אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רובינשטיין ואח' נ' כונס נכסים רשמי תל אביב ואח'

רובינשטיין ואח' נ' כונס נכסים רשמי תל אביב ואח'

תאריך פרסום : 18/05/2014 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2946-08
11/05/2014
בפני השופט:
איריס לושי-עבודי

- נגד -
התובע:
1. טובה רובינשטיין
2. דני רובינשטיין

הנתבע:
1. משרד המשפטים/מועצת שמאי מקרקעין
2. ישיר איי די איי (2000) בע"מ
3. כונס נכסים רשמי תל אביב
4. אבי פילוסוף
5. יהורם שקד
6. עדי כלפון
7. בנק לאומי לישראל בע"מ
8. עופר שפירא
9. מיכה צמיר
10. ישראל פלדמן
11. מחלבת גל בע"מ
12. מועצה אזורית חבל מודיעין
13. בנק הפועלים בע"מ

החלטה

ביום 28.7.2013 אישר בית-משפט זה (כבוד השופטת א' נחליאלי-חיאט) הסדר נושים ונתן תוקף של פסק-דין להסכם גישור מיום 6.3.2013 (להלן: "פסק-הדין").

בסעיף 1 לפסק-הדין נקבע בין היתר:

ב. בכפוף לקיום מלוא התנאים ו/או התניות ו/או החיובים כפירוטם בהסדר זה לעיל ולהלן, מוצהר ומוסכם על הצדדים, כי מלוא הזכויות במשק מס' 42 בכפר טרומן הידוע כגוש 5717 מגרש 16 כולל כל המבנים הקיימים בנחלה (להלן: "הנחלה") יוותרו, כפי רישומן כיום, בבעלות ה"ה טובה ודני רובינשטיין ובכפוף לקיומן המלא של הוראות הסדר זה אין ולא תהיה לכל מי מהצדדים האחרים לכלל ההליכים ו/או למי מהם כל תביעה ו/או דרישה ו/או טענה ו/או זכות בקשר לנחלה.

ג. הצדדים ממנים בזאת את המהנדס ושמאי המקרקעין מר שאול גפני כמומחה מוסכם ומכריע מטעמם (להלן: "המומחה") לשם הכנת חוות דעת שתקבע את שווי הנחלה במועד קבלת תוקף של פסק דין להסדר זה, למכירה בשוק החופשי (להלן: "שווי הנחלה"). המומחה ייחשב את שווי הנחלה מבלי להביא בחשבון, במישרין ו/או בעקיפין, את שווי העסקים ו/או הפעילויות החקלאיות והאחרות הקיימות בנחלה.

ד. המומחה ייחשב את התשלום המגיע למינהל מקרקעי ישראל וכן את תשלום מס השבח והיטל השבחה, ככל שחל, וכן כל מס ו/או תשלום חובה אחר, החלים על מכירת נחלה מעין זו (להלן: "הניכויים") ויקבע שווי נחלה נטו המבטא את הסכום אשר היה מתקבל לאחר הניכויים הנ"ל אצל בעלי הזכויות בנחלה אילו היו מוכרים אותה לצד ג' (להלן: "שווי הנחלה נטו").

ביום 20.2.2014 נחתמה חוות-הדעת של המומחה. המומחה קבע בחוות-דעתו את כל הנתונים שהתבקשו ממנו, קרי את שווי הנחלה ואת כל הניכויים, למעט את תשלום מס השבח שלגביו קבע המומחה כי "מס השבח הצפוי בגין מכירת הנחלה לצד ג' יחושב בנפרד ע"י עו"ד שייבחר ע"י הצדדים". במלים אחרות, רק לאחר חישוב מס השבח הצפוי יוזן סכומו אל תוך יתר הסכומים שנקבעו כבר על-ידי המומחה וכך יתקבל שווי הנחלה נטו והסדר הנושים יוכל להתבצע.

המבקשים פנו אפוא בבקשה, שבה התבקש בית-המשפט "למנות מומחה מטעמו, שחוות דעתו תהיה סופית ומכרעת, ואשר יקבע את גובה מס השבח שהיה מוטל על מכירת [הנחלה] אילו המבקשים היו מוכרים אותה לצד ג'". כמו כן התבקש בית-המשפט לקבוע את סדרי עבודתו של המומחה הנ"ל (להלן: "מומחה המס").

בא-כוחם של החייב ואשתו וכן המנהל המיוחד הגיבו לבקשה. מן התגובות עלה כי הללו אינם מתנגדים למינוי מומחה המס על-ידי בית-המשפט, לכך שחוות-דעתו תהיה סופית ומכרעת ולכך שבית-המשפט יקבע את סדרי עבודתו של מומחה המס (אף אם התגלעו בין הצדדים מחלוקות מסוימות ביחס לסדרי עבודה אלה).

ואולם, בא-כוחם של החייב ואשתו וכן המנהל המיוחד טענו כי חישוב מס השבח על-ידי מומחה המס לא צריך להתבצע, כטענת המבקשים, בהתייחס למצב שבו הנחלה הייתה נמכרת על-ידי המבקשים לצד ג'. תחת זאת טענו בא-כוחם של החייב ואשתו והמנהל המיוחד כי החישוב צריך להתבצע כאמור בפסק-הדין, קרי בהתייחס למצב שבו הנחלה הייתה נמכרת על-ידי בעלי הזכויות בנחלה לצד ג'.

עוד טענו בא-כוחם של החייב ואשתו והמנהל המיוחד כי בעלי הזכויות בנחלה לעניין זה הם המבקשים וכן החייב ואשתו, בחלקים שווים (50%-50%), וכי לעניין זה חשיבות משום שלכל אחד מן הצדדים שיעורי מס שבח ו/או פטורים שונים, כך ששתי דרכי החישוב עשויות להוביל לתוצאות שונות. עוד נטען כי למבקשים אינטרס כי מס השבח הפוטנציאלי יהיה גבוה יותר, משום שאז שווי הנחלה נטו יהיה נמוך יותר וכתוצאה מכך שיעור הפיצוי שעליהם לשלם לאשת החייב, כאמור בסעיף 1(ח) לפסק-הדין, יהיה נמוך יותר.

המנהל המיוחד אף הטעים כי:

...אין מדובר לפי ההסכם במכירה כלל, כוונת הצדדים הייתה לבצע על ידי המומחה תחשיב רעיוני שמדמה מכירה תיאורטית ע"י בעלי הזכויות בנחלה תוך ניכויים כמפורט בסעיף ד' להסכם, מכירה שמבוצעת בתום לב (סעיף י"ז להסכם) דהיינו התחשיב הרעיוני שיתבצע צריך לקחת בחשבון כי בעלי הזכויות מתנהלים באורח סביר ומוכרים את זכויותיהם תוך שימוש בתום לב בכל הפטורים ממס השבח שעומדים לזכותם, ומנסים להקטין את שווי מס השבח ככל שניתן על פי דין, כאשר מחצית מהתחשיב הרעיוני של הנחלה נטו מגיעה לחייב ולאשתו...

אם נדמה את התחשיב הרעיוני שמבוצע לעסקת מכירה תיאורטית, הרי שהמבקשים הם למעשה הקונים ולא המוכרים שכן הקונים הם שמשלמים כספים לפי ההסכם ולא ההיפך.

מכאן החלטתי.

דיון והכרעה

לאחר שעיינתי בפסק-הדין, בחוות-דעת המומחה, בבקשה, בתגובות לבקשה ובתשובת המבקשים לתגובות אלה, אני קובעת כדלקמן:

אני ממנה בזאת את עו"ד ניר שובלי, מרחוב רחל הרשנזון 26/4, רחובות, טלפון 052-3586872, כמומחה מטעם בית-המשפט בתחום מס שבח (להלן שוב: "מומחה המס").

כפי שנקבע בפסק-הדין, מומחה המס יישוֹם את תשלום מס השבח שהיה משתלם לרשויות המס במצב שבו הנחלה הייתה נמכרת על-ידי בעלי הזכויות בנחלה לצד ג', כאשר שווי המכירה ושווי יתר הניכויים יהיו השוויים שנקבעו על-ידי המומחה מר גפני. לעניין זה יתחשב מומחה המס בכל הפטורים ממס שבח שעומדים לזכותם של בעלי הזכויות בנחלה.

אשר לשאלה שבמחלוקת, קרי מי הם בעלי הזכויות בנכס לצורך חוות-דעתו של מומחה המס בלבד (המבקשים לבדם או בחלקים שווים עם החייב ואשתו) (להלן: "השאלה שבמחלוקת"), הרי שמומחה המס יתייחס בחוות-דעתו לשתי האפשרויות, היינו לאפשרות שמוכרי הנחלה הם המבקשים לבדם ולאפשרות שמוכרי הנחלה הם המבקשים וכן החייב ואשתו בחלקים שווים). לאחר מכן, ובמידה והצדדים לא יגיעו להסכמות בעניין זה, תינתן החלטתי בשאלה שבמחלוקת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ