אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> שיתוף קבצים באינטרנט

שיתוף קבצים באינטרנט

מאת: אביב אילון, עו"ד; יונתן בר-שדה, עו"ד | תאריך פרסום : 27/07/2000 12:00:00 | גרסת הדפסה

אין חולק כי החיים בעולם המודרני מלאי הפתעות וריגושים, ברם, בעשור האחרון מאז הולדת האינטרנט במתכונתו הנוכחית, לא חולף יום, שבו עינינו המשתאות בוחנות טכנולוגיה חדשה, שלטענת ממציאה - תהפוך את האינטרנט על פיה. ובעוד אנו נאלמים דום לנוכח נפלאות החיים הקיברנטיים עולה לו, בשקט מה, רעיון שיתופי חדש מגובה עשתה ברשת להיראות כה קטנה. חברת ICQ-בטכנולוגיה הנכונה, שגורם למהפכה ש עומדת מאחורי רעיון שכזה הידוע בשם הקוד Napster.com"file swapping" , סופגת בימים אלה מהלומות רבות בגין המשמעויות הכלכליות-משפטיות שנובעות מהשירות שהיא מספקת ברשת.

הקימה מנגנון המאפשר לגולשים Napster .פועל Napster ראשית יש להבין כיצד המנגנון של להניח קישור למחשבים שבשימושם. קישור זה בצירוף פרטים שונים מאגד בתוכו את שמות שנמצאים על המחשב האישי של הגולש ופרטים שונים לגביהם, כגון שם היצירה, MP3 -קבצי ה שם היוצר וכיו" על האינפורמציה המלווה אותם מצטרפים למאגר MP3 ב. וכך הקישור לקבצי נכנס למאגר המידע, בוחר את היצירה MP3 וכל גולש שנפשו חפצה בקובץ Napster המידע של שמכיל אותה למחשבו האישי. בשלב זה MP3-ומורה כי הוא מעוניין להוריד את קובץ ה המנגנון מאחורי מאגר-המידע מחבר את המחשב האישי של אחד הגולשים שמציע את הקובץ ממחשבו, למחשב של הגולש שמבקש להעתיק את הקובץ למחשבו. נשמע מאוד פשוט ! ואכן הביצוע בפועל הינו פשוט למדיי, יתרה מכך, הקונספט מאחורי הטכנולוגיה הינו מהפכני בכך שהשיתוף בקבצים דרך האינטרנט הפך בין רגע לקל, יעיל וחסר תקדים בנגישותו. לראיה, השימוש בטכנולוגיה זו הגיע לממדי ענק עד כדי כך שבמספר אוניברסיטאות בארצות הברית, שליש מרוחב הפס שהוקצה להן נתפס על-ידי הסטודנטים ששיתפו קבצים ברשת. במילים אחרות, הטכנולוגיה מאפשרת למשתמש יחיד להתחבר, בפוטנציאל, לעשרות אלפי מחשבים אחרים עד פתיחת שערי .MP3 הינו קבצי Napster ולקבל מכל אחד מהם תוכן דיגיטאלי שבמקרה של העולם הקיברנטי, בפועל, לא היה ניתן לבצע את רעיון השיתוף כפי שהטכנולוגיה מאפשרת כעת, בעוד ששינוי קונספטואלי שכזה גורם ממש בימים אלה ללחץ דם גבוה במיוחד אצל איילי עולם המדיה בכלל ולבעלי חברות התקליטים בפרט.

יישום הרעיון לשיתוף מלא ברשת אינו מפתיע כל כך מאחר ומזה זמן רב אנשי רוח ומדע גרסו כי האינטרנט בצורתו הנוכחית אינו מקיים ולו אחוז אחד מהפוטנציאל הטמון בו, הן רוב השיתוף ,Napster מהבחינה הטכנולוגית והן מהבחינה הישומית. עד לתחילת דור שבכדי BBS באינטרנט נבע מהרעיון שעוצב עוד לפני שהרשת הוקמה באמצעות אותם שרתי ולהשתמש בשירותים BBS -ליצור עימם קשר היה על המשתמש ליצור קשר ישירות לשרת ה ובמידע שהיו על אותו שרת. כך עיקרון המרכוז המשיך גם בראשית הקמת האינטרנט כאשר הגולשים שרצו לשתף מידע פנו לאתר מסוים ברשת והעלו או משכו מידע ממנו.

עסקינן, לאלה שעדין אינם יודעים - מדובר על קובץ קול הנושא בקרבו MP3 מאחר ובקבצי מידע דיגיטאלי שעבר כיווץ מיוחד. הייחודיות של קובץ זה נובעת מיכולתו לאכסן כמות מידע גדולה )שמבדילה בין איכות שמיעה טובה ככל שהמידע רב יותר, לגרועה ככל שכמות MP3.com .המידע קטנה יותר( בקובץ קטן למדי שניתן להעבירו ברשת במהירות וביעילות החלה את רעיון השיתוף באמצעות טכנולוגיה המתבססת על רעיון מאגר מידע מרכזי שמכיל את הכותרים ומאפשר רק לבעלי הכותר הפיזי להשתמש בשרות שלהם בכל מחשב שיבחר. באמצעות לשמור על זכויות היוצרים בכותרים, ברם, גם MP3.com רעיון וטכנולוגיה חדשנית ניסתה נסיון זה לא עזר והם מצאו עצמם תחת התקפה מסיבית של בעלי עניין בשמירה על זכויות שינה מקצה Napster היוצרים באותם כותרים )ראה מאמרינו הקודמים(. מאידך, הרעיון של לקצה את השיתופיות ברשת בכך שהשיתוף בקבצים מתבצע בפועל בין הגולשים לבין עצמם ולא כל מטרת האתר הינה מתן שרות לגולשים וקישור ביניהם. במקרה של .Napster מתוך האתר של MP3 הפרת זכויות היוצרים נעשתה בעיקר על-ידי החברה בכך שאפשרה שמיעת קבצי MP3.com לכל מי שלכאורה הוכיח כי יש בידו את הזכות לשמוע את הקובץ, כאשר בפועל גם ללא רכישת הגורם הישיר שמפר ,Napster.com הזכויות ניתן היה לקבל די בקלות את האישור. במקרה של את זכויות היוצרים הינו אותו משתמש שהסכים לשתף את הקבצים ממחשבו האישי )הכוונה לאו דווקא למחשב אישי, למרות שברוב המקרים זה אכן כך, אלא למחשב שאינו שייך ל- נניח לרגע כי אתם הקוראים רכשתם את הדיסק החדש של מדונה, התיישבתם מול .(Napster המחשב האישי שלכם והעתקתם את ה"רצועות" )שירים( בדיסק ישירות להרד-דיסק בכדי שתוכלו קבצי קול אלה .CD-ROM-לשמוע את השירים הללו בכל את שתחפצו מבלי להכניס את הדיסק ל תופסים נפח גדול ולפיכך ביצעתם המרה מפורמט של קובץ קול אחד לפורמט היקר והחביב והשארתם Napster לאחר מכן התחברתם לאתר של .MP3"הודעה" MP3 כי בידכם נמצאים קבצי של הדיסק החדש של מדונה והנכם מאפשרים לכל גולש שיחפוץ בכך להוריד קבצים אלה מהווה הפרה MP3 ממחשבכם. יש הטוענים כי עצם העתקת השירים מהדיסק למחשב והמרתם לקובץ של זכויות היוצרים בדיסק וזאת מאחר ולא ניתנה להם רשות לעשות כן. יש הטוענים כי עצם מתן הרשות להעתקת הקובץ ישירות מהמחשב האישי של הגולש מהווה הפרה ויש הטוענים כי מפירה גם היא את זכויות היוצרים בעצם מתן השירות המאפשר לאחרים לעשות כן. Napster במאמרנו הבא ננתח את הטענות אל מול ההגנות האפשריות וכן האם בסופו של דבר גישה זו של תביעת חברות המספקות שירות וגולשים פרטיים אכן עוזרת למנוע שיתוף הקבצים באינטרנט, ולבסוף נבדוק מהן האפשרויות האחרות מעבר לטקטיקה המשפטית שניתן לפתור באמצעותן את הבעיה החדשה שנוצרה בנושא הגנת זכויות היוצרים באינטרנט.

· עו " ד אביב אילון הוא שותף באילון, אגרט ושות' ומתמחה בדיני אינטרנט

· עו " GreatDomains.com ד יונתן בר-שדה הינו היועץ המשפטי של

comments@netlaw.co.il - הערות ניתן לשלוח ל

Information Week פורסם במגזין

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות
יריקה ישירה בפרצוף הדרוזי
עו"ד עלי שקיב (שכיב)

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ