אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 31063/07

החלטה בתיק א 31063/07

תאריך פרסום : 19/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
31063-07
01/10/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
החברה לניהול התחנה המרכזית החדשה בת"א בע"מ
הנתבע:
1. לוי אברהם
2. לוי ציון

החלטה

בפני בקשת הנתבעים (להלן: "המבקשים") למחיקה על הסף ולמחיקת כותרת ולחילופין בקשת רשות להגן. לטענת המבקשים דין התביעה כולה ו/או חלקה להימחק מחמת התיישנות ולחילופין מחיקת כותרת סדר דין מקוצר ומתן רשות להגן והעברת הדין לסדר דין רגיל.

טענת התיישנות

לטענת המבקשים, הם רכשו בשנת 1991, מהמשיבה את הדוכן נשוא התביעה על פי הסכם המכר מיום 5.6.91. לטענתם, ממועד רכישת הדוכן ועד למועד הגשת בקשת הרשות להגן לא ניתן לעשות כל שימוש בדוכן, בשל מחדלי ו/או רשלנות התובעת (להלן: "המשיבה") והדוכן עומד "כאבן שאין לה הופכין"

לטענת המבקשים, הם חתמו ביום 17.8.93 על הסכם ניהול עם המשיבה, במסגרתו התחייבה המשיבה להעניק למבקשים שירותי ניהול ובכללם "לגרום לפעילותו השוטפת של כל מתקניו בכל הזמנים בהם הפרויקט מופעל ופתוח לקהל המבקרים". סכום התביעה, כמפורט בכתב התביעה, עומד ע"ס 40,560 ש"ח, כאשר המשיבה טוענת בכתב התביעה, כי המבקשים לא שילמו דמי ניהול בגין החנות "מחודש נובמבר 1993". המשיבה מצרפת מסמך שערך רו"ח מטעמה בכל הנוגע לדמי הניהול אשר לטענתם המשיבים חייבים בהם ואשר בגינם הוגשה התביעה.

לטענתם, סעיף 5 לחוק ההתיישנות, התשי"ח- 1958 (להלן: "החוק"): תקופת ההתיישנות, נקבע, כי התקופה שבה מתיישנת תביעה שלא הוגשה עליה תובענה בשאינו מקרקעין- 7 שנים. לטענת המבקשים, מן המקובץ עולה כי דין התביעה בכל הנוגע לדרישת התשלום הקודמת ליום 1.5.00 (7 שנים ממועד הגשת התביעה) להתיישן.

לטענת המבקשים, הם קיבלו את החזקה בדירה רק בחודש אפריל 1994 ולא ניתן לגבות תשלום כבר מחודש אוקטובר 1993, מועד בו עדיין לא נמסרה החזקה בדוכן לידי המבקשים.

לטענת המשיבה, היא מסכימה כי על פי דין, משנטענה על ידי המבקשים טענת התיישנות, דין החיובים הנתבעים בגין התקופה הקודמת ל- 1.5.2000 להתיישן ובנסיבות אלה מסכימה המשיבה להפחית מסכום התביעה סך של 21,540 ש"ח.

לאור זאת אני קובעת כי דין החיובים הנתבעים בגין התקופה הקודמת ל- 1.5.2000 להתיישן וכתב התביעה יתוקן כמבוקש, כך שסך הקרן נכון ליום הגשת התביעה הנו 19,020 ש"ח. 

מחיקת כותרת

לטענת המבקשים, להוכחת סכום התביעה צירפה המשיבה דפי שיערוך שהיא ו/או מי מטעמה ערכו, כאשר עיון בהסכם הניהול מעלה, כי אין בו קביעה מדויקת באשר לדמי הניהול שעל הנתבעים לשלם. מדובר בחישוב שיש לערוך בהתאם למשתנים המפורטים בסעיף 5 להסכם הניהול כגון: עלויות ניהול וביצוע השירותים וכל הוצאה אחרת שיהיו לחברת הניהול, על פי חלקו היחסי של שטח הנכס לבין סך כל השטחים בפרויקט וכיו"ב. בנוסף, מדובר בנתונים עלומים אשר המשיבה כלל לא טרחה לפרט אודותם ולית מאן דפליג כי אין מדובר בחישוב אריתמטי פשוט וכבר מן הטעם הזה דין הכותרת בסדר דין מקוצר להימחק ו/או יש ליתן למבקשים רשות להתגונן. בנוסף, לטענתם, המשיבה לא צירפה כל פירוט אודות אופן ודרך החישוב של סכום התביעה, והסתפקה בצירוף דפי שיערוך שערך רואה חשבון מטעמה. לטענתם, לכתב התביעה לא צורף כל מסמך בחתימת המבקשים המתייחס לסכום דמי הניהול ו/או לחוב בגין סכום הניהול.

לטענת המשיבה, לכתב התביעה צורף הסכם הניהול עליו חתומים שני הצדדים. בסעיף 5 (ז) להסכם הניהול (נספח ב' לכתב התביעה), הוסכם בין הצדדים כי הרישומים והחשבונות של המשיבה יהיו ראיה לנכונות הרישומים והחשבונות לחובת התשלום על פיהם.

לטענת המשיבה, סכום החוב הנתבע על סמך מסמך הנהלת החשבונות של המשיבה (נספח ג' לכתב התביעה), הנו סכום קצוב הניתן לחישוב אריתמטי פשוט. התחשיב מפרט היטב את חודשי החיוב, את הסכומים הנומינליים בגין כל חודש חיוב ואת אופן שיעורכם.

לטענתה, הלכה פסוקה היא כי בתביעה להפרת חוזה די בכך שתובא ראיה בכתב לחוזה עצמו ואין צורך להביא ראיה בכתב לעניין הפרת החוזה כתנאי מקדים לתביעה בסדר דין מקוצר. אם הוכח קיומו של החוזה בראיה בכתב כי אז כשרה התביעה על הפרתו לבוא לפני בית המשפט בסדר דין מקוצר. לטענתה, היא הביאה כראשית ראיה בכתב הן את החוזה עצמו והן תדפיס מפורט המצביע על פירוט החוב, אין ספק כי די בכך למלא את הדרישות המינימאליות לצורך הגשת תביעה בסדר דין מקוצר.

לטענת המשיבה, ביחס לטענות המבקשים כי המשיבה לא הציגה את כל פרטי החישוב המבססים את הנטען בדמי הניהול, הרי ייתכן שנושא זה אינו רלוונטי לגופו של עניין, אך אין בכך כדי להוות מחסום בפנמי בירור התובענה בסדר דין מקוצר.

לטענת המשיבה, סכום שנתבע מפלוני אשר מבקש רשות להתגונן מפני תביעה הגם שאינו מוסכם, אין בו כדי לשלול את עובדת היותו סכום קצוב לצורך תביעה בסדר דין מקוצר. ובעניינו, טוענת המשיבה, כי תחשיב דמי הניהול אינו מבוסס על שומה או על הערכה אלא על תחשיב אריתמטי ברור וקצוב. יתכן שמלוא פרטיו של התחשיב אינם ברורים למבקשים בשלב זה, אך אין בכך כדי לשלול את היות הסכום הנתבע "סכום קצוב" אשר אינו מבוסס על הערכה ו/או על שומה ונסמך על התחייבות חוזיות עליהן חתומים המבקשים, הן לעצם חיובם בתשלום דמי הניהול והן לעניין זה שהרישומים והחשבונות של המשיבה יהיו ראיה לנכונות הרישומים והחשבונות ולחובת התשלום על פיהם.

תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 [תיקון אחרון: 19/9/04] .

202. תביעות לפי סדר דין מקוצר [269]

ואלה תביעות שהתובע יכול להגישן לפי סדר דין מקוצר:

(1) תביעות על סכום כסף קצוב, בריבית או בלי ריבית, הבאות -

(א) מכוח חוזה או התחייבות מפורשים או מכללא, ובלבד שיש עליהן ראיות שבכתב;

בקשה למחיקת כותרת תתקבל, כאשר התביעה שהוגשה אינה כשרה להתברר בסדר דין מקוצר, משום שאינה עונה על הדרישות העונות על הגשת תביעה בסדר דין מקוצר. כאשר התביעה היא לסכום קצוב מכוח חוזה או התחייבות מפורשת או מכללא וקיימת ראיה שבכתב, אין להיענות לבקשה למחיקת כותרת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ