטית ומוסרית לקיבוץ להחליט החלטות אלה ואין לאכפן, בהיותן פוגעות בזכויות יסוד של המיעוט, לרבות זכויות קנייניות, שנצברו במשך השנים.

על אף שהתובע התייחס בכתב התביעה להחלטות הקיבוץ בכללותן, עיקר טיעוניו מכוונים נגד ההחלטה לחלוקת שכר דיפרנציאלי לחברים. החלטה זו תעמוד, לכן, במרכז הדיון בפסק דין זה. 

5.         טענה נוספת שיש לתובע היא, כאמור, שהקיבוץ חב לשלם את המזונות לבתו, אשר מתגוררת עם אמה מחוץ לקיבוץ, בין עקב חובתו כקיבוץ לספק את צרכי החברים, כפי שנהג לפני השינויים, ובין מכחה של התחייבות פרטנית כלפי התובע לנהוג כך.

6.         קיבוץ משמרות מאוגד כאגודה שיתופית. הוא נוסד בשנת 1933, וכיום חיים בו כ-119 חברים ומועמדים, מתוכם למעלה מ-30 חברים קשישים וחסרי יכולת השתכרות, כעשרה חיילים וכ-58 ילדים מתחת לגיל 18 (דהיינו רק כשליש מחברי הקיבוץ הוא בגיל עבודה). 

7.         התובע, שהוא היום כבן 59 שנים, נולד בקיבוץ והוא בן להורים חברי הקיבוץ.

בגיל 15 הפסיק התובע את לימודיו ומאז עבד, לסירוגין, בעבודות שונות בקיבוץ ומחוצה לו. בהיעדר הכשרה אקדמית ולימודים מתאימים - והגורמים לכך שנויים במחלוקת בין הצדדים - הייתה משכורתו של התובע בעבודות אלה נמוכה. משנת 2001, עת הופסקה העסקתו אצל מעסיקה מחוץ לקיבוץ, לא הוכח כי התובע עבד באופן מסודר במקום כלשהו.

            עמדתו של הקיבוץ היתה, שהתובע לא העביר את השתכרויותיו לקיבוץ וכי עתה הוא אינו עובד מרצונו ולא משום שאין לו יכולת לעבוד.

8.         התובע התגרש בזמנו מאשתו, בלא שיהיו לו ילדים. הוא חבר לאישה אחרת, מחוץ לקיבוץ, במטרה להוליד ילד משותף. כתוצאה מקשר זה נולדה לו בשנת  1999 בתו, אשר חיה מחוץ לקיבוץ עם אמה (שלא נישאה לתובע). לאחר הולדת הבת ועד לקבלת החלטות האסיפה הכללית של הקיבוץ, נשא הקיבוץ במזונותיה בסכום של 1,500 ש"ח לחודש.

            מאז ההחלטות וכתוצאה מהן, נשללה זכאותו של התובע, שלטענת הקיבוץ הוא, כאמור, בעל כושר השתכרות ובעל רכוש, לקבל תקציב כלשהו מהקיבוץ, ותשלום המזונות לבת הופסק.

  רקע עובדתי - תאור הליכי ההפרטה

9.         כאמור, ההחלטות בעניין ההפרטה התקבלו על רקע משבר שאליו נקלע הקיבוץ: עובר לתהליכי ההפרטה, נמצא הקיבוץ בשפל כלכלי וחברתי. שרר חוסר אמון בין חברי הקיבוץ לבין ההנהלות הנבחרות, והיה, לטענת המייצגים את הקיבוץ, איום ממשי על עצם המשך קיומו כקיבוץ. אף התובע לא חלק על העובדה, כי הקיבוץ היה במצב כלכלי קשה בשנים האחרונות (ראו סעיף 154 לסיכומי התשובה מטעם התובע), אם כי לעמדתו, יש לקיבוץ קרקעות, אותם ניתן היה לממש, והמשבר הכלכלי נבע עקב ניהול כושל ונצלני של הועד הממונה על הקיבוץ.

10.        בעקבות המשבר אליו נקלע, פנה הקיבוץ ביוני 2000 אל רשם האגודות השיתופיות בבקשה למנות לו ועד ממונה חיצוני (פניית הקיבוץ מצורפת כנספח ט' 1 לתעודת עובד הציבור שהוגשה מטעם רשם האגודות השיתופיות, להלן - " תע"צ הרשם"). הרשם נעתר לבקשה, לאחר שהחוקר מטעמו אישר את מצבו הקשה של הקיבוץ, וביום 02/10/2000, מונה ועד חיצוני לקיבוץ.

11.        בחודש ינואר 2001 העמיד הועד הממונה לפני הקיבוץ הצעה להפעלת מודל אורח חיים חדש בקיבוץ, שכונה "מצפן לעתיד - תכנית לעיצוב העתיד", הכולל קשר של עבודה-תקציב וכן פתיחה בהליך של שיוך דירות ונכסי הקיבוץ לחברים (להלן גם " התכנית לשינוי אורחות החיים" - החוברת שחולקה לחברים בנושא התכנית היא נספח 1 לתצהיר התובע - ת/1). על פי התכנית, הקיבוץ יעניק לחבריו תקציב דיפרנציאלי, דהיינו שכר אישי התלוי בסוג העבודה המבוצע על ידי החבר ובהכנסה הבאה ממנה בניכוי הפרשות שונות לביטחונו הסוציאלי של החבר ודמי שירות קהילתיים לקופה המשותפת של הקיבוץ. נקבע שאם השתכרותו של החבר נמוכה מהרמה המינימאלית שהוגדרה, ישלים הקיבוץ את תקציבו האישי ל"אבטחת קיום הוגן", עד לסך של 5,000 ש"ח בחודש למשפחה ו- 3,000 ש"ח בחודש ליחיד.

            במכתב מיום 18/1/01, שנלווה לחוברת שחולקה לחברים בנושא התכנית, (נספח 1 - ת/1), נכתב כי " בשלב זה, אין מדובר בהחלטה תקנונית, אלא בהחלטה הקשורה במהלך של הישרדות. שינוי התקנון יבוצע במועד מאוחר יותר".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ