אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 37155/03

החלטה בתיק א 37155/03

תאריך פרסום : 14/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
37155-03
02/07/2007
בפני השופט:
שושנה אלמגור סגניתנשיא

- נגד -
התובע:
ש.ב. קרישפין פעמון בל בע"מ
עו"ד ישי שריד
הנתבע:
1. סקאל דיוטי-פרי בע"מ
2. אחים סקאל בע"מ
3. אחים סקאל סחר בינלאומי (1989) בע"מ
4. סקאלאוןליין (2000) בע"מ
5. סקאלאוןליין (אסאואל) (1999) בע"מ
6. סקאל ספורט בע"מ

עו"ד ערן גוטפריד
החלטה

בפניי תובענה למתן חשבונות ותובענה כספית מכח חוזה.

א.         ה צ ד ד י ם  ו ה מ ח ל ו ק ת

1.         התובעת, 'ש.ב. קרישפין פעמון בל בע"מ' (להלן: "התובעת"), נוסדה בשנת 1959 (מוצג  "נ/3") ומאז עוסקת בייצור, בייבוא ובשיווק מוצרי חשמל מסוגים שונים.

2.         הנתבעות 1-6 הנן חברות מקבוצת 'סקאל', המצויות בבעלות ישירה או עקיפה של מר סולי סקאל (להלן: "מר סקאל") ומר מאיר סקאל. קבוצת 'סקאל' עוסקת, בין היתר, בייבוא ובשיווק מכשירי חשמל.

3.         בין החברות הנתבעות הכלולות בקבוצת 'סקאל', או חלקן, לבין התובעת נכרת חוזה לשיווק מוצרי חשמל הנושאים את השם 'APOLLO' (להלן: "החוזה").

4.         לטענת התובעת, היא החלה לשווק מוצרי חשמל הנושאים את שם המותג 'APOLLO' (להלן: " APOLLO " או "אפולו") עוד בשנות ה60', והשקיעה משאבים בקידומו של מותג זה. לדידה, עלפי החוזה, התחייבה קבוצת 'סקאל' לשלם לה עמלה בשיעור של 2.5%, בתוספת מע"מ, בגין מכירות מוצרי חשמל תחת השם  'אפולו'. קבוצת 'סקאל' הפרה הפרה יסודית את התחייבותה זו, וכן פעלה בניגוד לפסקהדין שבו הוכרו זכויותיה של התובעת בשם 'אפולו' עלאף שהתחייבה לכבדו - כך לטענת התובעת. לפיכך, מבקשת התובעת לאכוף את החוזה ולהורות ל'סקאל' לשלם לה את המגיע מהן, ולצורך כך, להעמיד לעיון התובעת את כל החשבוניות והמסמכים הנוגעים לעניין.

5.         מנגד טוענת קבוצת 'סקאל', כי הנתבעת 1 היא בעלת סימן - מסחר רשום על השם               'APOLLO' ביחס למוצרי החשמל נשוא התובענה וכי לתובעת זכויות על השם 'APOLLO' רק ביחס לתנורים, כיריים וקולטי - אדים. לדידה, נוכח מצג - שווא שהציגה בפניה התובעת, ניאותה לשלם לה עמלה עבור השימוש בשם 'APOLLO' במכשירי חשמל מסוימים, אשר בכל מקרה אינם כוללים מייבשי - כביסה, ואולם, משהוברר לה כי הוצג בפניה מצג - שווא, הרי שהתחייבות 'סקאל' בטלה. יתרעלכן, התחייבות זו בוטלה בדרך של התנהגות - כך לטענת 'סקאל'.

ב.         ר ק ע

1.         מר אברהם גרסטנפלד (להלן: "מר גרסטנפלד"), מנהל התובעת ומבעלי מניותיה, הצהיר (בסעיף 4 לתצהירו) כי עם תחילת המסעות לחלל החיצון, בשנות השישים, החלה התובעת לשווק את מוצריה תחת השם 'אפולו', השקיעה משאבים רבים בקידומו של המותג, ואף פרסמה אותו באמצעי התקשורת השונים. לטענת התובעת, כפועל יוצא מפעילותה לקידום המותג 'אפולו', נקשר במהלך השנים שם זה למוצרי החשמל ששיווקה והפך למרכיב חשוב ומרכזי במוניטין העסקי שלה (סעיף 4 לתצהיר מר גרסטנפלד). בתמיכה לטענתה זו צירפה התובעת לתצהיר מר גרסטנפלד את המסמכים הבאים:

אישור על זכייתה בתחרות 'השם הנבחר' לשנת 1995 בגין שיווק מוצרים בשמות 'אפולו' ו'בלאפולו' (נספח א'); סקר שוק שהכינה המועצה לצרכנות בשנת 1982, בו נבדק תנור 'בלאפולו' (נספח ב'); מחירונים לדוגמה של מוצרי התובעת משנים שונות שעלגביהם מתנוססים השמות 'בלאפולו' ו'אפולו' (נספח ג'); עלוני פרסום שונים שפרסמה וכן פרסומים בעיתונות של מוצרי חשמל שונים אותם היא משווקת תחת השם 'אפולו' (נספח ד'); חשבוניות המעידות על הוצאות לצרכי פרסום (נספח ה') ורשימות המפרטות מכירות מוצרי חשמל מסוגים שונים ("נ/1").

מר סקאל אישר כי רק משנת 1998 ואילך עוסקת הנתבעת 1 בייבוא ושיווק של מכשירי חשמל הנושאים את השם 'אפולו'. לפיכך, את השימוש הראשוני בשם 'אפולו' בכל הנוגע למוצרי חשמל עשתה במשך שנים רבות התובעת כשם מותג של המוצרים אותם שיווקה, ובטרם החלה 'סקאל' להשתמש בו.

2.         בהקשר זה העיד מר גרסטנפלד (עמ' 13, שורות 20-23), כי 'סקאל' ביקשה ליהנות מהניסיון שצברה התובעת בענף מוצרי החשמל, ולשם כך נוצר שיתוףהפעולה בין הצדדים. בעדותו של מר סקאל בביתהמשפט, כאשר נשאל מדוע היה מעוניין לשווק מוצרים תחת השם 'אפולו', נעשו ניסיונות התחמקות ממתן תשובה ישירה לשאלה זו (ראו עמ' 26 לפרוטוקול). ברם, בעדותו בפני רשם סימני - המסחר, בהתייחסו לשיווק תנורים תחת השם 'אפולו', הודה ששיתוף - הפעולה בין הצדדים נעשה על רקע המוניטין שצברה התובעת במוצרי 'אפולו':

"אני מעולם לא התכחשתי ומעולם לא קרה שאני לא אשלם לו, גם בסוף כשגיליתי את זה זה לא רשום. עצם העובדה שהוא ייבא אותם באופן תמיד ושיווק אותם בארץ, מבחינתי יש לו זכויות על הדבר הזה. אני לא חולק על כך."

("נ/4", עמ' 48, שורות 1-4)

ובהמשך:

"...ואני גם יודע את השם בל אפולו בשוק..."

("נ/4", עמ' 57, שורות 7-8)

3.         בשנת 1999 הגישה החברה 'תדיראן מוצרי צריכה בע"מ' (להלן: "תדיראן") לביתהמשפט המחוזי בתלאביב-יפו תביעה (ת"א 2646/99) כנגד התובעת דנן וכן בקשה לסעדים זמניים כנגדה, כך שתימנע מלעשות כל שימוש בסימן 'אפולו' או בכל סימן הדומה לו, בכל הקשור למקררים, מקפיאים, מזגנים ומיני - ברים. יוער כי 'תדיראן' אוחזת בסימן - מסחר רשום ביחס למקררים, מזגנים ומיני - ברים - 'APOLLO TADIRAN'. בהחלטתו מיום 07.11.99 (נספח י"ב לתצהיר מר גרסטנפלד) דחה ביתהמשפט את בקשת 'תדיראן' לסעד זמני וקבע, בין היתר, כדלקמן:

"משיבה 1 (התובעת בתיק שבפניי - ש' א') משתמשת בשם אפולו כשם מותג למוצרים המשווקים על ידה מזה שנים רבות, בטרם החלה המבקשת ('תדיראן' - ש' א') לשווק מקררי אפולו ובטרם נרשם בשמה סימן מסחר הכולל את השם APOLLO כחלק ממרכיבי הסימן..."

'תדיראן' ביקשה רשות ערעור מביתהמשפט העליון על ההחלטה דלעיל, ובקשתה נדחתה (נספח י"ג לתצהיר מר גרסטנפלד).

ביום 27.05.03 נחתם חוזה פשרה בין התובעת לבין 'תדיראן' (נספח י"ד לתצהיר מר גרסטנפלד), אשר קיבל תוקף של פסקדין במסגרת ת"א 2646/99 הנ"ל. חוזה הפשרה קובע כהאי לישנא:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ