אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> 9 שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון למהנדס מחשבים ואלקטרוניקה מעזה בגין עבירות חמורות נגד ביטחון המדינה

9 שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון למהנדס מחשבים ואלקטרוניקה מעזה בגין עבירות חמורות נגד ביטחון המדינה

תאריך פרסום : 05/02/2017 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
51734-03-16
02/02/2017
בפני השופטים:
1. כב' הנשיאה ר. יפה-כ"ץ - אב"ד
2. כב' ס. הנשיאה השופט י. צלקובניק
3. כב' השופטת ג. שלו


- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד מורן גז
הנאשם:
מגד עוידה (עציר)
עו"ד מוחמד ג'בארין
גזר דין

  

הנאשם, יליד 27/05/1993, מהנדס אלקטרוניקה ומחשבים, תושב רימאל שברצועת עזה.

 במסגרת הסדר טיעון שנערך בין הצדדים (ביום 30.01.17) תוקן כתב האישום המקורי שהוגש כנגד הנאשם, הוא הודה בעובדות שבכתב האישום המתוקן והורשע בעבירות שונות כנגד ביטחון המדינה ובין היתר בעבירות של פעילות וחברות בהתאחדות בלתי מותרת, חדירה לחומרי מחשב וביצוע פעולות אסורות בתוכנה. במסגרת ההסדר, עתרו הצדדים במשותף להשית על הנאשם 9 שנות מאסר בפועל ומאסר על תנאי על פי שיקול דעת בית המשפט.

 

מעובדות כתב האישום המתוקן, בהן הודה הנאשם עולה, במסגרת האישום הראשון, כי במהלך שנת 2011, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, פגש הנאשם בחנות למכשירי חשמל שבבעלות אביו, את דחדוח המכונה "אבו ג'יאהד", שהוא פעיל בארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ("הגא"פ" – ארגון שהוכרז כהתאחדות בלתי מותרת ביום 29/10/1990). במפגש ציין הנאשם, כי הוא מחפש עבודה ופירט את כישוריו והכשרתו המקצועית בענף המחשבים.

כשבוע לאחר המפגש הנ"ל, פנה אותו דחדוח אל הנאשם והציע לו לעבוד כמגיש תכנית בתחנת הרדיו "אזאעת אל-קדס תעלימיה", השייכת לארגון הסטודנטים של הגא"פ. הנאשם קיבל את ההצעה, והחל לעבוד בתחנת הרדיו כמהנדס קול וכמגיש. אחת התוכניות, במסגרתה שימש הנאשם כמהנדס קול, עסקה בתכנים פוליטיים והסיתה כנגד יהודים.

שכרו החודשי של הנאשם על עבודתו שולם לו ע"י ארגון הגא"פ והועבר ישירות לידיו באמצעות דחדוח.

בתום 6 חודשי פעילות, נסגרה תחנת הרדיו ודחדוח העביר את הנאשם לתחנת רדיו אחרת של ארגון הגא"פ המכונה "סאות אלאסרא" (היינו - "קול האסירים"), בניהולו של טארק עז אלאדין שהינו פעיל גא"פ צבאי. גם בגין פעילותו זו קיבל הנאשם שכר חודשי מטעם הגא"פ, אותו העביר דחדוח ישירות לידיו. הנאשם סיים עבודתו בתחנת רדיו זו במרץ 2013, על רקע חילוקי דעות מקצועיים בינו לבין הממונה עליו (אחמד אל אטרש). 

 

היות ובמעשיו אלה היה הנאשם במגע עם סוכן חוץ מבלי שהיה לו הסבר סביר לכך; ונתן שירות להתאחדות בלתי מותרת, כאשר היה במעשיו כדי לפגוע בביטחון המדינה, הוא הורשע בביצוע עבירה של מגע עם סוכן חוץ, עבירה לפי סעיף 114(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין") ובעבירה של מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת, עבירה לפי סעיף 85(1)(ג) לתקנות ההגנה (שעת חירום), 1945 (להלן: "תקנות ההגנה"). 

 

במסגרת האישום השני שבכתב האישום המתוקן הודה הנאשם, כי במהלך שנת 2011, במועד שאינו ידוע למאשימה, ולאחר פגישתו הראשונה עם דחדוח (כמפורט בסעיף 1 באישום הראשון), הוא החל לקבל שכר חודשי מארגון הגא"פ באמצעות דחדוח.

כחודשיים לאחר המפגש הנ"ל יצר דחדוח קשר עם הנאשם וביקש להיפגש עמו בנושא דחוף, והנאשם נאות לדרישה והגיע לביתו. בפגישה, ביקש דחדוח מהנאשם לתכנת תוכנת מחשב שבאמצעותה ניתן יהיה לראות ולעקוב אחר צילומי מצלמות הכבישים בישראל, לצורך פעילות ארגון הגא"פ כנגד ישראל. הנאשם הסכים ובכך קָשַר קֶשֶר עם דחדוח למסירת ידיעות לאויב העלולות להיות לו לתועלת ולהשגה ואיסוף ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. להגשמת יעדים ומטרות אלה, הנאשם קיבל מדחדוח מחשב נייד באמצעותו נכנס לאתר האינטרנט של משטרת ישראל ובדק את הקישורים למצלמות הכבישים בשידור ישיר תוך שימוש בתוכנת Website Hacking. בהמשך, פיתח הנאשם תוכנה, אשר הציגה את כל תשדורות המצלמות בשידור ישיר על מסך המחשב הנייד של דחדוח ואיפשרה הקלטת השידור בווידאו. במסגרת הקשר ולשם קידומו, הנאשם העביר לדחדוח את התוכנה והציגה בפניו, ודחדוח שיבח אותו על כך.

הנאשם מסר את התוכנה שפיתח לדחדוח, כשהוא סבור שארגון הגא"פ יוכל להפיק תועלת ממנה באיסוף מידע ומעקב אחר תנועת הרכבים בכבישי ישראל, כך שבעת ירי טילים לעבר ישראל, יוכלו פעילי הגא"פ לדעת אודות מיקום הפגיעה המדויק של הטיל, וכן לדעת מיקום מדויק של כוחות הביטחון הישראליים. נתונים אלה, יאפשרו לאסוף מידע על פעילותם של כוחות הביטחון הישראליים, כדי לבצע פעילות נגד מדינת ישראל. הנאשם היה מודע, כי דחדוח והגא"פ עושים שימוש בתוכנה לצרכי הגא"פ כנגד מדינת ישראל.

 

בשל מעשים אלה, במסגרתם הצטרף הנאשם להתאחדות בלתי מותרת; פעל במסגרתה; חדר שלא כדין לחומר הנמצא במחשב כדי לעבור עבירה; השיג, אסף ומסר ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה; ערך תוכנה באופן שהוא מסגלה לבצע פעולות חדירה לחומר מחשב הנמצא במחשב, בכוונה לפגוע בביטחון המדינה - הורשע הנאשם בעבירות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת לפי סעיף 85 (1)(א) לתקנות ההגנה; ריגול - לפי סעיף 112 א ו-ב לחוק העונשין; חדירה לחומר מחשב שלא כדין כדי לעבור עבירה אחרת, לפי סעיף 5 לחוק המחשבים, התשנ"ה-1995 (להלן: "חוק המחשבים"); ו-פעולות אסורות בתוכנה, לפי סעיף 6 (4) לחוק המחשבים

 

מעובדות האישום השלישי שבכתב האישום המתוקן בהן הודה הנאשם, עולה, כי ביום 27/05/12 פנה אליו דחדוח וביקש ממנו לייצר אמצעי באמצעותו ניתן יהיה לחדור למערך שידור התמונות המועברות משמי עזה באמצעות המזל"ט הישראלי לכוחות הביטחון הישראליים ולעקוב אחר השידורים. הנאשם הסכים, ובכך קָשַר קֶשֶר עם דחדוח למסירת ידיעות לאויב העלולות להיות לו לתועלת בכוונה לפגוע בביטחון המדינה ולאיסוף והשגת ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה.

להגשמת תכנית זו קיבל הנאשם מדחדוח מחשב נייד. לאחר חיפושים ובדיקות באתרי אינטרנט הגיע הנאשם למסקנה, כי לבניית המוצר המוגמר דרושים לו קורא תדרים (המסוגל לתרגם את התדר ולהסיר חסימות וסיסמאות), צלחת לוין עם עינית של לווין עמוס ומחשב נייד. הנאשם ביקש מדחדוח שיספק לו את האמצעים הנ"ל, כדי שיוכל לקדם את פיתוח המוצר הסופי, ואכן, כעבור מספר שבועות, רכש דחדוח את האמצעים המבוקשים, והעבירם דרך מנהרות רפיח לרצועת עזה ומשם לידיו של הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ