אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גז"ד למורשע בעבירות מעשה סדום ומעשה מגונה באחותו בת הארבע

גז"ד למורשע בעבירות מעשה סדום ומעשה מגונה באחותו בת הארבע

תאריך פרסום : 24/03/2008 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי בנצרת
534-07
19/03/2008
בפני השופט:
1. כב' סגן הנשיא מנחם בן-דוד - אב"ד
2. אברהם אברהם
3. בנימין ארבל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אלמוני
עו"ד לירון מלכה
גזר דין

האישום

1.         לפי הודאתו הרשענו את הנאשם (יליד 1989) בשורה של עבירות מין שעשה באחותו (ילידת 1999). הנאשם הוא הבכור מבין ארבעת ילדי המשפחה. האירוע המיני הראשון שעשה הנאשם באחותו התחולל בשנת 2004 בבית המשפחה, והיא בת כארבע שנים בלבד. הוא נגע באבר מינה וליקק אותו. האירוע השני התרחש בשנת 2005, אף הוא בבית המשפחה, שאז החדיר הנאשם את אבר מינו לפיה של המתלוננת, והיא כבת חמש שנים בלבד. ימים אחדים אחר כך הוא ליקק את פי הטבעת שלה, החדיר אליו את אצבעותיו, ואחר כך את אבר מינו. כשבוע ימים אחר כך שב הנאשם על מעשהו זה, ובחלוף שבוע חזר ועשה באחותו אותו מעשה. ומעשה אחרון המתואר בכתב האישום התרחש ביום 7.8.2007, שאז הנאשם החדיר את אבר מינו לפי הטבעת של אחותו.

2.         בשל המעשים הללו שעשה הנאשם באחותו הרשענוהו במעשה סדום במשפחה (ס' 351(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, יחד עם ס' 347(ב) לחוק), ומעשה מגונה במשפחה (ס' 351(ג)(1) לחוק בנסיבות ס' 348(א) לחוק ובנסיבות 345(3) לחוק).

בדיקות פסיכיאטריות

3.         בדיקה פסיכיאטרית שנעשתה בנאשם סמוך לאחר הגשת כתב האישום מצאה אותו כמי שמבדיל בין טוב לרע ומותר לאסור בעת הרלוונטית לאירועי כתב האישום, וכן כשיר לעמוד לדין. היא לא מצאה אותו סובל ממחלת נפש כלשהיא. עם זאת מצאה הפסיכיאטרית, ד"ר ג' קנול, כי הנאשם 'סובל מהפרעה סכיזוטיפלית, ברקע ידוע על ליקויי למידה, על הפרעות התנהגות עם התפרצויות זעם והפרעת קשב וריכוז. כאשר התגברו אצלו דחפיו התוקפניים והמיניים ניצל הנאשם את אחותו לסיפוק צרכיו המיניים, באופן המצביע על חוסר יכולת אמפטית וקושי לווסת ולרסן את דחפיו'. הפסיכיאטרית התרשמה מאדם בעל אישיות בלתי בשלה, עם קווים נרציסטיטים ואנטי סוציאליים, המאופיין על ידי אימפולסיביות, חוסר התחשבות בזולת וקושי בריסון ובוויסות דחפיו התוקפניים והמיניים.

4.         ההגנה הניחה לפנינו חוות דעת פסיכיאטרית שערך ד"ר ג' הידש בנאשם. מסקנתו הסופית של המומחה מטעם ההגנה דומה לזו של ד"ר קנול, משמע שהנאשם כשיר לעמוד לדין. עם זאת מתאר המומחה, ד"ר הידש, את הנאשם כמי שסבל וסובל מהפרעות נפשיות קשות על רקע של הפרעת קשב. הוא מתואר כבעל יכולת קוגניטיבית מוגבלת מאוד, ויכולתו לשלוט בדחפים היא של ילד צעיר. הוא קובע, כי אצל הנאשם 'קיימים דחפים ליבידיבליים מעוותים, לא בשלים בעלי עוצמה רבה במיוחד, המתאפיינים בכך שהם פועלים ללא שיקול וכוונה וללא התחשבות במציאות. כך היה באירועים רבים בעברו אשר בסופו של דבר הובילו לאשפוזו במחלקה הפסיכיטטרית'. הוא בדיעה, כי עניינו של הנאשם קרוב מאוד למצב של דחף לאו בר כיבוש. הוא מבקש להתחשב במצבו ולהקל בעונשו, כשהוא מתאר את הנאשם כבעל סיכון גבוה ללקות בסכיזופרניה, ומכאן - בעל נטיה אובדנית בסיכוי לא מבוטל. הוא סבור, כי הודאתו במעשים מפחיתה את המסוכנות להישנות מעשיו בעתיד.

תסקיר מבחן

5.         תסקיר המבחן שהוכן עבור הנאשם מתאר נסיבות קשות הסובבות את חייו, כפי שמתאר ד"ר הידש בחוות דעתו. הנאשם סובל מחסכים רגשיים ומבעיות נפשיות מגיל צעיר, כך קצין המבחן, שגם התרשם ממסוכנות מינית ברמה גבוהה, ולכן ביקש שלא ליתן המלצה טיפולית. את הטיפול בו יקבל הנאשם במסגרת שירות בתי הסוהר, כך ממליץ קצין המבחן.

תסקיר קרבן עבירה

6.         לבקשת התביעה נערך תסקיר גם ביחס לקרבן העבירה, וממנו למדנו, שאחותו של הנאשם מטופלת במרפאה פסיכיאטרית, בעקבות הפגיעה המינית שפגע בה אחיה. התסקיר מתאר את הקשיים שהיא חווה מאז הפגיעה המינית בה, על הפגיעה בתפקודה בחיי היומיום, ובתוך כך קשיים בשינה, סיוטים מהם היא סובלת, כאבים סומטיים 'בלב', 'בגרון' ו'בפי הטבעת' שהיא מתארת, ועוד כיו"ב. בנוסף היא סובלת ממחשבות פולשניות. עורכת התסקיר בדיעה, כי המתלוננת צריכה להמשיך ולקבל טיפול מתאים.

הערכת מסוכנות

6.         נוסף על שני תסקירים אלה נעשתה הערכת מסוכנות לנאשם, לפי מצוות החוק, וממנה למדנו, כי מסוכנותו של הנאשם מצויה ברמה 'גבוהה לרצידיביזם מיני'.

טיעוני התביעה וההגנה

7.         בטיעוניה לעונש עמדה התובעת המלומדת על חומרת מעשיו של הנאשם, שלא חס על אחותו, והיא בת ארבע שנים בלבד, ניצל את פער הגילאים ביניהם ועשה בה מעשים מיניים קשים, עד כי היתה כלי לסיפוק יצריו. היא ציינה את רמת המסוכנות הגבוהה המאפיינת אותו. היא הפנתה לקשיים שחווה קרבן העבירה, בעקבות המעשים שעשה בה הנאשם. כל אלה מצדיקים, לטעמה, ענישה מחמירה עם הנאשם.

8.         הסניגורית המלומדת עמדה, בתורה, על מצבו הנפשי הקשה של הנאשם, שאת תמציתו הבאנו למעלה, מפי הפסיכיאטר ד"ר הידש. היא הצביעה עוד על כך, שעניין לנו במקרה גבולי, ואך כפסע היה עד הכרזתו כמי שאינו כשיר לעמוד לדין. היא מבקשת שנשית לבנו למצבו הנפשי הקשה של הנאשם, וניתן בידו אפשרות לקבל טיפול מתאים. על כן היא מבקשת כי נקל עמו בענישה, ונמקד את גזר דיננו בטיפול שיש ליתן לו.

דיון

9.         נוכח התיאורים בכתב האישום לא היה מי שיחלוק על חומרת מעשיו של הנאשם באחותו. חומרה זו מקבלת משנה תוקף על רקע פער הגילאים בין השניים, וכאשר המעשים נעשים בבית המשפחה. נסיבות אלה עשויות לגרום, ונראה שבפועל גם גרמו, נזק רב למתלוננת, שביתה חדל מלהיות מבצרה, והאמון שהיא עשויה לרכוש בבני משפחה - נפגע. ראינו את הפגיעה שנפגעו חיי השגרה שלה, על הסיוטים מהם היא סובלת, הקשיים בשינה, כאבים סומאטיים אותם היא חווה, ועוד שאר פגיעות שתוארו בתסקיר שהונח לפנינו.

10.        חומרת העבירה נהירה, איפוא, על פני הדברים. ומן הצד האחר ראינו את נסיבותיו של הנאשם, על הבעיות מהן הוא סבל וסובל. ראינו את הבעיות הנפשיות שהתפתחו אצלו, בשל בעיה מולדת שהביאה להפרעות קשות בקשב ובהתנהגות, אף כי בעיות נפשיות אלה לא הגיעו כדי מחלת נפש.

נוסף על אלה ראינו לנגד עינינו את גילו הצעיר של הנאשם, ואת העובדה שהוא נעדר כל הרשעה בפלילים. הודאתו אף היא תישקל בעניינו לקולת העונש, בשל קבלת הדין שיש עימה, והחסכון במשאבים לבית המשפט ולתביעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ