אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אגרי אינווסט בע"מ ואח' נ' הבורסה לניירות ערך בתל - אביב בע"מ ואח'

אגרי אינווסט בע"מ ואח' נ' הבורסה לניירות ערך בתל - אביב בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 11/08/2013 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
13448-07-13
05/08/2013
בפני השופט:
חגי ברנר

- נגד -
התובע:
אגרי אינווסט בע"מ
הנתבע:
1. הבורסה לניירות ערך בתל - אביב בע"מ
2. כונס נכסים רשמי תל אביב
3. נחום לנגנטהאל
4. בנק הפועלים בע"מ-סניף ראשי
5. דניאל חי ברנר
6. שונית שרוני
7. גרוס
8. קלינהנדלר
9. חודק
10. ברקמן ושות'
11. רשות ניירות ערך
12. משרד ברייטמן אלמגור זהר-DELOITTE
13. אלון פנקס

החלטה

לפניי בקשה לאישור הסדר נושים לפי ס' 350 לחוק החברות, התשנ"ט- 1999 (להלן: "החוק").

המבקשת, אגרי אינווסט בע"מ, הגישה בקשה לכינוס אסיפות נושים ואסיפת בעלי מניות על מנת לאשר הסדר לפיו, בין השאר, יימכר השלד הבורסאי של המבקשת לצד שלישי, תמורת סך של 1,499,500 ₪ (שישולם בשני תשלומים, הראשון על סך של 1,255,000 ₪ והשני על סך של 244,500 ₪).

על פי הוראת בית המשפט כונסו אסיפות של נושי החברה ושל בעלי מניותיה לשם דיון בהסדר המוצע.

באסיפת בעלי המניות של המבקשת אישרו בעלי המניות את ההסדר: עשרה משתתפים בהצבעה, המחזיקים 99.43% מסך המניות שהשתתפו בהצבעה, תמכו באישורו; בעל מניות אחד, המחזיק 0.57% מסך המניות שהשתתפו בהצבעה, התנגד להסדר.

באסיפת הנושים המובטחים זכה ההסדר לאישור על ידי הנושה המובטח היחיד של המבקשת, בנק הפועלים בע"מ. יצויין כי גובה החוב של הנושה המובטח הינו כ- 68,301,000 ₪.

לאסיפת הנושים הרגילים של המבקשת התייצב נושה אחד ויחיד, משרד עורכי הדין גרוס, קלינהנדלר, חודק, ברקמן ושות' (להלן: "משרד גרוס") והצביע נגד ההסדר. משרד גרוס אוחז בחוב של כ- 500,180 ₪ מתוך חוב כולל לנושים הרגילים שהינו כ- 1,031,319 ₪ ושיעור נשייתו הינו כ- 0.7% ביחס לחוב הכולל של המבקשת לנושיה.

משרד גרוס טען כי אין לו התנגדות עקרונית לעצם המהלך של מכירת השלד הבורסאי של המבקשת, אך הוא לא קיבל את מלוא המידע הדרוש לו לשם גיבוש עמדה סופית בענין. כך למשל, נודע לו כי הנושה המובטח פרע כביכול את חובה של המבקשת כלפי נושים רגילים אחרים של המבקשת והוא ביקש לקבל מידע על כך. בנוסף נטען כי דרוש לו מידע בשאלה האם הסכום המוצע במסגרת ההסדר אכן ממקסם את ערך הנכס.

אחד מבעלי המניות – מאה ואחד יעוץ כלכלי בינלאומי בע"מ- התנגד להסדר בנימוק שלא זו הדרך למקסם את שוויה של המבקשת וכי ישנן דרכים אחרות העומדות לרשות המבקשת, בטרם תרוקן מתוכן וייפגעו אחזקותיהם של בעלי מניותיה. עוד נטען על ידו כי לא ידע שמניותיו של בעל השליטה במבקשת שועבדו לטובת בנק הפועלים בע"מ וכי הדרך הנכונה לנהוג בה היתה לעקל את מניותיו של בעל השליטה, לכנס את הדירקטוריון ולבצע הקצאת מניות, שהיו נמכרות למרבה במחיר. יצויין כי מדובר בבעל מניות שלא טרח להשתתף באסיפת בעלי המניות שכונסה לצורך אישור ההסדר.

הבורסה לניירות ערך התנגדה תחילה לאישורו של ההסדר משום שהוראותיו סותרות הוראות מסויימות בתקנון הבורסה. יחד עם זאת, לאחר שהמבקשת הודיעה על הכנסת תיקונים בהסדר, הודיעה הבורסה לניירות ערך כי אין לה התנגדות לאישורו של ההסדר במתכונתו המתוקנת.

הבקשה נקבעה לדיון באולם, שנערך ביום 4.8.2013, ואשר אליו התייצבו כל הצדדים הנוגעים בדבר. לאחר דין ודברים, ביקשו ב"כ המבקשת וב"כ משרד גרוס שהות על מנת לנסות ולפתור את המחלוקת שנתגלעה ביניהם.

על פי הודעה שנמסרה היום לבית המשפט, משך משרד גרוס את התנגדותו להסדר המוצע. התוצאה היא שהסדר החוב זכה גם לתמיכתם של הנושים הרגילים, בשים לב לכך שמשרד גרוס היה הנושה היחיד שהתייצב לאסיפת הנושים הרגילה.

ס' 350 (ט) לחוק קובע:

"אם בכל אסיפת סוג שכונסה לפי סעיף קטן (א) הסכימו לפשרה או להסדר רוב מספרם של המשתתפים בהצבעה למעט הנמנעים שבידם יחד שלושה רבעים של הערך המיוצג בהצבעה, ובית המשפט אישר את הפשרה או ההסדר, הרי הם מחייבים את החברה ואת כל הנושים או בעלי המניות או הסוג שבהם, לפי הענין, ואם היא בפירוק - את המפרק וכל משתתף."

משמע, על מנת שבית המשפט יאשר הסדר נושים, שומה על מגיש הבקשה לעמוד בשני תנאים מצטברים: התנאי הראשון הוא השגת רוב מנין של המשתתפים בהצבעה והתנאי השני הוא השגת רוב ערך של 75% מבין המשתתפים בהצבעה. דרישות אלה צריכות להתקיים בכל אחת מבין אסיפות הסוג. בעניננו, הושג רוב ערך ורוב מנין כנדרש באסיפת בעלי המניות ואסיפת הנושים המובטחים, ועתה, בעקבות הודעתו מהיום של משרד גרוס, הושג רוב ערך ורוב מנין כנדרש גם באסיפת הנושים הרגילים.

נתתי דעתי לטענותיו של בעל המניות שנותר המתנגד היחיד להסדר. אינני סבור כי יש בטענות אלה כדי להצדיק את דחייתו של ההסדר המוצע. רוב מוחלט כמעט של בעלי המניות תמך בהסדר. בנוסף, כל הנושים, המובטחים והרגילים, שהשתתפו בהצבעה, תמכו בהסדר. תמיכה גורפת זו מדברת בעד עצמה. זאת ועוד, לא שוכנעתי כי קיימת דרך ריאלית אחרת שבה ניתן להפיק תמורה כלשהי מפעילותה של המבקשת זולת מכירתו של השלד הבורסאי. גם אם אניח כי קיימת דרך אפשרית נוספת להשגת תמורה לבעלי המניות והנושים, כנטען על ידי בעל המניות המתנגד, בית המשפט לא יחליף את שיקול דעתם של נושי המבקשת ובעלי מניותיה אם על פניו ניתן להתרשם שההסדר איננו מקפח את המתנגדים לו. בעניננו, לא התרשמתי כי נגרם קיפוח כאמור לבעל המניות המתנגד. ככל שיש לו טענות ראויות נגד מנהליה של המבקשת בקשר לאופן ניהולה של המבקשת והסיבה שהגיעה למצבה הנוכחי, ואינני קובע כי כך הוא הדבר, הוא יוכל להעלותן במסגרת הליך משפטי נפרד.

יצויין כי במהלך הדיון באולם הודיע בעל המניות המתנגד כי נשלח אליו מסרון ממציע נוסף, שהצעתו גבוהה יותר מזו שאושרה על ידי המבקשת ונושיה. אין מקום להיזקק להצעות המועלות בדרך לא דרך מעין זו, לאחר שהצעת ההסדר פורסמה ברבים, כונסו אסיפות והתקבלו החלטות של הנושים ובעלי המניות לאשר את ההסדר היחיד שעמד על הפרק.

אשר על כן, ההסדר מאושר כמבוקש, בכפוף לתיקונים שהוכנסו בעקבות הערות הבורסה לניירות ערך. כמו כן, בהסכמת המבקשת, הנושה המובטח ומשרד גרוס, אני ממנה לתפקיד נאמן לצורך ביצוע ההסדר את עו"ד איל אקוניס.

המזכירות תשלח ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ט אב תשע"ג, 05 אוגוסט 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ