אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> רשם העמותות מבקש לפרק את חברה קדישא ת"א

רשם העמותות מבקש לפרק את חברה קדישא ת"א

מאת: אמיר הלמר - TheMarker.com | תאריך פרסום : 27/02/2002 14:23:00 | גרסת הדפסה

רשם העמותות, עו"ד עמירם בוגט, הגיש לפני מספר ימים בקשה דחופה למינוי מפרקים זמניים לעמותת חברה קדיש"א גחש"א, העוסקת בקבורת בגוש דן.

הרשם בבקשה שהוגשה במעמד צד אחד מבקש לתפוס את כל נכסי העמותה לרבות המקרקעין שלה, רכביה, מחשביה, ספרי העמותה ומסמכיה, ולהסמיך את המפרקים הזמניים שימונו, עו"ד עמוס מימון ורו"ח בועז אפרת, לפעול ליישומה של תוכנית הבראה לעמותה, ולדאוג להמשך תקין של סידורי הקבורה בגוש דן.

רשם העמותות מציין בבקשתו כי מינוי המפרקים נדרש לאור הליקויים החמורים שנתגלו בתפקוד העמותה ומנהליה, ולאור ממצאי דו"ח החוקר המיוחד שמונה לעמותה, ולאור אי יישום תוכנית ההבראה שגובשה ע"י הרשם לעמותות, המעידים על, "חשש ממשי להמשך תפקודה של העמותה והמשך מתן שירותי קבורה לתושבי גוש דן, ועל חשש ממשי להברחת כספי העמותה ומסמכיה".

בבקשה, טוען הרשם כי דפוס הפעולה של העמותה הינו של יד רוחצת יד, אשר משתתפים בו הנהלת העמותה ועובדיה, והכל על חשבון הקופה והאינטרס הציבורי. לטענת הרשם החוקר המיוחד שמונה לעמותה, המליץ על פירוקה, אך טרם נקיטת הצעד הדרסטי, הוצע לעמותה לעבור תוכנית הבראה.

"זריית חול בעיני הרשם"

הרשם טוען כי העמותה הביעה נכונות לנקוט בפעולות הבראה, אך בדיעבד התברר כי נכונות זו, היתה כזריית חול בעיני הרשם במשך שנתיים, ותוכנית ההבראה לא יושמה כלל.

יתרה מכך, מציין הרשם, כי לאחרונה נחשפו העמותה פרשיות חדשות וחמורות המעלות חשש ממשי לעתיד כספי הציבור המוחזקים בידי העמותה.

לאחרונה, מציין הרשם, כי הוא גילה שהעמותה נתנה הרשאה לברוקר לבצע השקעות בכספי הציבור המוחזקים בידיה בהשקעות ספקולטיוויות בסך של כ-5 מיליון דולר, לשם ביצוע עסקות עתידיות במט"ח שהסבו לעמותה הפסדים ניכרים, אשר סכומם המדויק טרם ידוע.

בנוסף מציין הרשם, כי מנהלי העמותה פועלים בה בניגוד לחובות האמון והזהירות החלים עליהם, וכי רק לדוגמא התברר מדו"ח של מבקר העמותה, כי העמותה התקשרה עם חברת האמבולנסים חנוך, אשר כנגדה, כעולה מהבקשה, קיימת תלונה למבקר המדינה וכן פסק דין חמור אשר היו ידועים למנכ"ל העמותה טרם ההתקשרות.

ההתקשרות העמותה עם חברת עוז

עוד דוגמא שמביא הרשם בבקשה, הינה התקשרות העמותה עם חברת "עוז", הנותנת לעמותה שירותי בנייה וחפירה. מדו"ח מבקר העמותה, עולה כי חברת עוז זכתה במכרז לביצוע העבודות כאשר אחיו של בעל השליטה בעוז, הינו מנהל בכיר בעמותה ומנהל אתר בית העלמין ירקון - בית העלמין הגדול בגוש דן.

מהדו"ח עולה כי קיים ניגוד אינטרסים מהותי בהעסקת החברה, אבל יותר מכך, מציין הדו"ח כי קיימת תופעה של הגדלת היקף העבודות בו זכתה עוז בחריגה מהיקפן עפ"י המכרז המקורי. בפועל נטען בדו"ח, זכתה החברה במכרז לביצוע הקבורה המשפחתית בסכום של 840 אלף שקל אך היקף המכרז התרחב ל-5 מיליון שקל ללא שהעניין הובא לאישור ההנהלה וועדת המכרזים. החשבון הסופי שהוגש, כך מסתבר היה 6.3 מיליון שקל.

המפרק מוסיף בבקשתו כי קיים חשש ממשי כי אם יוודע עצם הגשת הבקשה לפני שינקטו פעולות מניעה יש חשש כבד לפגיעה בעצם תפקודה של העמותה ע"י העלמת מסמכים חיוניים ובכלל זה מפת הקבורה של גוש דן.

הרשם מציין כי מפת הקבורה מכילה את רשימת כל מקומות הקבורה המכורים. "ניתן להעריך כי קיימים 50 אלף מקומות קבורה, אשר שולם עבורם במחירים דהיום כ-600 מיליון שקל. שיבוש מפת הקבורה מציין הרשם ייגרום לעצירת סדרי הקבורה כהלכתם.

בקשת צור איסור פרסום

לאור זאת, ביקש הרשם במועד הבקשה צו איסור פרסום. רק היום אישרה שופטת ביהמ"ש המחוזי ורדה אלשייך, לפרסם אותה.

השופטת אלשייך קובעת בהחלטתה כי אין מקום למנות מפרק זמני במעמד צד אחד, אולם לאור החשש להברחת נכסים, היא מתירה לרשם ולאנשים מטעמו להיכנס למשרדי העמותה, ולערוך רישום של כל נכסיה בנוכחות הנהלת העמותה ולאחר מכן תהיה ההנהלה אחראית לשלמותם ואבטחתם של ספריה.

עוד קבעה אלשייך, כי הרשם יצלם את כל מפות הקבורה. השופטת קבעה את הדיון בבקשה ל-4 למארס במעמד שני הצדדים.

באדיבות www.TheMarker.com

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות
שחיקת עיקרון אי קבילות חומרי ביקורת פנים בבית משפט
השופט ד"ר מנחם (מריו) קליין, מתוך: אתר הרשות השופטת

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ