אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק 3738/13

החלטה בתיק 3738/13

תאריך פרסום : 21/11/2013 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי בשומרון
3738-13
20/11/2013
בפני השופט:
רס"ן יריב נבון

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סגן גיא אבנון
הנתבע:
למא אבראהים עבדאללה חדאידה (עצורה נוכחת)
עו"ד עאדל סמארה
החלטה

א.      כתב האישום

כתב האישום אשר הוגש נגד הנאשמת בתאריך 05/11/13, מייחס לה 5 פרטי אישום שעניינם הכנסת כספי אויב לאזור ופרט נוסף שעניינו ניסיון להכנסת כספי אויב לאזור.

על פי האמור בכתב האישום, החל מחודש ספטמבר 2012 ועד לחודש ספטמבר 2013, קיבלה הנאשמת, במספר הזדמנויות ובמועדים שונים במהלך תקופה זו, כספים בסכומים שונים מאגודת אל נור בעזה המזוהה עם ארגון החמא"ס. הכספים הועברו לנאשמת, כאמור, על ידי אדם בשם פורסאן מאגודת אל נור, וזאת באמצעות אחרים.

ב.      טענות הצדדים

עם הגשת כתב האישום, הוגשה גם בקשה למעצרה של הנאשמת עד תום ההליכים המשפטיים נגדה.

התביעה הצבאית טענה, כי מודעותה של הנאשמת באשר למקור הכספים וכן ריבוי המקרים המתוארים בכתב האישום מלמדים על מסוכנותה של הנאשמת ועל כך שלא ניתן יהא ליתן בה אמון באמצעות חלופת מעצר.

הסנגור טען כי כתב האישום "נופח" במכוון כדי ליצור רושם מוטעה לפיו מדובר במספר רב של אירועים, כאשר הלכה למעשה מדובר באירוע אחד של קבלת כספים מאגודת אל נור במספר הזדמנויות. לדבריו, הנאשמת לא יזמה את הפנייה לאגודה זו, אלא האגודה היא זו שפנתה אליה וביקשה לסייע לה בשל היותה יתומה מאב. לדברי הסנגור, הנאשמת לא ציפתה כלל לקבל כספים מהאגודה, אך זו העבירה לה כספים בכול זאת. בכספים עשתה הנאשמת שימוש לפרנסת המשפחה ולמימון לימודיה באוניברסיטה.

ג.       דיון והכרעה

הצדדים אינם חלוקים באשר לקיומן של ראיות לכאורה. הסנגור אף אינו חולק על קיומן של עילות מעצר בנוגע לעבירות המיוחסות לנאשמת. למעשה, מיקד הסנגור טיעוניו אך באשר לשאלה, האם מעשיה של הנאשמת מגלמים בחובם מסוכנות המצדיקה מעצר עד תום ההליכים או שמא לאו, אז ניתן להסתפק בחלופת מעצר, כמוצע על ידו.

על אף הסכמת הסנגור באשר לקיומן של ראיות לכאורה, נוכח טענתו בדבר העדר מסוכנות הנובעת ממעשיה של הנאשמת, לא פטרתי את עצמי מן החובה לעיין בחומר הראיות.

עיון בחומר הראיות מלמד כי התמונה שונה מזו שניסה הסנגור המלומד להציג בפניי.

ראשית, יובהר, כי יש לדחות טענת הסנגור באשר ל"ניפוח" כתב האישום לשם יצירת מצג שווא. חומר הראיות, המוסכם אף על הסנגור כאמור, מתאר את קשריה של הנאשמת עם אגודת אל נור ואת העברות הכספים אליה מאגודה זו במספר הזדמנויות ובמועדים שונים לחלוטין. לכן, לא ניתן לומר כי שגתה התביעה הצבאית עת ייחסה לנאשמת עבירה נפרדת לכול אירוע ואירוע של העברת כספים.

על פי חומר הראיות, הנאשמת נעצרה בתאריך 14/10/13. בפתח חקירתה בשב"כ, הכחישה כל קשר לפעילות ביטחונית, וכאשר הובהר לה ברחל ביתך הקטנה מדוע נעצרה ועל מה מבוססת חקירתה, טענה כי אינה מבינה על אילו כספים היא נחקרת.

בהמשך חקירתה, החלה הנאשמת לחשוף, אט אט, פרטים אודות קשריה עם אגודת אל נור ועם פעילים מטעמה, בעיקר עם פורסאן, וכאשר הובהר לה חזור והבהר כי גרסתה אינה מדוייקת או אינה מלאה, אישרה הנאשמת כי לא מסרה את כול האמת והשלימה פרטים נוספים אותם הסתירה קודם לכן. כך למשל, טענה הנאשמת בפתח חקירתה, כי קיבלה 1000$ מאדם בשם פורסאן מאגודת אל נור. בהמשך, הרחיבה גרסתה והוסיפה, כי פורסאן הינו פעיל חמא"ס,  אסיר לשעבר, אשר שוחרר והורחק לרצועת עזה במסגרת עסקת שליט.

הנאשמת אישרה בחקירתה כי הייתה מודעת לכך שאגודת אל נור, כמו כול האגודות האחרות ברצ"ע, מנוהלות ומפוקחות על ידי ארגון החמא"ס. כמו כן ציינה, כי פורסאן בעצמו אמר לה שהכספים נמסרים לה כסיוע מארגון החמא"ס. אף לטענת הסנגור לפיה הנאשמת לא יזמה את קבלת הכספים אין יד ורגל. אכן, הקשר הראשוני עם הנאשמת נוצר על ידי האגודה. יחד עם זאת, בהמשך, על אף מודעותה כי מדובר בכספים בלתי חוקיים, כדבריה, המגיעים מארגון החמא"ס, יזמה הנאשמת בעצמה פניות לאגודה זו לקבלת כספים נוספים.

אף הדרכים בהן קיבלה הנאשמת את הכספים וכן זהות המעורבים בהעברתם או בתיווך לשם קבלתם, מלמדים על חוסר תום לב מצידה של הנאשמת ועל נכונות מצידה לבסס קשריה עם אגודת אל נור ובכך עם ארגון החמא"ס. את הכספים קיבלה הנאשמת במסווה, מנשים רעולות פנים, סמוך למסגד, במעטפות סגורות בביתה, או באמצעות העברה מאגודת אל נור למקורביה בירדן כדי להימנע מהעברה ישירה לגדה, דבר אשר עלול להוביל לאיתור מקור הכספים וזהות המעורבים. הנאשמת אף נעזרה בדודה מאב, ג'מאל חדאידה, המוכר לה כפעיל חמא"ס ותיק מאוד, אשר ריצה בשל כך מאסרים ממושכים בעבר. ג'מאל סייע לה ביצירת קשר עם פורסאן מאגודת אל נור ובתיאום העברות הכספים. הנאשמת אף הגדילה לעשות כאשר ניסתה לסייע בעצמה לדודה ג'מאל, פעיל החמא"ס, לקבל כספים מפורסאן עבור מימון לימודי בנו, בכך שסרקה עבורו מסמכים והעבירה אותם לפורסאן.

על אף האמור, התלבטתי רבות האם עסקינן במקרה בו המסוכנות הנובעת ממעשיה של הנאשמת מחייבת מעצרה עד תום ההליכים, או שמא ניתן להסתפק בחלופה אשר תאיין מסוכנות זו. לא התעלמתי מן העובדה כי עסקינן בנאשמת צעירה, ללא עבר פלילי או ביטחוני קודם. התלבטות זו נבעה בעיקר מן העובדה כי לא קיימת ראיה לפיה עשתה הנאשמת שימוש בכספים שלא למטרות אישיות - כלכליות.

לאחר מחשבה, החלטתי לקבל את בקשת התביעה הצבאית.

הנאשמת טענה במפורש כי ידעה היטב את מקור הכספים ואת אי חוקיותם. קרבתה והכרותה עם פעילי חמא"ס שונים (אשר שמות חלק מהם נמסרו על ידה בחקירתה), מחזקים את החשש כי פנייתה לאגודת אל נור במהלך תקופה ממושכת יחסית, לא הייתה תמימה. על אף שאין ראיה לפיה עשתה שימוש בכספים למטרות פסולות, ריבוי המקרים, כמו גם העובדה כי הנאשמת הצהירה בצורה חד משמעית כי היא מזדהה עם ארגון החמא"ס ותומכת בדרכו ובעבר אף נטלה חלק בתהלוכה מטעם הכותלה באוניברסיטה, מלמדים על מסוכנותה ועל החשש ששחרורה יוביל לחידוש הקשר והתמיכה בארגון זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ