אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> עלויות רישום פטנט בארה"ב: הדלת נסגרת בפני הממציאים העצמאיים

עלויות רישום פטנט בארה"ב: הדלת נסגרת בפני הממציאים העצמאיים

מאת: דורון שרצקי, עו"ד | תאריך פרסום : 31/07/2002 12:00:00 | גרסת הדפסה

משרד הפטנטים האמריקאי מציג בימים אלה את תוכניתו לרפורמה במשרד הפטנטים האמריקאי, תחת הכותרת "התכנית האסטרטגית למאה ה-21".

הממונה על משרד הפטנטים האמריקאי, או בתוארו תת-שר המסחר לענייני קניין רוחני ומנהל משרד הפטנטים וסימני המסחר, ג'יימס רוגאן )מי שהיה בצוות החקירה המיוחד שמונה לחקור את הנשיא קלינטון בפרשת מוניקה לוינסקי, ושנכשל בבחירות לבית הנבחרים בשל מה שנתפס כנקמת הבוחרים על יחסו הקשוח כלפי הנשיא, ומונה לתפקיד מנהל משרד הפטנטים ע"י ידידו הנשיא בוש, במה שנחשב כהכרת תודה על התנהלותו באותה פרשה ממש...(, הודיע על כוונתו לבצע את הרפורמה במנשר שפורסם באתר משרד הפטנטים האמריקאי בימים אלה. במסגרת הצגת תוכניתו מפרט רוגאן את האגרות המתוכננות )שתהיינה בתוקף החל מאוקטובר 2002(.

הממונה מסביר כי מזה מספר שנים משרד הפטנטים האמריקאי נמצא תחת מתקפה של בקשות פטנט. מספר הבקשות המוגשות גדל בכל העולם באופן דרמטי. לדבריו, מעריכים כי כשבע מליון בקשות פטנט תלויות ועומדות לבחינה נמצאות בצנרת משרדי הפטנטים בעולם, והגידול השנתי בעבודה זו נע בין 20-30 אחוז. כתוצאה מכך משך הבחינה של בקשות פטנט מתארך על פני חודשים ושנים, וכך נשחקת ומתקצרת תקופת ההגנה של הפטנט, לכשהוא ניתן.

המסר שמבקש המנהל להעביר הוא כי בכוונת משרד הפטנטים לשפר את השירות שהוא נותן, לזרז את הטיפול בבקשות פטנט וליעל את הליך הבחינה.

עיון בטבלת האגרות שמשרד הפטנטים מתעתד להכניס לתוקף החל מאוקטובר 2002 מגלה כי הכלי העיקרי שיביא להתייעלות משרד הפטנטים האמריקאי יהיה ייקור עצום באגרות והפיכתו של פטנט לדבר שרק מתי מעט )תאגידים גדולים, חברות-ענק, ובעלי הון( יוכלו להרשותו לעצמם.

עד היום עלות האגרות הכוללת לבקשת פטנט נעה בסביבות 1,200-1,500 דולר - סכום הכולל את כל האגרות המשולמות בתהליך קבלת הפטנט )אגרת הגשה, אגרה נוספות לתביעות עודפות ואגרת קיבול(. כיום משלם ממציא עצמאי 370 דולר כאגרת הגשת בקשת פטנט )האגרות לתאגיד מעל (Independent Claim) המונה 500 עובדים ויותר הן כפולות(. עבור כל תביעה עצמאית מעל 20 הוא משלם 9 (Dependent Claim) 3, הוא משלם 42 דולר, ועבור כל תביעה תלויה דולר. עם הקיבול הוא משלם 640 דולר, והפטנט ניתן. על הפטנט יש לשלם דמי תחזוקה כעבור 3.5 שנים, 7.5 שנים ו-10.3 מיום הוצאתו.

לפי לוח האגרות המתוכנן, אגרת בקשה תעלה 300 דולר. עבור כל תביעה עצמאית מעל 3, ישולמו סכומים הנעים בין 160 דולר לתביעה הרביעית ועד ל640 )!( דולר לתביעה השישית ומעלה. כמו כן תשולם אגרת בחינה )אגרה חדשה - לא היתה קיימת בעבר( בשיעור 1250 דולר, ואגרת הקיבול תהיה 1660 דולר. לבקשת פטנט הכוללת 6 תביעות עצמאיות וכ-40 תביעות בסה"כ תדרש אגרה הגשה בסך של 7420 דולר, ואגרת הקיבול תהא 1660 דולר נוספים - סה"כ 9080 דולר!

יש לזכור כי אלה הן עלויות האגרות בלבד ואינן כוללות את שכר הטרחה של עורכי הפטנטים ועורכי-הדין המטפלים בבקשות הללו.

גם איחורים בתגובה לתכתובות משרד הפטנטים יעלו ביוקר. איחור של חודש )מעבר למועד הקבוע לתגובה, שהוא בדר כלל בין חודשיים לשלושה( יעלה 140 דולר. אחור של חודשיים יעלה 520 דולר ואיחור של שלושה חודשים יעלה 1200 דולר!. לשם השוואה - בישראל משולמת אגרת איחור של 50 ש"ח )10 דולר!( בגין כל חודש איחור...

גם היכולת להתווכח עם משרד הפטנטים ולנהל מו"מ לקבלת הפטנט תפגע קשות. כיום משרד הפטנטים מוציא שני מכתבי ביקורת בלבד המכילים טיעונים נגד הכשירות של הבקשה לפטנט לתגובת המבקש, על מנת שינסה לשכנע את הבוחן לתת לו פטנט על המצאתו, לאחר מכן על המבקש להגיש בקשת המשך )ולשלם אגרות בקשת המשך( אם רצונו להמשיך ולנהל ויכוח עם הבוחן בקשר לפטנטביליות של ההמצאה. הדבר נעשה בדרך כלל ע"י שינוי נוסח התביעות בנסיון להתאימן לדרישות הבוחן. על פי לוח האגרות החדש, בתקופת מעבר שנקבעה ישלם בעל בקשת פטנט, הכוללת תביעה שאינה פטנטבילית ביחס לבקשה קודמת שלו )דהיינו תביעה שהמבקש לא שינה באופן משמעותי מהנוסח של בקשתו הקודמת( סל של 10,680 דולר!.

בטווח המיידי התוצאה תהא הפחתה ניכרת במספר התביעות המנוסחות בבקשת פטנט, והקטנת היקף המו"מ עם בוחני משרד הפטנטים במהלך הבחינה - דבר העשוי לפגוע בצורה ממשית ביכולת לקבל פטנט ואף להגביל את היקף ההגנה על הפטנט לכשיינתן.

המשמעות ברורה - פטנטים יהיו נחלתם של חברות הענק ותאגידים חזקים, שלא יתקשו לעמוד באגרות החדשות. יכולתם של הממציא העצמאי והחברות הקטנות לרשום פטנטים על המצאותיהם תיפגע אנושות.

השינוי עוד לא עורר הדים בקרב עורכי-הפטנטים האמריקאים, אך ידוע כבר עתה על התארגנויות בנסיון לבטל את רוע הגזירה, שכן כניסת השינויים הללו לתוקף תבשר את תום עידן הממציא העצמאי ותביא ללא ספק גם לפגיעה בעורכי-הפטנטים בפריפריה, אלה שעיקר עבודתם נעשית מול אותם ממציאים עצמאים וחברות קטנות.

נראה כי המתנגדים לשינויים הללו יוכלו לבסס את התנגדותם לשינויים בטיעונים מהמישור החוקתי. החוקה האמריקאית קובעת במפורש )סעיף 1 פסקה 8 לחוקה( כי "הקונגרס מוסמך... לעודד את קידום המדע והאומנויות השימושיות ע"י הבטחת זכויות בלעדיות לפרק זמן מוגבל למחברים ולממציאים, על חבוריהם ותגליותיהם".

השינוי המתוכנן יכול להחשב בהחלט כפגיעה של ממש בקניינם של הממציאים העצמאיים והחברות הקטנות. זכות הקניין מוגנת בסעיפים שונים בחוקה האמריקאית )ראה פסקה 9 בסעיף 1, תיקון מס' 4(.

זה זמן רב שנשמעת טענה כי עולם הפטנטים נשלט בידי תאגידים וחברות רב-לאומיות, וכי בקרבות המשפטיים והמסחריים המתנהלים בין אלו לבין הממציא הקטן ידו של האחרון על התחתונה כמעט תמיד. ההגדלה המשמעותית באגרות של משרד הפטנטים האמריקאית נראית כאישור לכך שממשלת ארה"ב מצדדת בתאגידים הגדולים.


* דורון שרצקי, עו"ד ועורך פטנטים, שותף במשרד מילר - שרצקי, משרד עורכי-דין www.ms-law.co.ilועורכי-פטנטים, חיפה. בקרו באתר:

** כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ