אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> המכללה לא דרשה אישור רפואי מתלמידי הידרותרפיה, ותחזיר חלק משכר הלימוד

המכללה לא דרשה אישור רפואי מתלמידי הידרותרפיה, ותחזיר חלק משכר הלימוד

תאריך פרסום : 22/11/2011 | גרסת הדפסה

ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות צפת
42666-07-11
13/11/2011
בפני השופט:
אורי גולדקורן

- נגד -
התובע:
א.ל.
הנתבע:
המכללה האזורית צפת (ע"ר) 58-01034-71
פסק-דין

1.       ביום 2.9.10 נרשם התובע למסלול להכשרת מטפלי הידרותרפיה ושחייה שיקומית אצל הנתבעת. טופס ההרשמה ( נ/2) כלל חמישה סעיפים בלבד. בסעיף הראשון אישר התובע כי הוא יודע ומאשר כי דמי ההרשמה לא יוחזרו בכל מקרה; בסעיף השני הוא אישר ידיעתו כי הקורס כולל שהייה ארוכה במים והביע הסכמתו לכך; בסעיף השלישי (להלן - הצהרת בריאות) נכתב:

          "אני מצהיר/ה כי אין לי  כל בעיה בריאותית המונעת ממני שהות במים (מצורף אישור רפואי), וכי בעיה בריאותית לא תהיה עילה לבקשה להחזר שכ"ל";

בסעיף  הרביעי צוין כי הוא מודע לכך שעליו לעמוד בדרישות האקדמיות של הקורס, וכי במקרה של הפסקת לימודים עקב אי עמידה בתנאי הסף הוא לא יהא זכאי להחזר שכר הלימוד; בסעיף החמישי צוינה ידיעתו כי לאחר נוכחות של חודש בקורס הוא לא יהא זכאי להחזר שכר הלימוד.

2.      בכתב התביעה ציין  התובע כי בטרם  חתם על טופס ההרשמה הוא נשאל אם הוא יודע לשחות. כשהוגש לו הטופס, ו בעודו חותם  העירה הפקידה כי הכל  פורמלי ואין לייחס חשיבות לכתוב. האישור הרפואי, הנזכר בהצהרת הבריאות, מעולם לא הוגש ולא צורף לטופס ההרשמה.  התובע שילם את שכר הלימוד בסך 15,000 ש"ח במספר תשלומים, והחל בקורס. לטענתו, בטרם החל בקורס לא הוזהר כי במהלכו הוא יידרש לשהות זמן ממושך במים חמים.

3.      על פי הנטען בכתב התביעה, לאחר מספר חודשים בהם השתתף התובע בקורס להכשרת מטפלי הידרותרפיה ושחיה שיקומית ונאלץ  לשהות בבריכה בה המים היו בטמפרטורה של 34.4 מעלות, הוא חש בסחרחורות, עליית לחץ דם ועליית דופק, ואף סבל מבעיות בפרקים. רק לאחר שהתובע טען  כי אין באפשרותו להמשיך ולהשתתף בקורס עקב הסימפטומים שהופיעו אצלו, שיגרה מנהלת הקורס מטעם התובעת ביום 5.4.11 בדואר אלקטרוני מכתב לכל משתתפי הקורס, הדורש מהם להעביר אישור רפואי חתום.  בקשתו להחזר שכר הלימוד, עקב אי רצונו להמשיך בקורס, נענתה בשלילה. 

        לכתב התביעה צרף התובע מכתב הפנייה לראומטולוג מתאריך 16.3.11 ובו התייחסות לפנייה מיום 9.3.11 ולכאבי פרקים, אך לא לשאר הסימפטומים שתוארו לעיל.  במכתב לא צויינה תלונה כלשהי הקשורה לשהייה במים בכלל, או במים חמים בפרט.

4.      בדיון ביום 9.11.11 העיד  התובע כי השהייה במים החמים  שהובילה לסימפטומים המתוארים היתה במשך שש שעות, כחמישה חודשים לאחר התחלת הקורס, וכי רק לאחריה, בעקבות ביקור אצל הרופאה שלו, התברר לו כי לא היה אמור להשתתף בקורס מלכתחילה מאחר והוא עבר התקף לב וסובל מטרשת עורקים.  לדבריו, רק לאחר אותו אירוע הוא סיפר למנהלת הקורס כי הוא עבר צינתורים וזו הזהירה אותו כי איננו יכול להשתתף בקורס.

5.      בכתב ההגנה מסרה הנתבעת את פרשנותה להצהרת הבריאות. להשקפתה, רק במקרה שהנרשם מצהיר על בעיות רפואיות המחייבות מטבע הדברים אישור רפואי, הוא נדרש להציג אישור לפיו הבעיות עליהן הצהיר הנרשם אינן מונעות ממנו את ההשתתפות בקורס, הכולל שהייה במים.  משחתם התובע על הצהרת הבריאות ללא הסתייגויות, לא קמה החובה להמצאת אישור רפואי. לגוף טענת התובע, ציינה הנתבעת כי טמפרטורת המים בבריכה לעולם אינה עולה על  כ- 32 מעלות.

6.      בכתב ההגנה כפרה הנתבעת בכך שהעילה לדרישתו של התובע להחזר שכר הלימוד הינה מצבו הבריאותי, וטענה כי כשלונו במבחן בסיסי (נ/1) היא הסיבה האמיתית. לראיה, עד למועד המבחן, ולאורך חמשת חודשי הקורס, שהה התובע פעמים רבות במים ולא התלונן על מאומה.  היא אף טענה כי במהלך הקורס למד התובע מהם התוויות הנגד למטופלים במים, ויכול היה להסיק מכך כי אסור לו לשהות במים זמן ממושך. בעדותו כפר התובע בטענה כי הדברים נלמדו.     באשר לדואר האלקטרוני מיום 5.4.11, ציינה הנתבעת בכתב ההגנה כי הוא נשלח לתלמידי הקורס "בעקבות תחושה של קשיי נשימה והזעת יתר של אחד התלמידים בקורס", שפונה לבית החולים בזמן שיעור במים.

7.      בעדותה של מנהלת הקורס מטעם הנתבעת היא ציינה כי היא זו שראיינה את התובע והחתימה אותו על טופס ההרשמה. בניגוד לגרסת התובע, היא הדגישה כי במהלך חודשי הקורס בהם הוא נטל חלק הוסברו לתלמידים אינספור פעמים תכונות המים, לרבות אינדיקציות שהועברו כחלק ממצגת.  לדבריה, היא שמעה על ששה צנתורים שעבר התובע עוד לפני שהייתו הממושכת במים שהובילה לסימפטומים שתוארו, ואז אמר לה התובע כי יביא אישור רפואי בשלב מאוחר יותר.   היא ציינה: "אמרתי לו שאני מבקשת שידאג לאישור בהקדם. לא אמרתי לו שלא יכנס למים"

8.      הצהרת הבריאות והאישור הרפואי

        טופס ההרשמה הינו מסמך שכלולות בו התחייבויות מצד הנרשם לקורס, אולם ניתן ללמוד ממנו מכללא אף על חובות של התובעת. התובע, בחתימתו על מסמך זה, מאשר ידיעתו והסכמתו כי במהלך הקורס הוא ישהה במשך זמן ממושך במים, והוא אף מצהיר כי אין לו כל בעיה בריאותית המונעת ממנו שהייה כזו. במקרה הנוכחי הצהרה כזו של התובע לא היתה הצהרת אמת. מי שעבר התקף לב וששה צינתורים אינו יכול לטעון בתום לב כי אין לו בעיה בריאותית המונעת ממנו שהייה במים לזמן ממושך. האבחנה שעשה התובע בעדותו, לפיה העדר בעיה בריאותית היא דבר אחד ואילו העדר בעיה בריאותית המונעת שהייה במים היא דבר אחר, איננה סבירה ונועדה לתרץ את הימנעותו מלמסור הצהרת אמת. מההפניה לריאומטולוג עולה כי כאבי פרקים היו לתובע עוד בטרם שהה שעות רבות במים החמים.

        אולם עצימת העיניים באשר למצב הרפואי לא היתה נחלתו של התובע בלבד. אף הנתבעת, וביתר דיוק - מנהלת הקורס, עצמה עיניה והתעלמה מהדרישה שלה עצמה, כפי שבאה לידי ביטוי בטופס ההרשמה שנוסח על ידה, לצירוף אישור רפואי לטופס.  בלשון הטקסט אין תמיכה לטענת הנתבעת בכתב הגנתה, כאילו צרוף האישור נדרש רק במקום בו קיימת לנרשם בעיה רפואית, ובהעדר בעיה כזו - אין צורך בהמצאת אישור רפואי.

        דווקא הסיפא של הסעיף, בו מצויין כי בעייה רפואית לא תהא עילה לבקשה להחזר שכר לימוד, חייבה את הנתבעת להקפיד על קוצו של יוד בכל הקשור בקבלת אישור רפואי בטרם קבלה לקורס.  משלא עמדה על כך הנתבעת, הפרה את תנאי ההסכם שהיא ניסחה. במצב זה אין היא יכולה להאחז בסיפא של הסעיף כעילה לסרובה לדרישה להחזר שכר לימוד. שני חלקי הסעיף קשורים זה בזה, ואי קיום חלק אחד פוגם בדרישה לאכיפת חלקו האחר.

        אולם אף אם נקבל את פרשנות הנתבעת לדרישה לצרוף אישור רפואי במעמד ההרשמה, הרי אליבא דגרסת מנהלת הקורס עצמה - היא ידעה על ששת הצנתורים שעבר התובע עובר לאירוע השהייה במים אשר הוביל לסימפטומים שתוארו. משידעה על כך מבעוד מועד, היה עליה לאסור כניסתו של התובע למים, כל עוד אין בידה אישור רפואי המתייחס למצבו הרפואי העדכני של התובע והמאפשר לו שהייה ממושכת במים. לדבריה, היא כלל לא מנעה את כניסתו למים והסתפקה בבקשה כי ימציא בהקדם אישור רפואי מתאים.

        זו עצימת העיניים השניה של התובעת לנוכח מצבו הרפואי של התובע. הראשונה היתה, כאמור, בעת החתמת התובע על טופס ההרשמה, כשאז לא התעקשה מנהלת הקורס על קבלת אישור רפואי, בהתאם לסעיף השלישי בטופס.    

9.      הקשר הסיבתי

        התובע לא הוכיח קשר סיבתי בין  הסימפטומים שתוארו על ידו בכתב התביעה לבין עצם השהייה במים החמים. אין לכך תימוכין במסמך רפואי כלשהו, למעט סמיכות הזמנים. הוא אף לא הוכיח כי באותו מועד בו שהה במים פרק זמן ניכר היתה הטמפרטורה בהם  34.4 מעלות. בעניין זה אני מקבל את דברי מנהלת הקורס מטעם הנתבעת לפיהם הטמפרטורה במים מעולם לא עלתה על כ-32 מעלות. 

        אולם אף בהעדר הוכחה לקשר סיבתי ישיר, קיימת הסתברות כי הסימפטומים של סחרחורות, עליית לחץ דם ודופק והחמרה בדלקת הפרקים היו תוצאה של שהיית התובע במים לאורך כל החודשים מאז תחילת הקורס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ