אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פ 2221/05

החלטה בתיק פ 2221/05

תאריך פרסום : 08/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2221-05
29/06/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד ורד אברהם
הנתבע:
דוידוב אדוארד
עו"ד דוד כץ - ס.צ
החלטה

א.         רקע.

הנאשם הורשע על פי הודייתו, בסחר בסם מסוכן, בהחזקת סם לצריכה עצמית, ובהספקת סם, (בניגוד לסעיפים 13 + 19 א', וכן 7 (א) ו(ג) לפקודת הסמים המסוכנים [נ"ח] תשל"ג - 1973) המפורטות בשני כתבי אישום ובטיוטת כתב אישום נוספת, הנוגעים לשלושה ארועים שונים,  אשר צורפו כולם לבקשתו. בהתאם לכתבי האישום, מכר הנאשם ביום 12.12.04 סם מסוג הרואין מחולק לשתי אריזות לסוכן משטרתי סמוי, בתמורה לסך 100 ש"ח. בארוע מיום 14.3.05 החזיק בסם מסוג הרואין ואף סיפק לאחר סם  מסוג הרואין תמורת 40 ש"ח, ובארוע נוסף, מיום 12.9.04 החזיק ברשותו ולשימושו סם מסוג הרואין. 

הודייתו של הנאשם באה על רקע הסדר טיעון, במהלך דיון בשאלת שינוי תנאי מעצרו ובקשתו לשחרור לחלופת מעצר, במסגרת הליך גמילה. במסגרת זו, ביקש הנאשם לעבור לתיק העיקרי, לצרף את שני תיקיו האחרים ולעתור ליציאה להליך גמילה. עוד ביקשו הצדדים במשותף, כי תסקירי שירות המבחן שניתנו במסגרת הליך המעצר, יחשבו כאילו ניתנו בהליך העיקרי, בלא להפנות את הנאשם שוב לשירות המבחן.

ב.         טיעוני הצדדים.

ב"כ המאשימה, עוה"ד ערן נהון, התנגד לשליחתו של הנאשם להליך גמילה. בעניין זה

הזכיר כי לנאשם הרשעות קודמות הכוללות עבירות שוד, תקיפת שוטרים, מעשה מגונה בכח והחזקת נשק ואף תלוי ועומד כנגדו מאסר מותנה בן חודשיים בר הפעלה. לדבריו, המדובר בסוחר סמים לכל דבר ועניין, המבצע עבירות בפרקי זמן קצרים. אכן, פנה הנאשם לאשפוזית קודם מעצרו ואולם מסתבר כי לאחר מכן, המשיך וביצע עבירה נוספת של הספקת סם. לאור האמור ביקש ב"כ המאשימה להחמיר בעונשו של הנאשם, ולהטיל עליו מאסר בפועל ארוך ומרתיע, מאסר מותנה ופסילת רשיון נהיגה, אשר ישקפו הן את סלידת בית המשפט מעבירות הסמים והן יביא בחשבון את המשאבים שהושקעו בפעילותה היזומה של המשטרה במבצע נשוא הנדון.

ב"כ הנאשם, עוה"ד דוד כץ ביקש לאמץ את המלצת התסקיר ולשלוח את הנאשם להליך גמילה. לדבריו, מדובר בנאשם אשר מבקש ללכת להליך גמילה שכן לא יכול להתגבר על קשייו בעצמו. הוא הדגיש את העובדה כי הנאשם פנה מיוזמתו לאישפוזית, טרם מעצרו והחל לבצע את הבדיקות הנדרשות ואף שילם את הסכום הנדרש. כידוע, אחד החריגים לשליחתו של אדם לגמילה בתוך הליך מעצר הינה העובדה כי המעצר קוטע הליך בו החל. בעניננו, אכן החל הנאשם את ההליך קודם מעצרו והעובדה כי ביצע עבירת סם, נבעה מתוך המצב בו הוא נמצא, מצב המצביע על האינטרס הציבורי בשליחתו לגמילה ונסיון הוצאתו מהמעגל בו הוא נמצא.

לעניין נסיבותיו האישיות, הזכיר בא כוחו את העובדה, כי הנאשם אב לילדים משתי נשים אשר מתייצבות בכל ישיבת בית משפט ותומכות בנאשם. זהו נאשם צעיר יחסית, שיש לו תמיכה ועורף בהליך הגמילה ויש לו לאן לחזור. אין לנאשם עבר בעבירת סחר, ויש ליתן לו הזדמנות , במיוחד לאור תסקיר שירות המבחן להתחיל ולעבור את ההליך הטיפולי. המדובר במסגרת סגורה של כשנה וחצי, ללא יציאה לחופשות, והכל לאחר שהנאשם ישב כבר במעצר ממש כ - 3 חדשים.

ג.       הגורם הטיפולי

במסגרת ההליכים הנוגעים לנאשם שבפני התקבלו מספר תסקירי שרות המבחן. כפי שתואר על ידי בהליכים קודמים,  עולה מתסקיר שהונח על שולחני טרם הדיון הקודם, כי השירות ספקן באשר ליכולתו של המשיב להתארגן ולהתמיד בטיפול גמילה לאורך זמן. לאור האמור מעריך השירות כי קיימת רמת סיכון גבוהה להשנות התנהגות עבריינית התמכרותית ופורצת גבולות. לפיכך סבור השירות כי המשיב זקוק למסגרת טיפולית, סמכותית המציבה גבולות נוקשים וברורים, שיהיה אולי בכוחה כדי להתמודד ולנטרל את הסיכון המתואר. התסקיר מתאר את מצבו העדכני של המשיב, לפיו ביצע הוא את כל הבדיקות הנדרשות לפי הוראות מסגרות הטיפול. בתסקיר משלים שהונח על שולחני בבוקר הדיון, מדווח שירות המבחן כי הנאשם נמצא מתאים להליך טיפולי ומפרט את תכנית הטיפול ושלביה. על רקע מאפייני אישיות והתנהגות בעייתיים, ממליץ השירות לאפשר את הנסיון הטיפולי תוך התנייתו בכך, שכל הפרה של תנאי השחרור תוביל למעצרו המיידי.

ד.   דיון

לא אחת ציינתי כי על פי השקפת עולמי, אני רואה בגמילתו של נרקומן מסמים, אינטרס ציבורי בעל ערך רב. כמובן שכל מקרה נבחן לנסיבותיו ואין בכך הבעת עמדה מחייבת לכל ענין באשר הוא, ואולם, נאשם כגון זה שבענייננו, שפנה להליך גמילה עוד טרם מעצרו, ואף ביצע חלק מהבדיקות הנדרשות לרבות ביצוע תשלום, לו תצלח גמילתו, הרי שלא זו בלבד שניצלה נשמתו הוא, אלא אף ירווח מכך לחברה כולה, אשר תצא נשכרת מאי חזרתו למעגל הפשיעה.

אין צורך לחזור ולהדגיש את החומרה היתרה הטמונה בעבירות סמים, ואת הצורך במדיניות ענישה מחמירה, אשר מטרתה להלחם בנגע זה ולהקטין את ממדיו. בנסיבות אלה, נפסק לא אחת כי יש לתת עדיפות לשיקולים של הגנה על האינטרס הציבורי ומשקל מועט יותר לנסיבותיו האישיות של הנאשם העומד בפני בית המשפט לדין. יחד עם זאת בין יתר המרכיבים הנמנים בהגנה על האינטרס הציבורי, מצויה גם גמילתו של נאשם מסם ואפשרות שילובו, אם אכן יצליח בכך, כאזרח נורמטיבי, ביחוד כשנראה, כי אכן עבירותיו קשורות ונובעות מהיותו נרקומן המכור לסם. 

ער אני לספקות ולמורכבות הבעיות העולות מתסקיר שירות המבחן, הן למאפייני אישיותו הבעייתיים והן ביחס ליכולתו ומסוגלותו של הנאשם להצליח בהליך הגמילה. ער אני גם לאפשרות העקרונית לביצוע הליך גמילה בתוך כתלי בית הסוהר. עם זאת, נטענת לא אחת הטענה, לפיה אין לאפשר שחרורו של נאשם להליך גמילה בשלב המעצר ומקומו של זה - בעת הדיון בתיק העיקרי. עתה משעברו הצדדים לתיק העיקרי ומשהוברר כי הנאשם נקט מצידו אמצעים לכניסתו להליך גמילה עוד טרם מעצרו כאמור, ומשנמצא הוא כשיר להקלט בקהילה טיפולית והשירות אף ממליץ לעשות כן, אינני מוצא סיבה ראויה שלא לקבל את המלצת השירות ולאפשר את הנסיון הטיפולי, תוך דחיית מתן גזר הדין למועד מאוחר יותר. איני מוצא טעם מדוע יש להחפז במתן גזר הדין, שכן אם יצליח הנאשם בהליך הגמילה, הרי שמעבר למימוש האינטרס הציבורי המובהק, יש לכך השלכה לענין העונש, ובמידה ולא יצליח, הרי שבכל מקרה, עניינו טרם הסתיים, חרב הענישה עדיין מונפת מעל ראשו, וענייננו יוחזר ממילא בפני, תוך שהדבר ילקח בחשבון ובמצפון שקט,  במסגרת שיקולי הענישה.

בנסיבות אלו החלטתי לקבל את המלצת שירות המבחן ולהורות על שחרורו של הנאשם ממעצרו, על מנת לאפשר לו הזדמנות להשתלב בהליך גמילה במסגרת המומלצת, תוך דחיית הדיון כמבוקש על ידי שירות המבחן, לצורך מעקב אחר התקדמותו בתהליך.

הנאשם יועבר מחר, 30.6.05, מדלת לדלת בליווי משטרתי לאישפוזית באר שבע, שם ישהה בתנאי מעצר בית מלא ומוחלט. בהתאם להתפתחות הטיפול, ועם קבלת האפשרות לכניסה לקהילה טיפולית סגורה, יודיע על כך שירות המבחן, מבעוד מועד, ובהתאם לכך, אתן החלטה משלימה.

תנאי מוקדם להעברתו לאשפוזית הינו הפקדת סכום מזומן בקופת בית המשפט בסך 5,000 ש"ח וכן חתימת ערבות צד ג' מטעם שני ערבים על סך 5,000 ש"ח כל אחד, להבטחת תנאי שחרורו לאשפוזית.

מודגש ומובהר בזאת באופן חד משמעי, שאין לשחרר את הנאשם מהאשפוזית שלא לקהילה טיפולית סגורה, דלת לדלת, ובמידה והסתיים הטיפול באשפוזית וטרם נמצאה מסגרת קהילה טיפולית סגורה ו/או לא יעמוד הנאשם בתנאי האשפוזית ויוצא ממנה, ו/או לא ימצא הנאשם מתאים למסגרת קהילה טיפולית סגורה, יוחזר מיידית למעצר, ויקבע דיון מחודש בענינו.

בשלב זה קובע דיון נוסף בפני ליום 8.8.05 בשעה 09:00. הדיון יתקיים באולם המעצרים.

המזכירות תעביר עותק ההחלטה לשירות המבחן אשר ידאג לעדכן א האישפוזית בתנאי השחרור המפורטים לעיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ