אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פ"ה 8106-02-13

החלטה בתיק פ"ה 8106-02-13

תאריך פרסום : 21/08/2013 | גרסת הדפסה
פ"ה
בית דין אזורי לעבודה בחיפה
8106-02-13
18/02/2013
בפני השופט:
1. דלית גילה
2. נציג ציבור - מר אריה שימרון
3. נציג ציבור - מר רוני נין-נון


- נגד -
התובע:
דוד פרץ
עו"ד חגי בן-שושן
הנתבע:
חברת נמל חיפה בע"מ ח.פ. 513569749
עו"ד אוהד גלעדי ואח'
החלטה

פתיח

1.            לפנינו בקשה דחופה למתן צווים זמניים וארעיים, לביטול השעיה והחזרה לעבודה, בה תוקף מר דוד פרץ (להלן: המבקש), את ההחלטה שקיבלה מעסיקתו, חברת נמל חיפה בע"מ (להלן: חברת הנמל), ביום 17.1.13 - להשעותו מעבודתו במשיבה, עד לבירור משמעתי בעניינו, במסגרתו יבוררו הנסיבות והמשמעויות של העובדה - המוסכמת - שביום 6.12.12, בפשיטה שנערכה בנמל חיפה מטעם המכס, נמצא בחזקתו של המבקש - בזמן עבודתו בחברת הנמל ובחצריה - חומר החשור כסם מסוכן, לצריכה עצמית [נספח ה' לבקשה (להלן: החלטת ההשעיה)].

2.            הבקשה הוגשה ביום 5.2.13, שמיעתה במעמד שני הצדדים, נקבעה ליום 11.2.13, ולאחר הדיון, ביום 12.12.13, הוגשה תביעה עיקרית, הזהה כמעט מילה במילה לבקשה. הסעדים המבוקשים, מופיעים הן בבקשה והן בתביעה, באותה לשון (בשינויים המחוייבים), ואלה הם:

א.   צו הצהרתי הקובע, כי ההחלטה בשימוע שנערך למבקש, לפיו יושעה מעבודתו בחברת הנמל עד לגמר הליכי הבירור המשמעתי בעניינו - "בטלה ומבוטלת, וכך גם הליך השימוע כולו."

ב.    צו עשה, לפיו יוחזר התובע לאלתר לעבודתו ולתפקידו בחברת הנמל - "וזאת ללא קשר לקיומו של בירור משמעתי כזה או אחר, אם בכלל."

ג.    "צו הצהרתי לפיו בנסיבות המקרה לא מתקיימות העילות הנדרשות לשם השעייתו של המבקש/התובע עד לסיום הבירור המשמעתי."

3.            בתגובת חברת הנמל, מיום 10.2.13, הכבירו מילים על שהליך עיקרי לא הוגש עם הבקשה, ודי בכך כדי לדחותה. עניין זה תוקן, לכאורה, אולם - כעת, משרואים שהתביעה העיקרית היא, למעשה, חזרה על המבוקש בבקשה לסעדי ביניים, דומה, כי חל הכלל, שבכך יש כדי להצדיק אי מתן הסעדים המבוקשים, כסעדים זמניים, במיוחד כאשר אין מדובר בבקשה לצווי מניעה, למניעת שינוי מצב, אלא, להצהרה שתביא לשינוי המצב הקיים, קרי - החזרת המבקש לעבודתו בחברת הנמל, עוד טרם שיסתיים הבירור המשמעתי בעניינו, בגין חשד למעורבות "בעבירת סמים", כזו או אחרת, במקום העבודה ובמהלכה.

4.            לדידנו, לא רק בשל כך אין להיעתר לבקשה, כי אם, בעיקר בשל התנהלות המבקש, אשר לא שיתף פעולה עם חברת הנמל, לבירור עובדות רלבנטיות ומשמעותיות אודות מעשים שעשה במסגרת עבודתו בנמל, כאשר נחשד בביצוע עבירות הקשורות בהחזקת סמים, אשר - לכאורה - עלולה להיות להן השפעה על תפקודו בזמן עבודתו בנמל והן רלבנטיות להמשך דרכו במקום עבודה כזה.

5.            המבקש בחר להערים קשיים, פרוצדורליים ואחרים, בפני חברת הנמל, כאשר ביקשה לברר עמו את המצב לאשורו, ובכך, לטעמנו, הביא למצב בו לא היתה בפני חברת הנמל תמונת מצב עובדתית מלאה וברורה וגם בשל כך, נאלצה לקבל את החלטת ההשעיה, ולו עד שתובהר התמונה העובדתית המלאה, על כל גווניה והשלכותיה על האפשרות של המשך עבודת המבקש בחברת הנמל, במסגרת ברור משמעתי. אנו סבורים, כי המבקש נתפס לכלל טעות, עת ביקש להחיל על יחסי העבודה שלו עם חברת הנמל - במישור האזרחי - כללים והלכות מתחום המשפט הפלילי, וחבל שכך. יש להפריד בין ההליכים, אף אם נכון שיש היבטים משיקים ביניהם.

6.            התוצאה היא, כי לאחר שחזרנו ועברנו על כל החומר שהוגש לתיק, וטיעוני הצדדים, ושקלנו את הדברים לכאן ולכאן -  לא מצאנו לנכון להתערב בהחלטת ההשעיה, לאור תשתית עובדתית לכאורית, שתפורט להלן; אולם, אנו קוראים למבקש לשקול מחדש את עמדתו, שמא יעדיף לבחור לשתף פעולה עם מעסיקתו, לשם גילוי התמונה העובדתית, הקשורה בעבירות בהן נחשד, במלואה, על מנת שהבירור המשמעתי בעניינו ובעקבותיו ההחלטה בדבר המשך עבודתו בחברת הנמל, יושלמו במהירות, על יסוד תמונת מצב עדכנית.

עובדות לכאורה

7.            חברת הנמל הינה חברה ממשלתית, המבצעת תפקיד סטטוטורי מכח הוראת סעיף 10 לחוק רשות הספנות והנמלים, התשס"ד-2004 וכתב ההסכמה שניתן לה על ידי שר התחבורה (באישור שר האוצר) מכח הוראות החוק האמור [כתב-ההסמכה - נספח ב' לתגובת חברת הנמל לבקשה (להלן: התגובה)].

8.            בין חובותיה של חברת הנמל, לפי כתב-ההסמכה - עליה להפעיל את נמל חיפה ולתת בו שירותי נמל ושירותים נילווים "תוך שמירה על הבטיחות ואיכות הסביבה, באופן שיבטיח את הפעלתו התקינה והיעילה של שטח חברת הנמל, ברמה ההולמת את צורכי הנמל, לקוחותיו והמשתמשים בו ..."[ס' 10, שם]; כמו כן - "לצורך הפעלה תקינה, בטיחותית ויעילה של מתקני הנמל שבשטח חברת הנמל ומתן שירותי נמל ברמה ההולמת ... על חברת הנמל להבטיח קיומו של כח אדם מקצועי, כשיר מיומן ומוסמך ..."  [ס' 31, שם].

9.            המבקש עובד בנמל חיפה מזה כ- 25 שנים, הוא נחשב "כעובד מייסד", כלשונו [ס' 1 לבקשה], והיום הוא משמש בחברת הנמל כאחראי על הניקיון ברציפי הנמל ובעגורנים שם והוא גם מבצע, לעיתים, עבודות הכרוכות בהפעלת ציוד מכאני כבד בפועל (עגורנים, מלגזות וכיוצ"ב). בעבר היה המבקש יו"ר ועד עובדי הציוד המכני בחברת הנמל.

10.       כאמור, במסרת תפקידו הנוכחי בחברת הנמל, המבקש הוא מפקח ניקיון בחברה ואחראי על ניקיון הרציפים והמנופים. זאת, תוך שהוא מנהל את צוותי הניקיון, בא במגע עם ספקים חיצוניים, מטפס על עגורנים וכלים כבדים, לצורך ביקורת, ומאשר דרישות נתונים על בסיסם משולם לקבלנים (בהיקף של מיליוני ש"ח בשנה). בנוסף, המבקש הוא בעל הסמכה להפעלת ציוד מכאני כבד והוא אף עוסק בהפעלת ציוד מכאני כבד, בשילוב עם תפקידו כמנהל. במסגרת זו, המבקש מבצע, מעת לעת, משמרות עבודה בסקטור ציוד מכאני, בתפקידים הכרוכים בהפעלה של ציוד מכאני כבד ומסוכן במהלך אותן משמרות.

11.       עובדים לא מעטים בנמל חיפה, ובהם המבקש, נתפסו בחודשים האחרונים, על ידי המכס והמשטרה, כאשר בחזקתם - בשטחי חברת הנמל ובזמן העבודה בחצריה - חומרים החשודים כסמים מסוכנים, כהגדרתם בפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש), התשל"ג-1973 .

12.       המבקש נתפס ביום 6.12.12, בשטח חברת הנמל ובזמן עבודתו שם, במסגרת פשיטה שערכה יחידת המודיעין של המכס, על בסיס מידע מודיעיני מוקדם, באמצעות כלבים המיומנים באיתור סמים מסוכנים - ובחזקתו חומרים החשודים כסמים מסוכנים. לפי פרסום בתקשורת, נודע לחברת הנמל שמדובר בהחזקת "סמים קלים מסוג מריחואנה וחשיש במשקל של 40 גרם."[כתבה - נספח ג' לתגובה; מכתב מנכ"ל חברת הנמל, מיום 1.1.13 - נספח י"ב לבקשה].

13.       לטענת חברת הנמל - מדובר בכמות הסמים הגדולה ביותר שנתפסה ברשות מי מעובדיה ולפי הידוע לה, כפי שנמסר לקצין הביטחון שלה, לאחר הפשיטה - המבקש הודה בחקירתו במיוחס לו. עקב חומרת הדברים, והצורך לשמור על סביבת עבודה ראויה, טוהר השירות, בטיחותם וביטחונם של העובדים, באי הנמל והציוד, הופסקה עבודתם של כלל העובדים שנתפסו עם החומרים החשודים, באופן זמני, עד לשימועים שנקבעו להם, בדבר הכוונה להשעותם (בתשלום שכר מלא, למעט תוספות הנגזרות מעבודה בפועל, כמו פרמיות).

14.       לאור  התופעה שנחשפה, של ביצוע עבירות סמים על ידי עובדי חברת הנמל  - הודיע ביום 1.1.13 יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה, מר רפי מסט, במסגרת תשובה לפניית חברת הנמל בנוגע לעובד נוסף שלה, שנתפס עם סמים, כך:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ