אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בש"פ 4033/15 אבו מדיעם נ' מדינת ישראל

בש"פ 4033/15 אבו מדיעם נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 21/06/2015 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
4033-15
18/06/2015
בפני השופט:
ע' פוגלמן

- נגד -
העורר:
אברהים אבו מדיעם
עו"ד יוסי לין
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד עילית מידן
החלטה
 

 

לפניי ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע (כב' השופטת ג' שלו) לדחות בקשה לעיון חוזר בעניין מעצרו של העורר עד תום ההליכים ושחרורו לחלופת מעצר בתנאי מעצר בית מלא.

 

  1. העורר, צעיר בן 20, הואשם בכתב אישום מתוקן (שתוקן בדרך של הוספת עד) בעבירות של סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: החוק); הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו לפי סעיף 275 לחוק; ונהיגה בזמן פסילה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א-1961. על פי הנטען בכתב האישום המתוקן, ביום 2.4.2015 בשעה 16:30 או בסמוך לכך סיירו השוטרים יניב שטמקר ובוריס סרולוביץ (להלן: שטמקר; סרולוביץ; להלן ביחד: השוטרים) בניידת משטרה ברהט (להלן: הניידת). במהלך הסיור אותת להם אדם שזהותו אינה ידועה וסימן להם כי רכבו נפגע על ידי רכב לבן מסוג טויוטה (להלן: הרכב). השוטרים החלו לנסוע בעקבות הרכב, שבו נהג העורר בהיותו בפסילה,ושטמקר כרז לעורר שיעצור בצד הכביש. חרף ההוראות שנמסרו בכריזה לא עצר העורר את הרכב אלא האיץ את מהירות נסיעתו לכיוון שכונה 9 ברהט בכוונה להימלט מהשוטרים. השוטרים המשיכו בנסיעה אחר העורר וכרזו לו שוב לעצור תוך שהם מפעילים את האורות הכחולים בניידת. העורר המשיך בנסיעה מהירה לכיוון הכביש העוקף של רהט ונכנס לשכונה אחרת בעיר. במהלך הנסיעה הרים העורר את בלם היד ברכב וחזר במהירות לעבר הניידת תוך שהוא מסכן את בטיחות השוטרים ובמטרה להימלט מהם. שטמקר, שנהג בניידת, סטה לצד הכביש בכדי שלא להתנגש ברכבו של העורר, והמשיך לנסוע אחרי העורר שפנה לעבר שכונה נוספת. במהלך נסיעתו האמורה סיכן העורר את הנהגים והנוסעים שהיו במקום ואלה נאלצו לרדת מהכביש כדי שלא לפגוע ברכבו. בהמשך הנסיעה שוב הרים העורר את בלם היד ברכב והסתובב במקום, והשוטר שטמקר נאלץ לסטות ימינה כדי להימנע מפגיעה ברכב. העורר המשיך בנסיעה מהירה ומסוכנת בכוונה לסכן את בטיחותם של השוטרים, להימלט מהם ולפגוע בניידת. לשם כך לחץ העורר על דוושת הגז ברכבו, נסע לעבר הניידת ופגע בה מאחור. הוא המשיך בנסיעה מהירה תוך שהוא דוחף עם רכבו את הניידת ונמלט מהמקום.

 

  1. להשלמת התמונה העובדתית יצוין כי לאחר שנמצא כי אביו של העורר (להלן: האב) הוא הבעלים הרשומים של הרכב, הגיעו ביום המרדף שוטרים (אחרים מאלה שהיו מעורבים בו) לבית של משפחתו של העורר. בבית שהה אחיו הבגיר (להלן: האח הבגיר). הוא עוכב לחקירה במשטרה ושוחרר באותו יום. עוד יצוין כי ביום 5.4.2015, שלושה ימים לאחר האירוע, הגיעו לתחנת המשטרה ברהט האב בליווי בן נוסף, קטין (להלן: האח הקטין). האח הקטין מסר לשוטרים כי הוא שנהג ברכב במהלך המרדף.

 

הליך המעצר

 

  1. העורר נעצר ביום 5.4.2015. ביום 9.4.2015, בד בבד עם הגשת כתב האישום המקורי, הגישה המשיבה בקשה לעצור את העורר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. בדיון שהתקיים באותו יום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע (כב' השופטת ג' שלו) טען העורר כי בשעת האירוע הוא שהה בתחנת דלק ובפאב באשקלון, ובא כוחו ביקש להציג צילום ממצלמת האבטחה במקום. בית המשפט נעתר לבקשתו והורה כי הדיון יתחדש שעות ספורות לאחר מכן, שעד אז יעיין בית המשפט בחומר הראיות שבידי התביעה. בהמשך הדיון קבע בית המשפט כי קיימות ראיות לכאורה להוכחת העבירות המיוחסות לעורר; אך קיים כרסום מסוים בהן נוכח פגמים בהליך הזיהוי של העורר כמי שנהג ברכב, ובשל כך שטענת האליבי של העורר – אף שאינה חפה מקשיים – לא נבדקה כראוי על ידי המשטרה. בית המשפט עמד על המסוכנות הנשקפת ממי שמיוחסות לו עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. יחד עם זאת, בשים לב לכרסום האמור בחומר הראיות, נקבע כי בנסיבות המקרה דנן יש לשקול את שחרור העורר לחלופת מעצר בתנאי מעצר בית מלא לצד הפקדת ערבות משמעותית. עוד ציין בית המשפט כי החלופה המוצעת אינה יכולה להיות בבית העורר, וכמו כן עמד על כך שהאב או האח הבגיר אינם יכולים לשמש ערבים לשחרורו נוכח מעורבותם בחקירה.

 

  1. לאחר החלטה זו חודש הדיון והוקדש לבחינת חלופות המעצר שהציע העורר. בהחלטה נוספת מאותו היום קבע בית המשפט כי העורר ישוחרר לחלופה בתנאי מעצר בית מלא בבית חבר של משפחתו (להלן: החבר) ויהיה נתון כל שעות היממה לפיקוח והשגחה מלאים של החבר או של סבו של העורר. בית המשפט ציין כי בנסיבות המקרה, ובשים לב לכך שלעורר אין עבר פלילי, אין הצדקה להרחיקו באופן משמעותי מאזור מגוריו. לכך הוסיף בית המשפט כי הגם שהחלופה שהוצעה אינה מיטבית, התרשמותו היא כי הערבים שהוצעו רציניים, מבינים את מטרת הערבות וידווחו למשטרה אם יפר העורר את תנאי שחרורו. בצד האמור נקבעו תנאים נוספים לשחרור העורר, הנוגעים להפקדת ערבויות שונות כמפורט שם.

 

  1. ביום 5.5.2015 הגיש העורר בקשה לעיון חוזר בהחלטות בית המשפט מיום 9.4.2014 בטענה כי התשתית הראייתית נגדו אינה מספיקה להוכחת המעשים המיוחסים לו ומשכך יש להקל בתנאים שנקבעו לשחרורו. בהחלטה מיום 1.6.2015 דחה בית המשפט את הבקשה האמורה בקבעו כי בהחלטות הקודמת נתן דעתו לכרסום בחומר הראיות בתיק ולפיכך אין מקום לשנות מהן. בצד האמור, בית המשפט בחן לגופן את טענת העורר לעניין כשלים בזיהוי הרכב. בעניין זה טען העורר כי ישנה סתירה בין מספר הרכב שעליו דיווחו השוטרים בתדר המשטרתי מיד לאחר האירוע לבין מספר הרכב של האב, הוא הרכב שבו נהג העורר לפי המיוחס בכתב האישום. נקבע כי אמנם כאשר התבקש שטמקר (על ידי המוקד המשטרתי – ע' פ') לתאר את הרכב הוא נקב במספר רכב שגוי; ברם, נקבע כי בתחילה מסר שטמקר בקשר את מספר הרכב הנכון, אלא שלא היה ניתן לאחזר את הדברים האמורים בשל תקלה טכנית; וכי המספר השגוי נמסר על ידו רק לאחר שהשוטרים איבדו קשר עין עם הרכב. נוכח אלה, ובשים לב לראיות אחרות בעניין זיהוי הרכב, הסיק בית המשפט כי הסתירה דנן אינה מצדיקה עיון חוזר בהחלטותיו מיום 9.4.2015.

 

 

טענות הצדדים

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ