אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> חוקתי ומנהלי >> בבני ברק יש חשמל כשר - אבל לא חוקי

בבני ברק יש חשמל כשר - אבל לא חוקי

מאת: עדית אזולאי | תאריך פרסום : 03/09/2013 12:33:00 | גרסת הדפסה

ידיעה בלעדית של פסקדין, שפורסמה גם ב-

לפסק הדין בעניין חורזבסקי ואח' נ' ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין ואח'

שני פסקי דין חייבו את עיריית בני ברק לפנות לאלתר חוות גנרטורים פיראטית, אבל העירייה מצפצפת על בית המשפט. כעת ניתן פסק דין נוסף - אבל נראה שלעירייה לא באמת אכפת. אז מה עושים נגד עירייה שמזלזלת בחוק ובתושבים?

בשנת 2007 הונחו גנרטורים בשטח גבעת הבנים, לשם מכירת "חשמל כשר", המיוצר במכונה שאינה פעילה בשבת.

זמן קצר לאחר שחוות הגנרטורים החלה לפעול, תושבי האזור, הסובלים מהרעש ומהזיהום, פנו לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב, וטענו שהחווה פועלת ללא היתר בניה. בית המשפט קבע, כי אכן מדובר במתקן לא מורשה ולא בטיחותי, ויש לפנותו לאלתר.

פסק הדין לא הטריד את עיריית בני ברק כהוא זה. במקום לפנות את המפגע - העירייה והועדה המקומית לתכנון ובניה הוציאו היתרי בניה לגנרטורים. היתרים אלו ניתנו בניגוד לעמדתה של הועדה המחוזית לתכנון ובניה במחוז תל-אביב, שקבעה כי אין לוועדה המקומית סמכות להנפיק היתרים לגנרטורים, ועליה להכין תכנית בנייה מתאימה אם ברצונה להכשיר את השימוש ב"חשמל כשר" ברחבי העיר.

בנסיבות אלו, פנו העותרים בעתירה נוספת לבית המשפט, שקבע כי ההיתרים בלתי חוקיים ובטלים, וכי על העירייה לפנות את השטח מיידית. אלא שהעירייה לא עשתה כן.

בעתירה השלישית במספר, הלינו העותרים על ריבוי ההליכים שהם נאלצים לנקוט במסגרת מאבקם כנגד ההתנהלות הכוחנית של העירייה: לא ייתכן שהעירייה תבזה במשך כשבע שנים את פסקי הדין שניתנו, ותאלצם - פעם אחר פעם - להוציא כספים על מנת לפעול לאכיפת שלטון החוק.

ב"כ העירייה טען, כי בקביעתו, התעלם ביהמ"ש מהצורך של הציבור החרדי בבני ברק ל"חשמל כשר" ומהצורך לצרף לדיון צדדים נוספים, העלולים להיפגע מן ההליך .עוד לדבריו, פועלת העירייה לשינוי התב"ע אך הליכי התכנון אמורים להמשך כ-5 שנים.

הוא הוסיף, כי העיריה פעלה לחיפוש שטחים אחרים להקמת הגנרטורים, אך לא הצליחה למצוא, והיא פועלת להקטנת סבלם של העותרים ממפגעי הרעש והריח שהם גורמים.

טענות העירייה אינן מתקבלות על הדעת

השופטת ד"ר דפנה אבניאלי קבעה, כי העירייה מבזה את בית המשפט ומתעלמת משני פסקי דין מפורשים. "מצופה, כי רשות ציבורית תפעל לכיבוד פסקי דין של בית המשפט ותשמש בכך אות ומופת לסדר התקין", כתבה השופטת.

לדבריה, כאז גם עכשיו, טענות העירייה אינן מתקבלות על הדעת וכל תכליתן להימנע מנקיטת צעדים שהיא חייבת לנקוט בהתאם לעקרון שלטון החוק.

"העובדה שהמשיבים טוענים כי פתחו בהליכי תכנון חדשים, העלולים להימשך כחמש שנים, בוודאי אינה מצדיקה התעלמות מפסקי הדין..." כתבה השופטת.

לפיכך נפסק, כי העתירה מתקבלת וכי על העירייה לפעול לסילוק הגנרטורים שהוקמו שלא כדין. העירייה אף חויבה בשכ"ט עו"ד ובהוצאות העותרים בסך 50,000 שקל.

עיריית בני ברק מבזה את בית המשפט

לדברי עו"ד יעקב אברמוביץ, העוסק בדיני מקרקעין, מדובר במקרה חמור בו רשות מקומית נוקטת בשיטה של "גרירת רגליים" ומנהלת מלחמת התשה על גבו של האזרח הפשוט: "בית המשפט קובע באופן נחרץ, כי לא יתיר זלזול בפסקי דין ובשלטון החוק, במיוחד כאשר ה"מפר" הוא רשות ציבורית, ששלטון החוק צריך להיות נר לרגליה", הוא אומר.

"ככל שהעירייה לא תפעל כעת לקיום פסק הדין המפורש, יהיה בידי המשיבים לנקוט בהליך חדש של ביזיון בית משפט וכדאי שיבקשו לחייב את הרשות המקומית בקנס כספי משמעותי ומרתיע".

עו"ד אברמוביץ' מוסיף גם, שייתכן, כי פניית המשיבים לרשויות להן כפופה הרשות המקומית, כמו משרד הפנים או משרד מבקר המדינה, יועילו לזירוז העניין וביצועו בפועל.

"זרע של פורענות ואנרכיה"

עו"ד אורית טובים, העוסקת בדיני חוזים, מצטטת מתוך פסק הדין, כי "הימנעותה של העירייה ממילוי הוראות פסק הדין יש בה משום זרע של פורענות ואנרכיה, תוך פיתוח תרבות מסוכנות של שלטון כוח ושרירות, שאינה הולמת תרבות שלטון ראויה".

היא מסכימה עם דעתו של עו"ד אברמוביץ' וממליצה לתושבים לנקוט פתרונות יצירתיים, כגון פנייה למשרד הפנים, משרד המשפטים ולמרכז השלטון המקומי. "ככל שלא יירתמו המשרדים הממשלתיים לפתרון הבעיה", מוסיפה עו"ד טובים, יש לשקול הגשת עתירה דומה גם נגדם בשל תרומתם למצב העגום, ובמקביל אף לעתור לתביעה כספית בגין הנזקים וירידת ערך הדירות שנגרמים ו/או ייגרמו עקב התנהלותה של עיריית בני ברק".

לפסק הדין בעניין חורזבסקי ואח' נ' ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין ואח'

למדור: חוקתי ומנהלי

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום חוקתי ומנהלי באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום חוקתי ומנהלי

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ