אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> דיני משפחה >> החלטתם להתגרש? כל מה שכדאי לבדוק לפני שצועדים לבית-המשפט

החלטתם להתגרש? כל מה שכדאי לבדוק לפני שצועדים לבית-המשפט

מאת: שרון ליפמן שיבי, עו"ד ומגשרת | תאריך פרסום : 27/06/2013 15:31:00 | גרסת הדפסה

מאת: שרון ליפמן שיבי, עו"ד ומגשרת

גירושין לא חייבים להיות עסק מכוער ומתיש. במקום לבזבז הון על עורכי-דין ומאבקים משפטיים ממושכים, כדאי לבדוק את האלטרנטיבה. מה זה גישור? איך זה עובד? ולמה עדיף להשאיר את האגו בבית ולשתף פעולה גם כשמתגרשים?

 

ההליך המשפטי בתחום הגירושין הוא הליך קשה מבחינה רגשית ומנטלית וגורם לכאב רב הן לבני-הזוג הנפרדים והן לילדים. הוסיפו לזה את העלות הגבוהה של התהליך לכל אחד מהצדדים וקיבלתם משבר אחד גדול ובני משפחה חבוטים וכאובים.

עוד לפני שאתם פונים לעורכי-דין או מחליטים להגיש תביעות זה נגד זו, קחו נשימה עמוקה, הרימו את הכפפה ונסו לגשר על הפערים ולפעול לטובת כל המעורבים: בדקו עם בן-הזוג את האפשרות להתגרש בתהליך של גישור.

מהו גישור? במה הוא שונה מהליך גירושין רגיל? מה תפקידם של עורכי-הדין בתהליך ומה תפקידו של המגשר? כל מה שצריך לדעת על התהליך, שמבקש מכם להשאיר את האגו והנקמנות בבית, בשביל לפתוח דף חדש באמת.

איך גישור עובד?

גישור הוא תהליך שבו צד שלישי ואובייקטיבי, המוסמך לעניין, מסייע לבני הזוג להגיע לעמק השווה ולפתור את כל הבעיות והמכשולים בדרך לגירושין מחוץ לבית המשפט. מזונות, משמורת והסדרי ראיה, חלוקת רכוש והזכויות הסוציאליות והפנסיוניות הנגזרות מהחיים המשותפים: כל אלה ועוד יידונו באווירה רגועה יחסית, תוך ניווט מושכל של המגשר.

המגשר נותן את המסגרת לתהליך ומנהל אותו, בזמן שהצדדים עצמם יוצקים את התוכן. המגשר יכול לעזור גם במתן רעיונות יצירתיים לפתרונות של המחלוקות. כל ההסכמות שבני הזוג מגיעים אליהן יועלו על הכתב ע"י המגשר ולאחר שההסכם יקבל את אישור בית המשפט, תקפו יהיה כשל פסק דין לכל דבר.

במה גישור שונה מהליך משפטי רגיל?

בהליך המשפטי הרגיל, השופט הוא זה שמכריע על אופי עתידם של המתגרשים, בעוד המתגרשים עצמם סוחבים, לעיתים קרובות, את משקעי הגירושין עוד זמן רב אחר כך. לכך יש להוסיף את חוסר התקשורת בין בני-הזוג, את ההוצאות על עורכי-דין ואת הקושי הרגשי הרב הכרוך בתהליך.

בתהליך הגישור, בני הזוג הם אלה שמקבלים את ההחלטות לגבי עתידם, תוך שיחה וכבוד הדדי. כחלק מהתהליך, המגשר נפגש גם עם כל אחד מהצדדים בנפרד - דבר שאינו קיים במערכת המשפטית - וכך מתאפשרת קבלתה של תמונה רחבה יותר על המצב ועל הצרכים הייחודיים של המתגרשים.

בניגוד להליך המשפטי שבו נשמעים בעיקר עורכי הדין, בגישור לוקחים בני הזוג חלק פעיל בתהליך וקולו של כל אחד מהם נשמע ומכובד. התהליך שם את הדגש על המשך מערכת היחסים בין המתגרשים, בעיקר במקרה של ילדים משותפים, ועל כן הגישה המנחה היא "לסיים את זה יפה".

איך זה טוב לילדים?

מחקרים רבים הוכיחו את המובן מאליו: התפתחותם ורווחתם הרגשית של ילדים רבים נפגעת כתוצאה ממאבקי הוריהם בבית-המשפט.

בגישור, הילדים הם המרוויחים הגדולים של התהליך: בתקופה סוערת ולא-יציבה, ילדים שרואים את הוריהם מגשרים על פערים ובונים הסכמות לעתיד טוב יותר עבורם, למרות הכעסים והניתוק הפיזי, מצליחים למצוא עוגן להיאחז בו. יתרה מכך, ההורים מספקים לילדיהם מודל חיובי לחיים: אפשר לכעוס ולהיפרד, ובכל זאת לדבר במקום להילחם.

מיהו ומהו המגשר?

מגשר לגירושין הוא מי שהוסמך בקורס גישור בתחום המשפחה. רצוי מאד שיהיה בעל השכלה משפטית או טיפולית (פסיכולוג, עובד סוציאלי) ובעל ניסיון בתחום הגישור הזוגי לגירושין.

בניגוד לשופט או לבורר, המגשר אינו מכריע ואינו מחליט עבור המתגרשים. תפקידו לסייע לצדדים להגיע להסכמות הנחוצות לגירושין. על כן, תחילה יאזין המגשר לצדדים, ישאל שאלות וינסה להיכנס לנעליו של כל אחד מהעומדים מולו. מטרתו היא להבין מה חשוב לכל צד וכיצד מספקים את המענה המתאים לכך.

ברגע שהצדדים הגיעו להסכמות הרצויות, המגשר יכין את הסכם הגירושין ויוודא שהצדדים שלמים עמו בטרם החתימה עליו.

צריך עורכי-דין?

 

בני-הזוג אינם זקוקים לעורכי-דין בתהליך הגישור, בוודאי ובוודאי כאשר הם מצליחים לשמור על תקשורת פתוחה ומכובדת.

עם זאת, לאורך התהליך מעודד המגשר את בני הזוג לפנות לעורכי-דין, על מנת לקבל ייעוץ משפטי לגבי החלטות חשובות ולהבין את המשמעויות כרוכות בהן. כאן המקום לציין, שכדאי להתייעץ עם עורכי-דין שגישתם אינה לוחמנית.

מה נדרש מהצדדים בהליך הגישור?

סבלנות ואורך-רוח הם 'המצרכים' הבסיסיים ביותר בדרך לגישור. הליך הגישור אינו עובד כמטה של קסם והתהליך עלול לארוך זמן מה, לעיתים אף מספר חודשים. יחד עם זאת, כדאי לזכור שהגישור קצר יותר באופן משמעותי מהליך משפטי, ולעיתים מסתיים לאחר מספר פגישות מועט.

יש לגישור חסרונות?

עוצמת הקונפליקט בין המתגרשים ומידת המוכנות שלהם ללכת זה לקראת זו הם מרכיבים חשובים במשוואה ובעלי השפעה מכרעת על אורך התהליך. במקרים בהם בני הזוג אינם מצליחים להגיע להסכמות בטווח זמן מסוים, הם עלולים להרגיש כי בזבזו את זמנם וכספם לריק, מכיוון שיהא עליהם לפנות לבית המשפט ולהמשיך בהליך משפטי רגיל.

יחד עם זאת, גם פניה להליך משפטי רגיל לאחר כישלונו, כביכול, של הגישור, עשויה להוביל למצב בו הצדדים יגיעו "בשלים" יותר לבית-המשפט ולעורכי הדין והאחרונים ייהנו מפירות הגישור ויסגרו את ההסכם בין המתגרשים במהירות.

נקודה נוספת למחשבה עולה במקרה של צד דומיננטי יותר מול צד חלש: גישור עלול, בחוסר שימת לב, לתת יד ולפגוע בצד החלש, שקולו נשמע פחות מטבעו או מטבעה של מערכת היחסים. על המגשר להיות ער לכך ולמנוע מהצדדים להגיע להסכמות שמיטיבות רק עם צד אחד ומקפחות את האחר.

לסיכום

המערכת המשפטית אינה המקום הטבעי לדון בו בבעיות משפחתיות, שכן היא מציבה מתרס אוטומטי בין בני-הזוג המתגרשים והופכת אותם לאויבים. טוב יהיה אם בני הזוג ימצו את האפשרויות העומדות לרשותם לפני שהם פונים להליך המשפטי, והגישור הולך ותופס את מקומו כדרך מקובלת לפתרונם של סכסוכים רבים, ובכללם גם גירושין.

חשוב לזכור, שגם כאשר בוחרים את ההליך המשפטי על פני הגישור, מומלץ לעבוד עם עורכי-דין שלא יוסיפו לזרוע הרס וחורבן וינסו לנהל את הגירושין ברוח הגישור, עם כמה שפחות נזקים רגשיים.

ובכל מקרה, מומלץ לנסות לדבר. פשוט לדבר.

למדור: דיני משפחה

 

* הכותבת היא מגשרת בענייני משפחה ועורכת דין.

** המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום דיני משפחה באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום דיני משפחה
מתכננים תביעה? תתכוננו לפגישת גישור עם הצד השני
עו"ד חן וייס גלר (צילום: גלית קאשי)

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ