אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תפח 2084/05

החלטה בתיק תפח 2084/05

תאריך פרסום : 27/09/2006 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
2084-05
27/02/2006
בפני השופט:
1. שושנה שטמר [אב"ד]
2. יעל וילנר
3. דיאנה סלע


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
פיכרי בן זוהיר מנצור
עו"ד וופא זועבי
החלטה

בפנינו בקשת נאשם כי נפסול עצמנו מלדון בתיק. 

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של סיוע לאויב במלחמה לפי סעיף 99 לחוק העונשין תשל"ז-1977, סיוע לרצח וסיוע לנסיון רצח לפי סעיפים 300(א)(2) + 31 לחוק, וסעיפים 305(1) + 31 לחוק, סיוע לגרימת חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיפים 329(1+(3)+(6) בצירוף סעיף 31 לחוק, הסעה שלא כדין לפי סעיף 12א(ג)(1) לחוק הכינסה לישראל תשי"ב-1952.

ביום 22.2.06, בפתח שלב הראיות ביקשה ב"כ התביעה לומר מספר דברי פתיחה בהתאם לסעיף 156 לחוק סדר הדין הפלילי, תשמ"ב 1982. לאחר שהחלה בסקירת הראיות עליהן בדעתה להסתמך במהלך שמיעת התיק, התנגדה ב"כ הנאשם לנאום הפתיחה בטענה כי יש בדברי הפתיחה כדי להשפיע על דעת ההרכב וכדי ליצור דעה קדומה.

התנגדות זו נדחתה על ידנו וב"כ המדינה המשיכה בנאום הפתיחה, תוך שסקרה באופן כללי ביותר את שצפוי להתרחש במהלך שמיעת הראיות. עם סיום דבריה, ביקשה ב"כ הנאשם כי נפסול עצמנו מלדון בתיק. לטענתה, נוכח נאום הפתיחה, גיבש בית המשפט דעה קדומה נגד הנאשם.

בהחלטה מיום 22.2.06 דחינו את הבקשה ולהלן הנימוקים.

סעיף 156 לחסד"פ קובע כדלקמן:

"לא הודה הנאשם בעובדות שיש בהן כדי להרשיעו באישום או באחד האישומים שבכתב האישום, או שהודה ובית המשפט לא קיבל את הודייתו, תביא התביעה לפני בית המשפט את ראיותיה לעובדות שלא נתקבלה עליהן הודיה, ורשאית היא להקדים להן דברי פתיחה".

ככלל, דברי פתיחה הם אמצעי חשוב במשפט הפלילי הנועד להבהיר ולהמחיש לבית המשפט את התמונה בכללותה בפתח פרשת התביעה. להבדיל מהמשפט האזרחי, שם מונחת בפני בית המשפט התשתית העובדתית במלואה בטרם מתחיל שלב ההוכחות, בין היתר באמצעות תצהירים ונספחיהם (ולהבדיל מניהול התיק הפלילי בקונטיננט), במשפט הפלילי אצלנו מגשש בית המשפט באפילה ומנסה להרכיב את העובדות נדבך אחר נדבך. כך אף להגנה שמורה הזכות בפתח פרשת ההגנה, להקדים דברי פתיחה שיסייעו לבית המשפט להבין את טענות ההגנה כפי שיוצגו במהלך המשפט.

במצב דברים זה, יש חשיבות רבה לדברי הפתיחה אשר מציגים בפני בית המשפט את "זירת האירוע" וממחישים את העדויות הצפויות מטעם התביעה וההגנה תוך סקירה כללית והבהרות על מהות הראיות ועל התרחיש הצפוי במהלך שמיעת הראיות בתיק.

על מטרת דברי הפתיחה ראה: ע"פ 3341/93  מרדכי אשכנזי נ' מדינת ישראל, דינים עליון כרך ל"ד 534:

"הסניגורים המלומדים מתחו בקורת קשה על שהתביעה הקרינה בפתח פרשתה קלטת וידאו ובה המחשה של עדויות עדי התביעה בצורה שיש בה כדי להקנות לעדויות אלו מעמד של "תיאור אמיתי" של ההתרחשויות, ובכך לא רק להשפיע בדרך פסולה על בית המשפט ולקבוע בהכרתו משפט קדום לחובת המערערים, אלא גם לחשוף אותו לראיות בלתי קבילות מבלי שיש לבעלי הדין הזדמנות נאותה להתנגד להן. אינני שותף לחששותיהם של באי כוח המערערים בדבר פסלותה של הקלטת. מן ההחלטות שניתנו על ידי בית משפט קמא בנושא זה מתברר, כי הוא ראה את הקלטת כחלק מ"נאום הפתיחה" של התובע, כאשר זה מציג בפניו את "זירת הארוע" וממחיש את העדויות הצפויות של עדי התביעה ותו לאו. הקלטת לא הוצגה כראיה ולא נתקבלה כראיה, אלא כאמצעי עזר טכני להבנה טובה יותר של עדויותיהם של עדי התביעה; וכל עוד תוכנה של הקלטת אינו חורג מיעודה האמור - איני רואה במה היא שונה מדברי פתיחה המלווים בתרשים או בצילום .

עם זאת, מן הראוי להדגיש, שעל התביעה - כמו גם על ההגנה, לפי הענין ­לנהוג בהקשר זה בזהירות ובהגינות; ומקום שקלטת כאמור חורגת מן התכלית המצומצמת של המחשת נאום פתיחה והופכת אמצעי להצגת הודעותיהם של העדים - על קרבן וכרעיהן - עומד הדבר בסתירה לאופי סדרי הדין הנוהגים אצלנו על כל המתחייב מכך. לא כאלה הם פני הדברים במקרה דנן" .

לא מצאנו כי דבריה של ב"כ המדינה בנאום הפתיחה חרגו מהדברים המקובלים שיש להביא בפני בית המשפט בנאום הפתיחה. ההיפך הוא הנכון, סקירת הראיות היתה כללית ביותר, לא נעשה שימוש באמצעי עזר זה או אחר להמחשת הראיות ולא היתה כל חשיפה לראיות שיש בכוחן כדי ליצור דיעה קדומה או משוא פנים או חשיפה לראיות בלתי קבילות.

ראה בעניין זה:

"דבר ההלכה קובע לענין זה כי השאלה ששומה עלינו לשאול עצמנו היא: האם באירוע שאירע נתגבשה וננעלה דעתו של השופט עד שאין הוא יכול עוד לנהל את ההליך מלפניו ללא משוא פנים? התשובה לשאלה זו אינה תולה עצמה בתחושות סובייקטיוויות של מי מן הצדדים אלא במסקנות אובייקטיוויות המתבקשות מן הנסיבות והמורות אותנו כי אכן נוצר חשש ממשי למשוא פנים" (עע"א 4714/04, יגאל עמיר נ' שירות בתי הסוהר, החלטה מיום 7.3.05).

לא מצאנו כי נאום הפתיחה גרם, ולו במשהו, לגיבוש דעתנו ולנעילתה בפני מסכת הראיות של שני הצדדים שתובא בפנינו במהלך המשפט.

יתירה מכך, פסילת בית המשפט עקב היחשפותו לחומר העלול ליצור דיעה קדומה או לחומר ראיות לא קביל, תעשה רק במקרים קיצוניים ויוצאי דופן, בהן נחשף בית המשפט ל"מסה קריטית" של מידע זה (השווה ע"פ  1102/06 נביטסקי ואח' נ' מדינת ישראל מיום 19/02/06 טרם פורסם).

נקודת המוצא הינה כי בית המשפט הינו מקצועי ובכוחו להפריד בין חומר קביל ללא קביל, על אחת כמה וכמה, בין טענות התביעה בנאום הפתיחה לבין ראיותיה בשלב הדיון עצמו.

המידע הכללי שמסרה ב"כ המדינה אודות התרחיש הצפוי במהלך הדיון, אין בו דבר עם יצירת דיעה קדומה של בית המשפט או גיבוש הדיעה ומכל מקום, ודאי שאינו מגיע כדי אותה 'מסה קריטית' יוצאת דופן של ראיות לא קבילות או כאלה שיש בהן כדי ליצור דיעה קדומה, ואינו מבסס כל עילה לפסילתנו מלישב בדין בתיק זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ