אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פר"ק 42153-05-14 רו"ח חן ברדיצ'ב נ' עיתון ישראל היום בע"מ

פר"ק 42153-05-14 רו"ח חן ברדיצ'ב נ' עיתון ישראל היום בע"מ

תאריך פרסום : 09/11/2014 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי ירושלים
42153-05-14
09/11/2014
בפני השופט:
דוד מינץ

- נגד -
המבקש:
1. רו"ח חן ברדיצ'ב
2. מפרק זמני של מקור ראשון המאוחד (הצופה) בע"מ

עו"ד עוה"ד שלום גולדבלט
עו"ד וליהיא יבלונקה
המשיבות:
1. עיתון ישראל היום בע"מ
2. ג'רוזלם פוסט בע"מ

עו"ד עוה"ד קרן רייכבך-סגל
עו"ד גיא אידו
עו"ד עוה"ד רמי אהרון
עו"ד מורן מאירי
החלטה
 

 

 

בקשה למתן הוראות להמשך ביצוע הפרדת הנכסים בין נכסי אתר האינטרנט nrg אשר נמכר לידי חברת ישראל היום בע"מ (להלן: "ישראל היום") לבין נכסי עיתון "מעריב", אשר נמכר לידי חברת ג'רוזלם פוסט בע"מ (להלן: "ג'רוזלם פוסט").

 

הרקע לבקשה

  1. ברקע לבקשה זו, צו הקפאת הליכים שניתן ביום 9.3.14 לחברת מקור ראשון המאוחד (הצופה) בע"מ (להלן: "מקור ראשון"), בהתאם לסעיף 350 לחוק החברות, התשנ"ט-1999, במסגרתו מונה נאמן לחברה לתקופת הקפאת ההליכים (לימים הפך הנאמן למנהל מיוחד אך לצורך החלטה זו הוא ייקרא להלן: "הנאמן"). עוד ברקע לבקשה זו, מכירת פעילויות החברה אשר היו בניהולה טרם נקלעה להליך הקפאת ההליכים - הוצאה לאור של העיתון "מקור ראשון", הוצאה לאור של העיתון "מעריב" וכן תפעול אתר האינטרנט nrg. ביום 26.3.14 ניתן אישור בית המשפט למכירת פעילות אתר האינטרנט  nrgלידי ישראל היום, וביום 6.4.14 אישר בית המשפט את מכירת פעילות עיתון מעריב לידי ג'רוזלם פוסט (שני הסכמי המכר ייקראו להלן ביחד: "הסכמי המכר"). לשלמות התמונה יצוין כי ביום 23.5.14 ניתן צו פירוק זמני למקור ראשון והנאמן מונה למפרקה הזמני, וביום 4.9.14 ניתן צו פירוק קבוע כנגדה.

 

  1. לצורך השלמת ביצוע המכר של פעילות מעריב ואתר האינטרנט nrg, אשר פעלו בשיתוף פעולה מלא ובסנכרון מתואם טרם מכירתן, פעל הנאמן לביצוע הפרדת נכסי החברה, כך שנכסי עיתון מעריב יועברו לידי ג'רוזלם פוסט, ונכסי אתר האינטרנט nrg יועברו לידי ישראל היום. במסגרת זו התגלו מחלוקות רבות בין הצדדים. לגבי רובן הגיעו הצדדים בסופו של יום להסכמה. ואולם, לטענת הנאמן, נותרו מספר סוגיות לגביהן לא הצליחו הצדדים להגיע לעמק השווה, ומכאן לבקשה שבפניי. סוגיה אחת, בנוגע לארכיון התמונות הדיגיטלי, שהיה בבעלות החברה. השניה, בעניין השימוש בשם "מעריב" על ידי ישראל היום באתר האינטרנט nrg ובאפליקציות הדיגיטליות השונות. השלישית, בכל הנוגע לאפליקציית nrg. והרביעית, בעניין סימן המסחר הכולל את nrg ומעריב יחד ("nrg-מעריב"). עוד ציין הנאמן כי לדעתו הצעותיו לכלל הנושאים הנכללים בבקשה מאזנות בין זכויותיהן של כל אחת מהרוכשות בהתאם להסכמי המכר והן חותרות לפתרון יעיל והוגן. הצעות אלו יפורטו בהמשך.

 

טענות הצדדים והצעת הנאמן

  1. למען הסדר הטוב, יפורטו טענות הצדדים, אחת לאחת, לפי סדר הסוגיות הנתונות במחלוקת ביניהם. ראשית, הצדדים נחלקו לגבי האופן בו תוכל ישראל היום לעשות שימוש בארכיון התמונות הדיגיטלי, אשר טרם מכירת פעילויות החברה, שימש גם את nrg וגם את מעריב. לטענת ג'רוזלם פוסט, לצד ארכיון התמונות הדיגיטלי של מעריב, נוהל ארכיון תמונות דיגיטלי נפרד של אתר nrg, אותו רכשה ישראל היום. כפועל יוצא מכך, הרי שארכיון התמונות הדיגיטלי של מעריב הינו בבעלותה הבלעדית של ג'רוזלם פוסט ואין לישראל היום כל זכויות בו. ארכיון התמונות הדיגיטלי הנפרד של nrg כולל את כל התמונות שנעשה בהן שימוש עבור nrg, והוא מאפשר שימוש חוזר של התמונות באתר nrg. לעומת זאת, לטענת ישראל היום, קיים ארכיון תמונות דיגיטלי אחד בלבד ששימש גם אתnrg  וגם את מעריב. המדובר בארכיון דיגיטלי אשר הוקם במקביל להקמת האתר, והוא גם בבעלותה של ישראל היום. עם זאת, הסכימה ישראל היום להפרדת הארכיון הדיגיטלי הקיים, כך שכל החומרים שפורסמו באתר nrg, או שצולמו עבור nrg, יועברו לקובץ ארכיון אשר כל אחד מהצדדים יוכל לעשות בו שימוש. לטענת הנאמן, לאחר בדיקה של גורמי מקצוע, נמצא כי ל- nrgאכן קיים ארכיון תמונות בו אוכסנו תמונות ששימשו את nrg בלבד, אולם מדובר בתמונות מעובדות שלא ניתן לעשות בהן שימוש עתידי. לעמדת הנאמן, כל התמונות שנעשה בהן שימוש על ידי  nrgלפני מועד המכירה לישראל היום, הינן גם בבעלות ישראל היום. לפיכך, הנאמן הציע כי ארכיון התמונות המלא - הכולל את התמונות המקוריות - ישוכפל ויימסר עותק ממנו בנאמנות לידי ישראל היום. ישראל היום תוכל לעשות שימוש רק בתמונות שנמצאות גם בארכיון nrg ופורסמו באתר nrg טרם המכירה לידי ישראל היום כאשר לג'רוזלם פוסט לא תהיה כל טענה או תביעה כנגד ישראל היום בנוגע לשימוש בתמונות כאמור. בהתאם לכך, הנאמן ימסור לצדדים קובץ ארכיון תמונות שניתן לאתרן באופן דיגיטלי, לגביהן לא תהיה מחלוקת כי הן פורסמו גם באתר nrg. למרבה הצער, הצדדים התנגדו להצעה זו. ג'רוזלם פוסט טענה כי מדובר בהצעה שאינה ישימה ואינה יעילה ומטילה עליה חובת פיקוח רחבה ומתמשכת על השימוש שישראל היום תעשה בארכיון באופן יום-יומי. מה גם, לטענתה, ארכיון התמונות הדיגיטלי הינו בבעלותה הבלעדית. מנגד, ישראל היום טענה כי קובץ הארכיון שהנאמן מבקש למסור אינו מספיק, שכן מדובר בארכיון חלקי שאף אינו כולל את המידע החיוני המאפשר לעשות שימוש בתמונות.

 

  1. עוד נחלקו הצדדים בעניין השימוש בשם "מעריב" על ידי ישראל היום באתר האינטרנט nrg ובאפליקציות השונות. בשל שיתוף הפעולה המלא בין מעריב לאתר nrg טרם המכירה, קיימים באתר, במאגרי המידע ובארכיונים כתבות ותכנים הכוללים את אזכור השם "מעריב". המחלוקת בין הצדדים התמקדה בפרסומים שפורסמו באתר nrg בטרם מכירת האתר לידי ישראל היום, כאשר גם ישראל היום הסכימה כי אין לעשות שימוש עתידי בשם "מעריב" באתר nrg. ברם, לטענת ג'רוזלם פוסט, על ישראל היום להסיר לאלתר את אזכור השם "מעריב" מאתר nrg, לרבות מכל הקישורים, הכותרות והאפליקציות וכן מתוך תכנים חדשים. מנגד, טענה ישראל היום כי אין מקום לשינוי התכנים ההיסטוריים באתר, אך סוכם כי לא יעשה שימוש חדש על ידה בשם "מעריב" החל מיום אישור הסכם המכר. הנאמן מצדו הבהיר כי מחיקת השם "מעריב" מכל תכני האתר ההיסטוריים של אתר nrg איננה מעשית, ועל כן, הציע כי לג'רוזלם פוסט לא תהיה כל טענה או תביעה ביחס לשימוש בשם "מעריב" באתר או באפליקציות השונות לגבי התקופה שקדמה למועד הסכמי המכר. עם זאת, הציע הנאמן כי ישראל היום תתחייב לא לבצע קידום יזום של השם "מעריב" באתר nrg, וכי לא ייעשה שימוש חדש בשם "מעריב" לגבי תכני האתר החל ממועד אישור הסכמי המכר.

 

  1. בדומה, נחלקו הצדדים בנוגע לאפליקציית nrg, כאשר גם היא כוללת תכנים שונים המאזכרים את השם "מעריב", מהתקופה שקדמה למועד הסכמי המכר. ישראל היום מצדה טענה כי ביצעה עדכון לאפליקציה והסירה ממנה את השם "מעריב". ג'רוזלם פוסט טענה מנגד כי אין די במה שביצעה ישראל היום, שכן משתמשים באפליקציה אשר לא ביצעו עדכון גרסה, ממשיכים להשתמש באפליקציה הישנה הנושאת גם את השם "מעריב". הנאמן הציע כי תינתן הבהרה ברורה למשתמשים באמצעות "באנר" (מודעה גרפית) שיופיע באפליקציה למשך כ-30 ימים, אשר ידגיש כי אתר nrg אינו קשור עוד לעיתון מעריב, וכי יש לבצע עדכון גרסה לאפליקציית nrg המעודכנת. הצדדים הסכימו להצעה זו, אם כי, ג'רוזלם פוסט עמדה על כך ש"באנר" כאמור יופיע באפליקציה לתקופה של שלושה חודשים.

 

  1. לבסוף, נחלקו הצדדים באשר לאיסור השימוש בסימן המסחר "nrg-מעריב". הצדדים הסכימו כי סימן מסחר זה לא יועבר לבעלות של מי מהם, וכי לא תינתן להם האפשרות לעשות בו שימוש. עם זאת, ישראל היום ביקשה - על אף שלטענתה סימן זה הינו חלק מהממכר שרכשה - שתינתן לה האפשרות לשמור על סימן המסחר בנאמנות, אצל הנאמן, במשך מספר שנים וזאת על מנת שתוכל לעשות בו שימוש לצורך הגנה על תכנים היסטוריים. ישראל היום הדגישה כי סימן מסחר זה אינו קשור לעיתון מעריב, ולא נעשה בו שימוש בעיתון, אלא רק בתוכן הדיגיטלי של אתר nrg, ומכאן כי בקשה זו אינה פוגעת כלל בג'רוזלם פוסט. לעמדת הנאמן, יש ליתן לישראל היום לשמור את סימן המסחר בנאמנות, כמבוקש על ידה, לצורך הגנה על תכנים היסטוריים ובאופן בו הוא ייגנז בסופו של יום, ובלבד שיובהר כי ההוצאות הכרוכות בהעברת ושמירת סימן המסחר יחולו על ישראל היום בלבד ולא על הנאמן. הצדדים הסכימו להצעה זו, אם כי ג'רוזלם פוסט הדגישה כי הסכמתה כרוכה בכך שלא יהיה בנאמנות זו כדי להטיל עליה חבות כלשהי.

 

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ