אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין בתיק פ 929/05

הכרעת דין בתיק פ 929/05

תאריך פרסום : 02/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
929-05
30/10/2005
בפני השופט:
חנה בן-עמי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מאיר שטרנברג
עו"ד י' קמר
הכרעת דין

1.         כתב האישום שהוגש נגד הנאשם מייחס לו שוד מזויין -  עבירה לפי סע' 402(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: החוק).

על פי עובדות כתב האישום, ביום 15.1.04 בשעה 18.00 לערך, הגיע הנאשם לחנות "תכשיטי הכיכר" ברח' מאה שערים 3 בירושלים (להלן: החנות), בה עבדה באותה עת גב' מלכה בוקסבוים (להלן: המתלוננת). הנאשם בחן את חלון הראווה של החנות ואף נכנס פנימה מספר פעמים ופנה למתלוננת בשאלות באשר לשעונים העומדים למכירה.

בשעה 19.30 לערך, כאשר אחרוני הלקוחות עזבו את החנות, ניגש הנאשם אל המתלוננת שעמדה מעבר לדלפק ואמר "אני רואה שאת רוצה לסגור", תוך כך הוציא מתוך שקית שחורה שהיתה בכיסו סכין מטבח שאורך להבה 20 ס"מ, החזיק הסכין בידו ואמר למתלוננת "זה שוד". תוך כך ניסה להכניס לשקית השחורה שעוני זהב שהיו על הדלפק, אך הללו נפלו על הרצפה. משהבחין הנאשם בעוברת אורח מחוץ לחנות, ניגש לחלון הראווה, נטל שרשרת עם צמיד זהב ונמלט מן המקום.

2.         הנאשם, כבן 29 שנים, גרוש, חוזר בתשובה - בעל חזות חרדית, שהתגורר בירושלים עד שבעקבות גרושיו עבר להתגורר ביחד עם אמו בגדרה, יצא את הארץ ביום 16.3.04. הוא חזר ארצה ביום 18.3.05 ונעצר בנתב"ג.

בביה"מ כפר במיוחס לו, תוך שטען כי אין לו הסבר לטביעות האצבע שלו שנמצאו בחנות ואף אינו יכול ליתן אליבי. עוד נטען מפיו כי הוא "מכחיש הכל", ולשאלת ביה"מ אם היה במועד האמור בכתובת החנות השיב בא כוחו כי "זוהי שאלה של חקירה נגדית"וכי הנאשם ישיב על השאלות שיישאל כשיעמוד בחקירה על דוכן העדים.

בנסיבות אלו, למעט הודעה מוסכמת שהוגשה ע"י ב"כ הצדדים לפיה הגיעו להסכמה דיונית כי עדי התביעה עו"ד עדי מאיר ומר משה בוקסבוים לא יעידו בכפוף לכך שהסניגור לא יטען כי לא מוצו האפשרויות לעריכת מסדר זיהוי, וכי לענין זה אין המדובר במחדל חקירתי -  נשמעה מסכת הראיות בשלמותה.

3.         מטעם התביעה העידו רס"ר חזי אגם, שהגיע לחנות לאחר ארוע השוד. הוא העיד כי לאחר שתיחקר את המתלוננת, לקח מעתקי ט"א "מהדלפק שזה למעשה גם ויטרינה, שולחן עם זכוכית" (עמ' 8 לפרו'), וכן משקית ניילון שהיתה במקום.  לדבריו מתוך 17 מעתקים שנלקחו מהמשטח העליון של הדלפק 4 ט"א "בצד שמאל ובצד החיצוני מול המוכר" הינן של הנאשם. מתוכם שלושה מעתקים זהים לחלק מטביעת כל יד ימין שלו. לדבריו לא פוענחו ט"א אחרות. עוד העיד כי ט"א הולכות ונחלשות עם הזמן.

4.         רפ"ק אלי דיין - מומחה לט"א במטה הארצי - הגיש חוו"ד (ת/2). בעדותו  הבהיר כי מרגע שנלקחים המעתקים הם נשארים כמו שהם, ואין זה משנה מתי נעשית ההשוואה.

עוד העיד כי לפי האיכות של הגדלת אחת הטביעות של הנאשם נראה כי זו הושארה "באותו יום עד מספר ימים וגם יכול להיות אפילו שבועות הטביעה נראית לי טריה ברמה של ימים" (עמ' 15).

5.         המתלוננת מלכה בוקסבוים העידה כי בתאריך האמור עבדה בחנות לבדה כשתוך שנכנסו ויצאו אנשים מן החנות היא הבחינה בבחור "שהתעמד ליד החלון, הסתכל פנימה ובדק... אחרי כמה זמן הוא נכנס ושאל על טיב השעונים...".לדבריה אף שלא נראה לה כי "זה בחור רציני בשביל לקנות" היא התייחסה אליו, ענתה לו על שאלות, "הוא יצא, הסתובב, עוד פעם נכנס ועד פעם שאל שאלות. אח"כ רצה שאראה לו את המבחר שיש בחנות". בשלב מסויים כשהיו אנשים בחנות הוא ישב וחיכה, עד שבפעם השלישית נכנס בשלב סגירת החנות. אז הוא סיפר לה כי הוא עומד להתארס, ואולם, לדבריה, אף שלא נראה לה כי האדם שמולה הוא בעל אמצעים לרכישת שעון שעולה כמה אלפי שקלים היא המשיכה לשוחח אתו. "הוא היה עם כיפה שחורה אך לא החזות של אנשי מאה שערים... היה מגולח ". הוא ביקש שתניח את השעונים אחד על השני, ומשאמרה כי היא ממהרת ורוצה לסגור אז הוא אמר לה "טוב תראי זה שוד" והוציא סכין, כשהיא עומדת מהעבר האחד של הדלפק והוא מהעבר השני.

עוד העידה גב' בוקסבוים כי הוא רצה להכניס את הרולות של השעונים עם תכולתם לשקית שהיתה בידו, ואולם מאחר שהגומיות המחזיקות את השעונים לא היו מהודקות, אלו נפלו ארצה. "הוא נורא התעצבן" ובדרכו החוצה "עם היד הוא ניגש לחלון הראווה והוציא מה שיכל לתפוש. גם מזה נפל לו משהו". לדבריה הוא הוציא שרשרת זהב עבה וכן הצמיד התואם, ואולם הצמיד נפל והוא ברח עם השרשרת החוצה. לדבריה היא רצה אחריו. צעקה "תתפשו אותו זה גנב", אך הוא כבר ברח (עמ' 21). עוד אמרה כי הוא הסתובב כשעה וחצי עד המעשה.

משנשאלה כיצד הוא נראה השיבה: "הוא היה נראה משונה. לא אקדמאי במיוחד או משהו כזה.... הופעה קצת מרושלת. גובה בינוני".

לשאלת הסניגור אמרה: "הוא לא נראה שודד פרופסיונל. ניסה את מזלו" (עמ' 21), והוסיפה כי היה מפוחד.  לדבריה פניו היו גלויות. הוא לא חבש כפפות. חבש כיפה, אך היה מגולח. עוד אישרה כי במשטרה אמרה כי הוא נראה לה כבן 35, אף כי "אני גרועה בקביעת גילים",והוסיפה "יכול להיות שאני טועה בחמש שנים, אבל הוא לא היה בן 20 או בן 50" (עמ' 28).

כ"כ אמרה כי משנשאלה ע"י המשטרה אם היא מסוגלת לזהות את החשוד השיבה בחיוב. במשטרה נתבקשה לזהות מאלבום תמונות שהראו לה, ואולם הוא לא היה בין האנשים שבתמונות. לשאלת ב"כ הנאשם אם מאז ועד לפני חודשיים-שלושה לא נקראה שוב, השיבה "נקראתי אבל אתה לא נתת שיעשה מסדר זיהוי" (עמ' 23). לדבריה היא נקראה למסדר זיהוי, המתינה כשעה, שעה וחצי עד שהשוטר אמר לה "אני מצטער הפרקליט עוד לא מסכים שיעשו את זה".

משנשאלה אם היא יכולה לזהותו באולם ביה"מ השיבה: "אני לא יכולה להגיד שאני מזהה אותו. הזקן משנה ".

עוד העידה כי היתה מנקה את הדלפק, "פעם פעמיים ביום בטח. עם ספריי לחלונות.  כי זו היתה זכוכית" (עמ' 19).

בהודעתה במשטרה (נ/1) שנגבתה ביום 15.1.04, תארה את החשוד כך:

"גובה 1.73, שער שטני, עם שיער קצוץ לא קרחת, מכנס חום, לבש חולצה מתחת. לא זוכרת צבע, גוון פנים בהיר, כבן 35".

6.         רס"מ רונן מזרחי, ראש צוות חקירה במחלק פשעים מרחב ציון, העיד כי היה חוקר תורן ביום 18.3.05, כשנתקבל דיווח כי נעצר עבריין נמלט בנתב"ג עם כניסתו לארץ. בשעה 11.00 לערך, הוא יצא למסדרון, פנה לשוטרים כדי לקבל את הדו"חות לענין מעצרו. לאחר מכן ביקש מהם שימתינו, שכן היה זה יום שישי בשבוע והוא רצה לבדוק אם יש עילה להארכת מעצרו, וכ"כ נזקק שילווהו לביה"מ ביחד עם העצור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ