אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 8064-02-13

החלטה בתיק פר"ק 8064-02-13

תאריך פרסום : 11/09/2013 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
8064-02-13
15/08/2013
בפני השופט:
יהושע גייפמן שופט תורן

- נגד -
התובע:
אורן השקעות[ א.א.א.] בע"מ
עו"ד הגר גורי
עו"ד ניר סברוב
הנתבע:
1. מגנזי השקעות בע"מ
2. שיף הזנפרץ נאמנים (2004) בע"מ
3. נאמן מחזיקי אג"ח סדרה
4. משמרת חברה לנאמנות בע"מ
5. נאמן מחזיקי אג"ח סדרה ג'
6. בנק הפועלים בע"מ
7. רשות ניירות ערך
8. כונס הנכסים הרשמי
9. ט.ר. הנדסה אזרחית בע"מ
10. יוריק טבקול ז'אנה

עו"ד לירון ליברמן
עו"ד רנן גרשט
עו"ד טלי שלו
עו"ד רם שחורי
עו"ד אלונה בומגרטן
עו"ד כלנית הרמלין וגר
החלטה

1.         בקשה לאישור הסדר נושים לפי סעיף 350 לחוק החברות. ב-11.4.13 מינה ביהמ"ש מומחה לבדיקת הסדר החוב . רו"ח סולטן, שמונה כמומחה מטעם ביהמ"ש, בחן את המתווה להסדר ואת החלופה האפשרית של פירוק החברה, וקבע שהסדר החוב המוצע הינו החלופה הטובה ביותר מבחינת מחזיקי האג"ח בנסיבות הקיימות.

2.         עוד קבע  המומחה שמונה ע"י ביהמ"ש כדלקמן :

א.        חב' אורן השקעות הינה חב' ציבורית שעיקר פעילותה ביצוע פרויקטים בתחום הנדל"ן. לחברה גרעון בהון החוזר של כ- 22.4 מיליון ש"ח וגרעון בהון העצמי של  כ-19.6 מיליון ש"ח , וזאת ביחס להיקף נכסים של  כ- 16.3 מיליון ש"ח; ההפסד בשנת 2012 הסתכם ב-4.9 מיליון ש"ח, ולדעת רוה"ח של החברה קיימים ספקות בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי. ב- 1.2.13 נמחקו מניות החברה ממסחר בבורסה.

ב.         עיקרו של הסדר החוב- כנגד הקצאת מניות המהוות 100% מהון המניות המונפק של החברה יעביר המשקיע לחברה שני נכסים משמעותיים בהיקף שווי כולל של כ-32.5 מיליון. היקף החוב לאג"ח ב' הינו כ- 22.7 מיליון ש"ח במעמד נושה רגיל . במסגרת ההסדר החוב לאג"ח ב' ייפרע אך ורק מהתמורה שתתקבל ממכירת הנכס העיקרי של החברה - מקרקעין באור עקיבא, לאחר שקודם לכן יפרע מלוא החוב לבנק הפועלים, הנושה בעל השעבוד הספציפי, העומד ע"ס       כ-4.7 מיליון ש"ח . היקף החוב לאג"ח ג' הוא כ- 7.2 מיליון ש"ח במעמד של נושה מובטח חלקית. במסגרת ההסדר מתחייבת החברה לפרוע את יתרת החוב כלפי המחזיקים מסדרה ג' בשני תשלומים שווים, האחד ב-30.6.14 והשני ב- 31.12.14 .

ג.         העסקה עם המשקיע מיטיבה את מצב החברה ואת יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה בשל הזרמת הון בדרך של העברת נכסים בשווי של כ- 32.5 מיליון ש"ח לחברה.

ד.         במקרה של פירוק לא יישארו לבעלי האג"ח נכסים משמעותיים להיפרע מהם מעבר לנכסים המשועבדים להם . שעבוד  קיים לאג"ח ג' בלבד וגם הוא באופן חלקי. בחלופת ההסדר מחזיקי אג"ח ב' צפויים למחוק חוב של כ- 12 מיליון ש"ח ומחזיקי אג"ח ג' צפויים לקבל את מלוא חובם . ההטבה המוערכת לאג"ח ב' מיישום ההסדר הינה כ- 3.1 מיליון ש"ח וההטבה לאג"ח ג' הינה כ- 2.5 מיליון ש"ח .

ה.        ההסדר כולל פטור מלא מתביעות של מחזיקי האג"ח ובעלי השליטה. בשנים 2009-2012 החברה לא ביצעה חלוקה אסורה ועסקאות עם בעלי שליטה, המעלות חשש לפגיעה בנכסי החברה; לא בוצעו משיכות דיבידנד; לא נמשכו ע"י בעלת השליטה דמי ניהול; לבעלת השליטה בחברה שולמה משכורת בגובה השכר הממוצע במשק בלבד. מבדיקת מחזיקי אג"ח ב' עולה כי ככל הנראה לא תהיה אפשרות להיפרע מבעלת השליטה עקב מצבה הכלכלי, אם תוגש נגדה תביעה.  הפטור מתביעות במסגרת ההסדר המוצע הינו סביר.

ו.          בחלופת פירוק - בנק הפועלים, בעל השעבוד הספציפי, יפעל לממש את הנכס העיקרי באור עקיבא בדרך של מימוש מהיר, אשר עשוי לגרוע מהתמורה הצפויה ממכירת הנכס בהליך מימוש רגיל.

3.         ב-23.4.13 אישר ביהמ"ש לכנס אסיפות אישור ההסדר. ב-26.6.13 התקיימה אסיפה של מחזיקי אג"ח סדרה ב' . השתתפו בהצבעה 84.89% מכלל מחזיקי אגרות החוב. הצביעו בעד אישור ההסדר 98.91% מהמשתתפים, וביניהם 4 גופים מוסדיים גדולים. ב- 26.6.13 התקיימה גם אסיפה של מחזיקי אג"ח סדרה ג' . השתתפו בהצבעה 86.24% מכלל מחזיקי אגרות החוב. ההחלטה על אישור ההסדר התקבלה פה אחד. ב-30.6.13  התקיימה אסיפה של בעלי המניות בחברה. בעלת השליטה בחברה, המייצגת כ- 55.6% מזכויות ההצבעה, היתה המשתתפת היחידה באסיפה שאישרה את ההסדר. הסדר הנושים אושר כדין בקבוצות הנשייה הרלוונטיות.

            ב- 1.8.13 פרסמה החברה הודעה בדבר הגשת בקשה לאישור הסדר, ולאחר שחלף המועד להגשת התנגדויות -  לא הוגשו התנגדויות למעט התנגדות המשיבים 7-8. הוגשה תשובה של החברה להתנגדות המשיבים 7-8, ונקבע דיון במעמד הצדדים בעניין ההתנגדות .

4.         הנאמנים למחזיקי אג"ח סדרה ב' ו- ג' הצטרפו לבקשת החברה לאשר את ההסדר, וגם בנק הפועלים, בעל השעבוד הספציפי,  נתן הסכמתו למתווה ההסדר. הרשות לניירות ערך הודיעה שאין בכוונתה להתערב בהליך, וב"כ הכונס הרשמי טענה שיש לדחות את ההתנגדות של המשיבים  7-8, ולאשר את ההסדר.

בהתנגדות של המשיבים 7-8 נטען: המתנגדים מחזיקים כ- 2% מהון המניות של החברה, הנהנים העיקריים מההסדר המוצע הם בעלי השליטה בחברה, באשר הם מקבלים פטור מתביעות והתחייבות לפוליסת אחראיות מקצועית, ובחלופה של פירוק החברה ימונה מפרק שיוכל לבדוק את תפקודם ולהגיש נגדם תביעות אם ימצא שנפלו פגמים בתפקודם [ראו סעיף 9 לכתב ההתנגדות]. 

כתב ההתנגדות הוגש ב- 31.7.13  ע"י המשיבים בעצמם. בתחילת הדיון שהתקיים הציע ביהמ"ש למתנגדים לשקול את דחיית הדיון, באשר הופיעו ללא ייצוג, אולם נענה שהם החליטו לקיים את הדיון היום ללא ייצוג [ ראו עמ' 1 לפרוטוקול שורה 15 עד עמ' 2 שורה 3]. במהלך הדיון התרשם ביהמ"ש שהטוען בשם המתנגדים 7-8 , שהציג עצמו בעמ' 9 שורה 15 כבעל חברת בנייה למעלה מ- 25 שנה , מתמצא בתחום החברות והציג את טיעוניו בצורה סדורה.          

5.         לאחר שבחנתי את ההסדר, דו"ח המומחה שמונה ע"י ביהמ"ש, ושמעתי בפירוט את טיעוני הצדדים במשך כשעתיים [עמ' 1-16 לפרוטוקול] - החלטתי לאשר את הסדר הנושים המוצע. הטעמים לכך הם כדלקמן :

א.        האינטרסים של בעלי המניות נסוגים ונדחים מפני האינטרסים של הנושים. הדחיית בעלי המניות הינה תוצאה בלתי נמנעת בדיני חדלות פרעון ואינה תלויה באשם של בעלי המניות. בעלי המניות לא זכאים לקבל כספים עד אשר לא ישלמו את החוב לנושים . גם עפ"י חלופה של פירוק וגם עפ"י החלופה של ההסדר - הנושים לא מקבלים את מלוא חובם, ולא קמה זכאות לבעלי המניות, ובגדרם המשיבים 7-8 המחזיקים בכ-2% מהמניות, לקבל כספים [ ראו דו"ח המומחה שמינה ביהמ"ש].

ב.         ההחלטות על אישור הסדר הנושים התקבלו באסיפות מחזיקי אג"ח ב' ו- ג', ברוב העולה על 75% מהנשייה של הנושים [ לעניין הרוב הנדרש - ראו סעיף 350(ט) לחוק החברות ]. בעלי אגרות החוב, לאחר ששקלו את ההיבטים הכלכליים ונעזרו ברואי חשבון ועורכי דין , מבקשים לאשר את ההסדר, ועל פי חוק החברות יש לתת משקל מכריע לעמדתם, במיוחד כאשר הנושים הם הנפגעים העיקריים מאישור הסדר הנושים, והושג הרוב הדרוש באסיפת הנושים. עפ"י דו"ח המומחה הצעת ההסדר מיטיבה עמם. הנושים גם הגיעו למסקנה שאם ינקטו הליכים כנגד בעלי השליטה בחברה - לא ניתן יהיה לגבות מהם כספים. 

ג.         המומחה שמינה ביהמ"ש קבע שההסדר עדיף על חלופה של פירוק ובעמ' 20 לחוות דעתו הדגיש שההטבה המוערכת לאג"ח ב' הינה      כ- 3.1 מיליון ש"ח וההטבה לאג"ח ג' הינה כ- 2.5 מיליון ש"ח .

ד.         ב"כ הכונס הרשמי הוסיפה וטענה שכשנתיים מנסים הצדדים להגיע להסדר, הצעת ההסדר הושגה לאחר מאמץ מרובה, היא מקובלת על הנושים ומטיבה עמם, ויש לדחות את התנגדות להסדר של 2% מבעלי המניות.

ה.        בנק הפועלים, בעל השעבוד הספציפי, הסכים להמתין עם בקשת כינוס נכסים כדי לאפשר לחברה לאשר את הסדר הנושים. הבנק הודיע שיש רוכש לנכס העיקרי של החברה באור עקיבא, שמוכן לשלם את מלוא החוב לבנק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ