אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> פלילי >> לך חפש: מהן זכויותינו כאשר שוטר רוצה לערוך בנו חיפוש גופני?

לך חפש: מהן זכויותינו כאשר שוטר רוצה לערוך בנו חיפוש גופני?

מאת: עו"ד חיים אוחנה | תאריך פרסום : 15/02/2015 16:09:00 | גרסת הדפסה
עו"ד חיים אוחנה

האם ידעתם שאתם זכאים להסברים לפני שעורכים בכם חיפוש? האם אתם מודעים לכך שלפעמים אתם גם רשאים לסרב לחיפוש מבלי שהדבר ייזקף לחובתכם? אילו תנאים חייבים השוטרים למלא לפני שהם מחפשים בבגדיכם, כליכם או אפילו בגופכם? מדריך.

זכות האדם על גופו היא זכות יסוד ראשונה במעלה. בהתאם, המחוקק קבע תנאים וכללים נוקשים ביותר לעריכת חיפוש של שוטר בגופו של אדם. 

זקוק/ה לעזרה בנושא פלילי?

כנס/י לפורום פלילי של פסקדין

רבים אינם מודעים לעובדה, כי הם זכאים לקבל הסברים מהשוטר בנוגע לפשר החיפוש ובמקרים מסוימים אף לסרב לעריכתו, מבלי שהדבר ייזקף לחובתם. יתרה מכך, ישנם מקרים בהם השוטר אינו רשאי לערוך חיפוש בגופו של אדם, אפילו אם נתן הסכמתו לכך.

על גופתי!

ראשית, יש להבדיל בין שלושה סוגי חיפוש, שאותם נסקור מהקל אל הכבד:

  1. חיפוש על פני גופו של האדם. זהו סוג החיפוש השכיח ביותר ומשמעו חיפוש על הגוף, בכליו או בבגדיו של החשוד. מאחר שחיפוש זה אינו כולל אלמנטים חודרניים, כל שוטר רשאי לערוך אותו ובלבד שהתעורר חשדו, שאותו אדם נושא עמו סם מסוכן או חפץ שעשוי לשמש כראיה מפלילה.
  1. חיפוש חיצוני בגופו של אדם. החיפוש כולל: בחינה חזותית של גופו העירום של אדם וצילומו, נטילת טביעה מכל חלק בגוף, גזירת ציפורניים ולקיחת חומר מהן, לקיחת חומר מתוך הנחיריים, לקיחת שיער, בדיקה על העור ולקיחת חומר מעל הגוף, מתן דגימת שתן, רוק, אוויר ודגימת תאי לחי.

חיפוש מסוג זה מעמיד אדם בסיטואציה לא נעימה ואין ספק שזכותו לפרטיות נפגעת. לכן, המחוקק קבע כמה תנאים, שרק בהתקיימם, יכול השוטר לערוך חיפוש שכזה:

שוטר מוסמך לערוך חיפוש חיצוני רק כאשר מקונן בליבו חשד סביר שתימצא ראיה לדבר עבירה, או ראיה המוכיחה את הקשר שבין החשוד לביצועה. גם לסוג העבירה שבגינה התעורר החשד יש חשיבות. שוטר לא רשאי לבצע חיפוש לאדם הנחשד בעבירות "חטא" - עבירות קלות במיוחד כדוגמת השחתת מודעות או הקמת מהומה במקום ציבורי. ואולם יש לו לגיטימציה חוקית לערוך חיפוש חיצוני אם חשד בעבירות מסוג "עוון" כמו איומים, גניבה או שימוש עצמי בסמים, ובעבירות מסוג "פשע" כמו שוד או סחר בסמים.

לאחר שאיש המשטרה צלח את שתי המשוכות הללו, עליו לבקש מהחשוד את הסכמתו לחיפוש ולהסביר לו כי נתוני הזיהוי שיימצאו יכולים להיכלל במאגר המשטרתי. כמו כן, בהנחה שהחשוד מסכים לעריכת החיפוש, על השוטר להקפיד שייערך על ידי בן מינו תוך שמירה על כבודו וצנעתו, ובמקרים בהם קיים חשש לבריאותו – גם בנוכחות רופא.

ייתכן גם חיפוש בכוח

כאשר החשוד אינו מסכים לחיפוש חיצוני, על השוטר להביאו בפני קצין בדרגת רב-פקד ומעלה, שייתן אישור בכתב לעריכת חיפוש בכוח אם שוכנע שבריאות החשוד לא תיפגע. אם יש חשש לפגיעה בריאותו – החשוד יופנה לרופא, ואם הרופא לא מאשר - לא ייערך חיפוש בכוח.

בנוסף, הקצין מחויב לשמוע את טיעוני החשוד לגבי סירובו להיבדק. אם הקצין מקבל את טיעוני החשוד, לא ייערך חיפוש וסירובו לא ייזקף לרעתו.

אם הקצין דוחה את התנגדות החשוד, עליו להסביר לו שניתן להשתמש נגדו בכוח סביר על מנת לערוך את החיפוש. היה והחשוד ממשיך להתנגד והחיפוש לא נערך, סירובו עלול להוות חיזוק לראיות אחרות שימצאו כנגדו, אם וכאשר יועמד למשפט. ואולם, במצב בו החיפוש נערך בכוח על אף סירובו של החשוד, הסירוב, כשלעצמו, לא ישמש כנגדו.

כדאי לציין בשלב זה, כי על עבירות תעבורה חלים דיני חיפוש אחרים ולכן לא כדאי להתחכם עם שוטרי התנועה, שכן משמעותו הישירה של סירוב בהקשר הזה הוא הודאה באשמה.

חשוב לדעת כי חיפוש חיצוני בכוח הוא מוגבל מאוד ונדרש לעמוד בכללים מחמירים. מרבית אפשרויות החיפוש שמותרות כשהחשוד מסכים, אסורות ללא הסכמתו, אלא בתנאי מרפאה. חיפוש בכוח באנשים שלא נחשדו בדבר, בקטינים או באנשים עם מוגבלויות שכליות גם הוא אסור בתכלית. מטעמים אלה ובעיקר משום שפעולה כזאת יכולה לספק לחשוד ולסניגורו טיעונים למכביר בדבר חיפוש לא חוקי, פעמים רבות המשטרה מעדיפה לוותר ולהימנע מחיפוש בכוח.

התבוננות פנימית

  1. חיפוש פנימי. זהו סוג החיפוש הפולשני ביותר. החוק מונה רשימה סגורה של בדיקות העונות להגדרה של חיפוש פנימי, ובכללן בדיקת רנטגן, בדיקה גניקולוגית, הדמיה ועוד. עקב הבעייתיות החוקתית, המוסרית, הרפואית והטכנית בביצוע חיפוש מהסוג הזה, הוא מתרחש לעיתים נדירות ומצריך עמידה בתנאים ובהיתרים מיוחדים שניתנים במשורה.

הדוגמא הקלאסית לחיפוש כזה היא כאשר אדם נעצר במעברי גבול בחשד לעבירה ספציפית. לאחר סיום הפרוצדורה החוקית של עריכת חיפוש פנימי, הוא נלקח, אחר כבוד, אל מכונת השיקוף, המגלה כי בבטנו מסתתרת שקית של חומר החשוד כסם. משאותרה הראיה, כל שדרוש לצורך הגשת כתב אישום בעניינו של החשוד הוא מפגש קצרצר בינו לבין בית הכיסא.

להבדיל מחיפוש על פני הגוף, שנערך בהרבה מקרים באופן ספונטני, כאשר המשטרה רוצה לערוך חיפוש פנימי היא תעשה זאת לרוב בעקבות מידעים מודיעיניים, שלפיהם החשוד מסתיר חומר אסור או ראיה חשובה בתוך גופו. אם החשוד מסרב לחיפוש, המשטרה מבקשת היתר מיוחד מביהמ"ש, ובהינתן ההיתר, יכול החשוד למצוא עצמו נתון לחיפוש פנימי בכפייה.

נגעת, נסעת

לסיכום, ישנה חשיבות רבה לכך שכל אזרח ידע את זכויותיו באשר לתנאים לעריכת חיפוש משטרתי. היות ושיקול הדעת בנושא הזה מסור כמעט אך ורק לאנשי המשטרה, צריך לזכור שגם לנו יש כלים חוקיים להתמודד כראוי עם הסיטואציה. שיטת המשפט בישראל מבכרת את התיאוריה לפיה "אין אדם משים עצמו רשע" ולכן אם אין לנבדק בעיה עם הסיטואציה האינטימית, עצתי היא שישמור את ההתפלפלות המשפטית לפעם אחרת. ואם בכל זאת איננו מעוניינים בנגיעות רכות ומלטפותבאדיבות משטרת ישראל, שמורה לנו הזכות לסרב לכך, ולפעמים הסירוב עשוי להתברר כהחלטה נכונה.

עו"ד חיים אוחנה עוסק בתחום הפלילי

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום פלילי באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום פלילי

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ