אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין בתיק ת"פ 19492-04-10

הכרעת דין בתיק ת"פ 19492-04-10

תאריך פרסום : 04/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
19492-04-10
28/05/2012
בפני השופט:
צילה צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. צור עסילה
2. חנן אפרתי
3. יאיר תשובה (עציר)
4. ישי ביטון

הכרעת דין

בעניינו של נאשם 1

  1. כתב האישום אשר הוגש נגד הנאשם 1 ונאשמים 2,3,4 ביום 15/4/2010, תוקן ביום 3/11/11, לאחר תחילת שמיעת הראיות, במסגרת הסדר טיעון שבין המאשימה ונאשמים 2,3,4 על פיו, חזרו בהם נאשמים 2,3,4 מכפירתם, הודו במיוחס להם בכתב האישום המתוקן והורשעו. לא הוצג הסדר לעניין העונש ולאחר הגשת תסקיר וטיעון לעונש ייגזר דינם.

הדיון בעניינו של נאשם 1 ("הנאשם") שעמד על כפירתו, הופרד ולהלן הכרעת הדין בעניינו לאחר שמיעת ראיות;

האישום:

  1. כתב האישום המתוקן, מייחס לנאשם 1 עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין, תשל"ז -1977 (להלן "החוק"); ניסיון לחבלה חמורה בכוונה מחמירה, שתי עבירות לפי סעיף 329(א)(1) ו 329(א)(2) לחוק; קשירת קשר לביצוע עוון לפי סעיף 499(א)(2) לחוק (יוחס גם לנאשמים 2,3); הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק (יוחס גם לנאשמים 2,3). לנאשם 4 יוחסו עבירות של סיוע לאחר מעשה בעבירת עוון לפי סעיף 260(א)+סעיף 25 לחוק העונשין וסיוע להפרעה לשוטר במילוי תפקידו לפי סעיף 275+25 לחוק העונשין.

על פי הנסיבות המפורטות בכתב האישום המתוקן, ביום 9/4/10 בסמוך לשעה 3:30, נהג הנאשם ברכב פולקסוואגן פאסט מ.ר. 38-413-61 ברחובות אשדוד תוך נהיגה פראית ובמהירות גבוהה כשהוא חולף על פני שני מחסומי משטרה שהוצבו לבדיקת שיכרות לנהגים, אינו מציית לשוטרים שסימנו לו לעצור, תוך שהוא מאיץ נסיעתו לכיוונם ומנסה לפגוע בהם, הנאשם נהג ברחובות אשדוד באופן זה כשאינו מציית גם לניידות משטרה אשר דלקו אחריו וסימנו לו לעצור. בנהיגתו הפראית ובמהירות ברחובות אשדוד, עקף הנאשם מונית תוך חציית קו הפרדה ועבר לנתיב נגדי, חצה מספר צמתים ברמזור אדום וחצה שטח הפרדה, עקף מימין, אילץ מכוניות לסטות ממסלולם כדי למנוע התנגשות, בכך סיכן אותם ואת בטיחותם וחצה שטח הפרדה. במהלך נסיעתו, התקשר הנאשם לנאשמים 2,3,4 וביקש מהם להגיע  למושב שדה עוזיהו כדי להפריע לשוטרים במילוי תפקידם באמצעות רכבם, על מנת לאפשר לו להימלט. נאשמים 2,3 נענו לבקשתו כשנאשם 4 יושב במושב האחורי, וכתוצאה ממעשיהם איבדו השוטרים את עקבותיו של הנאשם עד שהבחינו בו רץ תוך המושב, דלקו אחריו ותפסו את הטלפון הנייד שנשמט ממנו במנוסתו.

  1. מסלול נסיעתו של הנאשם ואופן נהיגתו מתוארים בכתב האישום כמפורט להלן:

א.      הנאשם נהג באשדוד, בשדרות מנחם בגין ממערב למזרח, מכיוון כיכר המפרשיות, עקף מונית תוך שהוא חוצה קו הפרדה רצוף ועובר לנתיב הנגדי. בתום העקיפה, חצה הנאשם פעם נוספת את קו ההפרדה הרצוף וחזר לנתיב נסיעתו המקורי. על נתיב נסיעת הנאשם בשד' מנחם בגין, בצומת הרחובות שדרות מנחם בגין והגדוד העברי, הוצב מחסום משטרתי של תחנת אשדוד לצורך בדיקת שיכרות לנהגים (להלן "מחסום ראשון"). השוטרת מירה שרון שעמדה במחסום, סימנה לנאשם באמצעות הפנס, להאט ולעצור. הנאשם שנסע במהירות גבוהה האיץ את מהירות נסיעתו, נסע לכיוון השוטרת בכוונה לפגוע בה. הנאשם כמעט דרס את השוטרת והיא נאלצה לקפוץ מהמקום על מנת למנוע ממנו לדרוס אותה ולפגוע בה, תוך שהיא מזעיקה בצעקות את השוטר אלכסיי שעמד בסמוך.

ב.       הנאשם המשיך בנסיעה במהירות גבוהה בשדרות מנחם בגין לכיוון מזרח, כאשר שתי ניידות משטרה דולקות אחריו, מפעילות סירנה ואורות מהבהבים, ומסמנים לנאשם לעצור באמצעות מערכת כריזה.

ג.        הנאשם, המשיך בנסיעה פראית ומהירה בתוך העיר אשדוד, כשהוא נוסע בשדרות מנחם בגין, פונה ימינה לשדרות הרצל לכיוון דרום, שמאלה לשדרות בן עמי כשהוא מבצע את הפניה מהנתיב האמצעי שמאלה, המשיך בשדרות בן עמי, פנה שמאלה לשדרות בני ברית תוך שהוא חוצה את צומת הרחובות בן עמי בני ברית באור אדום, פנה משדרות בני ברית שמאלה לשדרות מנחם בגין והחל לנסוע לכיוון היציאה מהעיר אשדוד.

ד.       במהלך נסיעתו, עקף הנאשם מונית נוספת מימין, המונית ניסתה לפנות ימינה, הנאשם סטה שמאלה, ניסה לעבור בין המונית לבין רכב פרטי אחר תוך שהוא מסכן אותם ואת בטיחותם ומאלץ אותם לסטות ממסלולם כל אחד לכיוון נגדי ולבלום על מנת למנוע התנגשות. בכל אותה עת, נסעו אחרי הנאשם שתי ניידות משטרה אשר הורו לו לעצור, אך הוא התעלם מהם והמשיך לנסוע בפראות, תוך סיכון הנוסעים וכלי התחבורה בכביש.

ה.      הנאשם המשיך בנסיעתו בשדרות מנחם בגין בנתיב האמצעי מבין שלושה נתיבים. שוטרים שעמדו במחסום נוסף שהוצב ע"י משטרת התנועה (מתנ"א) לצורך בדיקת שכרות לנהגים בשדרות מנחם בגין לכיוון היציאה הדרומית מהעיר אשדוד, בסמוך לתחנת הדלק דור אלון (להלן "מחסום שני"), קיבלו הודעה על רכבו של הנאשם שנמלט לכיוונם והתבקשו לנסות לעצור אותו. השוטר בן אור עמד על הנתיב הימני היחיד שנותר פנוי לנסיעה, סימן לנאשם לעצור באמצעות פנס, אולם הנאשם האיץ את מהירות נסיעתו ונסע לכיוון השוטר בן אור במטרה לפגוע בו, השוטר נאלץ לקפוץ שמאלה על מנת למנוע דריסתו.

ו.        הנאשם עבר את המחסום, המשיך בנסיעה בשדרות מנחם בגין, חצה באור אדום את צומת הרחובות מנחם בגין והמשנה, המשיך וחצה באור אדום את צומת הרחובות מנחם בגין ומשה סנה, יצא מאשדוד לכיוון אשקלון, חצה שטח ההפרדה המצויר על הכביש מצד שמאל, חצה את צומת עד הלום ברמזור אדום, פנה למושב שדה עוזיאל ושם הצליח להימלט מהשוטרים בעזרת נאשמים 2,3,4 אשר נענו לקריאתו, הגיעו ברכב הונדה סיוויק למושב, לאחר שהנאשם חלף על פניהם, נכנסו עם מכוניתם בין מכונית הנאשם לבין רכב המשטרה, נסעו בזיג זג ימינה ושמאלה על מנת למנוע מהשוטרים להגיע אל הנאשם, אחד מהשוטרים, המתנדב דורון, הצליח לעקוף את רכבם של נאשמים 2,3,4 והמשיך בנסיעתו בעקבות הנאשם אך עקבותיו אבדו, עד שדורון הבחין בו רץ בתוך המושב, השוטרים רצו בעקבותיו, הטלפון של הנאשם נשמט מידו ונתפס על ידי השוטר אלכסיי שמסר אותו לשוטר מייק דוד והוא שמע את נאשמים אומרים לנאשם בטלפון: "צור תשכב איפה שאתה, אל תדאג, לא זיהו אותך" "איפה אתה בדיוק, אני בא ומעלים אותך", "אחי תענה לי, איפה אתה, מלא ניידות בחוץ", "אנחנו פה, רק תגיד איפה אתה ונאסוף אותך". כתוצאה ממעשיהם הצליח הנאשם להימלט מהשוטרים ולא אותר.

המענה:

  1. הנאשם כפר במיוחס לו בכתב האישום, לטענתו, לא היו דברים מעולם, למעט - הנאשם מודה כי נהג ברכב פולקסוואגן פסאט הנ"ל וכי נסע השדרות מנחם בגין ממערב למזרח תוך שהוא עוקף מונית, חוצה קו הפרדה רצוף, עובר לנתיב הנגדי, וחוזר לנתיב המקורי בתום העקיפה; מכחיש כי היה מחסום נוסף על שדרות מנחם בגין לכיוון היציאה מאשדוד ליד תחנת הדלק דור אלון; אינו כופר במתווה הנסיעה המתואר אך מכחיש חציית צמתים ברמזור אדום; מכחיש ניסיון לפגוע בשוטר; מודה בשיחה עם נאשמים 2,3,4 אך מכחיש את תוכנה. הנאשם הודה בביצוע עבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו.
  1. נאשמים 2,3,4 הודו כאמור במיוחס להם בכתב האישום והורשעו.

עדויות השוטרים המעורבים באירוע:

  1. עת/רס"מ מירה שרון - שוטרת תנועה מתחנת אשדוד, עמדה במועד האירוע במחסום הראשון ביציאה מתחנת המוניות בשדרות מנחם בגין. הודעתה במשטרה ת/1 ודו"ח פעולה ת/2 הוגשו כראיה חלף חקירה ראשית. בחקירתה הנגדית התבקשה לסמן על גבי מפה נ/1 את מיקומה ומיקום הגורמים הרלוונטיים בעת האירוע. בת/1 ו ת/2 מציינת העדה כי לבשה מדים בעת האירוע, כובע משטרתי ומעיל צהוב זוהר, עמדה על נתיב הנסיעה ופניה לכיוון מערב, סימנה עם פנס לנהגים לעצור, תוך שהיא מכוונת אותם להיכנס לחניה בתחנת המוניות, שם עמדו המתנדבים דורון ופטריק, אשר בצעו לנהגים בדיקות נשיפה. באותה העת עמד המתנדב אלכסיי ליד הניידת שלו מסוג פולקסווגן ג'טה בפתח החניה ועל רכבו פנס מהבהב כבוי. העדה הבחינה ברכב פרטי מגיע מכיכר המפרשיות, מבצע עקיפה של מונית, עובר לנתיב הנגדי תוך שהוא חוצה קו הפרדה רצוף, בתום העקיפה חצה פעם נוספת את קו ההפרדה הרצוף וחזר לנתיב נסיעתו המקורי. השוטרת סימנה לנהג להאט כדי לעצור תוך כדי שובו לנתיב נסיעתו בסיום העקיפה, אולם הרכב נע במהירות גבוהה וכשהתקרב אליה, האיץ במקום להאט, העדה ברחה בריצה ובהלה לתוך החניה, תוך שהיא קוראת "אלכסיי אלכסיי" בצעקה. בחקירה נגדית נשאלה, האם היא חושבת שהנאשם ניסה לדרוס אותה, והשיבה "לא יודעת אם הוא ניסה לדרוס אותי, הוא האיץ וגם בא לכיוון שלי. עצרתי לפני כן מס' רכבים שאף אחד לא התנהג כמו הרכב הזה...סביר להניח, כי אם הייתי נשארת על הכביש הוא היה דורס אותי, בוודאי". לדברי העדה, בעודה רצה הצידה, שמה לב כי הרכב הוא מסוג פולקסוואגן. לדבריה, אלכסיי שהבחין במתרחש, נכנס לניידת והחל בנסיעה אחרי הרכב, כשהוא מפעיל סירנה ואור מהבהב, עלה על גל שידור ומסר דיווח על רכב נמלט וכיוון נסיעתו. דורון ואלה נכנסו לניידת שלה, שעמדה בחניה, והצטרפו למעקב. העדה התקשרה לשלומית מפקדת ימת"א לכיש שהייתה במחסום השני, דיווחה לה על הרכב הנמלט, תוך כדי שיחה עם שלומית, שמעה העדה את אלכסיי מדווח שהרכב עובר ב"אדומים" ואת מסלול נסיעתו, העדה התקשרה בשנית לשלומית, הסבה את תשומת ליבה לכך שהרכב מתקרב למחסום השני, במהלך שיחה זו שמעה שהרכב עבר את המחסום וכמעט דרס את השוטר ברק. בשלב הזה סיימה את הטיפול ברכבים שהיו בחניה ובעזרת אזרחים הגיעה עם מקסים למחסום השני. בזמן זה הגיעו דיווחים שהרכב נכנס למושב שדה עוזיהו. בחקירה נגדית הבהירה, כי את הדיווח על מיקום הרכב ונתיב נסיעתו, אולי לא שמעה בקשר אלא במכשיר הטלפון במהלך השיחה עם שלומית.
  1. עת/דורון גרניט, מתנדב שהיה במחסום הראשון, הודעתו ת/5 והסקיצות ת/5א ו ת/5ב הוגשו חלף חקירה ראשית. העד שמע את השוטרת מירה שרון  צועקת "אלכסיי אלכסיי", הרים את הראש והבחין בפולקסווגן פסאט כסופה, מאיצה לעברה, מירה רצה לצד הכביש, לחניה, כדי לא להיפגע, אלכסיי נכנס לניידת הכסופה, והחל בנסיעה אחרי הרכב הבורח, הפעיל סירנה וכרז לו לעצור, העד נכנס לניידת "כחול לבן" יחד עם המתנדבת אלה, מיד הפעיל סירנה ונסע גם הוא אחרי הרכב הנמלט שחצה מספר רמזורים אדומים, במחסום השני השוטר בן אור ניסה לעצור את הרכב, אך הרכב הנמלט ניסה לדרוס אותו, הרכב המשיך לצומת עד הלום, חצה אותה ברמזור אדום, המשיך לשדה עוזיה במהירות למרות פסי האטה, בשלב כלשהו ניסה הרכב הנמלט להוריד את העד מהכביש על ידי סטיה שמאלה, העד נאלץ לרדת לשול הדרך, המשיך בנסיעה עד שהבחין באדם רץ על המדרכה, נכנס לחורשה ואז איבד קשר עין עימו. הרכב הנמלט נמצא על ידו מאחורי משק 62, מכסה המנוע היה עדין חם וסימני בלימה ברורים בסמוך למקום המצא הרכב. לדבריו, במהלך הנסיעה ראה מי נהג ויכול לזהות אותו. בחקירה נגדית, שרטט העד סקיצה של המקום בו עמדו מירה שרון והניידות. העד נחקר על מהירות תגובתו לאחר ששמע את מירה צועקת, לטענתו חלפה פחות משניה מאז ששמע את הקריאות של מירה "אלכסיי" ועד שהרים את הראש. אישר שכיכר המפרשיות נמוכה בגובהה הטופוגראפי ממקום המחסום הראשון בו עמדו, העד עומת עם הטענה כי בשל הפרשי גובה בין כיכר המפרשיות לבין מיקום המחסום, לא היה לו שדה ראיה לראות את אשר העיד עליו, אולם העד עמד על דעתו כי ראה את כל אשר תעד בהודעתו.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ