אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 17541/05

החלטה בתיק א 17541/05

תאריך פרסום : 06/12/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
17541-05
13/11/2006
בפני השופט:
י. פרידמן

- נגד -
התובע:
טרננקו מקסים
עו"ד רויטמן דוד
הנתבע:
1. הפניקס הישראלי חברה לביטוח בע"מ
2. בר חן מאיר

עו"ד סוקול דלית

1.         בהחלטה מיום 11.9.06 דחיתי בהחלטה מנומקת 2 בקשות של ב"כ התובע להמיר זהותה של המומחה שנתמנתה.

2.         ב"כ התובע לא אמר נואש, והגיש בקשה חוזרת בפעם השלישית למינוי מומחה אחר.

3.         בהחלטה מיום 18.10.06 ציינתי כי הבקשה הנוכחית אינה אלא מחזור של בקשה קודמת מבחינת הנמקותיה, כאשר הבקשה הקודמת נדחתה לגופה לאחר שעיינתי בתצהיר האם התומך בבקשה ובמכתב המומחית, בו ראיתי תגובה לגופה. ציינתי כי אין בבקשה החדשה כל הנמקה חדשה של ממש והיא נדחית, כאשר אין להגיש בקשות חוזרות ונשנות שנידונו לגופן והוכרעו, רק משום שההכרעה אינה נושאת חן לגופה בעיני בעל דין.

4.         כעת, חרף היות התובע מיוצג, מוגשת בקשה חוזרת, בידי  אם  התובע במישרין ובה אני מתבקש לשנות החלטתי או לפסול עצמי. גם בבקשה זו אין כל טעם חדש מעבר לטענות שהוכרעו, וכל יסודה בחוסר אמון סובייקטיבי שמגלה האם במומחית שמונתה.

5.         מציינת האם בבקשתה כי היות והיא אינה שולטת בשפה העברית ואינה מאמינה למומחית, היא  מבקשת (שמא אומר דורשת) שבא כוחה יהא נוכח בבדיקה. זאת בניגוד להחלטתי מיום 18.10.06.

6.         כבקשה חלופית מבקשת אם התובע להורות (שוב) על פסילת המומחית, ואם לחלופין לא אעתר לבקשות הנ"ל - אני מתבקש לפסול עצמי.

7.         כאמור, לגבי הבקשה להמרת זהות המומחית, אין כל טעם חדש שהתעורר או נפרס המצדיק המרת זהותה של המומחית.  אין לשוב ולדון בבקשות שכבר נידונו ואין להוסיף טענות (שכאן אף לא הוספו) שניתן היה לטעון בבקשה המקורית. בוודאי שאם יש בעיית שפה, הדרך הנכונה אינה לפסול המומחית או ליתן לב"כ התובע זכות "פיקוח" על המומחית והבדיקה, כאשר לנתבעת אין זכות מקבילה, והכל בתואנה של היזקקות למתורגמן. מומחה ביהמ"ש הינו זרועו הארוכה של ביהמ"ש, ויש לאפשר לו  לבצע תפקידו מתוך אוטונומיה, וללא תחושה של "פיקוח" על ידי עורך דין מטעם אחד מבעלי הדין, כאשר הדבר יכול אף ליצור תחושה לא נוחה בקרב בעל הדין שכנגד. 

ככל שיש בעיית שפה, הדרך היא להפנות את שימת לב המומחית לכך מראש, כדי שניתן יהא להערך לבדיקה באמצעות מתורגמן במידת הצורך, אך לא על ידי עו"ד מייצג. 

8.         דומה כי בשלב זה כבר חורגת התנהלות התובע (ושמא אומר אימו) וההתקפות על המומחית מגדר הטעם הטוב. חמורה  בעיני אף העמדה העולה מסעיף 4 לבקשה האחרונה, כי המבקשת לא תוכל להרשות פגיעה בבנה, אף כאשר עומד הדבר בניגוד להחלטת ביהמ"ש. מניסוח זה מתקבל הרושם כי המבקשת מציבה אולטימטום לבית המשפט: או שיעתר בית המשפט לבקשותיה החוזרות, או שלא יצייתו להחלטותיו.   אולי לא למותר להזכיר בשלב זה כי חרף העובדה שהוריתי לתובע בזמנו לפרט תחומי המומחיות בהם נדרש המינוי לשיטתו, לא נעשה הדבר, כאשר שתי ישיבות ירדו לטמיון. אך מחמת היותו של התובע קטין, התייחסתי ביוזמתי לחומר הרפואי שצורף והחלטתי כי יש ראשית ראייה למינוי בתחומים הפלסטי והפסיכיאטרי. הדברים זכו לפירוט בהחלטתי מיום 7.5.06.

9.         על דאגתה של המבקשת לבנה, אין חולק. עם זאת עובדה זו, ואף היות התובע קטין, אינה יכולה לשמש צידוק להתנהלות שפורטה לעיל. המילה "קטין" אינה מילת קסם שתאיין  במחי יד החובה  לכבד החלטות של ביהמ"ש, גם כאשר אלו אינן נושאות חן מלפני בעל דין או שלוחיו. אף לא ניתן להשתמש בגילו של  התובע  כתירוץ שיכשיר בקשות חוזרות ונישנות באותו עניין, או התקפות חוזרות על המומחית, שאף אינה מומחית מטעם בעל דין זה או אחר, אלא מי שמינה ביהמ"ש כמומחה מטעמו.

10.        בכוונתי להעמיד המומחית בהחלטה  נפרדת על בעיית השפה.  מעבר לכך, אין בכוונתי כאמור לדון בבקשה שכבר נדחתה להמרת זהותה של המומחית ואיני נעתר אף לבקשה להתרת נוכחותו של ב"כ התובע במעמד הבדיקה.

11.        ביחס לבקשה החלופית לפסלות שופט הנחבאת בשורה שבסייפא לבקשה, אציין כי לא מצאתי כל חשש ממשי למשוא פנים שיצדיק הבקשה והבקשה אף אינה מציינת כי יש חשש כאמור. בבקשה אני נדרש לפסול עצמי רק במידה ולא אעתר לבקשות. כידוע, אי העתרות לבקשות מטעם בעל דין אינה מהווה טעם לפסלות שופט. אוסיף ואציין כי לא מתקיים אף טעם מן הטעמים המפורטים בסעיפי המשנה של סעיף א (1) שבסעיף 77א', לחוק בתי המשפט, [נוסח משולב], תשמ"ד - 1984. איני נעתר איפוא לבקשת הפסילה.

12.        במקביל,  לנוכח העובדה שמדובר בבקשה הרביעית במספר באותו עניין, ולנוכח העמדה שהביעה האם בבקשתה ואוזכרה לעיל בסעיף 8 להחלטה זו, אני מורה לב"כ התובע להודיעני האם יש נכונות להעמיד התובע לבדיקה אצל המומחית שמונתה (כמובן בכפוף להסדרת מועד לבדיקה). היה והתשובה שלילית - הרי שבנסיבות ומשאין נכונות לציית להחלטות ביהמ"ש, לא ניתן לקדם התיק ויש 2 אפשרויות קבילות בעיניי: הראשונה - לקבוע כי התובע ייחשב כמי שויתר על אפשרות להוכחת נכות בתחום הנפשי. בהיותו של התובע קטין, כאשר ברי כי לא הוא שאחראי אישית להתנהלות הדיונית שפורטה, לא אבחר בדרך זו.


האפשרות השניה - שבה אבחר - הינה לקבוע כי נבצר ממני מלקדם התביעה לנוכח התנהלות התובע שאינו משתף פעולה עם החלטות ביהמ"ש (אף אם לא באשמתו). במצב שכזה תמחק התביעה מחוסר מעש, כאשר כל ההחלטות שניתנו ( לרבות לעניין זהות המומחה) תחייבנה בכל תביעה מחודשת שתוגש, ובנסיבות אף תקבענה הוצאות כתנאי לחידוש התובענה. במצב עניינים זה יוכל התובע לבחור לחדש התביעה, כאשר יהיו רצון ונכונות לקדם העניין ולציית להחלטות שיפוטיות. התובע אף יוכל במצב עניינים זה, לחדש התביעה כאשר יגיע לגיל בגרות ויוכל לנהל ענייניו בעצמו (בכפוף לדין ההתיישנות החל, שכיום מתיר לו  לחדש התביעה תוך 7 שנים מהגיעו לגיל 18, על פי האמור בסעיף 10 לחוק ההתיישנות תשי"ח - 1958).

13.        הודעת ב"כ התובע תינתן בתוך 30 יום, כאשר בנסיבות ובהעדר חוו"ד אין טעם בישיבת קדם המשפט הקרובה ואני מורה על ביטולה. במסגרת הודעתו, יתייחס ב"כ התובע גם לשאלה האם נשלחו למומחית המסמכים שביקשה במכתבה מיום  3.6.06. בהעדר הודעה, אניח כי אין נכונות להעמיד התובע לבדיקה על ידי המומחית מטעם בית המשפט.

14.        לת.פ. ליום 1.1.07.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים בפקס.

ניתנה היום כ"ב בחשון, תשס"ז (13 בנובמבר 2006) בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ