אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 21922/08

החלטה בתיק א 21922/08

תאריך פרסום : 03/11/2008 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
21922-08,162477-08
24/08/2008
בפני השופט:
מנחם (מריו) קליין

- נגד -
התובע:
יורשי עיזבון דן קואל ז"ל
הנתבע:
דוד עקיבא
החלטה

מונחת בפניי בקשות למתן רשות להתגונן כנגד תביעה בסדר דין מקוצר.

 יורשי עזבון המנוח דן קואל ז"ל (להלן: "העיזבון / המשיב"), מיוצגים בתביעה זו על ידי  סמדר קואל (להלן: "סמדר") אלמנתו של המנוח עו"ד דן קואל ז"ל (להלן: "מנוח") אשר נפטר ביום 18/09/07. ביום 09/01/08 ניתן צו ירושה אחר עיזבון המנוח ולפיו סמדר וילדיה הנם יורשי העיזבון במלואו (העתק צו הירושה צורף כנספח א' לכתב התביעה).

דוד עקיבא (להלן: "הנתבע / המבקש"), שכר את שירותיו המקצועיים של המנוח, ולגישת העיזבון התחייב לשלם בין השאר סך של 40,000 ש"ח שהופקדו בקופת בית המשפט (20,000 ש"ח הופקדו במסגרת תפ"ח 1120/04 בבית המשפט המחוזי וכן 20,000 ש"ח נוספים הופקדו במסגרת בש"פ 5546/05 בבית המשפט העליון). וזאת בעבור שכ"ט בגין ייצוג בהליכים משפטיים אשר מתנהלים כנגד הנתבע.

לגישת העיזבון לצורך הקלה על גביית שכר הטרחה חתם הנתבע ביום 07/05/07 על כתב המחאת זכויות בלתי חוזר שנועד להבטיח את תשלום שכר הטרחה המגיע למנוח. (המחאת הזכות צורפה כנספח ב' לכתב התביעה). בכתב ההמחאה נקבע כי עם קביעת זכאותו של הנתבע לקבלת כספי הפיקדון כולם או מקצתם יועברו הסכומים ישירות למנוח לכיסוי שכר טרחתו.

כעולה מהחלטת כב' השופט ע' פוגלמן מיום 19/07/07 (צורפה כנספח ג' לכתב התביעה). פיקדון בגובה 40,000 ש"ח יוחזר לנתבע דכאן וזאת בכפוף להפקדת ערבות בנקאית בגובה זהה, לגישת העיזבון החלטה זו באה לאור בקשתו של הנתבע כי הכספים אשר הופקדו ישוחררו לטובת המנוח לצורך תשלום שכר טרחתו. על אף העובדה כי בקשה לשחרור כספי הפיקדון הוכנה עוד ביום 22/07/07 לא הוגשה הבקשה לתיק בית המשפט בטרם נפטר המנוח ביום 18/09/07.

בהחלטה מיום 25/10/07 קיבל  כב' השופט גלעד נויטל  את בקשת העיזבון האוסרת בין השאר דיספוזיציה בכספי הפיקדון ושלא לטובת המנוח או עיזבונו (העתק ההחלטה צורף כנספח ו' לכתב התביעה).

העיזבון טוען שהנתבע הפר את התחייבותו לתשלום שכר הטרחה המגיע למנוח תוך ניצול ציני של פטירתו.

מנגד טוען המבקש, שהינו חוקר פרטי במקצועו, כי שכר את שירותיו של המנוח עוד בשנת 2004 על מנת שייצגו בהליך פלילי שנפתח כנגדו במסגרת הליך תפ"ח 1120/04

לגישת הנתבע הוסכם בין הצדדים כי בעבור ייצוגו בכל נדבכי ההליך מלבד ייצוגו בהליך של מעצר ימים, יעמוד שכר הטרחה על סך של 46,000 $ ( על פי שער של 1 $=4.6 ש"ח).

הנתבע טוען כי בין החודשים 07/2004 - 06/2007 שולמו מרבית הכספים למנוח במספר תשלומים בסך כולל של 36,000 $. עם זאת טוען הנתבע כי אין בידיו כל חשבונית או קבלה המאשרת את קבלת הכספים וזאת לאור העובדה כי קבלות מעין אילו לא ניתנו על ידי המנוח.

בחודש 04/2007 טוען הנתבע כי לאור העובדה כי ניהול התיק לא התנהל בקצב אותו צפה המנוח ביקש המנוח את יתרת שכר טרחתו בגובה 10,000 $. לגישתו לאור הוסכם בין הצדדים כי סכום בגובה 40,000 ש"ח אשר הופקד בבית המשפט לשם הבטחת תנאי שחרורו יועבר למנוח, ומשכך חתם ביום 11/04/07 הנתבע על כתב המחאה בלתי חוזר.

בסמוך לפטירתו החל המנוח לפעול לשחרור כספי הפיקדון ובהחלטה מיום 19/07/07 הותנה שחרור הפיקדון בהפקדת ערבות בנקאית. לגישת הנתבע לא עלה בידיו לקבל ערבות בנקאית. לאור העובדה כי חלקו הארי של התשלום בגובה של 36,000$ שולם למנוח בטרם פטירתו והתיק עדיין היה בעיצומו, נותר הנתבע ללא ייצוג. דבר אשר אילץ את הנתבע להמשיך ולנהל את התיק, תוך שהסתייע בשירותי הסנגוריה הציבורית. הנתבע טוען כי זכאי הוא להשבת כספים אשר שולמו ביתר, שכן לא ניתן השירות המלא בגין התשלום ששילם.

בדיון מיום 07/07/08 נחקרו הנתבע ואחיו על תצהיריהם ובתום הדיון הורתי לצדדים כי יעלו את סיכומיהם על הכתב באשר לבקשת רשות להתגונן.

דיון

טרם אתן את החלטתי אחזור בתמצית על הקריטריונים המנחים את ביהמ"ש בבואו ליתן רשות להתגונן. בחינת בקשות המבקש איננה מצריכה לעת עתה לפסוק בדבר טיב טענותיו וזכויותיו של המבקש אלא אך לבחון האם יש בטענה זו לכאורה כדי להצדיק את בירורה. קרי, האם יש בתצהירו של המבקש יחד עם חקירתו הנגדית עילה חוקית לכאורית בעלת משמעות אשר אם תוכח במשפט תוכל להוות הגנה ראויה לגרסתה של התביעה (ראה ע"א 478/75 חנה אנגלנדר נ' יצחק אשכנזי  פ"ד ל(3), 437, 443).

לעניין זה חייב ביהמ"ש לצאת מנקודת הנחה כי המצהיר דובר אמת, אא"כ נתבדו דבריו לחלוטין בחקירה נגדית. (ע"א 86/66 מנחם פריטל ואח' נ' החברה להנדסה חקלאית בישראל בע"מ ואח'  פ"ד כ(2) 520, 522).

בית המשפט חייב ליצור איזון בין הרצון והצורך להעניק למשיבה יתרונות דיוניים לבין הרצון שלא לקפח את הגנתה של המבקשת ולאפשר לה את יומה בביהמ"ש.

טעמים אלו ועוד אוזכרו כבר בהכרעותיו של בית משפט זה ולדידי, עיקרן אחד הוא  באם ניתן ואפשר יהיה לברר ולמצות את טענותיו של המבקשת בבית המשפט, ראוי, ומן הדין הוא כי ימוצו ההליכים בדרך זו ואין על בית המשפט לשלח אותו מעם פניו אם הקניית מירב המהימנות לדבריו, החלושים ככל שאפשר, אך המתיישבים, באופן סביר, עם נסיבותיו העובדתיות של המקרה, מורים על קיומה של הגנה חוקית ולכאורית מול טענות התובע.

המבקש טען מספר טענות -

ראשית - שכר הטרחה אשר סוכם בין הצדדים הינו בגובה של 46,000 $ ולא סך של 40,000 ש"ח אשר היה מופקד בקופת בית המשפט כפי שטוענת התובעת, לדידי לאור טענות העיזבון בסעיף 6 לכתב התביעה וכן בסעיף 2 לסיכומיהם נראה כי הסכום האמור הינו בנוסף לסכומים אשר שולמו קודם לכן ואינו מהווה את שכר הטרחה המלא בתיק, עולה כי העיזבון נמנע מלהציג הסכם שכר טרחה שנחתם בזמן אמת  בין הצדדים אשר ישקף נכונה את ההסכמות, עם זאת נמנע הנתבע אף הוא מלהציג כל אישור תשלום של הכספים הנדונים משכך מצריכה הסוגיה בירור עובדתי מעמיק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ