אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בפ"מ 15-02-16 שוקרון נ' מדינת ישראל

בפ"מ 15-02-16 שוקרון נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 08/03/2016 | גרסת הדפסה
בפ"מ
בית משפט השלום חיפה לתעבורה
15-02-16
03/02/2016
בפני השופט:
שלמה בנג'ו

- נגד -
המבקש:
עמי עמרם שוקרון
עו"ד ניר בוכמן
המשיבה:
מדינת ישראל ע"י לשכת תעבורה חוף
עו"ד שרון מרקוביץ'
החלטה
 

 

בפניי בקשה להורות על ביטול פסילה מנהלית וביטול השבתת רכב, שתיהן למשך 30 יום, עליהן הורה קצין משטרה, לאחר שהמבקש נתפס נוהג ברכב כשהוא לכאורה שיכור.

 

בבקשה שבפניי כופר המבקש בביצוע העבירה וטוען, כי לא היה מקום להורות על פסילתו המנהלית והשבתת הרכב. לדבריו, היה במופע מוזיקלי, במהלכו שתה מעט בירה, על פני מספר שעות, ובסיום המופע, יצא יחד עם אשתו הביתה, כשהוא נוהג ברכב. בדיון הוסיף וטען בא כח המבקש, כי השוטרים פעלו שלא כדין ושלא בהתאם לחובתם החוקית הואיל ויכלו למנוע את ביצוע העבירה ולא עשו כן.

 

ב"כ המשיבה, מתנגד לבקשה, וטוען כי אין זה מתפקידם של השוטרים, למנוע את ביצוע העבירה, שכן לא מדובר בעבירת פשע, ומכל מקום, האחריות לנהיגה ברכב, במצב שכרותי, היא על המבקש עצמו. החלטות קצין המשטרה מבוססות על חומר ראייתי, אשר ממנו עולה, כי המבקש ביצע את העבירה המיוחסת לו, וכן, נשקפת מסוכנות מהמשך נהיגתו. בנוסף, לא עומדת לו הגנה כלשהי, הקבועה בחוק, בכל הנוגע להשבתת הרכב.

 

דיון והכרעה :

מעיון בחומר החקירה עולה, כי ביום 29.1.16, סמוך לשעה 00:30, ברחוב שמעון רודיק בחיפה, נתפס המבקש כשהוא נוהג ברכב, כשהוא לכאורה שיכור. במועד הזה, היו שני השוטרים הישאם אבו זלף וחוסייסי איהב (להלן: "השוטרים"), במקום, כשהם אוכפים עבירות של נהיגה בשכרות. השניים, התמקמו בניידת, ברח' הקטר, הבחינו בזוג פוסע על המדרכה, כשהוא הולך ברח' הקטר לכיוון רח' חטיבת גולני. הבחור (המבקש), הרכיב משקפי ראייה, לבש בגדים שחורים, והשוטרים הבחינו, כי הוא מחזיק בכוס פלסטיק שקופה ביד ימין, ובה חומר החשוד כאלכוהול. הבחור נראה שותה את המשקה בכוס, ואילו הבחורה שלצידו, אף היא היתה לבושה בגדים שחורים, פסעה לצד בן זוגה, כשהיא אוחזת בידו השמאלית, צמודה אליו. השוטרים הסתובבו, דרך רחוב חטיבת גולני, מוזיאון הרכבת, ונכנסו שמאלה לסמטת הרכבת, עד שהגיעו לרח' שמעון רודיק. הם זיהו שוב את בני הזוג, שלובי הזרוע, ממשיך בדרכו, רגלית, לכיוון חניון הרכבים הסמוך, ועולים על רכב מסוג קיה ואן כסופה. כמו כן, זיהו את המבקש, כאשר בשלב זה, הוא כבר לא אוחז בכוס שתייה בידו. המבקש עלה לרכב, התיישב במושב הנהג כשבת זוגתו יושבת לידו, והחל בנסיעה. מס' דקות לאחר מכן, בשעה 00:27, השוטרים מציינים, כי הם נעמדו ברמזור האדום במקום, וכשהתחלף לירוק, נסעו אחר רכבם של בני הזוג, תוך שהם שומרים על קשר עין רצוף עימו. בשלב כלשהו, סימנו השוטרים לנהג הרכב לעצור, תוך שימוש באורות כחולים של הניידת ובמערכת הכריזה. בשעה 00:30, נעצר המבקש מול תחנת דלק אלונים, בכניסה למחלף חירם, במקום בטוח ומואר. השוטר חוסייסי פנה אליו וביקש שיפתח את החלון, וכשפתח אותו, נדף מפיו של המבקש, ריח חריף של אלכוהול, עיניו נראו אדומות. חוסייסי שאל אותו באם הוא שתה משקה אלכוהולי, והמבקש הודה כי אכן שתה "בירה חצי ליטר בשתי כוסות" והוא בדרך הביתה עם אשתו. הוא נשאל באם הוא מסכים לבצע בדיקות שכרות בגופו, ומסר את הסכמתו לכך. בוצעה לו בדיקת נשיפון, הוא נכשל בבדיקה, הובהר לו כי הוא מעוכב לחקירה לצורך בדיקות שכרות נוספות, ומאותו רגע, אסור לו להכניס דבר לפיו, או לעשן. אשתו נבדקה אף היא, הואיל והתבקשה לנהוג את הרכב לחנייה מסודרת, אך גם היא נכשלה בבדיקת הנשיפון, והיה חשד לכך שאף היא שיכורה. לכן, השוטר הנוסף שהיה במקום, הישאם אבו זלוף, נהג ברכבם עד תחנת דלק אלונים, שם החנה את הרכב במקום מסודר. בני הזוג, נלקחו בניידת המשטרתית, לתחנת המשטרה.

 

בתחנת המשטרה, השוטרים הבהירו למבקש את זכותו להיוועץ עם עו"ד, טרם תחילת החקירה. המבקש, ניצל זכות זו, שוחח עם עו"ד, אשר לדברי השוטרים, הנחה אותו לסרב לחתום על כל מסמך שיציג בפניו השוטר. במסגרת פעולות החקירה, ביצע השוטר חוסייסי, למבקש, בדיקת מאפיינים, במהלכה כשל המבקש במבחן ההליכה על הקו - לא הצמיד עקב לאגודל, כשל במבחן הבאת האצבע לאף - השתמש ביד לא נכונה, בפעם החמישית. אך צלח את מבחן העמידה. השוטר חוסייסי, עורך הבדיקה, התרשם, כי המבקש נמצא תחת השפעה בינונית של אלכוהול, וכך גם ציין בהתרשמותו הבלתי אמצעית בדוח שערך.

 

מיד לאחר מכן, בוצעה למבקש בדיקת שכרות במכשיר הינשוף. טרם הבדיקה, הופנתה אליו דרישה לתת דגימת נשיפה, הוסברה לו מטרת נטילת הדגימה, הוסברה לו משמעות הסירוב להיבדק. לאחר קבלת ההסברים, וכאמור, לאחר שנועץ בעורך דין, ניאות המבקש וביצע את הבדיקה. עם זאת, סירב לחתום על הטפסים הרלוונטיים. הבדיקה החלה, בשעה 01:04, ונערכה במשרד התנועה בחיפה. פרטיו של המבקש, מתנוססים על פלטי מכשיר הינשוף, וממצאיה של הבדיקה, מלמדים על תוצאה סופית של 310 מק"ג אלכוהול. לפי הנתונים שהפיק מכשיר הינשוף, עולה, כי ממצאי הבדיקה הופקו לאחר שני מחזורי נשיפה, כאשר ערכי האלכוהול שנמדדו בשני חיישני מכשיר הינשוף, הצביעו על ערכי אלכוהול, שנעו בין 310 ועד ל-330 מק"ג אלכוהול. המכשיר הפיק את התוצאה הנמוכה מבין שני הערכים שנמדדו, כפי שהוא מתוכנת לעשות. בחומר הראיות תעודות כיול, ובדיקות עצמיות, שערך מפעיל מכשיר הינשוף בתחילת המשמרת ובסיומה, המעידים, כי לכאורה, מכשיר הינשוף היה תקין בעת המדידה למבקש ומכויל כדין.

 

לאור ממצאי בדיקות השכרות שנערכו למבקש, נערך לו שימוע, בפני קצין משטרה ביחס לשאלת פסילה מנהלית של רשיון הנהיגה שלו ובשאלת השבתת הרכב בו נהג, כשהוא לכאורה שיכור. הקצין הסביר למבקש את החשד ואת מהות ההליך. בתגובה טען המבקש, כי הוא חולה במחלת הנשיקה ולכן התוצאה שהופקה על ידי מכשיר הינשוף, מעוותת ולא נכונה. כמו כן, ביקש שלא להשבית את רכבו, הואיל ומדובר ברכב משפחתי, המשמש להסעות ילדיו, בכל בוקר, למוסדות החינוך ולחוגים. הקצין הפוסל, לא קיבל את טענותיו של המבקש, וקבע כי קיימת מסוכנות הנובעת מהעבירה אותה עבר הנובעת מכמות האלכוהול אותה צרך, ועל כן, הורה על השבתת הרכב, ופסילתו המנהלית של רישיון הנהיגה.

 

אשר לפסילה המנהלית, חומר הראיות מלמד, כי הבדיקה המדעית שנערכה למבקש במכשיר הינשוף התבצעה, לכאורה, על פי הכללים הנוהגים בפסיקה והוראות יצרן מכשיר הינשוף, ולכן הערך הסופי, שנמדד, הינו ערך תקין המשקף, לכאורה, מצב שכרותי מצידו של המבקש בעת הנהיגה ברכב. מעבר לכך, נפסק, לא אחת, כי ניתן לבסס הרשעה של נהיגה בשכרות גם על בסיס בדיקת מאפיינים במסגרתה הנהג לא צולח את הבדיקות וניכרים ממנו תסמיני שכרות, כגון ריח אלכוהול מהפה ועיניים אודמות, כמו במקרה דנן (רע"א 666/86 סאמי עודה סודקי נ' מדינת ישראל). נוכח תשתית זו והמסוכנות הרבה מפני נהיגתו של נהג שיכור קיימת גם עילת מסוכנות מפני המשך נהיגתו.

 

טוען הסניגור המלומד, כי הסיבה להימצאותו של ריכוז אלכוהול גבוה בגופו של המבקש, בבדיקת הינשוף, נובעת מסמיכותה של הבדיקה, לצריכת האלכוהול, ועל כן אין היא משקפת בהכרח מצב שכרותי של המבקש. הסניגור ביקש להתבסס בענין זה, על פסק דין שניתן בענין ת' 9817/07 מדינת ישראל נ' סנפירי. באותו ענין העיד מומחה מטעם התביעה, ד"ר אשר גופר, אשר תיאר את מהלך פירוק וספיגת האלכוהול בגופו של אדם. כן נקבע על ידו כי מדידה המבוצעת בסמוך לצריכת האלכוהול יכול שתראה ערכים גבוהים בשל תהליך ספיגת האלכוהול בגוף האדם. ד"ר גופר התקשה לקבוע, חד משמעית, האם סנפירי היה שיכור במועד בו נהג, אם כי לא שלל זאת, ולכן זוכה הנאשם מחמת הספק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ