אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גז"ד למורשע בפרשת עוקץ של מאות אנשים מהציבור הערבי בהצגת מצג שווא של הבטחת עבודות בגרמניה ובקנדה ופתרון בעיות כלכליות

גז"ד למורשע בפרשת עוקץ של מאות אנשים מהציבור הערבי בהצגת מצג שווא של הבטחת עבודות בגרמניה ובקנדה ופתרון בעיות כלכליות

תאריך פרסום : 03/10/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום בחיפה
37494-06-13
02/10/2013
בפני השופט:
זאיד פלאח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אבראהים חסן
2. עבד אלרחים אבו אלהיג'א
3. א.א.ע. ניו לייף - חיים חדשים רציניים בע"מ

גזר דין

(בעניין נאשם 1 בלבד)

1.      הנאשם הודה והורשע בביצוע עבירות שפורטו בכתב האישום - חלק כללי ושלושה אישומים; בחלק הכללי נכתב, שעובר ליום 1.4.12 קשר הנאשם 1 קשר עם הנאשם 2 להקמת הנאשמת 3, בכדי שהאחרונה תשמש כעסק פיקטיבי לצרכי מרמה והפקת רווחים, ולאחר הקמתה פתחה הנאשמת 3 תיק עוסק במע"מ באמצעות נאשם 2, ובעצה אחת עם נאשם 1, ובנוסף פתחו הנאשמים תיק שומה במס הכנסה עכו. באמצעות פרסומים באינטרנט, בעיתון "כל אל-ערב" וכן על גבי מוניות, שיווקו הנאשמים את החברה שהקימו, כחברת השמה לשיבוץ עובדים לעבודות בגרמניה ובקנדה, כמפורט באישום הראשון, ובמהלך חודש יולי 2012 שווקו הנאשמים את החברה גם ככזו המספקת הלוואות חוץ בנקאיות לחייבי הוצאה לפועל ובנקים, כמפורט באישום השני. הנאשמים גבו מאזרחים שפנו אליהם סכומי כסף הנעים בין 500 ש"ח ועד 5,910 ש"ח, תוך הצגת מצגי שווא בנוגע לשליחתם לעבודה בחו"ל, או בנוגע למתן ההלוואות. הנאשמים העסיקו עובדים שכירים, ואלה היו בקשר עם קורבנותיהם והציגו בפניהם את מצגי השווא, ובדרך זו קיבלו הנאשמים ממאות אזרחים, במהלך החודשים 4-9 שנת 2012 סך כולל של כ- 760,000 ש"ח, וכאשר אזרחים רבים פנו לנאשמים ודרשו את אשר הובטח להם, סגרו הנאשמים את המשרד במהלך חודש ספטמבר שנת 2012, וניתקו קשר עם הלקוחות. האישום הראשון מפרט כיצד קיבלו הנאשמים במרמה, בין התאריכים 4.4.12 ועד 6.9.12 סך של כ- 702,000 ש"ח מ- 436 אנשים, והנאשם הורשע בביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, עבירה על סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"), וכן בריבוי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות על סעיף 415 סיפא + 29 לחוק העונשין. האישום השני מפרט כיצד קיבלו הנאשמים בין התאריכים 17.7.12 ועד 13.8.12 סך של כ- 44,000 ש"ח מ- 25 אנשים, והנאשם 1 הורשע בביצוע אותן עבירות שיוחסו לו באישום הראשון. בהתאם ל- האישום השלישי הורשע הנאשם 1 בביצוע עבירות של קיום פנקסי חשבונות כוזבים, עבירה על סעיף 220(4) לפקודת מס הכנסה, וכן בשימוש במרמה עורמה ותחבולה, עבירה על סעיף 220(5) לפקודת מס הכנסה, בכך שהנאשמת 3, באמצעות הנאשם 2 ובהוראת הנאשם 1, הגישה ביום 7.5.12 דו"חות תקופתיים כוזבים לחודשים אפריל ויוני 2012, וביום 30.6.12 הודיעה הנאשמת 3 באמצעות הנאשם 2 ובעצה אחת עם הנאשם 1 על הפסקת פעילות בעוד שבפועל הנאשמים המשיכו לפעול ולקבל כספים עד ליום 6.9.12. בנוסף, ניהלו הנאשמים שתי מערכות לרישום הכנסותיהם, אחת ממוחשבת עם רישום חלקי בספרי החשבונות ובדו"חות שהוגשו, ואחת ידנית שהושמטה כולה מספרי החשבונות והדו"חות שהוגשו.

2.      ב"כ המאשימה ציינה את החומרה שבמעשי הנאשם 1, ש"עקץ", כדבריה, 461 אנשים, במסגרת האישומים 1-2, והוסיפה כי מעשי המרמה בוצעו בשיטתיות, בתחכום, בהיקף נרחב ולאורך זמן.בנוגע לאישום הראשון נטען, שמתחם הענישה ההולם את מעשי הנאשם 1 נע בין 5 ל- 7 שנות מאסר בפועל, בנוגע לאישום השני - המתחם נע בין 3 ל- 5 שנות מאסר בפועל, ובנוגע לאישום השלישי - המתחם נע בין 7 חודשי מאסר ועד ל- 24 חודשי מאסר בפועל. עוד נטען, שיש להטיל על הנאשם מאסר מותנה, קנס ופיצוי למתלוננים, וב"כ המאשימה הציגה פסיקה לתמיכת עמדתה העונשית.

3.      ב"כ הנאשם 1 ציין את הודאת מרשו המידית, את החרטה שהביע, ואת החיסכון בזמן שיפוטי יקר, במיוחד לאור מאות עדי התביעה ששמותיהם מצוינים בכתב האישום, ושעדותם נחסכה. עוד נטען שעברו הפלילי של הנאשם אינו מכביד, והוסיף את גילו ומצבו האישי והמשפחתי. בנוגע למתחם הענישה - הסנגור חלק על טיעוני ב"כ המאשימה, והתייחס לפסיקה שדנה נאשמים,שהורשעו בעבירות זהות, לעונשים הנעים בין שנה אחת בפועל ועד שנתיים עד שלוש שנות מאסר.

4.      הנאשם התחרט על מעשיו, והבטיח שמעשים כאלה לא יישנו על ידו. שמעתי גם את אביו של הנאשם, שדיבר בשבח משפחתו, כולל בנו הנאשם, אך הוסיף שהוא מבין שבנו טעה, תוך שהושפע מחבריו, וביקש להתחשב בו בעת גזירת עונשו.

5.      הנאשם 1 הורשע בביצוע עבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, כלפי 461 מתלוננים, כאשר קשר נאשם זה קשר עם הנאשם האחר, לביצוע אותן עבירות, שהן מסוג פשע, ובנוסף עבר עבירות על פקודת מס הכנסה, בכך שפעל במרמה ובמזיד ומתוך כוונה להתחמק מתשלום מס. הנאשם 1 וחברו לאישום קיבלו במרמה מאות אלפי שקלים, ממאות קורבנותיהם, תוך שהציגו בפניהם מצגי שווא, אודות הבטחת עבודות בחו"ל, והטבת מצבם הכספי. הנאשם 1 וחברו פנו לאוכלוסיית יעד, שחלקה היה חלש ונזקק כלכלית, וחלקה האחר האמין להזדמנות לעבודה בחו"ל, תוך ניצול חולשות קורבנותיו לצורך קבלת כספים במרמה. בהתנהגותו המרמתית פגע הנאשם 1 בחופש הפרסום ובמשרדי הפרסום, וכן פגע באימון שרוחש הציבור הרחב למדיה התקשורתית, עת השתמש באותה מדיה לצורך פרסומיו השקריים וקיבל אגב כך כספים במרמה מאזרחים תמימים. עוד בפגע הנאשם בכספי הציבור, ומידת הפגיעה היא בינונית. באישום השלישי פגע הנאשם בפעילות המשקית התקינה, עת נמנע מלשלם את המיסוי הנכון בגין הכנסותיו, ופגע ביחסי האמון שבין האזרח לרשויות המס, ומידת הפגיעה היא בינונית.

6.      מתחם הענישה ההולם את מעשי הנאשם, בגין האישומים הראשון והשני, נע בין שנתיים ועד חמש שנות מאסר בפועל, וזאת בהסתמך על הפסיקה הרחבה שצוינה ע"י ב"כ הצדדים, ובהסתמך על פסיקה נרחבת נוספת. בנוגע לאישום השלישי, אני מאמץ את מתחם הענישה שצוין ע"י ב"כ המאשימה, דהיינו בין 7 חודשים ועד 24 חודשי מאסר בפועל.

7.      בקביעת העונש בתוך מתחם הענישה ההולם את מעשי הנאשם לקחתי בחשבון את הודאתו המידית, ואת החיסכון המשמעותי בזמן שיפוטי ובזמנם היקר של קורבנותיו, שהגעתם לבית המשפט נחסכה. מדובר בכתב אישום הכולל 213 עדי תביעה, ומשפטו של הנאשם, אילו היה מתנהל, היה נמשך על פני עשרות ישיבות, ולאורך חודשים רבים. עוד לקחתי בחשבון את עברו הלא מכביד של הנאשם, הכולל הרשעה אחת משנת 2006 בגין עבירות גניבה מרכב וגניבה, שבגינה נדון למאסר מותנה ולקנס. עוד לקחתי בחשבון את החרטה שהביע בפניי, ואת הבטחתו שמעשים כאלה לא יישנו, וכן את חלקו בביצוע העבירות, את פסיקת בתי המשפט השונים, וכן את כל יתר הטענות שהועלו ע"י ב"כ הצדדים.

8.      בנוגע למאסר בפועל - החלטתי להטיל על הנאשם מאסר שיגלם את העונש הראוי בגין שלושת האישומים יחדיו. בנוגע לפיצוי - מאחר ומואשמים בפרשייה זו שני נאשמים נוספים, שהם הנאשם 2 והחברה, שהיא הנאשמת 3, החלטתי לחייב את הנאשם 1 בתשלום פיצוי לכל המתלוננים, בשיעור מחצית מהסכום שנקלח מכל אחד מהם. בנוסף - החלטתי להטיל עליו קנס, בעיקר לאור האישום השלישי, שהינו אישום כלכלי, והענישה הנכונה אמורה לכלול גם רכיב של קנס, אך התחשבתי בקביעת גובה הקנס הן בעובדה שהנאשם ירצה כעת מאסר בפועל ארוך, והן בעובדה שחייבתי את הנאשם בתשלום פיצוי למתלוננים.

9.      סוף דבר, ולאחר ששקלתי את מכלול השיקולים והנתונים, ולאחר שהתחשבתי בכל שנטען ע"י ב"כ הצדדים, וכן בפסיקה שהוגשה מטעמם, החלטתי לדון את הנאשם לעונשים אלה:

(א)   מאסר בפועל למשך 4 שנים, החל מיום מעצרו 2.6.2013.

(ב)    6 חודשי מאסר על תנאי אשר יופעלו אם יעבור הנאשם תוך 3 שנים מיום שחרורו אחת או יותר מהעבירות בהן הורשע בתיק זה.

(ג)     קנס ע"ס 20,000 ש"ח או 10 חודשי מאסר תמורתם. הקנס ישולם ב- 10 תשלומים שווים ורצופים, ע"ס 2,000 ש"ח כל אחד, החל מיום 1.11.13 ובכל 1 לכל חודש אחריו. אי ביצוע אחד או יותר מהתשלומים במועד, יגרור תשלום מלוא הקנס באופן מידי.

(ד)    אני מחייב את הנאשם לפצות את כל המתלוננים ששמותיהם מפורטים באישומים הראשון והשני, וזאת בגובה מחצית מסכום המרמה שפורט בכתב האישום. הפיצוי ישולם ע"י הנאשם עד לא יאוחר מיום 1.1.2014. הפרקליטות תעביר לבית המשפט רשימה מפורטת, הכוללת את שמות המתלוננים ואת סכום הפיצוי שפסקתי, כמפורט לעיל.

זכות ערעור תוך 45 ימים מהיום, לבית המשפט המחוזי בחיפה.

ניתן היום,  כ"ח תשרי תשע"ד, 02 אוקטובר 2013, במעמד כל הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ