אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אגבאריה נ' מדינת ישראל

אגבאריה נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 06/07/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
21347-04-13
27/06/2014
בפני השופט:
יחזקאל קינר

- נגד -
התובע:
מוחמד אגבאריה
הנתבע:
מדינת ישראל

החלטה

הבקשה

לפני בקשה לפטור מאגרה בתביעה בסך 5,366,510 ₪ שהוגשה על ידי המבקש.

המבקש הוא חקלאי שהתפרנס עשרות שנים מעבודתו בענף פיטום האווזים וייצור כבד אווז לשיווק מקומי ויצוא.

לטענת המבקש, החלטת המדינה לאסור על פיטום אווזים גדעה את מטה לחמו. טענותיו בכתב התביעה הן להתנהלות רשלנית של המדינה, רמיסת זכויותיו החוקתיות והטבעיות לשוויון ולחופש העיסוק, ופגיעה חמורה בקניינו.

בבקשה לפטור מאגרה טען המבקש כי התנהלות המדינה פגעה אנושות בפרנסתו והותירה אותו חסר כל. אין ביכולתו הכלכלית לשאת בתשלום האגרה בגין תביעתו שעה שהוא שקוע בחובות של מאות אלפי שקלים ומכלכל את משפחתו ממשכורתו כשכיר במד"א.

בתגובתה טענה המדינה כי יש לדחות את הבקשה מהטעמים הבאים: התביעה נעדרת עילה; סכום התביעה מופרז (חוות הדעת שצורפה לכתב התביעה לקויה וחסרה); המבקש לא הוכיח העדר יכולת כלכלית; המבקש לא מסר נתונים מלאים כנדרש, ואף הסתיר פרטים חיוניים לבקשה, בדבר תשלום ששולם לו על ידי המדינה לפנים משורת הדין במסגרת סיוע לעוסקים בענף פיטום האווזים עקב סגירתו.

דיון והכרעה

תקנה 14 לתקנות בתי המשפט (אגרות) התשס"ז-2007 (להלן: "תקנות האגרות"), קובעת כי כדי ליתן פטור מתשלום אגרה, על בית המשפט לבחון האם אין ביכולתו של התובע לשלם את אגרת ההליך, והאם ההליך מגלה עילה.

התנאים של העדר יכולת כלכלית וקיום עילה הם תנאים מצטברים, ודי כי המבקש אינו ממלא אחר אחד מהם כדי להביא לדחיית בקשתו.

תקנה 14(א) לתקנות האגרות שנזכרה לעיל קובעת כי:

"בעל דין, הטוען שאין ביכולתו לשלם אגרה, יצרף לתובענה, עם הבאתה לראשונה לבית המשפט, בקשה לפטור מתשלום אגרה בגין אותה תובענה, בצירוף תצהיר שיפרט בו את רכושו, רכוש בן זוגו ורכוש הוריו אם הוא סמוך על שולחנם, ומקורות הכנסתו בששת החודשים שקדמו לתאריך הבקשה".

על המבקש לפרט בתצהירו את מצבו הכלכלי, הכנסותיו בששת החודשים האחרונים, מצב חשבונותיו בבנקים ופרטים על רכושו. באין פרטים כאמור, לא הונחה תשתית בסיסית להוכחת טענת העדר יכולת כלכלית [בש"א 294/89 אליאס נ' שחר (28.9.89)], טענה אשר הנטל להוכחתה מוטל על מבקש הפטור [בש"א 128/89 מצא נ' מצא (29.5.89)].

נפסק כי ללא פרטים מהימנים הנתמכים במסמכים על הכנסת המבקש, רכושו, הוצאותיו והכנסותיו, לא ניתן להיזקק לבקשה לפטור מאגרה [ע"א 6517/00 בניטה נ' עמותת שערי ציון (9.11.00)].

הנתונים בדבר יכולתו הכלכלית של המבקש מצויים בידי המבקש עצמו, ולפיכך נדרשת ממנו רמת הוכחה גבוהה לעניין טענה זו. עליו לפרוס בתצהירו בפני בית המשפט תמונה מלאה, עדכנית, מפורטת ומדויקת אודות יכולתו הכלכלית. בין היתר, עליו לכלול בתצהירו ולצרף לבקשתו פירוט הכנסותיו; אסמכתאות לגבי הכנסות אלה לרבות תלושי משכורת לששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה; פירוט מקיף לגבי רכוש המבקש, לרבות נכסי מקרקעין, רכב, נכסים פיננסיים ועוד, כולל אסמכתאות; פירוט מלא לגבי הוצאות המבקש בששת החודשים האחרונים מלווה באסמכתאות מתאימות; תדפיסי חשבונות בנק ותדפיסי כרטיסי אשראי (כולל הצהרה שאין חשבונות וכרטיסי אשראי נוספים) לששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה; תדפיסי אובליגו של חשבונות הבנק הכולל מידע מלא לגבי מצבו הפיננסי של המבקש, לרבות רכושו (כגון פקדונות, ניירות ערך, תכניות חסכון, קופות גמל, יתרות זכות שונות וכד'), התחייבויותיו כלפי הבנק (הלוואות, יתרות חובה, התחייבויות וכד') ובטחונות שניתנו לבנק; כמו כן, על המבקש לפרט מקום מגוריו ותיאורו, שאף בו יש כדי ללמד על רמת חייו.

דרישות אלה קיימות גם לגבי בן זוג והורים ככל שקיימים ורלבנטיים בהתאם להוראות תקנה 14 לתקנות האגרות, ועל המבקש לכלול בתצהירו גם את הנתונים המלאים לגבי בן/בת זוג והורים על מנת לאפשר בחינת נושא זה.

אם אין המבקש מקיים חובותיו אלה, די בכך כדי לדחות את הבקשה [בש"א 287/92 מאור נ' מדינת ישראל (30.1.92); רע"א 8255/99 פנדריך נ' קנריק (21.11.99)].

מצב כלכלי– בבקשתו המקורית המבקש לא הציג תשתית עובדתית מלאה בדבר מצבו הכלכלי. בין היתר, חסרה בקשתו את המסמכים הבאים: תדפיס חשבון בנק ל-6 חודשים שקדמו להגשת הבקשה (צורף תדפיס חשבון בנק לתקופה של חודש ו-10 ימים בלבד), פירוט רכוש והכנסות בת הזוג, תדפיסי כרטיסי חיוב ב-6 חודשים שקדמו לבקשה, אישור מהבנקים לקיום / העדר תכניות חסכון, קופות גמל, פיקדונות, ביטוח חיים; תצהיר לגבי ניסיונות המבקש לגייס הלוואות.

בתשובתו לתגובת המדינה, ולאחר שהאחרונה פירטה את המסמכים שהיו צריכים להיות מוגשים ולא הוגשו, צירף המבקש תצהיר משלים ומסמכים נוספים. אמנם, הדבר אינו תקין, שכן יש לצרף את מלוא המסמכים כבר לבקשה העיקרית, אך המדינה לא התנגדה לכך, והתאפשר לה להגיב לאחר שצורפו המסמכים הנוספים. עם זאת, המדינה התנגדה לסבב שלישי של המצאת מסמכים. לאחר שהמבקש הגיש את הסבב השני של המסמכים, אפשרתי למדינה להגיב עליה, ומשהוגשה תגובתה הקצרה, ניתנה למבקש אפשרות להגיב עליה, בבחינת סבב אחרון של תגובות. המדינה סברה כי המבקש מתעתד להגיש מסמכים נוספים והתנגדה לכך, אך בסופו של דבר, לא הוגש סבב שלישי של מסמכים על ידי המבקש.

המסמכים שצירף המבקש לתמיכה בבקשתו, במסגרת שני הסבבים, היו אלה: תלושי שכר בעבודתו במד"א עבור 11 חודש; דו"ח רווח והפסד בגין עבודתו כעצמאי לשנת 2011 ולחודשים ינואר-מרץ 2013 (לא צורף דו"ח רווח והפסד לשנת 2012); דפי חשבון עו"ש לתקופות הבאות: 1.11.12 – 10.2.13; 6.3.13 – 3.4.13; מכתב אישור חוב למכון לתערובת "עמיר דגן" הנושא תאריך 8.3.12; חובות לעיריית אום אלפאחם ולתאגיד המים נכון לתאריך 11.2.13; חשבונית על סך 218 אלף ₪ עבור רכישת טרקטורון; אישור יתרות בבנק ליום 31.12.12; דו"ח מע"מ (0) לחודשים נובמבר-דצמבר 2012; חשבוניות שונות (ככל הנראה עבור הוצאות הלול).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ