אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"מ 8466-07

פסק-דין בתיק תא"מ 8466-07

תאריך פרסום : 29/03/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
8466-07
28/03/2011
בפני השופט:
תמר בר-אשר צבן

- נגד -
התובע:
א.ס . מדפי ירושלים מפעל ליצור רהיטי מתכת בע"מ
עו"ד אלכס וייס
הנתבע:
עיריית ירושלים
עו"ד הדס יצחקי
פסק-דין

הנתבעת הזמינה מהתובעת מדפי מתכת שנועדו לשאת עומס כבד. המדפים לא עמדו בעומס, וקרסו יום לאחר התקנתם. בשל כך, ביטלה הנתבעת את ההסכם עם התובעת ולא שילמה תמורת המדפים. בכתב התביעה טענה התובעת שסיפקה את המדפים שהוזמנו, ולפיכך היא זכאית למלוא התמורה, ואף לפיצוי בגין ביטול ההסכם.

בהסדר הדיוני שעליו הוסכם נקבע, שהשאלה הטעונה הכרעה היא אחת בלבד: האם המוצר שסופק הוא המוצר שהוזמן מהנתבעת בפועל.

הצדדים הגישו סיכומי טענות, שבהם חרגו מעבר לשאלה שנקבעה כאמור. אולם משנקבעה שאלה אחת בלבד להכרעה, הרי שיובהר כבר עתה, שרק אליה נתייחס.

א.         רקע עובדתי ורקע דיוני

2.         לאור השתלשלות הדברים והתמשכות ההליכים, יובא תחילה הרקע העובדתי, לרבות הרקע הדיוני, ככל שהם צריכים לעניין.

3.         ביום 25.3.2007 פנתה הנתבעת (להלן גם - העירייה) בהזמנה לחברות המתמחות בייצור, אספקה והרכבה של מדפי מתכת, להציע הצעות למדפי מתכת שנועדו למחסן הראשי של מחלקת המאור בעירייה, ולהרכבתם. פירוט ההזמנה כלל דרישה לאספקה ולהרכבה של "מדף מתכת עבה לעומס כבד".

להזמנה נענו מספר חברות שהגישו הצעות. בהצעה של אחת החברות (חברת המדף), נאמר במפורש שההצעה היא "לאספקה והתקנת מדפים לעומס בינוני (עד 500 ק"ג לזוג קורות)".

בהצעת התובעת אין התייחסות למשקל או לעומס שעל המדפים לשאת. יחד עם זאת, בכתב התביעה נאמר שהתובעת "נענתה לבקשת הנתבעת להציע מחיר לייצור מדפי מחסן לעומס כבד של 500 ק"ג ..." (שם, בפסקה 4). כך גם צירפה התובעת לכתב התביעה תעודת בדיקה של מכון התקנים, הקובעת שהמדפים מיועדים לעומס נומינאלי של 500 ק"ג".

4.         הצעתה של התובעת זכתה, ונקבע שמועד הספקת המדפים יהיה עד יום 8.4.2007. הרכבת המדפים נקבעה ליום 3.5.2007, אולם לטענת הנתבעת, בשל חסר בחלקים הושלמה התקנתם רק ביום 8.5.2007. למחרת היום, ביום 9.5.2007, החלה העמסת המדפים החדשים, ובמהלכה, קרסו המדפים (את קריסת המדפים ניתן לראות גם בתמונות שצורפו לכתב ההגנה).

עוד ביום 10.5.2007 הודיע הממונה על הרכש והאספקה של הנתבעת לתובעת על ביטול ההזמנה. במקביל, פנו גורמים מטעם הנתבעת אל התובעת וביקשו ממנה לפנות את המדפים שקרסו משטחה, אך חרף פניות חוזרות ונשנות, לא פונו המדפים על-ידי התובעת. בסופו של דבר, הושלכו המדפים הפגומים על-ידי הנתבעת, רק כעבור כשלוש שנים, בעקבות החלטת בית המשפט מיום 6.6.2010, שלפיה הנתבעת תהיה רשאית לעשות כן, אם המדפים לא יפונו עד יום 27.6.2010.

5.         התובענה הנדונה הוגשה ביום 24.7.2007 בהליך של סדר דין מקוצר, שבה נתבע סעד כספי בסך של 37,483 ש"ח, המורכב מהתשלום שנקבע בהזמנה עבור המדפים, בסך של 27,483 ש"ח, ופיצוי בסך של 10,000 ש"ח בגין הפרת ההסכם.

הנתבעת ביקשה את מחיקת הכותרת, כך שהתובענה תתברר בסדר דין רגיל (בקשה מיום 20.9.2007), ובהתאם לשתי החלטות של כבוד הרשם א' פוני מיום 25.9.2007, התקבלה הבקשה, ונקבע שהתובענה תתברר בהליך של סדר דין מהיר. כתב ההגנה הוגש ביום 26.12.2007.

6.         בישיבה המקדמית שהתקיימה ביום 13.2.2008 בפני כבוד השופט מוריס בן-עטר ז"ל, החליט בית המשפט למנות מומחה בענף ריהוט ברזל במכון התקנים הישראלי, לחוות את דעתו מטעם בית המשפט. המומחה התבקש לבדוק את המדפים ולחוות את דעתו בשאלה, "האם המדפים ... יכולים לשאת עומס של 500 ק"ג". כן התבקש המומחה לחוות את דעתו "בעניין מקצועיות התקנת המדפים, ככל שיוכל לעשות כן על בסיס התמונות שצורפו לכתב הגנתה של הנתבעת או בכל דרך אחרת". עוד נקבע שבדיקת המדפים תיעשה בנוכחות שני הצדדים.

7.         ביום 25.3.2008 נשלחה לצדדים ולבית המשפט הודעת מכון התקנים, שלפיה חוות הדעת שהתבקשה על-ידי בית המשפט, תינתן על-ידי המהנדס אריאל גזית, ראש מדור מיכלי לחץ וחוזק חומרים במעבדה למכאניקה והידרוליקה במכון התקנים. כן הודע לצדדים מהי עלות חוות הדעת, מועד הבדיקה, הבדיקות שייערכו וצוין אלו דוגמאות על התובעת להכין.

בעקבות הודעה זו, ביקשה התובעת, ביום 12.6.2008, להחליף את המומחה מטעם בית המשפט, מהנימוק שכבר חיווה את דעתו בעניינה בעבר. במקביל ביקשה הנתבעת למחוק את התביעה, מאחר שהתובעת לא שילמה את שכרו של המומחה, כפי שנקבע.

ביום 26.6.2008 הוגשה תגובת הנתבעת לבקשה להחלפת המומחה, ובהחלטת כבוד השופט בן-עטר מיום 21.8.2008 נדחתה הבקשה להחלפתו. במועד זה, ולאחר שהתקבלה תגובת התובעת מיום 1.7.2008 בעניין העיכוב בתשלום שכרו של המומחה, נקבע שעליה לשלמו תוך עשרה ימים.

8.         לאור השתלשלות הדברים המתוארת, ביקור המומחה ובדיקתו נערכו רק ביום 27.10.2008. במהלכו מסרה באת-כוח הנתבעת למומחה תרשים של סידור מערכות המדפים במחסן. בתרשים מצוינות גם מידות המדפים והעומס שלכאורה, נדרש לכל אחד מהם (להלן - תרשים המדפים).

ביום 23.11.2008 הגישה התובעת "בקשה דחופה לגילוי מסמכים ספציפי ובקשה למתן הוראות למומחה מטעם בית המשפט", שבה התבקש בית המשפט להורות לנתבעת למסור לתובעת את תרשים המדפים. כן התבקש להורות למומחה לבדוק המדפים ביחס לעומס של 350 ק"ג בלבד, מאחר שלטענתה, בתרשים המדפים צוין שעל המדפים לשאת עומס של 350 ק"ג ולא של 500 ק"ג.

בהתאם להחלטת בית המשפט, הוגשה תגובת הנתבעת ביום 8.12.2008. בתגובה זו נטען שתרשים המדפים כלל אינו קשור בתביעה הנדונה או בהזמנת המדפים נושא התביעה, ומכיוון שכך ממילא שאינו רלוונטי לתביעה. הנתבעת טענה שתרשים המדפים נמסר למומחה לבקשתו, לצורך המחשת מיקום המדפים, וצורת הרכבתם. בעניין זה גם צורף תצהירו של מר מנחם שטרן, הממונה על הרכש והאספקה בעיריית ירושלים. עוד נטען בתגובת הנתבעת, שהתובעת עצמה טענה בכתב התביעה שההזמנה הייתה למדפים שיישאו עומס של 500 ק"ג, וככל שהתובעת מבקשת לשנות את טענותיה, כי אז עליה לבקש לתקן את כתב התביעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ