אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> עפ"ג 800-05-15 גולאני נ' מדינת ישראל

עפ"ג 800-05-15 גולאני נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 01/09/2015 | גרסת הדפסה
עפ"ג
בית המשפט המחוזי ירושלים בשבתו כבית-משפט לערעורים פליליים
800-05-15
24/08/2015
בפני השופטים:
1. יורם נועם
2. רבקה פרידמן-פלדמן
3. משה בר-עם


- נגד -
המערער:
מחמד גולאני
עו"ד מוטי הרוש
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד מפרקליטות מחוז ירושלים
פסק דין
 

 

השופט י' נועם:

 

1. לפנינו ערעור על גזר-דינו של בית-משפט השלום בירושלים (כב' השופט מ' כדורי), מיום 2.4.15, בת"פ 40109-12-11, לפיו נידון המערער לשמונה חודשי מאסר בפועל, לעשרה חודשי מאסר על-תנאי ולתשלום קנס בסך 30,000 ₪. גזר-הדין ניתן בעקבות הרשעתו של המערער, על-פי הודאתו, בעבירות שלהלן: שתי עבירות של השמטת הכנסה מדו"ח – לפי סעיף 220(1) לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א-1961 (להלן – הפקודה); שתי עבירות של שימוש במרמה, ערמה ותחבולה – לפי סעיף 220(5) לפקודה; 25 עבירות של הוצאת חשבונית ללא זכאות לעשות כן – לפי סעיף 117(א)(5) לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 (להלן – החוק); 12 עבירות של אי-הוצאת חשבונית – לפי סעיף 117(א)(13) לחוק; ו-37 עבירות של שימוש במרמה או בתחבולה, במטרה להתחמק מתשלום מס – לפי סעיף 117(ב)(8) לחוק.

 

הודאתו של המערער ניתנה בגדרו של הסדר טיעון, לפיו תוקנו עובדות כתב-האישום המקורי וחלק מהוראות החיקוק. הסדר הטיעון לא חל על העונש.

 

2.על-פי עובדות כתב-האישום העומדות ביסוד ההודאה וההרשעה, במהלך השנים 2007-2008 עסק המערער בעבודות בנייה ושיפוצים. הוא רכש מבעלי שלוש חברות 25 מסמכים הנחזים להיות חשבוניות מס, מבלי שנעשתה עבודה בגינן ומבלי שניתן שירות כלשהו על-ידי אותן חברות. העסקאות שבחשבוניות הפיקטיביות האמורות הסתכמו בסך של 880,105 ₪, וסכום המע"מ הגלום בהן עמד על 118,107 ₪. את החשבוניות הפיקטיביות מסר המערער ללקוחותיו, תוך שהציג בפניהם מצג לפיו הוא מורשה למסור אותן מטעם אותן חברות. בנוסף, ביצע המערער עבודות ל-12 לקוחות, בסכום כולל של 200,000 ₪, מבלי להוציא בגינן חשבוניות. כמו-כן, השמיט הלה מתוך הדו"חות השנתיים שהגיש למס הכנסה בשנים הנ"ל, הכנסות בסך של 725,359 ₪.

 

3.המערער, הִנו יליד 1970, נשוי לבת-זוג שהגיעה ארצה מאוקראינה בשנת 2005, ואב לארבעה ילדים. בתסקיר שירות המבחן תוארו נסיבותיו האישיות, ובכלל זה העובדה שהמערער הוא המטפל היחיד באמו הסובלת מבעיות רפואיות רבות, ושאחד מבניו סובל מליקויי למידה מורכבים. שירות המבחן ציין בתסקירו, כי המערער נוטל אחריות על מעשיו, ולנוכח מצבו המשפחתי ורצונו לעבור שינוי בדרך חייו, המליץ שירות המבחן להסתפק בהטלת מאסר לריצוי בעבודות שירות.

 

4.בפרשת גזר-הדין בערכאה הדיונית, ציינה ב"כ המשיבה, כי המערער הסיר את מחדליו מול מס הכנסה, אך לא מול רשויות מס ערך מוסף. היא טענה, כי מתחם הענישה ההולם לעבירות המע"מ נע בין שישה חודשי מאסר בפועל לבין 12 חודשי מאסר בפועל, לצד קנס ומאסר על-תנאי, וכי מתחם הענישה בעבירות לפי פקודת מס הכנסה נע בין עשרה חודשי מאסר לבין 24 חודשי מאסר, בנוסף לקנס ולמאסר מותנה. לגרסת ב"כ המשיבה, העונש המתאים למערער, בשל העבירות לפי פקודת מס הכנסה, מצוי בחלקו התחתון של המתחם, ואילו בגין עבירות המע"מ – באמצע המתחם; ועתרה להטלת 20 חודשי מאסר בפועל, קנס הולם ומרתיע ומאסר על-תנאי.

 

5.ב"כ המערער טען בערכאה הדיונית, בכל הנוגע לנסיבות הנפקת החשבוניות, כי אין מדובר בחשבוניות "פיקטיביות" אלא בחשבוניות "זרות" – אשר הוצאו שלא על-ידי העוסקים שביצעו את העבודות. עוד טען ב"כ המערער בבית-משפט קמא, כי מאז ביצוע העבירות עבר המערער שינוי תעסוקתי ותפקודי, וכי כיום הוא עוסק בגידול יונים, משמש כיו"ר מועדון חובבי יונים וזוכה להערכה רבה בשל פעילותו זו. בנוסף, הציג ב"כ המערער לבית-משפט קמא דו"ח "גמר חקירה", שנערך בעניינו של המערער על-ידי פקיד שומה (ירושלים), שבו צוין כי המערער שיתף פעולה באופן מלא עם חוקריו, סייע לאתר לקוחות שנדרשו ליתן עדות והיה קושי לאתרם, ואף החליף חשבונית פיקטיבית, שאיננה אחת החשבוניות בגינן הורשע, בחשבונית אמת. יוער, כי בעניין דו"ח זה ציינה ב"כ המשיבה, שמדובר במסמך פנימי שהגיע לידי ב"כ המערער בשגגה. כמו-כן טען ב"כ המערער בערכאה קמא, כי מרשו לא הסיר את כל המחדלים הנוגעים לעבירות המע"מ, הואיל והוא מתקשה לעמוד בתשלומים הכרוכים בכך, זאת על-רקע מצבו הכלכלי הדחוק והליכי ההוצאה-לפועל המתנהלים נגדו. על-רקע האמור, גרס ב"כ המערער בערכאה קמא, כי הרף התחתון של מתחם הענישה הוא מאסר על-תנאי, וביקש להסתפק בהטלת עונש צופה פני עתיד של מאסר מותנה וקנס.

 

6.בגזר-הדין הדגיש בית-משפט קמא את חומרת העבירות ונסיבות ביצוען. בפתח גזר-הדין ציין בית-משפט קמא, כי עובדות כתב-האישום מעלות קושי שהצריך הבהרה, לאור אי-ההתאמה בין שווי העבודות שביצע המערער ולא מסר בגינן חשבוניות אמת (937,155 ₪, לא כולל מע"מ), לבין הסכום הכולל של ההכנסה שהשמיט המערער מתוך הדו"חות שהגיש למס הכנסה (725,359 ₪). בית-משפט קמא ציין, כי לא ברור אם ההכנסה שהושמטה מדו"חות המס הנה נוספת לזו שבחשבוניות, או חלק ממנה; וכי לנוכח חוסר בהירות זו ואי-מסירת הבהרות על-ידי המשיבה, ייצא מהנחה לצורך גזר-הדין כי הסכומים שבחשבוניות והסכומים שהושמטו מהדו"חות – אינם מצטברים זה לזה. על-רקע האמור, הוסיף וקבע בית-משפט קמא בגזר-דינו, כי אף אם מדובר בעבירות מס מסוגים שונים שביצע המערער במשך כשנתיים, יש לראות את מעשיו כאירוע אחד, בעטיו יש לקבוע מתחם ענישה אחד. במסגרת קביעת מתחם הענישה, התחשב בית-משפט קמא במהות העבירות, בערך החברתי המוגן שביסודן, בהיקפן, בביצוען במשך כשנתיים תוך תכנון מראש, וכן בנזק שנגרם לקופה הציבורית בגינן. בכל הנוגע לנזק שנגרם לקופה הציבורית, קבע בית-משפט קמא, כי הנזק נגזר מסכומן הכולל של החשבוניות הפיקטיביות (880,105 ₪), מסכום עבודות הקבלנות שהמערער ביצע מבלי שהוציא בגינן חשבוניות מס (200,000 ₪), ומסכומן הכולל של ההכנסות שהשמיט מהדו"חות שהגיש למס הכנסה (725,359 ₪). לאור האמור, ובהתחשב במדיניות הענישה הנוהגת, קבע בית-משפט קמא כי מתחם העונש ההולם לעבירות שביצע המערער – נע בין שבעה חודשי מאסר לבין 24 חודשי מאסר, וכי מתחם הקנס נע בין 10,000 ₪ לבין 150,000 ₪. בכל הנוגע לעונש המתאים בתוך מתחם הענישה, התחשב בית-משפט קמא בהודאתו של המערער, בנסיבותיו האישיות והמשפחתיות כפי שפורטו בתסקיר שירות המבחן, בתרומתו לחברה כפי שהתבררה במהלך הטיעונים לעונש, בחלוף הזמן מעת ביצוע המעשים, בהסרת המחדל בכל הנוגע לרשויות מס הכנסה ובשיתוף הפעולה המלא של המערער עם רשויות האכיפה. מנגד, ציין בית-משפט קמא, כי לא ניתן להתעלם מכך שהמערער לא הסיר את המחדלים בנוגע לעבירות לפי חוק מס ערך מוסף. על יסוד האמור, גזר בית-משפט קמא את דינו של המערער, כאמור, לשמונה חודשי מאסר בפועל, בצד מאסר על תנאי וקנס.

 

7.בערעורו מלין המערער על חומרת העונש, והתמקד ברכיב המאסר בפועל בלבד. ב"כ המערער הדגיש בערעורו, כי מרשו הסיר את כל מחדליו במס הכנסה, ומצוי במשא ומתן מתקדם עם שלטונות המס לשם הסדרת חובותיו לרשויות מס ערך מוסף. בהקשר זה, אף המציא ב"כ המערער אישור ממנהל חשבונות, שנערך ערב הדיון בערעור, ואשר בו צוין כי המערער מצוי בשלב מתקדם של משא ומתן על "הסכמות וסיכומים שונים לגבי גובה החוב למע"מ ואופן תשלום החוב, אך טרם התקבלה החלטה סופית בנדון". לשיטת ב"כ המערער, הרף התחתון של מתחם הענישה ההולם הוא מאסר בעבודות שירות, והיה מקום להסתפק בהטלת עונש זה על המערער. בנוסף ולחלופין טען ב"כ המערער, כי שגה בית-משפט קמא בכך שלא נתן משקל לנסיבותיו האישיות של המערער כפי שצוינו בתסקיר שירות המבחן, ונמנע מלאמץ את המלצת שירות המבחן.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ