אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 25351-01-12

החלטה בתיק פר"ק 25351-01-12

תאריך פרסום : 14/10/2012 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי מרכז
25351-01-12
26/02/2012
בפני השופט:
בנימין ארנון

- נגד -
התובע:
התחנה המרכזית החדשה בתל - אביב בע"מ
הנתבע:
כונס נכסים רשמי תל אביב
החלטה

לאחר שעיינתי בבקשה, אשר הוגשה על ידי הנאמנים רואי החשבון חיים קמיל ועליזה שרון בתוקף תפקידם כנאמנים בהקפאת הליכים של המבקשות, להרחבת צו הקפאת ההליכים  אשר ניתן ביום 18.1.12 לגבי חברת התחנה המרכזית החדשה בתל אביב בע"מ (ח.פ. 520036534) והחברה לניהול התחנה המרכזית החדשה בתל אביב 1988 בע"מ (ח.פ. 511332462) (להלן: "המבקשות")  ולהחלתו גם על חברת ת.מ.ח.ת. (1988) בע"מ (ח.פ. 511313769) (להלן: "תמחת 88"), הגעתי לכלל החלטה כמפורט להלן:

1.         עיון בבקשת המבקשות להרחבת צו הקפאת ההליכים הנ"ל ובנספחים אשר צורפו לבקשתן זו מעלה כי חברת תמחת 88 הינה חברת בת של חברת התחנה המרכזית החדשה בתל אביב בע"מ (בהקפאת הליכים) (להלן: "חברת האם"). מנספח 1 של הבקשה עולה כי חברת האם מחזיקה ב-999 מניות מכלל 1000 המניות הרגילות בנות 1 ש"ח כל אחת אשר הוקצו בתמחת 88, וכי בעל המניות הנותר המחזיק במניה אחת של תמחת 88 הינו עו"ד דרור שמחיוף אשר שימש בעבר כיועצה המשפטי הקבוע של חברת האם.

            חברת תמחת 88 הוקמה בעקבות החלטת ביהמ"ש המחוזי בתל אביב בתיק הפירוק של חברת כיכר לוינסקי בע"מ (בפירוק) אשר ניתנה ביום 21.7.88 על ידי כב' השופט, כתוארו דאז, א. וינוגרד (ראו נספח 4 של הבקשה).

            מטרת ההקמה של חברת תמחת 88, כמו גם מטרת הקמתה של חברת תמחת (אחזקות בע"מ), הייתה לשמש כחברות נאמנות בהתאם למוגדר בהסכם מיום 18.8.88 אשר נחתם בין שתי החברות האלה (להלן: "חברות הנאמנות") לבין חברת האם (ראו נספח 2 של הבקשה).

            תפקיד חברות הנאמנות היה ליצור שכבת בעלות נוספת בין חברת האם לבין רוכשי יחידות בפרויקט התחנה המרכזית על מנת לסייע בפתרון בעיות סבוכות הקשורות בזכויות הרוכשים ובקשיים הכרוכים ברישום הבעלויות במקרקעי התחנה המרכזית, לרבות של רוכשי היחידות בה.

            בהתאם למוסכם בין חברת האם לבין החברות הנאמנות, היו החברות הנאמנות  אמורות להרשם כחוכרות של מקרקעי התחנה המרכזית החדשה לתקופה של 999 שנים בעת שמקרקעין אלה ירשמו על שם חברת האם. על החכירות של החברות הנאמנות אמורות להרשם הערות אזהרה לטובת הרוכשים השונים.

            עוד הוסכם כי על שם תמחת 88 אמורים להרשם השטחים אשר לא נמכרו על ידי חברת כיכר לוינסקי בע"מ (בפירוק) לרוכשי חנויות, כך ששטחים אלה נותרו בבעלות חברת האם, ואילו על שם חברת תמחת אחזקות אמורים להרשם השטחים אשר חברת כיכר לוינסקי הנ"ל מכרה לרוכשי חנויות.

            עד עתה טרם נרשמו מקרקעי התחנה המרכזית על שם חברת האם, וממילא שלא נרשמו החכירות לטובת חברות הנאמנות. לטובת תמחת 88 נרשמה הערת אזהרה בנסחי רישום המקרקעין (ראו נספחים 5 ו-6 של הבקשה).

2.         הצורך בהקפאת הליכים כנגד תמחת 88 נובע מכך שהיא מחזיקה בנכס המרכזי של חברת האם, דהיינו - מקרקעי התחנה המרכזית החדשה, וזאת - בנאמנות לטובת חברת האם..

3.         לזכותו של מר איתמר מרקור ניתן פסק דין כנגד חברת האם וחברת תמחת 88 גם יחד. על פי פסק דין זה נתבעות חברות אלה להשיב למר מרקור, בתמורה לביטול הסכמי רכישת החנויות על ידו, סך של כ-10 מיליון ש"ח.

            בעוד שחברת האם מצויה תחת הגנת צו הקפאת ההליכים שניתן על ידי בימ"ש זה ביום 18.1.12 חשופה כיום תמחת 88 לנקיטת צעדים ולעיקולים מצד מרקור, ויתכן שגם מצד נושים נוספים. מנספח 7 של בקשה זו עולה כי אל תמחת 88 נשלחה ביום 22.1.12 התראה בטרם הגשת בקשה לפירוקה בגין אי פירעון חובה למר מרקור. ברי איפוא, כי הואיל ותמחת 88 מחזיקה בנאמנות בנכס של חברת האם, אין מקום להעדיף נושה זה או אחר מבין נושיה של חברת האם במידה שאכן יתאפשר למי מבין נושי חברת האם לפעול כנגד תמחת 88 או לשם מימוש נכסיה שכן אין הבדל בין עיקול נכסי תמחת 88 לבין עיקול נכסי חברת האם.

            פעולה מעין זו סותרת את עיקרון השוויון בין הנושים, מייתרת בפועל את כל הליך הקפאת ההליכים, ואף תכביד על האפשרות להשיג הסדר נושים שיאפשר לצד שלישי לרכוש את נכסי חברת האם כשהם נקיים מכל עיקול של צד ג'.

4.         יודגש כי עובדת היותן של חברות הנאמנות בגדר נאמנות של חברת האם הוכרה אף על ידי רשויות המס (ראו נספח 8 של הבקשה - מכתב נציבות מס הכנסה ומס רכוש מיום 18.7.88).

5.         עולה איפוא כי תמחת 88 הינה נאמן לטובת חברת האם במקרקעי התחנה המרכזית החדשה ואין לה זכויות עצמאיות במקרקעין אלה. הטלת עיקול על נכסיה מהווה הטלת עיקול על נכסי חברת האם הנמצאת בהקפאת הליכים. בהקשר זה ראוי להדגיש כי על פי צו ביהמ"ש מיום 18.1.12 אין לפתוח, או להמשיך לפעול, כנגד חברת האם  בכל הליך משפטי,  וכל העיקולים שהוטלו על נכסיה של חברת האם  כבר הוכרזו כמבוטלים.

6.         לנוכח כל הנימוקים המפורטים לעיל הנני נעתר לבקשת הנאמנים להרחבת צו הקפאת ההליכים שניתן לגבי המבקשות ביום 18.1.12 כך שיחול גם על תמחת 88 עד לתום תקופת הקפאת ההליכים של המבקשות.

            נאמני חברת האם, רואי חשבון חיים קמיל ועליזה שרון, ישמשו גם כנאמנים בהקפאת הליכים של תמחת 88, וסמכויותיהם כנאמנים עבור תמחת 88 תהיינה זהות לאלה שניתנו להם לגבי המבקשות בהתאם לצו ביהמ"ש מיום 18.1.12.

7.         רואי החשבון חיים קמיל ועליזה שרון ימציאו לביהמ"ש התחייבויות עצמיות לכיסוי כל נזק הקשור במינויים ובפעולותיהם כנאמנים בהקפאת הליכים של תמחת 88.

8.         כל יתר התנאים וההוראות המפורטים בהחלטת ביהמ"ש מיום 18.1.12 יחולו בשינויים המחויבים לפי העניין גם לגבי תמחת 88.

9.         ניתנת בזאת לנאמנים סמכות לפרסם הודעה בדבר הגשת תביעות מצד נושי חברת תמחת 88. הפרסום ייעשה תוך 7 ימים והתביעות תוגשנה תוך 15 ימים מיום הפרסום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ