אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין בתיק קפ 11/05

הכרעת דין בתיק קפ 11/05

תאריך פרסום : 30/10/2008 | גרסת הדפסה
ק"פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
11-05
28/08/2008
בפני השופט:
נורית רביב

- נגד -
התובע:
אלי זוהר (בן-זר)
עו"ד גבי שחר
הנתבע:
ליאור טל-שמילוביץ
עו"ד מקסים ליפקין
הכרעת דין

1.    על רקע האירוע נשוא קובלנה זו, הוגש תחילה נגד הקובל כתב אישום אשר ייחס לו עבירה של תקיפה לפי סעיף 379 ל חוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: " חוק העונשין"). כתב אישום זה בוטל לאחר שהמדינה הודיעה על חזרה מהאישום מהטעם " שאין די בחומר הראיות כדי לבסס הרשעה ברמת סיכוי שמצדיקה ניהול התיק" (פרוטוקול מ-3.2.2005 ב-ת"פ 8607/04).

הקובל, לדבריו, ציפה לכך שבגין אותו אירוע יוגש כתב אישום נגד הנאשם, ומשנכזבה צפייתו, הוגשה קובלנה זו כשהקובל מייחס לנאשם עבירה של תקיפה סתם - היא העבירה שבה הואשם הוא - וגם עבירה של "תקיפה הגורמת חבלה ממשית" לפי סעיף 380 לחוק העונשין.

לטענת הקובל, לאחר שרכבו של הנאשם פגע ברכבו של הקובל, עצרו שניהם בצדי הדרך והנאשם ניגש לרכבו של הקובל ובעוד האחרון יושב ברכבו, סטר לו הנאשם דרך חלון הנהג, וחבט בפניו באגרופו. כתוצאה מהתקיפה נגרמו לקובל דימום ונפיחות באפו ובפניו, וכן שבר בעצם האף והוא נזקק לטיפול רפואי.

2.    השוטר משה ברק, מיחידת החקירות במרחב דן תל-אביב, הפנה את הקובל לאחר שרשם את פרטי תלונתו, לצילום בציון הערה: " הנ"ל הותקף על יד נהג על רקע שימוש בדרך" (ק/10), ו"שימוש בדרך" הוא אכן הרקע לקובלנה זו.

ב-21.11.03, בשעת צהרים מאוחרת, עצרו בצומת הרחובות ירדן ואלוף שדה שלושה כלי רכב. הקובל, במונית מיניבוס מסוג מרצדס, בנתיב השמאלי, הנאשם במכונית סיטרואן בנתיב האמצעי, ואחריהם במכונית מסוג סובארו - העד לתקרית, דניאל כהן - כך לפי גרסת הקובל והעד כהן. במכוניתו של הנאשם היו אותה שעה גם  שני ילדיו הקטינים שאותם אסף ממקום מגוריה של אמם ברמת-גן.

שלושת כלי הרכב פנו שמאלה בצומת, לרחוב אלוף שדה  - כשהקובל והנאשם נוסעים בנתיבים מקבילים - הנאשם בנתיב הימני והקובל בנתיב השמאלי. אלא שכמאה או מאתיים מטר לאחר הפנייה מהצומת שני הנתיבים מתמזגים והופכים לנתיב אחד. הנאשם שנהג בנתיב הימני טוען שההתמזגות של שני הנתיבים הופכת את הנתיב הימני לנתיב הנסיעה היחיד והקובל " ניסה להידחף לתוך הנתיב שלי אלא שבכביש הזה אני כבר הייתי בכביש בתוך נתיב אחד, ז.א. בהשתלבות ולא היה לי מקום אפילו לסטות לצדדים" (פרוטוקול מ-16.4.2007, עמ' 52).

הקובל טוען בדיוק להיפך - הנתיב הימני מתמזג לנתיב השמאלי כך שזה האחרון הופך לנתיב הנסיעה היחיד והנאשם הוא שניסה להידחף למסלול שלו " הכביש מתמזג משני נתיבים, הנתיב הימני מתבטל ונשאר השמאלי שממשיך לכיוון צומת אלוף שדה. כשממש כשאני מגיע שההתמזגות נהיית לנתיב אחד אני מסתכל פתאום במראה הימנית ואני רואה אותו שהוא ממש משתפשף לי ממש באוטו ואין לי לאן לברוח כי זה נהייה נתיב אחד" וכל זה משום "שהוא ממש מנסה להידחף לנתיב שלי" (פרוטוקול מ-10.7.2006, עמ' 5).

3.    העד דניאל כהן, תומך בגרסת הנאשם.

אומנם בניגוד לנאשם הוא אינו טוען שהקובל עקף אותו - לפי גרסתו השניים נסעו בנתיבים מקבילים ומלכתחילה הקדימו אותו - אבל הוא מאשר שמי שניסה להידחף למסלול הנסיעה של משנהו הוא הקובל. יותר מזה, לדברי העד, הקובל ממש "שיחק" בנאשם ואלה היו דבריו: " הנהג שנסע ברכב הגדול, אלי, שיחק עם הרכב הקטן, עם הסיטרואן. זה שני נתיבים שנהפכים לנתיב אחד, הוא ניסה לשחק איתו ולהוריד אותו מהכביש, הוא  רצה להיות לפניו, אני נסעתי מאחוריהם וראיתי כאילו רכב שמנסים להדוף אותו החוצה ולא הבנתי מה קורה פה. הבחור, ליאור, ניסה לקחת כמה שיותר ימינה, ואז ראיתי שברכב הקטן, כאילו היו ילדים מאחור, יושבים מאחורה ונגנבתי כאילו מה חס וחלילה שלא יקרה משהו לילדים...".

הנאשם נאלץ אפוא בלחצו של הקובל לסטות לצדו הימני של הכביש והדבר הסתיים לדברי העד בכך ש" הרכב הקטן, עלה על המדרכה, התנגש עם המדרכה... והמכוניות נעצרו, שהמרצדס הגדולה מקדימה וליאור מאחורה ובעצם אי אפשר לעבור זה היה נתיב אחד ואף אחד לא יכול לעבור" (פרוטוקול מ-3.9.2007, עמ' 68).

תיאור דומה מוסר הנאשם: " נהג המרצדס המשיך להיצמד אלי עד שאני מרגיש מכה ברכב ועליתי למדרכה עם שני הצמיגים הימניים שלי, המשכתי כ-10 מטר בנסיעה ואז עצרתי את הרכב. זהיתי גם שנהג המרצדס עצר את הרכב באמצע הכביש (פרוטוקול מ- 16.4.2007 עמ' 52).

לעומתם העיד הקובל שהוא הבחין לפתע במראה הימנית שהנאשם " ממש משתפשף לי ממש באוטו... שהוא ממש מנסה להידחף לנתיב שלי, אני עוצר ואז הוא עובר אותי וחוסם את האוטו שלי בצורה אנכית כלפי. ממש חוסם אותי אנכית... הוא עוצר ואני עוצר. הוא חוסם אותי ואני לא יכול ללכת לשום מקום".

4.    מהתיאור של שני הצדדים ברור למדי שכל אחד מהם סבר שהכביש "שלו". הקובל משום שלדעתו עם ההתמזגות של שני הנתיבים, הנתיב הימני פשוט מתבטל, כך שמי שנוסע בנתיב הימני חייב להשלים עם העובדה שהנוסע בנתיב השמאלי זכאי להמשיך בדרכו קדימה ללא הפרעה והנאשם, משום שהוא סבור בדיוק להיפך  - דווקא הנתיב הימני ממשיך להתקיים ובכל מקרה, במצב שבו הנוסע בנתיב הימני מקדים את זה שבנתיב השמאלי, אין לאחרון ברירה אלא להשתלב בנתיב המאוחד אחרי זה שהקדים אותו.

אשר למיקום ולאופן העצירה של שני כלי הרכב - הנאשם טוען שהוא התנגש במדרכה ואף עלה עליה; העד דניאל כהן מאשר זאת, וגם הקובל מודה בכך. מכיוון שכך, האפשרות שהנאשם עצר כשהוא חוסם ברכבו את הקובל כביכול במתכוון, כפי שמשתמע מהתיאור שבפי הקובל - קלושה ביותר.

לא זו אף זו, הקובל עצמו מאשר שכחלוף רבע שעה לערך מתחילת האירוע הוא הזיז את הרכב שלו "לכיוון המדרכה ועמדתי על המדרכה בגלל שהיה פקק רציני. גם הוא עמד על המדרכה" (פרוטוקול מ-10.7.2006, עמ' 7).

נראה שהקובל הבין במהלך החקירה הנגדית שגרסת החסימה אינה יכולה לעמוד, משום שבהמשך שינה את טעמו וטען  ששניהם - הוא והנאשם עצרו בכלל באי תנועה, וכשהנאשם טוען שהוא עצר על המדרכה משום שאולץ לסטות ימינה בחוזקה, הוא פשוט משקר. איך בכל זאת קרה שגם רכבו של הנאשם "עמד" על המדרכה כפי שהעיד הקובל עצמו מספר דקות קודם לכן? את זאת הסביר בהמשך בכך שלא רק הוא אלא גם הנאשם הזיז את רכבו מהמקום בו עצר: "אחרי כמה זמן העמדנו את הרכבים שלנו על המדרכה" (פרוטוקול מ-10.7.2006, עמ' 12).

כך או כך, השניים עצרו; הנאשם יצא ממכוניתו ופנה לקובל, והמפגש פנים אל פנים, העביר לפסים אחרים את מה שהצטייר עד עתה כמאבק על הבכורה בכביש תוך נהיגה מסוכנת ובלתי מתחשבת בעיקר  מצד הקובל שרכבו מסיבי וגדול משמעותית מזה של הנאשם.

5.    הקובל, אגב טוען שרכבו נפגע ממכוניתו של הנאשם, ובתמונה שצולמה על ידי הצלם המשטרתי (ק/8), אכן ניתן להבחין בשריטה-מעיכה בצדו הימני של המיניבוס, במרכזו. עם זאת, בהערה שנרשמה בכתב ידו על גבי הודעתו במשטרה ציין הקובל ש" בזמן האירוע לא הרגשתי מכה ברכב"; הנאשם שדווקא הרגיש חבטה ייחס אותה לאחר מעשה להתנגשות שלו במדרכה (פרוטוקול מ-16.4.2007, עמ' 53), משום שלמכונית בה נהג לא נגרם כל נזק - מה שלכאורה נתמך בתיעוד אשר מפרט את היסטוריית הטיפולים  ברכב (נ/5). מכל מקום, דומה שאם אכן נגרם לרכבו של הקובל הנזק שהוא טוען לו עתה, הרי הדבר רק מאשר את גרסת הנאשם שרכבו של הקובל דלק אחריו ולא להיפך: " אני הגעתי לנתיב לפניו, הוא הגיע מאחורי, אז כך שאני לא יכולתי כביכול להידחף לנתיב שלו מה עוד שהוא נצמד אלי וזרק אותי למדרכה" (פרוטוקול מ-16.4.2007, עמ' 54), וכי השפשוף-מעיכה ככל שנגרמו על ידי מכוניתו של הנאשם - נגרמו על ידי החלק האחורי שמאלי של המכונית, ולא על ידי החלק הקדמי שמאלי שלה. אילו היה החלק הקדמי של המכונית גורם החיכוך, כי אז ההנחה הסבירה היא שבמהירות הנהיגה של 2 כלי הרכב, המפגש ביניהם היה מסתיים אחרת מכפי שהסתיים.

6.    הנאשם אומר שהוא וילדיו היו מבוהלים מאוד מהתאונה; הילדים אף החלו לבכות, וכשהוא יצא ממכוניתו הוא קודם כל הטיח בקובל "אתה משוגע אתה רוצה להרוג את הילדים שלי, אתה נוסע כמו משוגע אני מאמין שקיללתי בלהט העניינים". תוך כדי כך הוא ניגש אל הקובל שנשאר ישוב ברכבו, ודרש את פרטיו אך זה לא הגיב . מכיוון שילדיו בכו הוא חזר למכוניתו על מנת להרגיע אותם - עוברי אורח שהתקבצו סביבם אף עזרו לו בעניין זה - והוא שב ופנה אל הקובל ודרש את פרטיו כשהוא מודיע שבכוונתו להזמין משטרה. בינתיים גם העד לאירוע, דניאל כהן יצא ממכוניתו והאיץ בו להתקשר למשטרה. הקובל שתחילה לא הגיב על הדרישה למסור את פרטיו, השיב עתה בצעקות: " אתה רוצה לריב מכות, אתה רוצה שאני אתן לך מכות" וניסה לצאת מהרכב. הניסיון הזה נבלם על ידי הנאשם שסגר לו את הדלת אבל אז הקובל " דרך החלון פגע לי בכתף הימנית שלי. בשלב הזה חייגתי 100 להזמין ניידת... הוא  שוב פעם ניסה לדחוף אותי ואז הצלחתי להתגונן והדפתי אותו פנימה דחפתי לו את הידים פנימה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ