אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אגד אישי הסעים ושיגור בע"מ נ' עיריית אשדוד ואח'

אגד אישי הסעים ושיגור בע"מ נ' עיריית אשדוד ואח'

תאריך פרסום : 22/08/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
804-12-09
18/08/2013
בפני השופט:
יסכה רוטנברג

- נגד -
התובע:
אגד אישי הסעים ושיגור בע"מ
הנתבע:
1. עיריית אשדוד
2. הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

העובדות

1.התביעה יסודה בנזקים שנגרמו לאוטובוס התובעת (להלן: "האוטובוס"). אין מחלוקת לגבי נסיבות הפגיעה; המחלוקת היא לעניין האחריות לה, ולעניין הנזק שנגרם בעטייה.

2.בתאריך 10.03.09 בשעה 18:40 לערך, נסע האוטובוס ברחוב תשרי שבעיר אשדוד. במהלך הנסיעה נפגע האוטובוס ממכסה בור ביוב שבמרכז הכביש, אשר התרומם וחדר את רצפת האוטובוס ואף פגע ברגלה של אחת מהנוסעות. כתוצאה מכך ניזוקה רצפת האוטובוס, חלק ממנה הוחלף בחלק חדש, והעלות הכוללת של התיקון היתה 123,113 ₪. התובעת פנתה לנתבעות בדרישה לפצותה על נזקיה, אך הן דחו דרישתה. מכאן התביעה.

3.הנתבעות אינן חולקות על נסיבות הפגיעה כמתואר לעיל. עם זאת, לטענתן, הנתבעת 1 (להלן: "עיריית אשדוד" או "העירייה") אינה אחראית לפגיעה, מאחר ומכסה בור הביוב התרומם עקב סתימה שאירעה בבור. לא ניתן למנוע סתימה מעין זו, ולמרות שהעירייה דואגת לתחזוקתה התקינה של מערכת הביוב העירונית, היא אינה יכולה למנוע בכל מקום ובכל עת התרחשותה של סתימה. עוד נטען כי לא היתה הצדקה להחלפת רצפת האוטובוס באחרת, וניתן היה לתקן את הנזק בעלויות פחותות משמעותית. טענה נוספת היא שיש ליחס לנהג האוטובוס אשם תורם במידה מכרעת.

4.מטעם התובעת העידו: מר שרון אוזיאל, נהג האוטובוס (להלן: "נהג האוטובוס"), הגב' דניאלה פיזק, עובדת במחלקת התביעות של התובעת (להלן: "נציגת התובעת") ומר כפיר, השמאי שערך את חוות הדעת (להלן: "שמאי התובעת"). מטעם הנתבעת העידו: מר דרנוב, שמאי שערך חוות דעת נגדית (להלן: "שמאי הנתבעת"), מר יעקובוב, מי שבכל המועדים הרלוונטיים כיהן כמנהל מחלקת הביוב בעיריית אשדוד (להלן: "מנהל מחלקת ביוב") ומר זינו, מנהל ניידות במוקד העירוני של עיריית אשדוד (להלן: "נציג המוקד").

5.שלוש פלוגתאות עיקריות עלו: אחריותה של העירייה לפגיעה, קיומו של אשם תורם לנהג האוטובוס והיקף הנזק שנגרם. אבחן פלוגתאות אלו כסדרן.

האחריות לפגיעה

6.נהג האוטובוס העיד שהוא נהג את האוטובוס, וכשהגיע לרחוב תשרי הבחין במים הזורמים בכביש. בצידו הימני של הרחוב חנו רכבים, על כן הוא האט נסיעתו וסטה מעט שמאלה כדי להמשיך בנסיעה. לפתע שמע רעש חזק, והתברר לו שמכסה בור ביוב פרץ את רצפת האוטובוס (תצהיר עדות ראשית, ת/1; הודעה בכתב ת/3; פרוטוקול עמ' 9).

הנהג העיד שהוא לא יכול היה להבחין שמכסה הבור אינו מונח כראוי, וגם לא ניתן לראות דבר שכזה, בפרט כאשר היתה זו שעת ערב והרחוב היה חשוך. הנהג העיד שהוא לא נסע מהר, והוא גם לא יכול היה לנסוע מהר מאחר וברחוב יש במפרים כל מספר מטרים. בנוסף, כשהבחין במים בכביש הוא האט נסיעתו עוד יותר (עמ' 10 שורה 13 – עמ' 11 שורה 29).

7.נציג המוקד העירוני שהעיד מטעם הנתבעות, ערך בדיקה במערכת המוקד העירונית, היא המערכת אליה מתנקזות כל תלונות התושבים. הוא מצא שלא הוגשה כל תלונה לגבי פריצת ביוב במקום, והתלונה היחידה מתייחסת לתאונה בה נפגע האוטובוס. נציג המוקד צירף לתצהירו תדפיס מכל תלונות המוקד הקשורות במערכת הביוב לשנת 2009 (תצהיר נ/3 והתדפיס שצורף לו). בחקירתו הנגדית העיד העד שבדו"ח הנ"ל מצוי תיעוד של כל התלונות שהתקבלו במוקד בקשר עם פריצות ביוב (עמ' 35 שורות 8 – 9), אך הוא אינו כולל עבודות תיקון יזומות שבוצעו על ידי העירייה או מי מטעמה (עמ' 35 שורות 31 – 32).

עד נוסף מטעם הנתבעות היה מי שכיהן בזמנו כמנהל מחלקת הביוב בעירייה. בתצהירו כתב העד שהעירייה מבצעת תחזוקה שוטפת של מערכת הביוב, אך אין כל דרך למנוע סתימות ביוב כתוצאה מחפצים המושלכים למערכת, כגון טיטולים או מגבונים (סעיפים 9 – 15 לתצהיר נ/2). בחקירתו הנגדית נתבקש העד לפרט את הפעולות בהן נקטה העירייה, הן בכלל והן בפרט ביחס לבור הנדון, אך טען כי אינו יכול לעשות כן, מאחר ואין בפניו הדו"ח המתאר את הפעולות שנעשו (עמ' 30 שורות 8 – 14). לדברי העד אחד האמצעים הננקטים למניעת סתימות, הן שטיפות יזומות של הצינורות, ושטיפות אלו מבוצעות על ידי תאגיד המים והביוב של העירייה, יובלים. שם גם חייב להיות דו"ח המתעד את השטיפות שבוצעו (עמ' 31 שורות 8 – 9; עמ' 32 שורות 1 – 6). פעולות נוספות הן בדיקות בריכות הביוב וניקויין, וגם ביחס לפעולות אלו, אין עימו הדו"חות הרלוונטיים (עמ' 32 שורות 22 – 26).

בחקירתו הנגדית של העד עלה שבנוסף לדו"ח המרכז, ישנו, לגבי כל אירוע ואירוע, דו"ח פרטני בו מפורטים מכלול הנתונים של אותו אירוע (עמ' 32 שורות 14 – 20). גם דו"ח זה לא הוצג.

8.בחנתי את מכלול העדויות והראיות, הגעתי למסקנה כי העירייה לא הוכיחה טענותיה. שתי סיבות לדבר. ראשית, לא הוכח שהעירייה נקטה בפעולות הנדרשות להבטחת פעילותה התקינה של מערכת הביוב, כטענתה. שנית, וזה עיקר, לא הובהרו הנסיבות המלאות של האירוע, לא הובהר מה גרם למכסה בור הביוב להתרומם ולא הובהר אם אומנם סתימה מקרית היא שגרמה לדבר.

9.אשר לפעולות לתחזוקת מערכת הביוב העירונית. מקובל עלי כי לא ניתן לדרוש מעיריית אשדוד למנוע כליל קיומן של סתימות במערכת הביוב בתחומה. כפי שהעיד מנהל מחלקת הביוב, העירייה אינה יכולה להבטיח כי משתמשים לא יזרקו לביוב חפצים שונים שיגרמו לסתימה, ובמקרים אלו, כל שנותר הוא לדאוג לטיפול מהיר ויעיל בתקלה. עם זאת, לא יכולה להיות מחלוקת, וגם על העירייה מוסכם, כי עליה לנקוט בפעולות הנדרשות למניעת סתימות במערכת. מנהל מחלקת הביוב טען כי ננקטות פעולות שכאלו, אלא שכאשר נתבקש לפרט את הפעולות שבוצעו הוא לא יכול היה לעשות כן. התברר כי לפחות חלק מהפעולות (שטיפה יזומה של הצינרות) אינן מבוצעות על ידי העירייה, אלא על ידי תאגיד עצמאי, יובלים, אך כל עד מטעם יובלים לא העיד. עוד התברר כי ישנם דו"חות המתעדים את הפעולות המבוצעות, לרבות ניקוי הבורות ושטיפת הצנרת, אך דו"חות אלו לא הוצגו, ובהעדרם, לא יכול היה העד לפרט אלו פעולות בוצעו, ומתי (עמ' 30 שורות 8 – 14). בנסיבות אלו, הטענה לפיה העירייה נוקטת בצעדים הדרושים והאפשריים למניעת תקלות, נותרה טענה סתמית, בלתי מפורטת ובלתי מוכחת.

10.אשר לנסיבות האירוע. הגעתי למסקנה כי נסיבות האירוע נותרו עמומות ולא הובהר מה גרם למכסה בור הביוב להתרומם. נהג האוטובוס העיד שהבחין במים בכביש. לפי האמור בדו"ח המוקד המרוכז (צורף לתצהיר נציג המוקד נ/3) יש במקום "פריצת ביוב". בשום מקום לא נכתב כי יש במקום סתימת ביוב, אף שבדו"ח עצמו, ישנן לא מעט תקלות המוגדרות כסתימת ביוב. אכן כן, יתכן וסתימת ביוב היא שגרמה לפריצת הביוב, אך ישנן גם אפשרויות נוספות. והנה, מתברר כי ישנם לפחות שני דו"חות נוספים שלא הוצגו: דו"ח פרטני המתייחס באופן ספציפי לתקלה שאירעה, ודו"ח בו מפורטות העבודות היזומות המבוצעות על ידי העירייה לשם תחזוקת הבור. שני דו"חות אלו לא הוצגו, מבלי שניתן לכך כל הסבר. זאת ועוד. התקלה שאירעה טופלה על ידי קבלן מטעם תאגיד המים והביוב, יובלים. לא הובא לעדות כל עד מטעם התאגיד, וגם הקבלן שטיפל באירוע לא זומן לעדות.

החסר בראיות בולט במיוחד דווקא לאור העובדה שמדובר באירוע חריג. אין מדובר רק בפריצת מי ביוב או בסתימה במערכת, מדובר באירוע בו התנתק ממקומו כל מכסה בור הביוב, חדר לרצפת אוטובוס חולף, גרם נזק רב לאוטובוס ואף פגיעת גוף ברגלה של אחת הנוסעות. ואם לא די בכך, לשם תיקון המפגע לא הוחלף רק מכסה בור הביוב, אלא הוחלפה גם הטבעת החיצונית המעוגנת לכביש בבטון, ואשר עליה מורכב המכסה (תמונות ת/2). אין ספק כי מדובר בתקלה משמעותית, וניתן היה לצפות לקבלת הסבר מדוייק ומבוסס לגבי נסיבותיה. הסבר שכזה לא הוצג. בנסיבות אלו, לא הוכח כי מכסה הביוב התנתק מקומו רק עקב סתימה פתאומית ובלתי צפוייה, ולא עקב תקלה משמעותית יותר, אותה ניתן היה, וצריך היה, למנוע.

11.חובתה של העירייה לטפל ולתחזק את מערכת הביוב שבתחום שיפוטה מעוגנת בפקודת העיריות [נוסח חדש] (למשל סעיפים 235, 237, 242; ע"א 2906/01 עיריית חיפה נ. מנורה חברה לביטוח בע"מ), ובחוק הרשויות המקומיות (ביוב) תשכ"ב – 1962 (למשל סעיף 10). לאור האמור, היה על הנתבעות להוכיח כי העירייה נקטה באמצעים הנדרשים והאפשריים. ומשהוכח שאירעה תקלה, ועוד תקלה חמורה, וכאשר הנסיבות שגרמו לתקלה מצויות בידיעתה הבלעדית של העירייה, היה על העירייה להראות כי התקלה שאירעה אינה תוצאת מחדליה.

מסקנה זו מתחייבת בין מכוח הוראות סעיף 41 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש], מאחר ואין זה דרכם של מכסים של בורות ביוב להתרומם, ובין מאחר ועל העירייה, כמי שבידיעתה הייחודית מצוי כל המידע הקשור בטיפול ובתחזוקת מערכת הביוב העירונית, שעל תקינותה היא מופקדת, להוכיח מה היו נסיבות האירוע (וראה לעניין זה ע"א 73/86 שטרנברג נ. עיריית בני ברק, סעיף 5 לפסק הדין).

הנתבעות לא הוכיחו טענותיהן, הן לא הרימו את הנטל להראות כי העירייה לא התרשלה במילוי חובותיה, ועל כן הן חבות כלפי התובעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ