אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> דיני משפחה >> פס״ד עקרוני: אין למנות אפוטרופוס לאדם שחתם על ייפוי כוח מתמשך

פס״ד עקרוני: אין למנות אפוטרופוס לאדם שחתם על ייפוי כוח מתמשך

מאת: עו״ד נורית פיש | תאריך פרסום : 20/02/2019 17:35:00 | גרסת הדפסה
עורך דין משפחה, פס״ד עקרוני: אין למנות אפוטרופוס לאדם שחתם על ייפוי כוח מתמשךעו״ד נורית פיש (צילום: אסנת רום)

בית המשפט המחוזי ביטל לאחרונה מינוי אפוטרופוס לאדם שחתם על ייפוי כוח מתמשך. השופטת ורדה פלאוט הבהירה כי מדובר בשני מוסדות שאינם יכולים להתקיים בכפיפה אחת.

בימים אלה ממש ניתן פסק דין על ידי בית המשפט המחוזי מרכז-לוד מפי השופטת ורדה פלאוט בו בוטל מינוי אפוטרופוס לקשיש. מעבר לנסיבותיו של מקרה פרטי זה, התייחס בית המשפט לשינוי בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות וקבע במפורש כי יש להימנע ממינוי אפוטרופוס כאשר הופקד ייפוי כוח מתמשך.

בנובמבר 2018 ניתן צו מינוי אפוטרופוס לאדם לבקשת בניו  אשר מונו כאפוטרופסים לגופו ולרכושו. בהמשך, הוגשה לבית המשפט הודעת האפוטרופוס הכללי לפיה ביוני 2018 האיש חתם על ייפוי כוח מתמשך בו הסמיך שניים מבניו לטפל בענייני הרכוש והגוף וכן בענייניו האישיים.

האיש פנה לבית המשפט והגיש בקשה לביטול מינוי האפוטרופוסים, וטען כי הוא עדיין צלול וכשיר, אך בית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה דחה את הבקשה והותיר את צו האפוטרופסות על כנו.

הבנים ערערו לבית המשפט המחוזי וערעורם התקבל על ידי השופטת פלאוט.

שרשרת טעויות

השופטת הבהירה כי בית המשפט לענייני משפחה טעה כשמינה לאיש אפוטרופוס בשעה שקיים ייפוי כוח מתמשך. מדובר לדבריה בשני ״מסלולים״ נפרדים ומיד עם קבלת הודעת האפוטרופוס הכללי כי האיש חתם על ייפוי כוח מתמשך, היה על בית המשפט לשנות את הדרך בה נותב התיק ולדון בו בהתאם להוראות החוק המתייחסות לייפוי כוח מתמשך. בראש ובראשונה לדבריה, היה על בית המשפט לדרוש חוות דעת ולשמוע את האיש עצמו.

השופטת ציינה כי מאחר שהבנים ידעו על ייפוי הכוח המתמשך הם לא היו צריכים לפנות לבית המשפט בבקשה למינוי אפוטרופוס, אלא להגיש בקשה להפעלת ייפוי הכוח המתמשך בצירוף חוות דעת.

השופטת קבעה כי על פי החוק יש להימנע ממינוי אפוטרופוס כשהופקד ייפוי כוח מתמשך וקבעה במפורש: אפוטרופוס וייפוי כוח מתמשך הם מוסדות שאינם יכולים להתקיים זה בצד זה.

עוד קבעה השופטת פלאוט כי בית המשפט שגה כשדחה את בקשת האיש לביטול מינוי האפוטרופוסים מבלי שקיים דיון והתרשם ממנו באופן בלתי אמצעי. היא הדגישה כי זכותו של האיש להישמע וחובת בית המשפט הייתה לשמוע אותו.

להפנים את השינוי

יחלוף זמן עד שגם הציבור וגם בתי המשפט יפנימו את המהפכה שחולל התיקון לחוק שקבע את מוסד ייפוי הכוח המתמשך, ויעדיפו לכבד את רצונו של אדם שחתם על ייפוי כוח כזה ולהימנע ממינוי אפוטרופוס.

בית המשפט המחוזי הורה לבתי המשפט לענייני משפחה כיצד צריך לחול הנוהל: משהוגשה בקשה למינוי אפוטרופוס לאדם, אין לדון בה כלל בטרם תתקבל תשובת האפוטרופוס הכללי האם אותו אדם חתם על ייפוי כוח מתמשך.

ככל שיחלוף זמן והצבור ישכיל לעשות שימוש בכלי ייפוי הכוח המתמשך, כך ילך ויפחת הצורך במינוי אפוטרופוס.

יתרונות ייפוי הכוח המתמשך

תזכורת קצרה: בחתימה על ייפוי כוח מתמשך אדם קובע איך ייראה  המשך חייו  ומבטיח  שקולו ישמע והוא יקבע מי יטפל בענייניו, איפה הוא רוצה להימצא, מי יטפל בו, מי ידאג לענייניו בשלושה תחומים: אישי, כלכלי ורפואי.

במסגרת הכנת ייפוי כוח מתמשך יכול אדם לתת סמכויות מפורשות למי שהוא מינה לפעול לרווחתו, ולהתוות דרך כיצד ייראו חייו כשהוא המחליט והמורה מראש את אשר ייעשה עבורו.

עדיין, עסקאות מקרקעין למשל, או עסקאות אחרות בהיקף כספי גדול תהיינה טעונות אישור בית המשפט. אך לנגד עיני בית המשפט יעמדו ההנחיות המוקדמות שעליהן חתם אותו אדם ובית המשפט יאשר הפעולות מתוך כבוד לרצונו.

לא עוד מחיקת רצונו וכוונותיו של האדם, לא עוד פסילה מוחלטת ואיסור לעשות כל פעולה באופן שיש בו פגיעה באוטונומיה והתעלמות מוחלטת מרצונו ומכוונתו תוך העברת האחריות המוחלטת לחייו אל האפוטרופוס.

יש להדגיש כי החתימה על ייפוי כוח מתמשך אפשרית גם לבעלי מוגבלויות הן פיזיות והן מנטליות. גם אנשים הסובלים מדמנציה מסויימת, אך מסוגלים להביע עמדתם יכולים לחתום על ייפוי כוח מתמשך. (אך יהיה חובה לקבל חוות דעת של פסיכוגריאטר).

לסיכום, פסק דינה של השופטת פלאוט מנחה את בתי המשפט להפנים וליישם את השינוי הדרמטי בתפיסת השליטה של אדם על חייו לעת זקנתו או לעת בה לא יוכל לדאוג לענייניו בעצמו. חשוב להדגיש כי כדי לממש את המתווה שבחוק יש צורך לחתום על ייפוי הכוח המתמשך מבעוד מועד וכל עוד אתם כשירים.

המלצתי החמה: שקלו, התייעצו ולכו לחתום על ייפוי כוח מתמשך.

* עורכת דין נורית פיש עוסקת בדיני משפחה והוסמכה לערוך ייפוי כוח מתמשך

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

פסקי דין קשורים

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום דיני משפחה באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום דיני משפחה

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ