אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> על טייזר וזכויות אדם

על טייזר וזכויות אדם

מאת: עו"ד ניר יסלוביץ' | תאריך פרסום : 20/08/2013 11:25:00 | גרסת הדפסה

הטור פורסם גם ב-

מאת: עו"ד ניר יסלוביץ

אירועי הימים האחרונים מוכיחים כי משהו מאוד מסריח במשטרת ישראל. כיצד הפך הטייזר, האקדח שאמור לשמש את השוטרים במקרה של הגנה עצמית מפני פושעים מסוכנים, למשחק השכונתי של לובשי המדים? עו"ד ניר יסלוביץ על הקלות הבלתי נסבלת של החשמול (וההשפלה).

השוטר לוחץ על ההדק ויורה חיצים לכיוונו של האזרח העומד מולו. החיצים פורקים מטען חשמלי לתוך גופו של האזרח ומגרים את המערכת העצבית המוטורית ומערכת השרירים של הקרבן ועל ידי כך מביאים לאובדן כוח עצבי שרירי, וזאת מבלי לגרום לאובדן הכרה או לנזק מתמשך.

עכשיו דמיינו את החיצים נורים אליכם, את גופכם קורס מההלם החשמלי, ואת החוויה חוזרת שוב ושוב ושוב, על אף שאינכם מביעים שום התנגדות, פשוט מכיוון שגופכם אינו מסוגל להתנגד. דמיינו את הכאב וההשפלה שאתם חווים ברגע החשמול ואת הכאב וההשפלה שיישארו אתכם מרגע זה ואילך.

אזרחים אלימים או שוטרים אלימים?

בניגוד לטענות המשטרה, שהטייזר בטוח לשימוש כנגד סרבני מעצר או אזרחים אלימים, הרי שאירועי הימים מוכיחים ההפך. התיעודים האחרונים שהועלו לרשת על ידי אזרחים, הנוכחים בעת שימוש באקדח טייזר כנגד אזרחים אחרים, מציגים מציאות של שימוש חורג ומופרז שעושה משטרת ישראל באקדחי הטייזר.

הנה כמה סיפורים מהעת האחרונה: שוטרים השתמשו בטייזר במהלך מרדף בחשוד בגניבת אופנוע, מבלי שנשקפה להם כל סכנה ממשית מן החשוד והמשיכו לירות בו גם לאחר ששותק ונשללה ממנו יכולת התגובה; שוטרים חשמלו שוב ושוב אזרח, עד שנפל ושבר את לסתו; שוטרים מחשמלים ללא הרף מפגינים השרועים על הרצפה ואינם מתנגדים למעצר; שוטרים ירו וחישמלו שני קטינים פלסטינים ברכבת הקלה בירושלים, על אף העדויות הרבות שהקטינים לא רק שלא היוו כל סכנה אלא דווקא הותקפו בידי צעירים אחרים.

עכשיו שימו לב לנתון המחריד הבא: אותו אקדח טייזר שירה בחשוד בגניבת אופנוע מבלי שנשקפה לשוטרים שרדפו אחריו סכנת חיים, אותו אקדח עצמו ירה בתקופה של חודשיים כ- 292 יריות, בתוכן 47 סדרות של יריות רצופות. בכמה מהמקרים בוצעו חמש, שש ושבע יריות במרווחים של דקה וחצי לכל היותר. לאור זאת, אין מנוס מהמסקנה שידם של השוטרים על הדק אקדח הטייזר קלה, שלא לאמר קלה מדי.

מה שנוח למשטרה לא נוח לאמנסטי

השימוש באקדח הטייזר שנוי במחלוקת במדינות שונות. בשנת 2007 דווח בקנדה על מותו של מהגר פולני, שחושמל פעמים מספר בטייזר בשדה התעופה בוונקובר. אירוע זה הוביל להקמתה של ועדת חקירה ממשלתית, הבוחנת את חוקיות השימוש באקדח.

בבריטניה התעוררה בחודש אוגוסט האחרון סערה ציבורית, לאחר ששלושה אזרחים שחושמלו על ידי שוטרים מתו. גם בארצות הברית מתרחבת הביקורת כנגד הטייזר לאחר שבעשור האחרון מתו שלושה נערים בלתי חמושים, שהיו מעורבים באירועים שוליים וזניחים למדי.

יצרנית האקדח, חברת טייזר אינטרנשיונל, מתעקשת כי השימוש באקדח לא יכול להסתיים במוות. מנגד, עומדים הנתונים הרשמיים של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל: בארצות הברית לבדה מתו בעשור האחרון למעלה מ-390 אזרחים לאחר שנורו מאקדח הטייזר. הנתונים מציינים, שברוב המקרים המוות לא נגרם באופן בלעדי מהטייזר, אלא גם מגורמים כמו שימשו בסמים, אך אין חולק על כך שלאקדח עצמו היתה ויש תרומה בלתי מבוטלת למקרי המוות המדווחים.

ארגון אמנסטי כבר יצא בקריאה להשעיה מוחלטת של השימוש באקדח או, למצער, להגבלת השימוש בו רק לנסיבות בהן מותר להשתמש בכוח קטלני. עוד קרא הארגון לרשויות החוק לפעול לאימוץ של קווים מנחים נוקשים וברורים לשימוש באקדח.

ידו של השוטר הישראלי מגובה בחוק

החוק בארץ מעניק לשוטרים סמכות להפעלת "כוח סביר" לצורך מילוי תפקידם. "כח סביר" הוא מונח ערטילאי הנתון, כפי שמוכח מדי יום, לפרשנות רחבה למדי.

הנוהל המשטרתי לשימוש בטייזר התיר את השימוש באקדח לא רק לצרכי הגנה עצמית או במקרים בהם מותר לעשות שימוש ב"כוח קטלני", אלא גם כסמכות נלווית לביצוע מעצר אם האדם מתנגד למעצר או מנסה להתחמק ממנו, וזאת ללא קשר לשאלה אם החשוד מהווה כרגע סכנה לזולת. השימוש בטייזר מותר גם כאמצעי לריסון עצורים, שקיים חשש כי הם עומדים להימלט או לגרום נזק לגוף או לרכוש, כדי להשליט סדר במקום המעצר.

על פי הנוהל המשטרתי בארץ, הדומה לנהלים בשאר מדינות העולם, על השימוש בטייזר להיות "סביר ומידתי" והשוטר חייב להזהיר את העצור בטרם השימוש באקדח. המציאות, עינינו הרואות, שונה בתכלית.

נפגעי טרור הטייזר

במקרים בהם שוטרים ירו בטייזר ללא כל הצדקה, תוך שימוש פוגעני ובלתי מידתי באקדח, ניתן לפנות בתלונה למחלקה לחקירות שוטרים וכן להגיש תלונה במשטרת ישראל, בגין עבירה של תקיפה. התלונה צריכה להיות מוגשת באופן מיידי וללא כל שיהוי, מיד כשהאירוע הסתיים ולא במועד מאוחר יותר. המתנה בהגשת התלונה תעמיד את אמיתות התלונה ותכיפותה בספק רב.

מומלץ, כמובן, להצטייד בעורך-דין בעת הגשת התלונה במח"ש ובמשטרת ישראל, לשם מניעת האפשרות שהתלונה תיסגר לה באופן פלאי ומוזר. נוכחותו של עורך-דין לצד המתלונן עשויה גם להעלות את בטחונו של האזרח המתלונן מול לובשי המדים, שרבים הדיווחים כי הם מזלזלים, לכאורה, בתלונות נגד שוטרים.

הגנה עצמית או שעשוע סדיסטי?

טוב תעשה משטרת ישראל אם תחדד את הנהלים בשפני שוטרי השטח ותקפיד על אכיפתם: השימוש באקדח הטייזר חובה שיוגבל אך ורק לנסיבות קיצונית בהם השוטרים מצויים במצב של הגנה עצמית או במקרים בהם אין בידיהם דרך או אמצעי פוגעניים פחות כדי לבצע את משימתם.

כמו כן, אם הנוהל קובע כי יש לידע את החשוד ולהזהירו טרם הפעלת הטייזר, מחובת השוטרים להקפיד על הנוהל! לא ייתכן שימוש גחמתי וסדיסטי בטייזר, כגון זה שאנו עדים לו בימים האחרונים. רק באם החשוד לא נענה לאזהרה וממשיך לסכן את סביבתו, או אז תקום לשוטר האפשרות לעשות שימוש באקדח הטייזר.

המשטרה צריכה להבין שבימים אלו העיני הציבור נשואות אליה בציפייה ההגיונית למצות עד תום את הדין עם השוטרים, שהשתמשו באקדח הטייזר באופן בלתי מידתי תוך פגיעה קשה ומיותרת בגופם של אזרחים. אם הדבר לא היה ברור עד כה, הרי שגם זכויות האדם הם אלו שמחושמלים פה.

* הכותב הוא עו"ד העוסק בתחום הפלילי.

**המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ