אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פ 8252/05

החלטה בתיק פ 8252/05

תאריך פרסום : 30/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8252-05
03/01/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
איליאגוייב אלכס אלכסיי
עו"ד דיוויס
החלטה

1.                  הנאשם הורשע על פי הודאתו בתיק זה בעבירה של סחיטה באיומים, עבירה לפי סעיף 428 סיפא לחוק העונשין התשל"ז - 1977 ובעבירה של גניבה לפי סעיף 383(א) +384 לחוק העונשין.

2.                  כתב האישום מיחס לו כי ביום 20.8.05, בנוכחות אחותו,  דרש הוא מאמו כסף וכאשר ענתה כי אין לה איים עליה עי אם לא תיתן לו כסף הוא יהרוג אותה. האחות, מחשש כי יפגע באם, מסרה לידי האם  50 ש"ח אותם מסרה האם לנאשם. כמו כן מייחס כתב האישום לנאשם כי במועד כלשהו בין חודש מרץ 2004 ועד 20.8.05 דרש הוא מאמו במספר הזדמנויות כסף כשהוא מאיים עליה כי אם לא תיתן לו את הכסף הוא יפגע בה וזאת כדי להניע אותה לתת לו את הכסף. עקב האיומים האמורים מסרה האם לידיו של הנאשם סכומי כסף שונים. באותה תקופה אף גנב הנאשם מאמו סדינים בגדים מפות שולחן מערכת סטריאו וקומקום חשמלי ומכר אותם.

3.                   לאחר הודעתו בכתב האישום האמור ולבקשת הנאשם צורפו תיקים פליליים נוספים התלויים ועומדים נגדו. הנאשם הודה בתיקים הללו והם אוחדו לתיק זה לצורך שמיעת הטיעונים לעונש ומתן גזר הדין. המדובר בפ.א. 758/05 תחנת ירקון- בו הורשע הנאשם בעבירת גניבה בנסיבות של  גניבת 5 יחידות של ג'ל גילוח מחנות סופר סנטר. בפ.א.7923/05 של תחנת משטרת באר שבע - בו הורשע  נאשם בעבירת גניבה בנסיבות של גניבת ג'ל גילוח מסופר מחסני מזון בבאר שבע. בפ.א. 9466/05 בו הורשע הנאשם בעבירת גניבה לאחר שגנב סכיני גילוח מחנות סופר פארם בבאר שבע. ובפ.א 12298/05 (תחנת משטרת באר שבע) בו הורשע הנאשם בעבירת גניבה לאחר שגנב משחות שיניים מסופר קלאב מרקט בבאר שבע.

4.                  בפתח הישיבה אשר נקבעה לשמיעת הטיעונים לעונש הודיע הסנגור כי יבקש כי תינתן לנאשם לשקם את עצמו במסגרת מוסד סגור לגמילה מסמים. הסביר הסנגור כי כל העבירות אותן עבר הנאשם הינן תולדה של התמכרותו לסמים מסוכנים והצורך למזומנים בסכומם קטנים הביא אותו פעם אחר פעם לבצע עבירות.

5.                  התובעת התנגדה להליך של גמילה מסמים בטרם יגזר דינו וטענה כי עברו הפלילי כמו גם העובדה כי כנגד הנאשם תלוי ועומד מאסר בפועל בר הפעלה וריבוי העבירות בתיק זה אינם יכולים להצדיק קיומו של הליך גמילה בטרם יגזר דינו. דעת הפרקליטה המלומדת היתה כי אם לנאשם הכוחות אזי יוכל להשתלב בתוכנית לגמילה מסמים בין כותלי בית הסוהר.

6.                  אקדים ואומר כי לאחר שבחנתי את המקרה על כל היבטיו וחזרתי והפכתי בו פעם אחר פעם סבורתני כי  זה המקרה בו ראוי הנאשם להליך של גמילה מחוץ לכותלי בית הסוהר בשלב של טרם גזירת הדין. ואסביר דברי:

7.                  אין חולק כי הנאשם, שהנו בחור צעיר, בשנות ה-30 לחייו, הנו נרקומן הצורך סמים קשים ביותר, בין היתר בדרך של הזרקת סם מסוג הרואין לווריד. נסיבות המלמדות על היות הנאשם נרקומן המאבד את עשתונותיו כאשר נזקק הוא  למנת הסם היומית. אין חולק כי נסיבות עגומות אלו הן אלה אשר הביאו אותו לבצע את הגניבות "הקטנות" כמו גם את עבירות הסחיטה באיומים כלפי אמו המבוגרת. חוסר יכולתה של האם להתמודד עם בנה הבגיר, אשר פעם אחר פעם מכר את רכושה הדל כדי לממן את מנת הסם היומית שלו, כמו גם חשיפתה לדרישותיו המאיימות  למסור לידיו כספים, הם אלה אשר הביאו אותה להגיש תלונה נגדו.

בדיעבד גילו, הן האם והן האחות, רצון עז לסייע לנאשם לצאת ממעגל  הסמים המסחרר ולסייע לו לחזור למוטב. גם הנאשם עצמו חזר וציין כי הוא עייף מעולם הסמים וכי הוא מבקש כי תינתן לו ההזדמנות להשתלב במוסד גמילה סגור אשר יתן מענה לא רק לגמילה הפיסית, גמילה אותה ביצע בעצמו בעבר,  כי אם גם לגמילה הנפשית, הליך אותו לא עבר. הנאשם סיפר כי בעברו הצליח לגמול עצמו משימוש בסמים אולם לאחר שנקלע למשבר רגשי מצא הוא "מענה" למצוקתו בעולם הסמים. הנאשם גילה מודעות לצורך בתהליך גמילה  נפשי וביקש להשתלב במסגרת אשר תיתן מענה לדברים כאמור.

8.                  סנגורו של נאשם אף הוא טען ארוכות בדבר הצורך במתן הזדמנות לנאשם להשתלב במסגרת גמילה כשהוא טוען כי אין הליך הגמילה בין כתלי הכלא מהווה מענה לגמילה, בדומה למוסדות הגמילה מחוץ לכלא בפרט לנוכח קיומה של סנקציית הענישה הממשיכה להיות תלויה ועומדת כחרב על צווארו של הנאשם, באם יכשל בתהליך הגמילה.

9.                  שירות המבחן, אשר התבקש ליתן תסקיר לעניין העונש, פרס בפני את נסיבותיו האישיות של הנאשם בין השאר את העובדה כי הנו גרוש ולו 3 ילדים קטינים, הנמצאים בחזקת גרושתו. שירות המבחן ציין כי בעבר עשה הנאשם מספר  ניסיונות  לגמול  עצמו  מסמים אך לא היו לו היו לו את הכוחות להתמיד בהליך והוא שב לצרוך סמים. יחד עם זאת, ציין שירות המבחן כי הנאשם בדבריו משקף עייפות כנה ואמיתית מאורח חייו ההתמכרותי וכי לדבריו נקי הוא כיום מסמים, עת שוהה הוא במעצר וכי גילה רצון אמיתי להתמיד בהליך הגמילה. לנוכח דברים אלו גילה שירות המבחן לבטים באשר ליכולתו של הנאשם להתמיד בהליך של גמילה אך מצא לנכון לציין כי אם יבחר בית המשפט ליתן לנאשם הזדמנות להיגמל מסמים הרי שהמסגרת המתאימה לו הינה מסגרת סגורה.

10.             לנאשם הרשעות קודמות בעבירות רכוש ובעבירות סמים ואיומים וכנגד הנאשם תלוי ועומד עונש מאסר מותנה בן 12 חודשים חב הפעלה, לנוכח הרשעותיו בתיק זה במספר עבירות גניבה. עונש זה הושת על הנאשם במסגרת          ת.פ. 1445/02 שם הורשע הנאשם ביום 19.2.03 בעבירות סמים ועבירות רכוש.  מעברו של הנאשם למדתי כי בעבר הורשע הנאשם בעבירות של סחיטה באיומים ועבירות איומים כלפי אמו הקשישה, כמו גם כי חוזר ומבצע הוא עבירות רכוש רבות, הכל  באופן המלמד כי הנאשם שקוע עד צוואר בעולם הסם וכי התנהלותו העברינית תחזור ותשנה אלא אם כן יצליח הוא לצאת ממעגל הסמים.

11.             לא מעט לבטים ליוו את החלטתי הנדונה. שכן מדובר באיזון הנדרש בין אינטרס הציבור להרחיק את הנאשם מן החברה לנוכח העובדה כי הוא חוזר ופוגע בה אל מול האינטרס האישי של הנאשם לשקם עצמו. בנסיבות העניין סברתי כי מדובר ב"מעגל קסמים" אותו יש לקטוע וכי  אינטרס הנאשם בענייננו זה מקדם גם את אינטרס החברה והוא להציל נפש בישראל שאם יצליח הנאשם לגמול עצמו מן הסמים הארורים ויחזור למוטב לא רק הנאשם יצא מורווח כי אם החברה כולה. מבלי לטעת כל תקווה באשר לתוצאת ההליך הנדון אני סבורה כי יש לפתוח בפני הנאשם דלת בפני הליך גמילה ובלבד שהדבר יעשה במסגרת סגורה וקפדנית.

12.               שירות המבחן יפעל למציאת מוסד גמילה הולם עבור הנאשם וכן יתאם עבורו  בדיקות רפואיות מתאימות. שירות המבחן ימציא לבית המשפט תסקיר עדכני בעניינו של הנאשם עד ליום 1.2.06. מבלי שקיימת חובת התייצבות של הצדדים. התיק יובא בפני במועד הנ"ל.

ניתנה היום ג' בטבת, תשס"ו (3 בינואר 2006) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008252/05פ  055 בת-שבע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ