אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ"ג 5906-11-11

פסק-דין בתיק עפ"ג 5906-11-11

תאריך פרסום : 06/09/2012 | גרסת הדפסה
עפ"ג
בית המשפט המחוזי באר שבע
5906-11-11
18/01/2012
בפני השופט:
1. אבידע
2. סלוטקי
3. רז-לוי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סאקב אבו עראר
עו"ד סויסה
פסק-דין

השופטת ר. אבידע:

1. נגד המשיב הוגש כתב אישום ביום 27.3.05 בו יחסה לו המערערת עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ועבירות נשק. באישום הראשון נטען כי במהלך שנת 2004, קשר המשיב קשר עם חליל אבו גוידה (להלן: "חליל"), לקנות ממנו חמישה רובים מסוג קלצ'ניקוב. המשיב הגיע למפגש עם אותו חליל יחד עם אדם נוסף בשם קאיד אבו עראר (להלן: "קאיד"), ורכש ממנו ארבעה רובי קלצ'ניקוב, מחסניות וכדורים עבורם שילם 1,500 דולר לכל רובה. קאיד למחרת היום רכש מחליל רובה קלצ'ניקוב תמורת הסכום של 7,500 ש"ח. עוד ייחסה המערערת למשיב באישום השני, החזקת תשעה קליעים לאקדח ביום 9.3.05, בביתו בערוער בתוך שעון קיר.

המשיב כפר במיוחס לו בכתב האישום, פרט לכך שהודה בהחזקת חמישה קליעים, כפי שאכן צויין בדו"ח החיפוש כי נמצאו בביתו.

ביום 21.4.10 ניתנה הכרעת הדין בבית משפט השלום, אשר בה זוכה המשיב מהעבירות שיוחסו לו באישום הראשון, והורשע אך בהחזקת חמשת קליעי האקדח בהתאם להודאתו. בית המשפט דן את המשיב למאסר על תנאי וחייבו לחתום על התחייבות.

על זיכויו של המשיב הגישה המערערת ערעור לבית משפט זה, ערעורה התקבל, וביום 1.11.10 הורשע המשיב בכלל העבירות אשר יוחסו לו בכתב האישום, והדיון הוחזר לבית משפט השלום על מנת שיגזור את דינו.

המשיב הגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, אך זו נדחתה.

2. בטרם טענו הצדדים לעונש הוזמן תסקיר אודות המשיב. שירות המבחן בתסקיר שהגיש אודות המשיב, ציין כי המשיב הינו בן 45, נשוי ואב ל-9 ילדים, לחובתו רישום פלילי אחד משנת 1996 בגין עבירת חבלה כשהעבריין מזויין בגינה נידון לקנס ומאסר על תנאי. צויין כי המשיב רואה ברכישת השכלה כערוץ עיקרי לתפקוד נורמטיבי וקידום בחברה בה חי, כי הוא מעורב בוועד הורי תלמידי בית הספר בו לומדים ילדיו וכן מעורב ביחידת הגששים בצה"ל. שירות המבחן התרשם כי המשיב מתפקד באופן תקין בדרך כלל, נמצא בסביבת עבודה יציבה ומוקף בסביבה משפחתית תומכת. יחד עם זאת צויין כי המשיב מטשטש חלקים בחייו אשר הינם בעייתיים כגון סכסוך בין משפחתו למשפחות אחרות בשבט ומשהסכסוך טרם לובן, הבסיס להתנהגות דומה מצד המשיב, לזו שיוחסה לו בכתב האישום, עדיין קיים. התרשמות שירות המבחן היתה כי המשיב מפחית מחומרת מעשיו. לאור האמור, לא בא שירות המבחן בהמלצה בעניינו של המשיב, אך ציין כי ישנה חשיבות במקרה זה לענישה שיהיה בה מרכיב הרתעתי משמעותי על מנת לצמצם את הסיכון.

3. ביום 15.5.11 טענו הצדדים לעונש. קודם לטיעוניהם נשמעה עדותו של אחיו הבכור של המשיב, אשר סיפר כי הוא מנהל את חברת נתיבי ערוער. לדבריו בעת שכיהן כראש רשות מקומית, אחיו, המשיב, ניהל את החברה. האח ביקש כי בית המשפט ימנע משליחת המשיב אל מאחורי סורג ובריח, כיוון שיש לו ילדים בבית, ואף אחד לא יכול לעזור לו וכי "אין לו אף אחד שיכול לעזור...".

הוגשו על ידי המשיב מכתבי הערכה שקיבל: מכתבו של ראש מועצה מקומית שגב שלום בו נאמר כי למשיב חברת נתיבי ערעור בע"מ המעסיקה מעל לשבעים עובדים, תרמה לפיתוח הנגב ואם המשיב ייאסר החברה תקרוס. כן נאמר במכתב כי סכסוכים בין משפחת המשיב ואחרים יושבו מזה זמן רב כך שלא נשקפת סכנה לציבור. מכתב ממנהל בית הספר היסודי אבו עראר א' בו נאמר כי המשיב דואג לחינוך ילדיו, נבחר ליו"ר וועד ההורים בבית הספר, תורם לאוכלוסיית בית הספר והמקום. מכתב ממר טלאל אלקרינאווי, לשעבר ראש עיריית רהט, כיום, יו"ר האופוזיציה בעיר, בו נאמר כי המשיב פעיל בפעילות קהילתית, ומעסיק גדול בנגב, כן נאמר במכתב כי הסכסוך שהיה עם בני משפחת המשיב יושב בסולחה לפני כשש שנים. מכתב מסאלם אבו אלקיעאן, לשעבר ראש המועצה המקומית חורה, אשר אף בו, כמו במכתבים האחרים, התבקש בית המשפט להקל בדינו של המשיב. מר סלימאן אלבדור מזכיר המועצה המקומית לקיה, אף הוא צירף את קולו לקולותיהם של כותבי המכתבים האחרים בפניה להקלה בדינו של המשיב לנוכח היות המשיב איש עסקים בעל חברה המעסיקה עובדים והיותו של המשיב "דוגמה לליכוד משפחתי וחברתי". גם במכתב זה הוזכרה הסולחה שהיתה בין משפחת המשיב ואחרים. המשיב אף הגיש תעודת הערכה מנובמבר 2005 שקיבל בשל תרומה לרווחת גששי פיקוד דרום.

4. בית המשפט דן את המשיב לחמישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי, ותשלום קנס בסך 4,000 ש"ח. בית משפט השלום ציין בגזר דינו את התרשמות שירות המבחן מהמשיב ונסיבותיו האישיות. בית המשפט ציין כי אומנם למשיב רישום פלילי אחד אך הרישום הינו מלפני 14 שנים ומאז לא נרשמו למשיב רישומים פליליים נוספים. כמו כן, ציין בית המשפט  כי שירות המבחן לא פירט מהי מעורבותו של המשיב בסכסוכים המשפחתיים ולכן לא ניתן להבין מהיכן הסיק שירות המבחן כי קיים סיכון מצד המשיב לביצוע מעשים פליליים. בית המשפט התרשם כי אין עסקינן בתסקיר שלילי, כפי שטענה המערערת אלא שהתסקיר הינו חיובי. בית המשפט קבע כי לא בכדי המשיך המשיב להכחיש מעורבותו בביצוע העבירות של רכישת נשק בהן הורשע במחוזי וזוהי זכותו, ומאידך הודה בעבירה של החזקת התחמושת- קליעים. בית המשפט ציין כי עולה מהתסקיר ששירות המבחן מצא כי המשיב מתפקד באופן נורמטיבי.

בית המשפט שקל מחד את חומרתן של העבירות בנשק אל מול נסיבותיו האישיות של המשיב, את מכלול ההליכים שהתנהלו כנגד המשיב וכן העובדה כי העבירות בוצעו בשנת 2004, ולפיכך קבע כי יש להשית על המשיב עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות.  

5. ערעורה של המערערת מופנה כנגד הענישה שהוטלה על המשיב בבית משפט השלום ועתירתה היא כי יוטל על המשיב עונש מאסר לריצוי בפועל משמעותי ומרתיע.

לטענת המערערת העונש שהוטל על המשיב אינו משקף את חומרת העבירות בהן הורשע, ואינו תואם את נורמת הענישה בעבירות מסוג זה. עוד טענה המערערת כי שגה בית משפט השלום כאשר שקל במסגרת שיקולי הענישה את העובדה כי זיכה את המשיב בהכרעת הדין שנתן. המערערת אף טענה כי התסקיר שהוגש בעניינו של המשיב היה שלילי, שכן המשיב נמנע מלקחת אחריות על מעשיו. לטענת המערערת טעה בית משפט כאשר העדיף את עניינו של המשיב על פני העניין הציבורי, וראה בנסיבותיו האישיות הצדקה לענישה שהטיל. המערערת אזכרה בטיעוניה פסיקה שניתנה על ידי אותו מותב אשר גזר את דינם של מוחמד קבועה ויוסף קבועה, בשנת 2007, לאחר שכל אחד מהם הודה בקניית רובה קלצ'ניקוב מחליל ואף החזירו למשטרה, ואשר על פיה הוטלו על כל אחד מהשניים, חמישה חודשי מאסר לריצוי בפועל, עשרה חודשים מאסר על תנאי וקנס בסך 3,000 ש"ח. חליל אשר, כאמור, מכר את רובי הקלצ'ניקוב, נדון בשנת 2006, לשמונה שנות מאסר, מאסר על תנאי ופסילת רישיון. ב"כ המערערת ציינה, כי פסקי הדין בעניינם של מוחמד קבועה ויוסף קבועה לא הוצגו במהלך הטיעונים לעונש בבית משפט השלום.

6. ב"כ המשיב טען כי דין הערעור להידחות. לדבריו, בית המשפט שקל את כל השיקולים הרלבנטיים, מעבר הזמן, זיכויו של המערער בבית משפט השלום, נסיבותיו האישיות של המשיב כפי שהן עולות מתסקיר שירות המבחן ותפקודו הנורמטיבי. ב"כ המשיב הגיש פסיקה בבית משפט השלום ממנה ביקש ללמוד על רמת הענישה המתאימה לענייננו.

א. בתיק פ. 6731/08 מד"י נ' מחמד עלי אברהים (בית משפט שלום ירושלים) הורשע הנאשם בכך שרכש אקדח והצפינו בסמוך לביתו. שירות המבחן התרשם מבחור צעיר בעל אורח חיים נורמטיבי בדרך כלל, עובד כחשמלאי רכב, ללא רישום פלילי קודם ולקח אחריות על מעשיו. בית המשפט גזר על הנאשם 6 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות.

ב. בתיק פ. 4363/05 מד"י נ' טגניה יעקב (בית משפט שלום נתניה) הורשע הנאשם על פי הודאתו בעבירה של החזקת נשק ותחמושת משרכש אקדח חצי אוטומטי והחזיקו ללא רשות כדין יחד עם מחסניות וכדורים. הנאשם רכש את האקדח בסמוך לעלייתו לארץ ומכיוון שנהוג בארץ הולדתו להחזיק באקדח. הנאשם אב לשמונה ילדים, בעל רישום פלילי בגין עבירת איומים כלפי אשתו. הנאשם הביע חרטה. בית המשפט גזר על הנאשם מאסר שירוצו בעבודות שירות.

ג. בתיק פ. 3877/07 מד"י נ' רגבי רביע (בית משפט שלום ירושלים) הורשע הנאשם על יסוד הודאתו בעבירה של החזקת נשק משהחזיק באקדח, 2 מחסניות וכדורים. הנאשם אב ל-3 ילדים וללא רישום פלילי. הנאשם רכש את האקדח לאחר שרעייתו הותקפה בביתם והיתה קורבן לניסיון למעשה אונס. הנאשם עבד עד למעצרו וממוניו מסרו כי נחשב לעובד הגון. בית המשפט גזר על הנאשם 4 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות.

המערערת הפנתה לחמישה פסקי דין מהם ביקשה ללמוד על רמת הענישה המתאימה לענייננו:

א. ע"פ 122/02 מד"י נ' מוחמד בדראן (בית משפט עליון) המשיב קשר עם שניים אחרים, תושבי הרשות הפלסטינית ששהו בישראל שלא כחוק, לרכוש 5 כלי ירייה, ביניהם שני רובי קלצ'ניקוב. בבואם לבדוק את כליי הירייה, נעצרו על ידי המשטרה. בעקבות הסדר טיעון הורשע המשיב על יסוד הודאתו בעבירה של ניסיון לרכישת נשק. בית המשפט המחוזי גזר על המשיב 24 חודשי מאסר בפועל. הוגש ערעור על קולת העונש. בית המשפט העליון קיבל את הערעור והחמיר בעונשו של המשיב בשל נסיבות ביצוע העבירה- תושב ישראל המנסה לרכוש עבור תושבי הרשות הפלסטינית כלי נשק ובכך סיכן את שלום הציבור בישראל. צויין, כי רובי סער מסוג קלצ'ניקוב "ידועים ככלי נשק התקפיים וקטלניים במיוחד". בית משפט העליון גזר על המשיב 42 חודשי מאסר בופעל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ