אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> חברות Offshore

חברות Offshore

מאת: קונסטנטין לויטנסקי | תאריך פרסום : 07/05/2009 12:00:00 | גרסת הדפסה

מבוא

חברת Offshore הינה חברה אשר התאגדה מחוץ לטווח של רשויות המס במדינה/ישות מדינית כלשהי. חברה זו מנהלת את פעילותה מחוץ לשטח המדינה בה היא רשומה.

ניתן לחלק את המדינות שבהן ניתן לרשום חברות זרות לשלושה סוגים, בהתאם למטרות הקמתן:

  1. מקלטי המס – הסוג הראשון של חברות Offshore הוא חברה הממוקמת באחד ממקלטי המס כגון: איי הבתולה (BVI), פנמה, בליז, בהאמאס, איי סיישל, ועוד. במדינות אלו הכלכלה המקומית חלשה באופן יחסי, אולם המשטר הפוליטי בהן יציב. המאפיין העיקרי של חברות במדינות אלו, הוא קלות התפעול של החברות. במדינות אלו, יש פטור מלא ממס חברות. כמו כן, ברוב מקלטי המס ישנה דיסקרטיות מלאה לגבי זהות המנהלים ובעלי המניות בחברה, ומידע זה אינו נשמר ברשם החברות, אלא בתיעוד של משרד עו"ד מקומי המשמש נציג של החברה. בנוסף, במדינות אלו התשלום היחיד למדינה הוא תשלום אגרת רשם, אין חובת ניהול ספרים והגשת דוחות. בחלק ממדינות אלו, רשם החברות אינו ממוחשב ואינו פתוח לציבור. יש לציין, שרמת הסודיות בניהול של חברות אלו היא גבוהה ביותר.
  1. מדינות שבהן שיעור המס מופחת, כגון: קפריסין, סינגפור, מלטה, הונג-קונג ועוד. לחברות במדינות אלו קל יותר לסחור ולתת שירותים ממדינה למדינה. כמו כן, במקומות אלה נדרשות החברות לנהל ספרים, לערוך ביקורת, או להגיש מאזנים מבוקרים לרשם החברות המקומי. לפיכך, בקרת הממסד קשוחה יותר ורשם החברות דורש רישום של בעלי המניות ומנהליה. תדמיתן של חברות מסוג זה נחשב ל"גבוה" יותר, ולמדינות הללו יש מספר גדול של הסכמים למניעת כפל מס בינלאומי. במקרים בהם יש צורך בשיתוף פעולה עם חברת סליקה, לחברה במדינות אלה יש יתרון על-פני חברה במקלט מס, שכן רוב חברות הסליקה עלולות לסרב לעבוד עם חברה הרשומה במקלט מס.
  1. מדינות בעלות שיעור מס רגיל, כמו: ליכטנשטיין, לוקסמבורג, ארה"ב, קנדה, אנגליה, גרמניה, שוויץ, דנמרק וישראל. המאפיין העיקרי של חברות במדינות אלו הוא פעילות אחזקות, זאת בשל המשטרים החזקים והמשקים הכלכליים היציבים. כמו כן, במדינות אלו רשם החברות הוא ציבורי, ובדרך כלל קיים גילוי פומבי של כל בעלי המניות והמנהלים.

כאמור, לכל מדינה יש חוקים, תקנות ודרישות שונות והתייחסות שונה לנושא. על-כן, בחירת מדינת היעד לרישום חברה היא החלטה שאין להקל בה ראש, והיא צריכה להיעשות על פי בחינה מדוקדקת של מספר קריטריונים חשובים.

קריטריונים לבחירת מדינת היעד

  1. מהו שעור המס במדינת היעד?
  2. האם מדינת היעד חתומה על אמנות למניעת כפל מס עם מדינות נוספות?
  3. האם במדינת היעד יש דרישה להירשם לצרכי מע"מ?
  4. האם במדינת היעד יש התייחסות לחשיפת מוטבי החברה?
  5. האם במדינת היעד קיימת תשתית של ספקי שירות לתפעול החברה מרחוק?

לאחר שהצורך העסקי של החברה זוהה ונבחנו השלכות המס, יש לבחור את סוג החברה אותה רוצים לרשום. כעת – נותר לבצע רק את תהליך הרישום.

בכל המדינות, חברות מחויבות לספק בעת הקמתן את הפרטים החשובים והבסיסיים כמו: שם החברה, שמות הבעלים (מלבד מדינות המאפשרות מניות למוכ"ז), את הכתובת המקומית של החברה ואת פרטי המנהל/ים המקומי/ם שבאחריותו/תם לדאוג לתשלום האגרות, לתשלום המס ולהגשת הדוחות. בחלק מהמדינות קיימת דרישה מהרשויות המקומיות להוצאת רישיון מיוחד, זאת עבור פעילות ספציפית, כגון: ניהול השקעות, בנקאות, עסקי ביטוח, קרנות, הון סיכון ועוד. במידה שאותה חברה אינה עומדת בדרישות ו/או בתנאים המתבקשים, היא עלולה להיקנס ואף להימחק מהרשם.

קביעת מקום מושב החברה

בישראל גובים השלטונות מסים מכלל הכנסות התושבים, פרטיים ותאגידים, וזאת בהתבסס על מקום מושבם (בשיטה הפרסונאלית).

לפיכך, כיצד נקבע מקום מושבה של חברה? כיום, ברוב המדינות משתמשים בחוק החברות האנגלי, שהגדיר את סוגיית התושבות עוד במאה ה-19. לפי החלטת הבית המשפט האנגלי, מקום מושבה של חברה הוא המקום בו נמצא המשרד הרשום שלה, ובו מתגוררים מנהליה באופן קבוע. כאמור, בהליך הקמת חברה זרה בחו"ל, יש להכיר את דרישות החוק השונות בין מדינה למדינה ולהבין את ההבדלים ביניהן.

צורת ההתאגדות הנפוצה ביותר היא חברה פרטית בע"מ. מדובר בתאגיד משפטי הדומה למצוי בישראל. סוגים נוספים של גופים משפטיים קיימים הם: חברת נאמנות, חברת ביטוח, LLP, LLC, שותפויות ועוד. מומלץ לבדוק מה ההשלכות של צורת ההתאגדות במדינה ספציפית.


* קונסטנטין לויטנסקי – מנהל לקוחות בחברת קומפני אקספרס. חברת קומפני אקספרס ישראל בע"מ שהינה סניף ישראלי של COMPANY EXPRESS GROUP. קומפני אקספרס מתמחה בפתיחת חברות בחו"ל במגוון מדינות, ובהם שוויץ, פנמה, קפריסין, סינגפור, ארה"ב ועוד. בנוסף, קומפני אקספרס מספקת גם שירותים נלווים כמו שירותי נאמנות (דירקטור נאמן ובעל מניות נאמן), תמיכה משפטית מול הרשויות בחו"ל, שירותי דואר ושירותי משרד וירטואלי, וסיוע בפתיחת חשבונות בנק, לחברות ולאנשים פרטיים, מגוון בנקים ומדינות.

** כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ