אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין בתיק פ"ח 7080/06

הכרעת דין בתיק פ"ח 7080/06

תאריך פרסום : 28/12/2008 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
7080-06
12/12/2007
בפני השופט:
1. צבי סגל - סגן נשיא - אב"ד
2. יוסף שפירא
3. יורם נועם


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
עלאא חאמד (ת"ז 35774777)
עו"ד א' רוזנטל
הכרעת דין

השופט י' נועם:

האישום ותמצית המחלוקת

כתב-האישום

1.        הנאשם, עלאא חאמד, יליד 1978, תושב ישראל אשר התגורר עם משפחתו בשנים האחרונות בירדן, הואשם בכתב-האישום בעבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה - לפי סעיף 99 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - החוק) בשילוב עם סעיף 92 לחוק, ובעבירה של מגע עם סוכן חוץ - לפי סעיף 114(א) לחוק. על-פי הנטען בכתב-האישום, קיים הנאשם ביודעין מגע עם איש תנועת החמאס, היושב בדמשק שבסוריה, וקשר עמו קשר לביצוע חטיפה של ישראלי, חייל צה"ל או אזרח, לצורך מיקוח, זאת בכדי להביא לשחרור אסירים פלסטינים תמורתו. כן נטען, כי הנאשם חזר לישראל לתכלית האמורה והחל להיערך לקראת ביצועה, וכי תכניתו סוכלה עם מעצרו.

2.        להלן העובדות המיוחסות לנאשם בכתב-האישום:

            במהלך שנת 2004, נסע הנאשם לדמשק לשם השתלמות בתחום המזון והמסעדות, זאת במסגרת עיסוקו בענף זה. בכתב-האישום נטען, כי בהיותו בסוריה הכיר הנאשם אדם בשם מוסטפא, אשר הציע להפגישו עם אדם שילמדו להכין חמאה מקומית. בין הנאשם לבין מוסטפא נרקמו יחסי ידידות. מוסטפא אמר לנאשם כי מוצאו פלסטינאי, והנאשם סיפר לו כי הוא נושא תעודת זהות ישראלית. עוד נטען  בכתב-האישום, כי מוסטפא, שחפץ לנצל את תעודת הזהות הישראלית של הנאשם לצורך פעילות חבלנית, ביקש מהנאשם לבצע פעולות טרור בישראל במסגרת ארגון החמאס, ובין-היתר, להניח מטעני חבלה, וכן לחטוף חיילים או אזרחים, בכדי להרגם לצורך מיקוח על שחרור אסירים פלסטינים הכלואים בישראל תמורת הגופות. באותה עת סירב הנאשם להתגייס לארגון ולבצע אימונים צבאיים. עם זאת, לא שלל הלה את האפשרות לבצע בעתיד חטיפה של ישראלי, ולא השיב להצעותיו של מוסטפא בנושא זה. באותה הזדמנות הנחה מוסטפא את הנאשם בדבר דרכי ההתקשרות החשאיות ביניהם בעתיד. כעבור מספר ימים שב הנאשם לירדן, שם חזר לעיסוקו במסעדה.

           על-פי הנטען בכתב-האישום, בסמוך לחודש מאי 2006 גמלה בלבו של הנאשם החלטה לבצע פיגוע חטיפה של אזרח ישראלי, זאת במטרה להביא לשחרור אסירות פלסטיניות ואסירים ירדניים הכלואים בישראל. על-מנת להוציא לפועל את החלטתו, יצר הנאשם קשר טלפוני עם מוסטפא, ועל-פי תיאום ביניהם נפגש עמו בדמשק. באותה פגישה אמר הנאשם למוסטפא, כי הוא מעוניין לחטוף ישראלי לשם מיקוח עבור שחרור אסירים הכלואים בישראל. הוא ביקש ממוסטפא, כי יסייע לו בגיוס מימון כספי לפעולה, וכי ידאג לאמנו בהכנת מנגנון הצתה עם השהייה, לצורך הצתת הרכב שישמש לחטיפה זמן-מה לאחר העברת החטוף לדירת מסתור. על-פי בקשת הנאשם הביאו מוסטפא לאדם המכונה "אבו-פהדי", שאימנו בהכנת מנגנון הצתה מושהה, באמצעות שעון (טיימר), סוללות, גפרורים, חוטי חשמל וסיבי מתכת שנלקחו מספוג מתכתי לשטיפת כלים. באשר למימון הפעולה, חרף בקשת הנאשם לא גילה מוסטפא נכונות לספק תמיכה כספית לפעילותו. במהלך שהותו של הנאשם בדמשק באותה עת, הורה לו מוסטפא לכנותו מכאן ולהבא בשם "האני", וזאת, לדבריו, מטעמים הקשורים לארגון החמאס. כעבור זמן-מה עזב הנאשם את דמשק מבלי שקיבל מימון, ושב למשפחתו בירדן.

           בהמשך, על-פי האמור בכתב-האישום, נכנס הנאשם לישראל והחל לפעול להוצאת תוכניתו אל הפועל. הוא נעזר במכריו תושבי הכפר צור באהר שבאזור ירושלים, תוך שהסווה את פעילותו בתואנה שהוא מחפש הזדמנות לחזור לישראל עם משפחתו, לאחר שיקים עסק של מסעדה או שישתלב בפעילותה של מסעדה קיימת. הוא שכר דירה בצור-באהר בעזרת חבריו, שעמם אף נסע ברחבי ירושלים לשם איתור מקום מתאים לביצוע תכנית החטיפה, זאת כאשר את פעילותו הסווה כחיפוש אחר מקום ראוי לפתיחת מסעדה בירושלים. בהמשך, תר הנאשם אחר מקום מתאים לביצוע חטיפה באמצעות שיטוט ברחבי העיר באמצעות אופניים. נוסף על כך, לצורך קידום תכניתו, רכש הנאשם אמצעים שישמשו אותו לחטיפה ולהכנת מנגנון ההצתה, ובהם: אזיקים מפלסטיק,  טיימר, סוללות, נורות, חוטי חשמל, גפרורים וספוג מתכתי לניקוי כלים. כל אותה העת היה הנאשם בקשר טלפוני עם מוסטפא, אשר כונה על-ידו "האני" החל מאותו שלב. הוא התקשר אליו מטלפונים ציבוריים שונים ברחבי ירושלים, אך ניסיונותיו לגייס ממנו מימון כספי לפעילותו, לא צלחו. על-פי התכנית שהגה, ביקש הנאשם להתנפל על קורבנו במגרש חניה מבודד, להתגבר עליו תוך התזת תרסיס של גז מדמיע, לכבול באזיקים את ידיו, לחטוף אותו לדירת המסתור בצור באהר ברכבו של החטוף, ולהצית את הרכב באמצעות מנגנון ההצתה, בכדי להעלים עקבות. את מזימתו זו עמד הנאשם להוציא אל הפועל במהלך חודש דצמבר 2006, אך כוונתו זו סוכלה עקב מעצרו על-ידי רשויות הביטחון באותו החודש.

           כאן המקום להקדים ולציין, כי כתב-האישום נסמך על הודאות מפורטות שמסר הנאשם בחקירתו, הן בחקירת שירות הביטחון הכללי (להלן - השב"כ) והן בחקירת משטרת ישראל   , וכי מדובר בהודאות שבסופו של יום חזר בו הנאשם מהן וטען כי נבדו מדמיונו.

תשובת הנאשם לאישום ותמצית גרסתו

3.        בתשובתו לאישום אישר הנאשם, כי אכן נסע לדמשק לצורך השתלמות בענף המזון והמסעדות, ואף פגש שם אדם בשם מוסטפא, שהנו ממוצא פלסטינאי, עמו התיידד. ואולם, הוא הכחיש את האשמות שיוחסו לו בכתב-האישום בעניין קשירת הקשר לביצוע פעולות הטרור ומגעיו עם סוכן זר. הוא טען, כי עם שובו לישראל התכוון לפתוח מסעדה יחד עם קרוב משפחה המתגורר בירושלים, אשר הבטיח לשמש כשותפו בעסק ולשאת במימון הקמתו. לדבריו, לאחר שהחל בחיפושים אחר מקום מתאים לפתיחת מסעדה בירושלים, חזר בו קרוב המשפחה מהצעתו האמורה. הנאשם הוסיף וציין בתשובתו לאישום, כי ביקש לנקום באותו קרוב משפחה, בגין חזרתו בו מהנכונות לשמש כשותפו, ותכנן להצית את רכבו של אותו אדם באמצעות האביזרים שנתפסו בביתו בעת החיפוש המשטרתי.

           בעדותו חזר הנאשם על עיקרי הגרסה האמורה, וטען כי בחקירות השב"כ והמשטרה מסר הודאות כוזבות בכדי לרצות את חוקריו. הסנגוריה, שהסכימה להגשת כל אמרותיו של הנאשם בחקירה, הדגישה והבהירה כי אין היא מעלה טענות כנגד קבילות ההודאות, אלא אך כנגד משקלן.

מבט-על על הראיות ועיקר יריעת המחלוקת

4.        הנאשם נעצר לחקירה ביום 24.11.06. עם מעצרו נערך בביתו חיפוש, אשר במסגרתו נתפסו פריטים שונים, שעל-פי החשד נועדו להכנת מנגנון הצתה מושהה, וביניהם: ארבעה שעונים, שעון חשמלי (טיימר), חוטי חשמל וקופסה שהכילה עשרות רבות של ראשי גפרורים (כמפורט בדו"ח החיפוש ת/23, וכנחזה בתצלומים  -  נ/1-  נ/3). כמו כן, נתפסה מחברת ובה רישומיו של הנאשם, וביניהם מספרי טלפון שונים (ת/24 ו-ת/25).

5.        הנאשם נחקר בשלב ראשון על-ידי חוקרי השב"כ, ובהמשך, ואף במקביל - נגבו ממנו הודעות על-ידי חוקרי משטרת ישראל. בתחילה, בין המועדים 24.11.06 - 28.11.06, נחקר הנאשם על-ידי חוקרי השב"כ, וכל חקירה תועדה בזיכרון דברים שהנציח את עיקר מהלכה ואת תמצית אמרותיו של הנאשם שהושמעו בגדרה (ת/6-ת/18). במהלך חקירה זו, שחלקה הייתה אינטנסיבית, הודה הנאשם בכל העובדות המפורטות בכתב-האישום. בשלב זה של החקירה, ביום 29.11.06, נגבתה ממנו הודעה  על-ידי חוקר משטרה, שבה מסר - בכתב ידו - הודאה מפורטת על כל מעשיו האמורים (ת/1). בהודעה נוספת, שנגבתה על-ידי המשטרה ביום 10.12.06 (ת/2), ציין הנאשם כי בחקירותיו הקודמות סיפר את כל האמת, ומסר, במענה לשאלות חוקריו, פרטים נוספים על מעלליו ותכניותיו. למחרת, ביום 11.12.06 בשעה 9:25, במהלך חקירה נוספת בשב"כ, אמר הנאשם לחוקריו, כי ההודאה שמסר להם נמסרה מפרי דמיונו, וכי מסר הודאת בדים על-מנת לרצות אותם ולסיים את החקירה שהייתה לדבריו ארוכה (ת/21). החזרה מההודאה הייתה מסויגת, שכן בחקירה נוספת באותו יום, בשעה 14:05, אמר הנאשם לחוקריו שהוא מוכן לבצע הצבעה על הטלפונים הציבוריים שמהם התקשר למוסטפא, על החנות שבה רכש את הציוד שנתפס בביתו, ועל החניון שהזכיר בגרסתו (ת/22). בהודעה בכתב שנגבתה ממנו במשטרה לאחר כשבוע, ביום 18.12.06 (ת/3), זאת לאחר שהתאפשר לו להיפגש עם עורך-דין, הכחיש הנאשם את אמיתות הודאותיו הקודמות, וטען כי מסר בהן מיוזמתו גרסת כוזבת ובדויה, זאת, לדבריו, בשל לחץ נפשי שהיה נתון בו עקב החקירה.

6.        המאשימה הגישה, בהסכמת הסנגוריה ובכפוף לעדות החוקרים, את כל אמרותיו של הנאשם בחקירה, הן אלו שהושמעו באוזני חוקרי השב"כ והונצחו בדו"חות זכרון דברים (ת/6-ת/22), והן שלוש הודעותיו בכתב במשטרה (ת/1-ת/3). כן הוגשו, בהסכמה, דו"ח בדבר החיפוש שנערך בביתו של הנאשם ותצלומי דפים שנתפסו בחיפוש אשר בהם הופיעו רישומים של מספרי טלפון (ת/23-ת/25). המאשימה העידה מטעמה את העדים הבאים: חוקר המשטרה, רס"ר סעיד חמוד, שגבה את שלוש הודעותיו בכתב של הנאשם; שניים מחוקרי השב"כ, המכונים "אדי" ו"ינאי", שהסנגוריה ביקשה לחקרם על נסיבות חקירתו של הנאשם ורישום דו"חות זכרון הדברים; ראש מעבדת החבלה במטה הארצי של משטרת ישראל, רפ"ק איגור פקרמן, שחיווה דעתו, כי רכיבי מטען ההצתה והחבלה, כמו גם תרשים הכנתו, כפי שפורטו בהודאתו של הנאשם, יכולים לשמש, ואף שימשו בעבר, במטעני חבלה מאולתרים; וכן שניים מקרובי משפחתו של הנאשם שהתרועעו עמו בירושלים - פיראס חאמד (להלן - פיראס) ומוסא חאמד (להלן - מוסא).

7.        מטעם ההגנה העיד הנאשם עצמו, אשר כפר במיוחס לו בכתב-האישום, וטען כי מסר בחקירותיו בשב"כ ובמשטרה הודאות שווא כוזבות, זאת מחמת הלחץ שבו היה נתון ורצונו לרצות את חוקריו. אשוב ואדגיש, כי הסנגוריה לא העלתה טענות כנגד קבילות ההודאות, אלא אך כנגד משקלן. לגופם של דברים טען הנאשם, כי לא תכנן כלל לבצע פיגוע בישראל, כי כל שביקש היה לאתר מקום מתאים להקמת מסעדה בירושלים, וכי קשריו עם המכונה מוסטפא או האני, שאותו פגש בירדן, היו תמימים ונסבו על עניין זה בלבד. הוא הסביר, כי הפריטים שנמצאו בביתו נועדו, על-פי תכנית שהגה, לשמש להצתת רכבו של פיראס, זאת כנקמה על שהלה נסוג מהסכמתו להקים עמו שותפות עסקית.

8.        תמצית יריעת המחלוקת, אם-כן, הנה עובדתית, ונעוצה בשאלה האם הודאותיו של הנאשם במהלך חקירותיו בשב"כ ובמשטרה היו כוזבות, כטענתו, ונבעו מלחץ החקירה מתוך רצון לרצות את חוקריו, שמא בהודאות אמת עסקינן. שאלות נוספות  השנויות במחלוקת, הנגזרות מסלע המחלוקת העיקרי, הנן, האם קשריו של הנאשם עם האדם המכונה מוסטפא היו קשרים שנסבו על גיוסו של הנאשם לביצוע פעילות טרוריסטית בישראל בשליחות ארגון החמאס שבדמשק, או אך קשרים עסקיים תמימים הנוגעים לפתיחת המסעדה; האם פעילותו של הנאשם בישראל שימשה כסות לפעילות החבלנית במסגרתה תכנן לבצע פיגוע של חטיפה לשם מיקוח, שמא מעשיו נועדו רק לקדם את הקמת המסעדה; והאם הפריטים שנמצאו בביתו של הנאשם נועדו להצתת רכב החטיפה לשם טשטוש עקבות, או שכטענת הנאשם בעדותו, אמורים היו לשמש להצתת רכבו של שותפו המיועד לעסקים. אם תידחה טענתו של הנאשם, כי מסר בחקירותיו בשב"כ ובמשטרה הודאות כזב אותן בדה מדמיונו, יהא על בית-המשפט לבחון את משקלן של ההודאות, הפנימי והחיצוני, כבסיס להרשעה.

ראיות המאשימה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ