אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ"א 60/08

פסק-דין בתיק עפ"א 60/08

תאריך פרסום : 20/08/2009 | גרסת הדפסה
עפ"א
בית המשפט המחוזי נצרת
60-08
06/05/2008
בפני השופט:
1. זיאד הווארי - אב"ד
2. אסתר הלמן
3. שאהר אטרש


- נגד -
התובע:
גיפרי בן אנטואן אבו סינה
עו"ד פאהים דאוד
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד איריס שירן
פסק-דין

1.         בכתב אישום מתוקן שהוגש לבית משפט קמא נטען, כי בתאריך 3.3.06 בשעה 17:30 ואילך, סמוך לכנסית הבשורה בנצרת נתקהל המערער, יחד עם מספר רב של אחרים (להלן: " הקהל") והתנהג באופן שיש בו להפר את השלום (להלן: " ההתקהלות האסורה").

            במהלך ההתקהלות האסורה החל הקהל והמערער בכללם להפר השלום, בכך שדחפו, צעקו וקראו קריאות גנאי ותקפו שוטרים. במהלך הארועים המתוארים לעיל, תקף המערער שוטר אשר מילא אותה עת את תפקידו כדין במקום, בכך שבעט בו ברגליו והלם בחזהו באגרופים וכן איים עליו בפגיעה בגופו בכוונה להפחידו באומרו לו: " אני אחתוך אותך לחתיכות, אתם תצאו מפה מתים, מוות ליהודים, אתה תראה כשנפגש לבד". בתגובה לכך ולהתפרעותו של המערער, אחז שוטר אחר בכתפו של המערער וביקשו לחדול ממעשיו, אולם המערער הכשילו בכך, שהעיף את ידו של השוטר ואמר לו שיגיד לשוטרים שיצאו החוצה מהמקום.

            עוד נטען בכתב האישום המתוקן, כי בתאריך 9.3.06 בתחנת המשטרה בנצרת, עשה המערער מעשה בכוונה למנוע ו/או להכשיל הליך שיפוטי, בכך שקרא להוריו ששהו אותה עת במקום לצורך חקירה וצעק לעברם " אתם יודעים מה לומר", " אבא אתה יודע מה אמא שלי צריכה לומר"; זאת עשה המערער על אף שנתבקש על ידי שוטר שלא לעשות כן.

2.         הצדדים הגיעו להסדר טיעון, לפיו, המערער יודה בעובדות כתב האישום המתוקן והצדדים יבקשו מבית המשפט להורות על הגשת תסקיר של שירות המבחן לעניין ההרשעה והעונש, כאשר המשיבה תבקש בכל מקרה להרשיע את המערער ולגזור עליו מאסר בפועל שלא יעלה על 8 חודשים בניכוי תקופת מעצרו. המערער ביקש לצרף תיק נוסף שבו הודה - ת.פ. 1857/03 של בית משפט השלום באילת.

3.         על יסוד הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן, קבע בית משפט קמא בהחלטתו מיום 26.4.07, כי המערער ביצע את העבירות של השתתפות בהתקהלות אסורה, תקיפת שוטר, איומים ושיבוש מהלכי משפט; בנוסף, קבע בית משפט קמא על יסוד הודאתו של המערער ב- ת.פ. 1857/03 של בית משפט השלום באילת, כי המערער ביצע את העבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש והחזקת סכין שלא כדין.

            בהתאם להסדר שבין הצדדים, בית משפט קמא לא הרשיע את המערער באותו שלב, והורה על הגשת תסקיר של שירות המבחן, שנתבקש ליתן דעתו לשאלת ההרשעה; זאת ועוד, בהתחשב בעובדה כי למערער מאסר על תנאי חב הפעלה, נתבקש שירות המבחן לבדוק את האפשרות לביצוע של"צ ולחוות דעתו לגבי התאמתה של אפשרות זו.

4.         בחוות דעת פסיכיאטרית מיום 29.3.06 נקבע, כי המערער מבדיל בין טוב לרע, מותר לאסור, כעת וכן בזמן ביצוע המעשים המיוחסים לו.

5.         א.         בתסקירו מיום 26.6.07 ביקש שירות המבחן דחית הדיון בענינו של המערער

לצורך בדיקת אופציה טיפולית במסגרת בריאות הנפש.

ב.         בתסקירו המשלים מיום 23.8.07 דיווח שירות המבחן, כי המערער הופנה למרכז קהילתי לבריאות הנפש ונמצא בלתי מתאים לטיפול פסיכותרפיה. לאור הערכת שירות המבחן לגבי קשייו של המערער להפיק תועלת מקשר טיפולי ולערוך שינוי באורחות חייו, הודיע שירות המבחן שאין ביכולתו להביא המלצה טיפולית בעניינו של המערער וביקש לשחררו מהמשך טיפול.

ג.          בתסקיר נוסף מיום 6.9.07 ביקש שירות המבחן לחזור מעמדתו הקודמת וזאת משהוצעה תוכנית מסוימת מטעם המסגרת הפסיכיאטרית.

ד.         בתסקיר משלים ואחרון מיום 18.12.07 הודיע שירות המבחן, כי המערער נמצא במעקב פסיכיאטרי מחודש יולי ונוטל תרופות הרגעה כנדרש ממנו; שירות המבחן העריך כי המערער מסוגל לבצע צו של"צ ונבנתה עמו תוכנית עבודה בתפקיד סיוע באחזקה ושיפוצים בעירית נצרת. בפיסקה האחרונה בתסקיר ציין שירות המבחן, כי " במידה וכבודה תראה לנכון לא למצות עמו את הדין ובמידה ומצבו המשפטי כן מאפשר זאת, אזי אנו ממליצים על הטלת של"צ בהיקף של 250 שעות, לפי התוכנית שהגשנו לעיל ובמקביל להעמדתו בפיקוח שירותנו לתקופה של שנה...".

6.         בטיעוניה לעונש ביקשה המשיבה להרשיע את המערער ולגזור עליו מאסר בפועל לתקופה של 8 חודשים, להפעיל את המאסר המותנה (בן 8 חודשים) בחופף, וכן לגזור עליו מאסר על תנאי והתחייבות. המשיבה הגבילה את עצמה לעונש מאסר כאורך תקופת התנאי, לאור מצבו הנפשי של המערער.

            מנגד, ביקש ב"כ המערער, כפי שעולה מטיעוניו לעונש בבית משפט קמא, שלא להרשיע את המערער ולהסתפק בצו של"צ.

7.         לאחר ששקל את נסיבות העניין ואת טיעוני הצדדים, הגיע בית משפט קמא לכלל מסקנה, כי אין הצדקה שלא להרשיע את המערער ומכאן החליט להרשיעו בעבירות שיוחסו לו וגזר עליו מאסר בפועל למשך 8 חודשים (בניכוי ימי מעצרו), הפעיל את המאסר המותנה (בן 8 חודשים) בחופף וכן גזר עליו מאסר על תנאי 9 חודשים למשך 3 שנים שלא יעבור עבירה של אלימות מסוג פשע ומאסר על תנאי 6 חודשים למשך 3 שנים שלא יעבור עבירה של אלימות מסוג עוון, עבירה של איומים, עבירה של החזקת סכין וכל עבירה כלפי עובד ציבור; בנוסף, חוייב המערער לחתום על התחייבות בסך 5,000 ש"ח להימנע במשך 3 שנים מעבירה של אלימות.

8.         המערער משיג בפנינו הן על הרשעתו והן על חומרת העונש שהוטל עליו. המערער עמד על הרקע לאירוע בהדגישו, כי הוא היחיד שהועמד לדין מבין האנשים שנעצרו ושוחררו, אף שמן הראוי היה, כי תוענק לו מחילה בדומה לזו שנתן הפטריארך לבני המשפחה שניסו להצית את הכנסיה.

            לטענת המערער, טעה בית משפט קמא כאשר הרשיע את המערער ולא אימץ את המלצת שירות המבחן בעניינו. עוד טוען המערער, כי טעה בית משפט קמא משלא התייחס לנסיבותיו האישיות של המערער, הסובל מגיל צעיר מהפרעות ובעיות התנהגותיות קשות, ומתפקד ברמה שכלית גבולית, וכן משלא התחשב בתקופת מעצרו של המערער מאחורי סורג ובריח ובתקופה הנוספת שבה שהה במעצר בית מלא.

            המערער מבקש לבטל את הרשעתו בדין, לבטל את גזר דינו של בית משפט קמא ולאמץ את המלצות שירות המבחן בעניינו, היינו, הטלת של"צ וצו פיקוח.

9.         בפנינו חזר הסניגור על נימוקי הערעור בהדגישו, כי " נפלה החלטה פוליטית במדינה, בצמרת המשטרה, בצמרת המחוז, החלטה חד-משמעית לאור האירוע שהיה בכנסיית הבשורה, אין להגיש כתבי אישום, עובדה ועד היום לא הוגש כתב אישום" (עמ' 1 לפרוטוקול).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ