אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פש"ר 5136-09

החלטה בתיק פש"ר 5136-09

תאריך פרסום : 26/03/2014 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי באר שבע
5136-09
17/06/2013
בפני השופט:
יעקב פרסקי

- נגד -
התובע:
1. דוד אוביץ
2. עמי אסידו
3. רותם אוביץ
4. ברוך אסידו

הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי
עו"ד ל יאור גפן
החלטה

רקע ועמדות הצדדים

1.         הנאמן הגיש דו"ח במסגרתו ביקש סעד אופרטיבי אחד, שהינו החלפת המנהל המיוחד. יחד עם זאת, החלק המהותי בדו"ח התייחס לחשש ולפיו הפעלתו של ההסדר גרעונית וישנו חשש לביצוע הסדר הנושים באופן שאושר בידי הנושים.

2.         מדווח הנאמן כי במסגרת העונה שהחלה ביום 1.6.13, במסגרת הסמכויות שניתנו לו בידי הנושים, פעל להתקשרות עם הצד השלישי, שהינו הנושה הגדול ביותר של משק ד.ע.ר, בהסכם לשנה שכבר נכנס לתוקף, במסגרתו צפויה ברכה לכל הצדדים, כפי שפירט הנאמן, כאשר האלטרנטיבה הינה סגירת הפעילות של המשק באחת, תוך הורדה לטמיון של כספים שהושקעו בשנת הפעילות הבאה. הנאמן פירט כי הדברים הינם בהסכמת ועדת הביקורת של הסדר הנושים.

3.         הנושות ביקשו להורות על כינוס אסיפת נושים דחופה נוכח הפרת הסדר הנושים, דרישה למסירת דו"ח כספי מאומת, ומתן הוראות שלא ליצור כל התקשרות מהותית, עד לקבלת תוצאת אסיפת הנושים ודוחות חשבונאיים. טוענות הנושות כי הסדר הנושים קרס, ושלניהול המיוחד יש גרעון של מיליונים, והכול במקום לחלק דיבידנד לנושים, וכי נוצרו חובות לנושים בעלי דין מיוחד בשל ההפעלה בידי הנאמן. חולקות הנושות על כי פעילות הנאמן הינה בהסכמת ועדת הביקורת, וטוענות כי החבר היחיד שהסכים לכך, היה נציג הצד השלישי, בעל ענין אישי. לסיכום טענו הנושות כי לכל הפחות יש לאפשר כינוס אסיפת נושים על מנת לדון בשאלת המשך ביצוע ההסדר.

4.         הכונ"ר בתגובתו סבר כי הסדר הנושים כשל, שעולה חשש כבד לתוחלת ההסדר, ושההפעלה השוטפת לא הועילה אלא גרמה לנזק. לפיכך המליץ הכונ"ר על כינוס אסיפת נושים, במסגרתה יהיה דיווח מלא אודות הדברים שנעשו ותוחלת ביצוע ההסדר. לסיום מציין נציג הכונ"ר וכלשונו: "דומה כי על הנאמן היה לכלכל את צעדיו מראש ולא להעמיד את הצדדים בפני סד זמנים קצר".

5.         הצד השלישי תמך בעמדת הנאמן, תוך טענה ולפיה הסתמך ונערך ליישום ההסכם עם הנאמן, ותוך הפנייה לכך שישנה שרשרת התחייבויות כתוצאה מההתקשרות. לפיכך, כל סיכול של העונה שהחלה ביום 1.6.13 תביא להפסדים גדולים כתוצאה מההסתמכות על ההסכם עם הנאמן, תוך שההסכם העמיד הצד השלישי בסיכון גבוה ועצום, ולפיכך על בית המשפט למנוע כל סעד שמשמעותו עיכובים בפעולות הנדרשות באופן מיידי, לדוגמא מול יצרני שתילי הפלפלים.

6.         הנאמן השיב לטענות הנושות בכך שטענתם מתמקדת בהעדר חלוקת דיבידנד, (למעט אחרי העונה הראשונה), אולם אין עסקינן בהפרת ההסכם. הנאמן אף הוא חושש להסדר אולם סבור כי החלופה, פש"ר של החייבים, אינה טובה יותר. הנאמן טוען כי הסדר הנושים הקנה לו סמכויות במסגרתם התקשר עם הצד השלישי, הסכם שאינו טעון אישור כלשהו, ושמדובר בהסכם המסיר מהנאמן את הסיכון להפסד אולם אינו נוטל את סיכויי הרווח, תוך פירוט הדברים. הנאמן מפנה למשמעות הקטסטרופלית כשיטתו לעצירת ההסכם עם הצד השלישי, בין היתר בכך שבימים הקרובים יהיה צורך לרכוש שתילים, בהתקשרות בהיקף 4.5 מליון ש"ח (לפני מע"מ). הנאמן דוחה טענות להפעלה גרעונית ללא אישור, ללא דיווח ודוחה טענות לשינוי תנאי הסדר הנושים. הנאמן מצפה להגנת בית המשפט ולשיטתו על בית המשפט לומר דברו.

7.         בתשובה לעמדת הכונ"ר, סבור הנאמן כי נציגו שוגה בקביעותיו כביכול הסדר הנושים כשל, כי אינו משתף פעולה עם הנושים, כי היה צריך לבקש ולקבל אישור מאן דהוא, בפעולה כלשהי שנעשתה, כמו לגבי ההתקשרות עם הצד השלישי. מוסיף הנאמן שנציג הכונ"ר שוגה כי המדובר בשוקת שבורה. הנאמן מסכים שראוי במסגרת אסיפת נושים אם תכונס להציג את תוצאות הניהול לרבות דו"ח כספי, אולם המועד לכינוס אסיפת הנושים יוכל להיות רק לאחר תום יולי 2013, המועד המוקדם ביותר למתן דוחות כספיים

דיון

8.         עסקינן בתיק בו אישר בית המשפט הצעת הסדר נושים שהוגשה בהתאם לסע' 19א לפקודה. מדווח הנאמן כי פועל הוא בהתאם להסדר הנושים, תוך קבלת ברכת ועדת הביקורת. טוען הנאמן כי התקשרותו עם הצד השלישי בוצעה בהתאם לסמכויותיו ולמעשה מדובר במעשה עשוי, שכן בימים הקרובים יתקשר הוא לרכישת שתילים בהיקף 4.5 מליון ש"ח, וכי הצד השלישי הסתמך על ההסכם שנקשר עימו. כטענת הנאמן, אם יש מקום להחליט על כי אין להמשיך את ההסדר, הנזק לעצור את "הגלגל" לאחר תחילת העונה הינו אדיר, לעומת היערכות להפסקת הפעילות בתום העונה.

9.         הכונ"ר בסיפא לדבריו הביע את מחאתו בפניית הנאמן ברגע האחרון ללא שכלכל צעדיו מראש, תוך העמדת כל הצדדים בפני סד זמנים קצר. יש ממש בדברים. לא ניתן מחד לטעון כי אין מבוקש כל אישור מבית המשפט, ומאידך לבקש את הגנת בית המשפט ואישור לפעולות, אשר מדווחות לבית המשפט כי הינם מעשה עשוי. בכול אופן וכפי שיפורט, משקל מהותי יש ליתן לנושים, ולצורך כך יש לכנסם ולשמוע את עמדתם. 

10.        כל הצדדים הסכימו כי יש מקום להביא את הנתונים והדברים לידיעת נושי החברה, בעיקר המהותיים שבהם בדרך של כינוס אסיפות נושים, לקראתם יוכנו דוחות כספיים אשר במסגרתם ניתן יהיה להביא לידיעת הנושים את תוצאות הניהול. הנאמן סבור כי דוחות ונתונים יוכלו להיות בידיו בסוף חודש יולי הקרוב, כלומר בעוד כ - 6 שבועות.

11.        לאור האמור, אני מורה לנאמן לכנס אסיפת נושים במחצית הראשונה של חודש אוגוסט הקרוב, בדרך שתתואם עם הכונ"ר. ההודעה לנושים בצירוף דיווח בכתב תומצא להם בתוך 21 יום. כיוון שהנאמן סבור כי הדוחות הכספיים לא יושלמו אלא בתום חודש יולי, יפנה הנאמן את תשומת לב הנושים ויעדכנם כי הדוחות הכספיים יועמדו לרשותם בנפרד ולקראת כינוס אסיפת הנושים , במסגרתם תעמוד מלבד הסקירה אודות מצב משק ד.א.ר וההסדר, וכן נושאים כפי שימצאו הנאמן לנכון, או ועדת הביקורת, כנושא מהותי, שאלת המשך ביצוע הסדר הנושים, או ביטולו.

12.        לפני סיום ובאשר לסעד היחיד שביקש הנאמן, ניתן בזאת אישור להחלפת המנהל המיוחד כמבוקש ברו"ח גבי חביביאן, ומטעמי המנהל המיוחד ובתנאים המוסכמים עם רו"ח חביביאן.

13.        ככול שיהיה צורך בקיום דיון, משוריין בזאת מועד ליום 9.9.13 בשעה 12:00.

ניתנה היום, ט' תמוז תשע"ג, 17 יוני 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ