אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> עת"מ 26294-08-15 מוקד יסעור שירותי אבטחה 2000 בע"מ נ' מדינת ישראל ואח'

עת"מ 26294-08-15 מוקד יסעור שירותי אבטחה 2000 בע"מ נ' מדינת ישראל ואח'

תאריך פרסום : 12/11/2015 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי ירושלים בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים
26294-08-15
20/10/2015
בפני השופט:
דוד מינץ

- נגד -
עותרת:
מוקד יסעור שירותי אבטחה 2000 בע"מ
עו"ד רועי גיא-גרין
עו"ד אמנון פרידמן
משיבות:
1. מדינת ישראל
2. חב' רמות מ.א. ניהול ותחזוקה (1993) בע"מ

עו"ד אחוה ברמן מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי)
עו"ד אלעד מן
עו"ד סער פאוקר
עו"ד זיו שוורץ
פסק דין
 

 

עתירה כנגד החלטת ועדת המכרזים של מנהל הדיור הממשלתי בחטיבת נכסים, רכש ולוגיסטיקה שבאגף החשב הכללי במשרד האוצר בעניין פסילת העותרת כקבלן משנה של משיבה 2 במכרז שזכתה לביצוע שירותי תפעול ואחזקה באזור ירושלים.

 

הרקע לעתירה 

1.ברקע לעתירה מכרז שפרסם מנהל הדיור הממשלתי למתן שירותי תפעול ותחזוקה לבניינים, למערכות ולחצרות של קריית הממשלה בשייח ג'ראח ובמתחם ממוניה בירושלים (להלן: "המכרז"). במסגרת המכרז היה על כל מציע להציע קבלן משנה אחד או יותר לתחום הניקיון, כאשר בין היתר, היה על המציע ועל קבלן המשנה לעמוד בתנאים שונים שעניינם שמירה על זכויות עובדים.

 

2.ביום 15.6.15 הכריזה ועדת המכרזים של מנהל הדיור הממשלתי (להלן: "ועדת המכרזים" או "הוועדה") על משיבה 2 כזוכה במכרז. יחד עם זאת, הוועדה ציינה כי יחידת הביקורת באגף החשב הכללי במשרד האוצר (להלן: "יחידת הביקורת") ביקשה לפסול את העותרת, קבלן המשנה שהוצע על ידה, ולדרוש ממשיבה 2 להחליף את העותרת, היות ונמצאה בעייתית מבחינת שמירה על זכויות עובדים לאור הציון הנמוך שקיבלה במבדק זכויות עובדים שנערך על ידי חטיבת הביקורת. מבדק זה נערך בהתאם להוראות תכ"ם מס' 7.11.14 "מערך מרכזי לביקורת על זכויות עובדים המועסקים על ידי קבלני שירותים בתחום הניקיון" (להלן: "מבדק זכויות עובדים").

 

3. ביום 21.6.15 נשלחה הודעה למשיבה 2 על זכייתה במכרז, ולאחר הידברות בין מנהל הדיור הממשלתי לבינה, הציעה משיבה 2 קבלן משנה חלופי במקום העותרת ("צוות 3") אשר קיבל ציון גבוה במבדק זכויות עובדים. עקב כך הודיע אגף רכש נכסים ולוגיסטיקה במשרד הבינוי לעותרת, במכתב שהתקבל ביום 3.8.15 (בו לא צוין תאריך) על הפסקת ההתקשרות עם העותרת, אשר סיפקה את שירותי הניקיון במקום המיועד עד לאותו מועד. ביום 5.8.15 פנתה העותרת למנהל הדיור הממשלתי וטענה כי הצעתה זכתה במכרז בצירוף להצעת משיבה 2, ועל כן הוא תמהה מדוע הודיעו לה על הפסקת ההתקשרות עמה. מכאן לעתירה שבפני בה העותרת ביקשה לאכוף את המכרז ולהכריז עליה כזוכה בו ולחלופין להורות על יישום החלטת ועדת המכרזים לפיה היא זכתה בצוותא-חדא עם משיבה 2 ועליה לבצע את העבודות נשוא המכרז.

 

4.לשלמות התמונה יצוין כי במקביל להגשת עתירה זו הגישה העותרת בקשה למתן סעד זמני לבית משפט השלום בירושלים (ת"א 26293-08-15) בו התבקש בית המשפט לאסור על משיבה 2 להתקשר עם כל גורם אחר לצורך ביצוע המכרז או להקפיא את ביצועו. בהתאם להמלצת בית המשפט, חזרה בה העותרת מן הבקשה ההיא, וההליך כולו נמחק. כמו כן, ביום 31.12.14 הגישה העותרת עתירה מנהלית נוספת לבית משפט זה (עת"ם 67893-12-14) במסגרתה תקפה את שיטת הביקורת המופעלת על ידי יחידת הביקורת, והליך זה עודנו תלוי ועומד. לבסוף יצוין כי במקביל להגשת עתירה זו הגישה העותרת בקשה למתן סעד זמני אשר נדחתה בהחלטה מיום 13.8.15.

 

טענות הצדדים

5.לטענת העותרת, היא זכתה עם משיבה 2 בצוותא-חדא במכרז בציון משוקלל משותף, לאחר שהגישה את הצעתה באמצעות משיבה 2 ובאמצעות מציעות אחרות. העותרת הדגישה כי היא זו שמספקת מזה שנים את מרבית שירותי הניקיון במתחם נשוא המכרז, והיא הניחה כי תמשיך בביצוע שירותי הניקיון בהתאם למכרז החדש נשוא העתירה. החלטת הוועדה להכריז על משיבה 2 ועל העותרת כזוכה, יצרה אפוא לעותרת הסתמכות ואינטרס ציפייה לגיטימי לביצוע ההתקשרות עמה. לכן לא ניתן לאפשר החלפתה בקבלן משנה אחר אשר הצעתו לא נכללה במסגרת המכרז וללא הליך מכרזי מתאים. כך, אין לאפשר החלפת העותרת לאחר שהסתיים ההליך ללא שהתקבלה החלטה מסודרת ומנומקת במסגרת ההליך וללא שניתנה לעותרת הזדמנות לערער עליה. אין גם לאפשר למשיבה 2 או למנהל הדיור הממשלתי להתנער בדיעבד ובחוסר תום לב מן המכרז ומתוצאותיו. לעותרת אף לא ניתנה ההזדמנות להציג ציון גבוה יותר שקיבלה לבסוף במבדק זכויות עובדים, בעוד שלקבלן המשנה שנבחר ניתנה ההזדמנות להתבסס על ציון עדכני.

 

6.מנגד טוענת משיבה 1 כי הגשת העתירה לקתה בשיהוי, שכן החלטת ועדת המכרזים התקבלה כבר ביום 15.6.15, וההחלטה על הפסקת ההתקשרות עם העותרת נמסרה לה כבר בסוף חודש יולי, בעוד שהעתירה הוגשה רק ביום 13.8.15. העתירה גם לוקה בחוסר תם לב ובחוסר ניקיון כפיים, באשר איננה מגלה את מלוא העובדות הדרושות לעניין. אף לגופו של עניין דין העתירה להידחות. העותרת לא הגישה הצעה במכרז וממילא לא זכתה בו ואין לה זכות עמידה לתקוף את ההליך המכרזי. מעמדה של העותרת הינו אך כקבלן משנה פוטנציאלי שעשוי היה לתת שירותים למציע הזוכה. על פי תנאי המכרז המציע רשאי להציע מספר קבלני משנה במסגרת הצעה אחת והוא אף רשאי להחליף את קבלן המשנה, כך שלא ניתן להכיר באינטרס הסתמכות לגיטימי מצד העותרת.

 

7.זאת ועוד, לדעת משיבה 1 הסעד המבוקש על ידי העותרת אינו מובן כלל, שכן אכיפת החלטת ועדת המכרזים מיום 15.6.15 משמעותה כי יש לפעול להחלפת העותרת שהוצעה על ידי משיבה 2 כקבלן משנה. אף לא ניתן כלל להידרש לסעד החלופי המבוקש, היינו להורות על זכייתה של העותרת במכרז, משלא הוגשה כלל הצעה על ידה במכרז. אף העובדה שהעותרת מספקת כיום את שירותי הניקיון שהתבקשו במסגרת המכרז, בהתאם למכרז קודם בו זכתה, אינה מקימה לה כל זכות להמשיך ולספק שירותים אלה גם במסגרת מכרז עתידי. אדרבה, מכיוון שהעותרת כבר מספקת כיום את שירותי הניקיון במתחם, היא אף לא נדרשה להיערכות מיוחדת כאשר סברה כי תמשיך ליתן שירותים אלה בשל זכיית משיבה 2 והיא לא שינתה את מצבה לרעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ